Shikoni Rishikimin

Shopify është padyshim ndër emrat më të mëdhenj kur bëhet fjalë për ndërtuesit e faqeve në internet. Nëse dëshironi të krijoni dyqanin tuaj online, kjo platformë mund t’ju ofrojë çdo veçori të nevojshme. Ju do të jeni në gjendje të shtoni gjithçka në faqen tuaj të internetit që siguron rritjen e saj dhe kënaq klientët e saj. Meqenëse kjo është një platformë e bazuar në tema, gjithçka që duhet të bëni është të zgjidhni një model tërheqës dhe të filloni të shtoni produkte në dyqanin tuaj.


Shopify kujdeset për çdo aspekt të një siti të e-commerce. Përpunimi i pagesave, transporti, menaxhimi i produkteve, menaxhimi i faqes në internet dhe shumë mjete të tjera janë në dispozicion, duke ju mundësuar që të krijoni një biznes modern online. Platforma ka një ndërfaqe plotësisht miqësore për fillestarët. Ju mund të zgjidhni nga mbi 100 shabllone të paracaktuar. Kjo është mjaft, duke marrë parasysh që shumica e platformave të tjera ofrojnë më pak modele.

Nga lista e gjerë e tyre, vetëm 10 shabllone janë falas, por pjesa tjetër e tyre me siguri ia vlen paratë tuaja. Ata u siguruan që të gjithë mund të gjenden lehtësisht, duke ju bërë të mundur që t’i renditni sipas kategorisë ose llojit të paraqitjes. Do shabllon është i gjithanshëm, duke ju lejuar të zgjidhni nga një grup stilesh që mund të shfaqen para se të përfundoni zgjedhjen tuaj.

Karakteristikat në Shopify

Shopify vjen me një sërë karakteristikash profesionale që mund të përmirësojnë shumë dyqanin tuaj. Për shembull, klientët tuaj të mundshëm mund të krijojnë një llogari në faqen tuaj, e cila nuk është vetëm e dobishme për klientët që kthehen, por gjithashtu inkurajon çdo klient të rishikojë dyqanin tuaj dhe të blejë. Përdoruesit gjithashtu mund të lënë vlerësime te produktet tuaja, të rimarrin karrocën e tyre të braktisur dhe të zgjedhin nga shumë porta pagese. Shopify siguron që tarifat dhe tarifat e transportit janë llogaritur saktë për çdo klient.

Janë të disponueshme karakteristika të shumta që mund të përdorni për praktikat tuaja të marketingut. Shtë e thjeshtë të dhurosh kartat e dhuratave, të ofrosh zbritje dhe të dërgosh postë elektronike për të gjithë klientët tuaj të mundshëm. Ju mund të mbani gjurmët e gjithçkaje që ka ndodhur së fundmi në faqen tuaj duke kontrolluar raportet e dhëna nga platforma dhe duke përdorur Google Analytics. Me aplikacionin Shopify, mund të regjistroheni përmes smartphone-it tuaj dhe të kryeni detyra edhe gjatë udhëtimit.

Pavarësisht se cili plan ju zgjidhni, nuk do të ketë fare kufizime. Sasia e produkteve që shesni, hapësira e diskut dhe gjerësia e brezit janë të gjitha të pakufizuara. Gjithashtu, nuk ka nevojë të paguani për një SSL sepse Shopify ju jep një çertifikatë si dhuratë menjëherë pasi të regjistroheni.

Planet dhe mimet

shopify-çmimet-të përmban

Ju mund të merrni softuerin eCommerce me një bollëk karakteristikash për aq pak sa 29 dollarë në muaj duke zgjedhur planin Themelor të Shopify. Kjo rekomandohet nëse drejtoni një biznes ku kartat e dhuratave dhe raportet e përparuara nuk janë të detyrueshme.

Ekzistojnë disa tarifa të lehta transaksioni, si dhe në varësi të planit që ju zgjidhni. Shopify ka skemën e vet të Pagesave dhe për aq kohë sa e përdorni, nuk do të ketë tarifa transaksionesh. Sidoqoftë, nëse zgjidhni një mundësi tjetër, ato marrin një prerje prej 2,2% plus 20p pas çdo pagese të kartës së kreditit në planin Themelor. Në rast se ju zgjidhni një hyrje të pagesës së jashtme, do të jetë vetëm 2%. Gjithashtu, mund të keni vetëm deri në 2 llogari të përdoruesit me këtë plan.

