Ultimate Guide to Web Hosting, doménové mená a webové stránky

01.06.2020
Návody a príručky 'Ultimate Guide to Web Hosting, doménové mená a webové stránky
0 17 мин.

Sprievodca web hosting webové stránky s názvami domén


Väčšina ľudí si nie je vedomá toho, čo sa deje pri prístupe k ich účtu Facebook alebo pri vyhľadávaní v sieti Google alebo pri sledovaní videa na YouTube. Všetko, čo na internete robíte každý deň, sa skutočne týka webových stránok a webhostingu. V tomto článku si vysvetlíme základy webhostingu, rôzne typy, ktoré existujú, ako web funguje a ako ho vybudovať a ako kúpiť hosting..

Čo je to webová stránka?

Keď hovoríme o webovej stránke, máme na mysli kolekciu súborov a priečinkov, ktoré sú prepojené, a spoločne pracujeme na vykreslení webovej stránky. V závislosti od zložitosti a funkčnosti webových stránok je možné zostaviť jeden až tisíce súborov. Na vašom počítači sa dá vykresliť jednoduchá webová stránka vytvorená pomocou HTML, ale zložitá webová stránka vytvorená pomocou PHP alebo ASP je možné zobraziť iba na webovom serveri alebo pomocou softvéru, ktorý vytvorí potrebné prostredie v počítači. Ak ste v oblasti vytvárania webových stránok nováčikom, na začiatku to môže byť komplikované, ale v skutočnosti je veľmi ľahké vytvoriť si vlastnú webovú stránku; čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli o všetkých častiach, ktoré sú potrebné na publikovanie webovej stránky online.

Ako vytvoriť webovú stránku?

tvorba webových stránok

Na vytvorenie webovej stránky alebo webovej aplikácie sa vyžaduje použitie programovacieho jazyka. Pre veľmi jednoduchý a základný web sú najbežnejšie používané programovacie jazyky HTML a CSS. Tieto dva jazyky sa používajú na vytváranie statických webových stránok. Pre dynamickú webovú stránku, ktorá používa aj databázu, sa vyžaduje pokročilejší jazyk, napríklad PHP alebo ASP.

Ak nie ste oboznámení s týmito programovacími jazykmi, je možné použiť softvér, takzvaný webový tvorca, ktorý je dodávaný s užívateľsky prívetivým rozhraním, ktoré vám pomôže vytvoriť štruktúru webových stránok, dizajn webových stránok, odovzdávať obrázky, text a dokonca aj videá do svojich webových stránok. webové stránky. Tento softvér má však určité obmedzenia a môže sa použiť iba na vytvorenie jednoduchých statických webových stránok s obmedzenou funkčnosťou.

Existujú však aj iné spôsoby, ako vytvoriť webovú stránku, napríklad systém na správu obsahu (CMS) je jedným z najmodernejších spôsobov vytvárania blogu, fóra, spravodajského portálu alebo takmer akéhokoľvek druhu webovej stránky. Najpopulárnejším systémom na správu obsahu je WordPress. Tu nájdete viac informácií o WordPress, Joomla a Drupal, troch popredných softvéroch CMS na svete.

Väčšina poskytovateľov webhostingu vám umožňuje nainštalovať zvolený redakčný systém do názvu vašej domény a ihneď začať vytvárať svoje webové stránky.

Čo je to doménové meno?

názvy domén

Názov domény je vlastne adresa, ktorú zadáte do webového prehľadávača pri pokuse o prístup k určitej webovej stránke. Názov domény sa skladá z 3 častí: slovo, bodka, prípona. Ak napríklad chcete pristupovať na webovú stránku spoločnosti Google, musíte do prehliadača zadať adresu google.com. Môžete tiež získať prístup do služby Google zadaním adresy IP webových stránok; je však oveľa jednoduchšie odkazovať na názov domény namiesto adresy IP.

