Shqyrtime të Weebly.com

Sot është më e lehtë dhe më e lirë për të filluar në internet se sa mendoni. Me kaq shumë mjete dhe softuer, të gjithë mund të krijojnë një faqe interneti profesionale pa asnjë nevojë për të përdorur ndonjë gjuhë programimi. Shpesh zgjidhni hobiistë si dhe pronarë të bizneseve të vogla për të bërë faqen e tyre të internetit duke përdorur një ndërtues të faqes në internet. Në këtë artikull do të rishikoj mjetin më të njohur për ndërtimin e faqes në internet, Weebly.


Weebly është nisur në vitin 2006 nga një grup studentësh të kolegjit. Becomeshtë bërë shpejt një sukses; kohë revista ka paraqitur Weebly në mesin e 50 faqeve të internetit më të mira në 2007, ndërsa në vitin 2008 u përmend në Wall Street Journal si një alternativë që bizneset e vogla të krijojnë një faqe në internet. Në vitin 2008 Weebly arriti mbi një milion përdorues.

Weebly është një përdorues i thjeshtë i drag and drop, që përmirësohet vazhdimisht dhe mbështet redaktimin e CSS / HTML gjithashtu. Shtë ideale që individët dhe bizneset e vogla të hartojnë uebfaqen e tyre pa pasur nevojë të përdorin kod ose të kenë aftësi për krijimin e faqeve në internet. Në pjesën tjetër të këtij shqyrtimi Weebly, unë do t’ju tregoj të mirat dhe të mirat e përdorimit të këtij ndërtuesi siti. Do t’ju japë disa këshilla se si ta filloni faqen tuaj shpejt dhe cilat planifikoni të zgjidhni.

Whatfarë është e mirë për Weebly.com?

Asnjë programim: nuk keni nevojë të shkruani ose kopjoni kodin e ngjitjes në mënyrë që të integroni funksione ose skedarë të ndryshëm në faqen tuaj të internetit. Ndërtuesi i faqes lehtëson futjen e elementeve të internetit dhe mediave në faqen tuaj të internetit pa ditur programimin në internet.

Filloni shpejt: me Weebly ju mund të filloni faqen tuaj në pak minuta. Thjesht zgjidhni një temë që i përshtatet më së miri faqes tuaj, tërhiqni dhe lëshoni elementin, krijoni faqet e nevojshme dhe popullojini ato me përmbajtje, publikoni faqen tuaj në internet direkt në domenin tuaj.

fushë & Përfshirë Hosting: regjistrimi i një domeni dhe administrimi i një llogarie pritëse mund të jetë e vështirë për një të ri. Web hosting përfshihet me çdo paketë pritëse, ndërsa një domain falas për një vit është në dispozicion me çdo plan të paguar. Ju gjithashtu mund të regjistroni fusha të reja lehtësisht me Weebly.

Modelet Premium: ju mund të zgjidhni nga një gamë e gjerë temash premium me cilësi të lartë dhe t’i përdorni ato falas. Redaktimi dhe personalizimi i këtyre modeleve është i lehtë me ndërtuesin. Ju gjithashtu mund të importoni temën tuaj dhe ta rregulloni atë me Weebly.

Ndërtues i lehtë për t’u përdorur:  me një ndërtues të thjeshtë drag and drop ju lehtë mund të futni një gamë të gjerë widget dhe të shtoni veçori në faqen tuaj të internetit. Me vetëm një klik mund të shtoni kutitë e tekstit, titujt, galeritë e figurave, butonat, buletinet dhe format e kontaktit, hartat, media (video, audio, dokumente, skedarë), produkte si dhe të futni Google AdSense.

Whatfarë është e keqe në lidhje me Weebly.com?

Ju keni ngecur: Weebly ofrojmë shërbim falas të pritjes për faqet e internetit të ndërtuara me mjetin e tyre. Problemi është se ju nuk mund ta zhvendosni faqen tuaj te një ofrues tjetër pritës. Sigurisht që ju mund të transferoni domenin e regjistruar në Weebly në një regjistrues tjetër, por faqja e internetit nuk mund të transferohet në një server tjetër. Ju duhet ta merrni parasysh këtë kur përdorni këtë ndërtues faqesh.

Shërbimi i postës elektronike: Weebly nuk ofron shërbim falas me email. Akoma mund të shtoni një adresë të postës elektronike të biznesit, siç është [email protected], por vetëm përmes shërbimit Google App, i cili kushton ekstra.

Mimi Weebly & Çmimeve

Në Weebly mund të zgjidhni nga katër plane të ndryshme. Plani falas përfshin një ndërtues të uebfaqes Weebly, nën-domain falas, një pritje falas me një limit të ruajtjes deri në 500MB dhe mbështetje të bisedës dhe postës elektronike. Ky plan është i shkëlqyeshëm për të provuar dhe provuar ndërtuesin.

planet weebly dhe çmimet

Planet premium duke filluar nga 8,00 dollarë në muaj, dhe përfshijnë ndërtuesin drag and drop Weebly, një domain falas për një vit, pa kufi ruajtje, hostim falas, lejojnë krijimin e faqeve të pakufizuara, heqjen e markës Weebly etj. Plani “Starter” është i shkëlqyeshëm për ndërtimin e një siti standard me emrin tuaj të personalizuar të domain dhe adresën tuaj të postës elektronike. Plani “Pro” është ideal për faqet e internetit të anëtarësimit, ndërsa plani “Biznes” përshtatet më së miri me nevojat e vendeve të e-commerce.