Plani i dytë quhet Shopify dhe kushton 79 dollarë në muaj. Me këtë, tarifat e kartës së kreditit janë 1.9% plus 20p dhe në rast se ju merrni një hyrje të jashtme, është vetëm 1%. Ky plan ju mundëson të ofroni karta dhuratë, të merrni raporte të thella dhe të regjistroheni deri në 5 llogari të cilat sigurisht janë të dobishme nëse punoni në një ekip. Ata mund të regjistrohen në çdo kohë dhe të kujdesen për të gjitha detyrat që lidhen me dyqanin tuaj online.

Nëse doni disa shtesa, gjithmonë mund të regjistroheni në Shopify Lite për vetëm 9 dollarë çdo muaj dhe të shijoni përfitimet. Kjo ju mundëson të shesni produkte në faqet e mediave sociale dhe të bëni pagesa të kartave të kreditit. Do të jeni në gjendje të merrni porositë dhe të përpunoni pagesa në dyqanet tuaja fizike. Nëse jeni të interesuar, shkoni përpara dhe përfitoni nga gjyqi 14-ditor që ofron Shopify. Nuk kërkon informacion për kartën e kreditit dhe do të keni mjaft kohë për të vendosur nëse dëshironi apo jo versionin e plotë.

Duke punuar me pultin e Shopify

shopify-Paneli

Regjistrimi në një plan të Shopify është mjaft i thjeshtë. Ata do të kërkojnë informacione themelore si emrin tuaj, email, adresën fizike dhe numrin e telefonit dhe ju jeni të vendosur. Pasi të keni mbaruar, do të keni mundësi të regjistroheni në llogarinë tuaj dhe të filloni të punoni.

Do të keni akses në një ndërfaqe që ka minimumin e opsioneve për tu siguruar që askush të mos ngatërrohet. Do të ketë një menu në të majtë me opsione si Urdhërat, Produktet, Klientët, Analitika, Zbritjet dhe Aplikimet. Nëse nuk dini çfarë të bëni tjetër, nuk ka nevojë të shqetësoheni sepse hapat e parë do të theksohen në pult. Shtë një sistem që është dizajnuar plotësisht me përdorues të papërvojë në mendje.

Meqenëse qasja e tyre është mjaft minimiste, ju me siguri do të ngeceni herë pas here derisa të mësoheni me platformën. Nëse keni nevojë për ndihmë, gjithmonë mund të përdorni shiritin e kërkimit i cili ndihmon shumë njerëz të vendosin se çfarë të bëjnë tjetër. Do të fillojë të sugjeroni disa opsione të ndërfaqes përpara se të përfundoni edhe të shtypni fjalën e parë. Për shembull, nëse provoni të shkruani fjalën PayPal, rezultati do të jetë në çast Cilësimet e Ofruesit të Pagesave. Atëherë ju vetëm duhet ta klikoni atë dhe do t’ju çojë në seksionin e cilësimeve të veçanta.

Krijimi i dyqanit tuaj me Shopify

Në Shopify, shtimi i produktit tuaj të parë do të jetë hapi i parë i ndërtimit të faqes tuaj të re. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të klikoni në butonin Shto dhe të shkoni hap pas hapi. Do të shfaqet një formë Shto Produkti, duke kërkuar të dhënat tipike të produktit që çdo platformë tjetër do t’ju kërkojë të futni. Ju mund të siguroni përshkrimin e produktit, imazhet, etiketat, kategorinë, videot e lidhura, transportimin, çmimin e produktit dhe disa informacione shtesë.

Ndërsa shtoni përshkrimin në formë, do të keni mundësi të bashkëngjitni disa tabela të thjeshta ose përmbajtje video duke kopjuar kodin e ngulitur në seksionin Insert Video. Nëse tashmë keni një katalog produkt në një platformë tjetër, mund ta importoni gjithashtu. Kur bëhet fjalë për importe, mund të importoni çdo skedar CSV në Shopify për sa kohë që madhësia e tij është nën 15MB. Kjo mund të jetë një detyrë pak konfuze nëse nuk e keni bërë më parë, por ekziston një skedar i mostrës që mund të lexoni ku shpjegohet gjithçka.