Doménové meno môže súčasne zaregistrovať iba jedna osoba alebo spoločnosť. Takže ak je doménové meno, ktoré chcete kúpiť, už zaregistrované, môžete buď počkať, kým platnosť súčasného vlastníka nezanikne (pravdepodobne to bude trvať roky, alebo sa to nikdy nestane), alebo môžete kontaktovať súčasného vlastníka a získať ho konkrétne meno. Nezabúdajte, že trh s názvami domén je veľmi veľký podnik a spoločnosti sú pripravené minúť milióny za dobré doménové meno. Pravdepodobne najlepšou voľbou je preto, aby ste stále hľadali dobrú doménu a zaregistrovali tú, ktorá je k dispozícii. Počet domén, ktoré sa môžete zaregistrovať, nie je nijako obmedzený. Avšak akonáhle sa zaregistrujete, existuje obnovovací poplatok už rok, ktorý musíte zaplatiť, inak stratíte vlastníctvo.

Ako teda počítač vie, ktorý web sa má vykresliť, keď zadáte názov určitej domény? Pri prístupe k názvu domény z počítača prostredníctvom webového prehľadávača sa tým vytvorí spojenie s webovým serverom (webhostingovým serverom) prostredníctvom adresy IP, ktorá je zverejnená v serveri DNS (Domain Name Servers) – tieto uchovávajú všetky informácie o doménach, ako sú ako IP adresy). Informácie DNS môže vlastník domény upravovať a môžu aktualizovať IP adresu, na ktorú by sa mal prehliadač pripojiť. Ak teda zmeníte poskytovateľa hostingu (zmení sa aj adresa IP) a informácie môžete ľahko aktualizovať.

Kde hľadať dostupné doménové mená a ako ich kúpiť? Tento postup je jednoduchý, väčšina poskytovateľov hostingu ponúkne aj registráciu názvu domény, ale ak chcete, aby sa vaše doménové mená oddelili od hostiteľskej spoločnosti, môžete si skontrolovať GoDaddy a NameCheap za veľmi rýchlu kontrolu doménových mien a lacné ceny..

Čo je to Web Hosting?

Webhostingový server je špičkový počítač, ktorý je špeciálne skonštruovaný a optimalizovaný na ukladanie webových stránok a webových aplikácií. Tieto servery sú umiestnené v dátovom centre, čo je vlastne budova, v ktorej sú fyzicky uložené stovky serverov. Budova zabezpečí potrebnú ochranu proti požiaru, neoprávnenému prístupu k serverom, je vybavená generátormi energie, ktoré zabránia výpadkom energie, a je tiež pripojená k vysokorýchlostnému internetu prostredníctvom jedného alebo viacerých poskytovateľov šírky pásma..

Čo vlastne získavate pri nákupe webhostingu? Keď si kupujete účet zdieľaného hostingu, získate prístup k časti servera, kde môžete nahrávať a ukladať súbory a databázu svojich webových stránok. Okrem toho získate podporu aj od hostiteľskej spoločnosti, ktorej službu ste si kúpili. Majte na pamäti, že niektoré spoločnosti nevlastnia svoje dátové centrum, ale prenajímajú si niektoré servery a predávajú hostingové účty svojim zákazníkom. Toto je veľmi bežná prax; ukázalo sa však, že zlyháva veľmi často. Ak chcete, aby bol váš web v bezpečí, vždy choďte so spoločnosťou, ktorá má vlastné dátové centrum.

Aké sú rôzne typy hostingu?

rôzne typy hostingu

Keď začnete hľadať hostingový plán, môžete byť ohromení veľmi rýchlo. Je zrejmé, že existujú stovky hostingových spoločností, ktoré ponúkajú rôzne hostingové plány za rôzne ceny. Namiesto porovnania funkcií rôznych plánov by ste sa mali skôr zamerať na to, aký hostingový plán potrebujete. V nasledujúcom texte vám predstavím päť rôznych typov hostenia a na aké účely sa používajú:

 • Zdieľaný hosting
 • Hosting VPS
 • Dedikovaný hosting
 • Cloud hosting
 • Managed Hosting

Zdieľaný hosting: je najzákladnejší typ hostingu, ktorý používa väčšina zákazníkov. Tento typ hostingu je veľmi cenovo dostupný, ponúka všetky základné funkcie, ktoré sú potrebné na vytvorenie jednoduchej webovej stránky a môže podporovať stovky jedinečných návštevníkov denne. Má však určité obmedzenia, napríklad obmedzený počet webových stránok, ktoré môžete pridať, obmedzené e-mailové účty, obmedzenia týkajúce sa používania a šírky pásma a je menej bezpečný. Účet zdieľaného hostenia sa vytvára rozdelením webového servera na stovky alebo tisíce malých účtov, ktoré zdieľajú zdroje servera, šírku pásma a úložisko..