Tregtia elektronike Weebly – Krijoni një Dyqan Online

Kështu që ju mund të pyesni veten se sa e mirë dhe e sigurt është të shesni produkte me Weebly dhe sa e thjeshtë është ta vendosni atë. Para së gjithash, duhet të keni parasysh që secili plan premium lejon të shesë produkte në internet. Me Starter mund të shisni deri në 10 produkte, me Pro deri në 25 produkte, ndërsa me planin e biznesit nuk ka asnjë kufi se sa produkte mund të shtoni.

Me planin e biznesit mund të shesësh edhe produkte dixhitale. Ky plan gjithashtu përfshin menaxhimin e inventarit, llogaritjen e transportit dhe taksave dhe opsionin për shtimin e kodeve kupon në dyqanin tuaj. Plani i Biznesit vjen me një certifikatë SSL, e cila u mundëson klientëve tuaj që të dalin direkt në domenin tuaj, duke i mbajtur informacionin e tyre të sigurt dhe të sigurt.

Për të ngritur dyqanin është e lehtë. Në ndërtuesin Weebly shkoni te Store, dhe klikoni në butonin Shto një faqe në dyqan. Kjo do të krijojë një menu të re, si dhe një faqe ku mund të shtoni produktet tuaja (vendosni titullin, çmimet, vendosni imazhe, vendosni sasinë e produktit, etj.). Ju gjithashtu mund të importoni produkte nga skedari CSV.

Mbështetje Online Weebly

Edhe pse ndërtuesi i faqes është drejt përpara dhe i lehtë për t’u përdorur, si një i ri, me siguri do t’ju duhet ndihmë në ndonjë fazë. Ju mund të merrni ndihmë nga stafi i Weebly me telefon, email dhe chat. Ju gjithashtu mund të shfletoni bazën e tyre të njohurive dhe forumin e komunitetit për ndihmë të shpejtë.

Shërbim Email me Weebly

Edhe pse me një plan standard hostimi mund të krijoni një adresë email biznesi me porosi pa ndonjë kosto shtesë, në Weebly kjo veçori nuk përfshihet falas.

Weebly integrohet me Google Apps for Business, i cili kushton 50 dollarë në vit për çdo përdorues. Kjo shton mundësinë e kombinimit të emailit tuaj të domain me Gmail, si dhe të keni një grup të plotë aplikacionesh siç janë kalendari, ruajtja dhe biseda. Paketa Google Apps ju lejon të qaseni në emailin tuaj kudo dhe të menaxhoni uebfaqen tuaj dhe postat elektronike nga një vend, direkt nga Weebly.

Temat e Weebly & Designs

tema weebly dhe modele

Ndërtuesi i faqes Weebly vjen me një gamë të gjerë temash dhe modelesh me cilësi të lartë, të cilat mund t’i përdorni pa pagesë. Sidoqoftë, nëse asnjë prej këtyre modeleve nuk i përshtatet nevojave tuaja, ju mund të blini tema nga faqet e internetit të tjera (vetëm temat e Google Weebly) dhe t’i importoni ato në ndërtuesin Weebly.

Të gjitha temat në dispozicion në Weebly.com janë miqësore të gatshme (të përgjegjshme) dhe SEO miqësore, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për përdoruesit tuaj që kanë probleme të shikojnë përmbajtjen tuaj, ose për motorët e kërkimit që zvarriten faqen tuaj të internetit.

Ndërtues i faqeve të lira Weebly

Ju mund ta provoni ndërtuesin e faqes Weebly pa asnjë kosto. Për më tepër, ju do të merrni një nën-domain falas (si http://yoursite.weebly.com) për të botuar faqen tuaj të internetit. Ju nuk duhet të siguroni ndonjë informacion financiar përveç nëse dëshironi të azhurnoni llogarinë tuaj në një plan të paguar. Duhet të keni parasysh që llogaria falas ka kapacitet dhe karakteristika të kufizuara të pritjes. Për shembull, në një llogari falas ju nuk mund të përdorni veçorinë eCommerce, nuk mund të hiqni formularin e markës Weebly në këmbë dhe nuk mund të lidhni as domenin tuaj.

Përfundimi – A është Weebly për Ju?

Nuk është sekret që Weebly nuk është për të gjithë, por për ata që janë në kërkim të një zgjidhjeje të lirë dhe të lehtë për t’u përdorur për të krijuar dhe menaxhuar faqen e tyre të internetit, Weebly është padyshim një mundësi e mirë për t’u marrë në konsideratë. Të dy individët, si dhe bizneset e vogla mund të krijojnë dhe mirëmbajnë faqen e tyre të internetit me punë dhe përpjekje minimale.

Ju mund të lexoni më shumë rreth asaj se sa e lehtë është të krijoni një faqe në internet me Weebly, në udhëzuesin tonë Weebly.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map