Shtë mjaft e thjeshtë të vendosni transportin në Shopify. Cilësimet janë të gjitha të drejtpërdrejta dhe mund të shtoni sa më shumë zona të transportit në faqen tuaj sa dëshironi. Si zakonisht, tarifat e transportit llogariten duke marrë parasysh vendin dhe peshën e produktit. Nëse tarifat llogariten tashmë nga një aplikacion transporti ose vetë ofruesi i shërbimit, atëherë rezultatet do të importohen nga atje.

Me Shopify, shtimi i një ofruesi pagese në faqen tuaj është i lehtë si byrek. PayPal Express është shërbimi i paracaktuar që kujdeset për arkëtimet në platformë. Stripe gjithashtu partneritet me Shopify, duke siguruar sistemin e tyre të pagesave i cili lejon klientët tuaj të paguajnë përmes kartës së kreditit. Për më tepër, Amazon Pay është gjithashtu në dispozicion ose mund të shtoni opsione alternative të pagesave të cilat mund të jenë plotësisht arbitrare.

Mjetet thelbësore dhe shtesat

Pasi të keni mbaruar ndërtimin e dyqanit tuaj online, është koha të përfitoni nga mjetet dhe shtesat që ju ndihmojnë ta mirëmbani atë dhe të tërheqni klientët. Nuk është çudi që Shopify është një nga platformat më të mira, pasi i ka të gjitha mjetet e nevojshme për të drejtuar një biznes në internet. Siç e përmendëm tashmë, ajo ka një aplikacion mobil që mbështet të dy pajisjet Android dhe iOS që mund ta bëjnë më të lehtë për ju kryerjen e detyrave të rregullta në llogarinë tuaj.

Ju lehtë mund të shtoni, hiqni ose modifikoni produktet në faqen tuaj përmes aplikacionit. Për më tepër, kjo ju lejon të përpunoni urdhra, të rimbursoni klientët tuaj, të këshilloheni me ekipin tuaj ose të dërgoni mesazhe për klientët tuaj. Për sa kohë që ju dhe stafi juaj keni një smartphone në krah me aplikacionin e instaluar, biznesi juaj do të jetë në gjendje t’u përgjigjet klientëve në çdo kohë. Sa më shpejtë përgjigja, aq më të kënaqur do të jenë.

Ekziston një shërbim i analitikës i integruar në platformat që ju mban të azhurnuar duke siguruar statistikat e biznesit. Do të njihni sasinë totale të produkteve që keni shitur, produktet më të shitura, trafikun total në faqen tuaj, burimet e ndryshme të trafikut dhe shumë më tepër. Shopify në mënyrë të qartë ka shumë mjete të dobishme për të ofruar, por ne as nuk kemi folur për sasinë e gjerë të shtesave në dispozicion në dyqan.

Nëse keni nevojë për disa mjete shtesë, gjithmonë mund të vizitoni App Store dhe të plotësoni llogarinë tuaj me aplikacione të palëve të treta. Këto mund të vijnë në dispozicion nëse dëshironi të përmirësoni marketingun tuaj, menaxhimin e inventarit, raportet, shërbimin ndaj klientit, transportin dhe kështu me radhë. Për shembull, duke shkarkuar një aplikacion të mediave sociale, ju mund t’i lejoni përdoruesit të regjistrohen në faqen tuaj të internetit duke përdorur një nga llogaritë e tyre të mediave sociale. Por kjo është vetëm maja e ajsbergut.

Ju mund të përfitoni nga të gjitha llogaritë tuaja të mediave sociale duke shkarkuar aplikacione që automatikisht postojnë produkte të reja ose më të shiturat mbi to. Ka edhe aplikacione që shfaqin vlerësimet që njerëzit kanë postuar në mediat sociale në lidhje me faqen tuaj zyrtare. Shumica e këtyre aplikacioneve janë falas. Edhe nëse e gjeni një premium, ka shumë të ngjarë që të ketë disa veçori që mund t’i përdorni falas. Në përgjithësi, nëse doni të merrni dyqanin tuaj online në një nivel më të lartë, ju patjetër duhet të shkarkoni çdo aplikacion që duket i dobishëm.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map