Hosting VPS: virtuálny súkromný server je podobný zdieľanému účtu, má však množstvo ďalších funkcií. V prípade VPS je webový server rozdelený iba na niekoľko účtov, kde tieto účty zdieľajú rovnaký server, ale majú vlastné pridelené prostriedky. Každý účet VPS môže mať odlišný softvér a môže byť nakonfigurovaný nezávisle od ostatných účtov hostených na tom istom serveri.

Vyhradený hosting: v prípade nákupu špecializovaného hostingového účtu hovoríme o prenájme celého webového servera so všetkými zdrojmi, šírkou pásma a úložiskom. Náklady na vyhradený server sa môžu začať od 120 dolárov mesačne, čo vylučuje poplatky za inštaláciu a ďalší softvérový licenčný poplatok. Aj keď sú náklady na vyhradený server veľmi drahé, umožňuje jeho používateľom plne si prispôsobiť a optimalizovať server pre vlastné potreby. Poskytuje tiež najvyššiu bezpečnosť, výkon a flexibilitu.

Cloud hosting: je druh „nového“ typu hostingu, ktorý sa v posledných rokoch stal veľmi populárnym. V prípade, že nahrávame naše webové stránky alebo súbory do cloudu, tieto súbory skutočne zhlukujeme na rôzne servery umiestnené na celom svete. K týmto súborom môžeme pristupovať odkiaľkoľvek pripojením k nášmu účtu cloudového hostingu. Tento typ hostingu sa väčšinou používa na ukladanie necitlivých informácií.

Spravovaný hosting: je často vybraný správcami webu, ktorí nemajú čas ani technické znalosti na správu systému alebo servera. V prípade riadeného webhostingu získate okrem prenájmu servera aj podporu od poskytovateľa hostingu a budú sa starať aj o aktualizácie softvéru, ako aj o bezpečnosť webového servera. Väčšina účtov webhostingu, ktoré sú dodávané s predinštalovaným softvérom, ako je cPanel, je spravovaná, takže pri hľadaní plánu hostenia nemusíte zvlášť hľadať tento typ služby..

Ako zvoliť správny plán hostenia?

V tejto chvíli ste už pravdepodobne ohromení všetkými informáciami, ktoré ste si prečítali vyššie. Môžete si myslieť, že výber plánu hostingu je problém, ale v skutočnosti je to veľmi jednoduché, ak viete, čo hľadáte. Tu je niekoľko veľmi jednoduchých otázok, na ktoré treba odpovedať a ktoré vás prevedú správnym hostiteľským plánom:

Keď potrebujem zdieľaný hosting?

Vo väčšine prípadov, ak vytvárate jednoduchý osobný alebo komerčný web, jednoduchý blog alebo malý web pre elektronický obchod, budete potrebovať iba zdieľaný účet. Zdieľaný hosting je schopný podporovať webové stránky s nízkou až strednou prevádzkou a môže vám tiež poskytnúť veľkú bezpečnosť, avšak stabilita zdieľaného plánu nie je tak dobrá a môže sa stať, že váš web čas od času spomalí. Na začiatok si myslím, že pre každého začiatočníka stačí zdieľaný účet.

Keď potrebujem VPS?

Ak prevádzka vášho webu prekročí určitý počet denných návštev, pravdepodobne budete musieť vykonať inováciu na hosťovanie VPS. Ak prevádzkujete web elektronického obchodu a vaša firma sa spolieha výlučne na tento web, pravdepodobne by ste mali zvážiť výber VPS od začiatku a vyhnúť sa zdieľanému hosťovaniu. V prípade webovej stránky online komunity, napríklad fóra, sa odporúča používať účet VPS.

Keď potrebujem vyhradený server?

Ak ste malý a stredný podnik, zamestnávate pár ľudí a prevádzkujete zaneprázdnenú webovú stránku, pravdepodobne ešte nepotrebujete vyhradený server, ale ak plánujete investovať do návštevnosti webových stránok a očakávate veľa načítania stránky v nasledujúcom období pravdepodobne nebude VPS stáť a budete musieť upgradovať na vyhradený server. Tento typ hostingu používajú aj webové stránky alebo webové aplikácie, ktoré vyžadujú vysoké prostriedky servera, majú vysoké využitie šírky pásma a potrebujú vysokú bezpečnosť (na spracovanie kreditných kariet a ukladanie informácií o klientovi).

Potrebujem cloudový hosting?

Ak má vaša webová stránka celosvetové publikum a chcete poskytnúť používateľskú skúsenosť tým zákazníkom, ktorí používajú váš web mimo krajiny, v ktorej sa nachádza server, pravdepodobne by ste mali zvážiť použitie cloudovej hostovacej služby. Odovzdaním svojej webovej stránky do cloudu v zásade zoskupíte súbory cez sieť serverov na celom svete a keď používateľ na vaše stránky vstúpi, pripojí sa k najbližšiemu serveru na svoje miesto. Vaše stránky tak budú fungovať omnoho rýchlejšie aj pre zahraničných používateľov. Zvážte, že cloudový hosting nie je určený na ukladanie citlivých informácií, takže pravdepodobne nebudete chcieť ukladať osobné údaje zákazníka v cloude.

Potrebujem riadený hosting?

Ako som už uviedol vyššie, pri kúpe hostingového účtu, ktorý už má nainštalovaný nejaký druh ovládacieho panela alebo operačného systému, je to spravovaný hosting. Takže ak kupujete zdieľaný účet alebo účet vps s cPanel, kupujete spravovaný hosting. Potrebuješ to? Podľa môjho názoru je ľahšie a rýchlejšie pracovať so spravovaným hostingovým účtom a získate ďalšiu podporu, ktorú môžete potrebovať.

Ste pripravení začať svoj vlastný web?

spustiť svoj web

Ak ste pripravení začať s prvým webom, tu je rýchly a ľahký spôsob, ako si vybrať doménu, zaregistrujte sa na hostingový účet a publikujte svoje webové stránky iba niekoľkými kliknutiami:

 1. Navštívte stránku BlueHost.com a získajte špeciálnu zľavu prostredníctvom nášho odkazu
 2. Vyberte si hostingový balík a názov domény zadarmo
 3. Poskytnite informácie o fakturácii a platbe a zakúpte si plán hostenia
 4. Počkajte na potvrdzovací e-mail a prihláste sa na svoj hostingový účet
 5. Prihláste sa do ovládacieho panela BlueHost a nainštalujte si WordPress na svoj web (Ako vytvoriť web WordPress)
 6. Prihláste sa na svoju stránku WordPress a prispôsobte ju podľa svojich predstáv
 7. Píšte a publikujte obsah a začnite propagovať svoje webové stránky

Tu nájdete celý postup krok za krokom pomocou snímok obrazovky.

Ako vidíte, je veľmi jednoduché vytvoriť si vlastnú webovú stránku a mať profesionálnu e-mailovú adresu. Vyššie uvedený návod vám poskytne ďalšie podrobnosti o tom, ako vytvoriť webovú stránku pomocou služieb BlueHost a WordPress. BlueHost je vynikajúci poskytovateľ hostingu, s ktorým môžete začať rýchlo, avšak ak hľadáte vyspelejší a plne funkčný plán hostenia, mali by ste sa pozrieť do našej sekcie Recenzie hostingu.

Dúfajme, že vám tento článok pomohol pochopiť, ako webové stránky fungujú, aký je názov domény a ako sa všetky tieto pripájajú k účtu webhostingu. Ak máte ďalšie otázky, neváhajte a zanechajte komentár nižšie, pokúsime sa odpovedať na všetky vaše obavy.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector