Shqyrtime të Wix.com

01.06.2020
Ndërtuesit e faqeve në internet 'Shqyrtime të Wix.com
0 20 мин.

Wix.com është një platformë udhëheqëse për krijimin e faqeve në internet me bazë cloud që e bën të lehtë për të gjithë të krijojnë faqe interneti mahnitëse, profesionale dhe të përdorshme. Përdoruesit mund të zgjedhin nga një grup i madh modelesh dhe t’i përshtatin për nevojat e tyre.


Wix u themelua në vitin 2006 dhe sot është një nga platformat më të njohura dhe të krijuara të ndërtimit të faqeve në internet, që ka mbi 90 milion përdorues në të gjithë botën.

Wix është miqësor me fillestarët, duke u dhënë mundësi përdoruesve jo-teknikë të krijojnë faqet e tyre të internetit pa pasur nevojë të mësojnë ndonjë gjuhë programuese ose dizajnim të internetit. Me ndërtuesin e faqeve të tyre tërheqëse dhe tërheqëse, të gjithë mund të krijojnë uebfaqe të llojit të ndryshëm: faqe të thjeshtë biznesi, blog, dyqan online, portofol fotografie, CV në internet, ngjarje ose të tjera.

Në pjesën tjetër të rishikimit tonë Wix.com, unë do të zbulojë të mirat dhe të mirat e ndërtuesit të faqes Wix dhe do të bëj një përmbledhje të thelluar të veçorive, planeve dhe performancës së tyre.

Whatfarë është e mirë për Wix?

 • Modelet profesionale: në Wix mund të zgjidhni nga qindra modele të bukura dhe profesionale. Modelet janë kategorizuar për industri të ndryshme, kështu që ju lehtë mund të gjeni modelin që është i duhuri për biznesin tuaj.
 • elastik & Ndërtues i fuqishëm: përveç faktit që ndërtuesi i Wix është i drejtpërdrejtë dhe i lehtë për t’u përdorur, madje edhe fillestarët mund të krijojnë paraqitjen që dëshirojnë, duke lëvizur elementët e faqes në internet. Ekzistojnë gjithashtu mijëra aplikacione që mund t’i shtoni në faqen tuaj në mënyrë që të zgjeroni funksionalitetin dhe veçoritë.
 • Tregu i Aplikimeve: ju lejon qasje në qindra aplikacione të palëve të treta që mund t’i instaloni në faqen tuaj të internetit. Aplikacione të tilla si chat live, hartat e Google, buletinin, formën e prenotimit dhe mjetet e tjera të marketingut, analitikës dhe blogjeve do t’ju lejojnë të shtoni funksionalitete dhe veçori shtesë në faqen tuaj.
 • Redaktori celular: ky është një tipar i shkëlqyeshëm që ju lejon të rregulloni pamjen celular të faqes tuaj. Këtu mund të fshehni / tregoni elemente të caktuara të faqes në internet në pajisjet mobile pa kompromentuar paraqitjen e pamjes së desktopit.
 • hosting & fushë: të gjitha planet përfshijnë ruajtjen në internet dhe një sasi të mirë të gjerësisë së bandës, dhe të gjitha planet vijnë me një emër domain falas, përveç planit të Connect Domain. Ju gjithashtu mund të regjistroni domenet tuaja në Wix nëse doni të krijoni më shumë se një faqe në internet, kështu që nuk do të duhet të përdorni ndonjë regjistrues të palëve të treta.

Whatfarë është e keqe për Wix?

 • Reklama në planin themelor: edhe pse paguani për planin më themelor (nga 4.08 dollarë në muaj), i cili ju lejon të lidhni fushën tuaj me sistemin e tyre; Wix do të shfaqë reklamat e markave të tyre në faqen tuaj të internetit. Faqja juaj do të jetë “reklama falas” vetëm me planin Combo (nga 9.25 $ / muaj).
 • Nuk mund të ndryshojë Modelin: zgjidhni modelin tuaj me kujdes, sepse pasi të zgjidhni një model, kjo nuk mund të ndryshohet. Sigurisht që ju mund të modifikoni elementet e shabllonit dhe ta rregulloni për nevojat tuaja, por nuk është e mundur të zgjidhni një dizajn të ri.
 • Pronësia e faqes në internet: nëse ndërtoni faqen tuaj të internetit me Wix, do të duhet të qëndroni me Wix për sa kohë që dëshironi të mbani faqen tuaj të internetit. Ju nuk keni qasje në skedarët e faqes në internet ose në kodin burimor, dhe as nuk mund ta ndryshoni kodin. Akoma mund të shtoni HTML të personalizuar në faqen tuaj duke përdorur një widget.

Shqyrtim i hollësishëm i Wix.com

Me siguri keni dëgjuar për Wix më parë, pasi është një nga drejtuesit në industrinë e ndërtimit të faqeve në internet. Isshtë i njohur për lehtësinë e përdorimit dhe kjo është arsyeja pse është kaq e popullarizuar në mesin e përdoruesve në të gjithë botën. Wix ka rreth 100 milion përdorues, nga më shumë se 190 vende.

Ndërtimi i faqes në internet të bazuar në shfletuesin “ajo që ju shihni është ajo që ju merrni” është një koncept i shkëlqyeshëm, dhe do të mësoheni me të në asnjë kohë fare. Wix nuk është vetëm e thjeshtë, por gjithashtu shumë e efektshme. Do të ndërtoni faqe interneti në kërkim të shkëlqyeshme dhe të lehtë për t’u përdorur në më pak kohë.

Gjëja e shkëlqyeshme në lidhje me ndërtuesin e faqes Wix është që është falas për të filluar. Për shumë përdorues, kjo mundësi falas do të jetë e mjaftueshme. Ai i ka të gjitha mjetet e nevojshme për një blog të suksesshëm ose një uebfaqe të vogël informuese.

Dhe gjëja më e mirë në lidhje me Wix është mirëdashësia ndaj përdoruesit. Edhe noobs më të mëdha nuk do të ketë probleme të mësohen me ndërfaqen. Gjithçka është e lehtë për tu kuptuar, dhe në asnjë kohë fare, do të filloni një faqe në internet të bukur.

Por, nëse e shihni opsionin falas të pamjaftueshëm, Wix ka zgjidhje për ju. Ata ofrojnë mundësi të ndryshme, të paguara, që do t’ju japin më shumë levë. Dhe ato janë gjithashtu mjaft të përballueshme!

Në përgjithësi, Wix është një mundësi e mirë, veçanërisht për fillestarët. Dhe nëse jeni një, patjetër që ia vlen të merret në konsideratë, pasi është falas.

Tani le të gërmojmë pak më thellë. Ne do t’ju tregojmë më shumë detaje rreth këtij ofruesi të shkëlqyeshëm të pritjes dhe krijuesit të faqes në internet dhe disa prej funksioneve të tij të shkëlqyera. Le të fillojmë!

Planet dhe mimet

Wix ka 6 plane të ndryshme – 1 plan falas, dhe 5 plane skalitje, të paguara.

Ne ju rekomandojmë të filloni me opsionin e tyre falas. Shtë një mundësi e shkëlqyeshme dhe një mënyrë e shkëlqyeshme për të provuar vetë shërbimin pa rrezikuar para. Dhe plus, mbase do të dëshmojë sa duhet për nevojat tuaja. Nëse është e nevojshme, gjithmonë mund të azhurnoni më vonë. Të jesh i lirë nuk do të thotë se nuk ka asnjë vlerë, përkundrazi. Opsioni falas i Wix do të jetë i mjaftueshëm për shumicën e faqeve të internetit dhe blogjeve të vegjël. Do t’ju japë kaq shumë mjete të shkëlqyera, dhe do të keni mundësi të krijoni faqe interneti që nuk janë vetëm të bukura, por edhe shumë funksionale. Ju do të kënaqeni duke e bërë atë, i gjithë procesi është intuitiv, i lehtë dhe argëtues.

Por sigurisht, si çdo gjë që është falas, plani i lirë Wix ka kufizimet e tij, siç janë reklamat. Gjithashtu, ajo ka vetëm 1 GB bandwidth në muaj dhe 500 MB hapësirë ​​ruajtëse, e cila është mjaft e mirë vetëm për shumicën e faqeve të internetit themelore, që nuk tërheqin shumë trafik. Dhe nëse doni të tejkaloni këto kufizime, do të duhet të paguani.

Plani i tyre më i lirë i paguar “Connect Domain” është më themelori nga të gjitha. Për aq pak sa 4,50 dollarë në muaj ju do të jeni në gjendje të lidhni domenin tuaj, por pjesa tjetër do të jetë njësoj si me planin falas (ruajtje 500 MB, bandwidth 1 GB). Kjo përfshin reklama Wix, e cila është dobësia kryesore e kësaj. Nëse doni t’i largoni ato, do të duhet të merrni diçka më të mirë.

Plani i tyre i dytë më i lirë i primit është “Combo”. Kjo është e para që është pa reklama, e cila është e shkëlqyeshme, pasi do të jeni në gjendje të promovoni vetëm markën tuaj. Gjithashtu, ajo dyfishon gjerësinë e brezit të planeve të Lirë / Lidhur me Domain, në 2 GB, dhe do t’ju japë 3 GB hapësirë. Tani, kjo është diçka. Ju gjithashtu do të merrni për të regjistruar një domain falas dhe do të jeni në gjendje të merrni një favorizim të personalizuar, kështu që faqja juaj e internetit do të markohet plotësisht. E gjithë kjo për 8.5 dollarë në muaj.

Plani më i njohur është “Pafund”, dhe do t’ju kushtojë $ 12.50 / muaj. Siç mund ta keni menduar, do të merrni një bandë të pakufizuar. Gjithashtu, ju do të keni 10 GB hapësirë ​​ruajtjeje. Mbi të gjitha ato që ka plani “Combo”, ju do të merrni një App Builder App (vlera 48 dollarë), dhe App Booster Site (vlera 60 $). Booster Site është veçanërisht i rëndësishëm, pasi do të tërheqë më shumë trafik në faqen tuaj të internetit dhe do të ndihmojë biznesin tuaj.

Nëse planifikoni të ndërtoni një dyqan në internet, Wix ka një plan për ju. Plani i tyre “e-commerce” është më i përshtatshmi për bizneset e vogla. Do t’ju kushtojë 16,50 dollarë në muaj, dhe karakteristika kryesore e tij është tipari i dyqanit në internet që do t’ju lejojë përdoruesve tuaj të blejnë nga ju, me një karrocë të lehtë për t’u përdorur.

Plani më i mirë dhe më i shtrenjti, Wix është “VIP”, një kombinim i të gjitha tipareve më të mira që kanë planet e tjera Wix. Gjerësia e bandës së pakufizuar, 20 GB hapësirë, ju do të jeni në gjendje të lidhni domenin tuaj dhe të merrni një regjistrim të lirë të domenit. Gjithashtu, reklamat do të hiqen, dhe ju do të merrni një favorizim të personalizuar. Ajo ka tiparin e dyqaneve në internet, si dhe aplikacionet e faqes Booster dhe Form Builder. Mbi të gjitha këto, ju do të keni mundësi të krijoni 10 fushata me email çdo muaj, të cilat do të rritin shikueshmërinë tuaj edhe më tej, duke ju ndihmuar të shesni produktet tuaja. Dhe qershia në krye, me Rishikimin Profesional të Faqes, profesionistë me përvojë të Wix do t’ju ofrojnë këshilla një herë në lidhje me cilësinë e përgjithshme të faqes suaj të internetit dhe SEO. E gjithë kjo vetëm për 24,50 dollarë në muaj, është një mundësi e mirë!

Për t’i përmbledhur të gjitha, planet e Wix ofrojnë shumë, dhe ato do të plotësojnë nevojat e shumicës së përdoruesve. Plani i tyre falas është mjaft i mirë, dhe meriton të provohet. Gjithmonë mund të azhurnoni më vonë nëse e shihni se mungon.

Shënim i rëndësishëm: Nëse vendosni të merrni një nga planet e tyre premium dhe e gjeni veten të pakënaqur dhe doni të anuloni pajtimin tuaj ose të përdorni garancinë tuaj për kthimin e parave, mos u shqetësoni për humbjen e të dhënave. Wix thjesht do të minimizojë planin tuaj nga paguar në falas, dhe të dhënat tuaja do të mbahen.

Karakteristika të Wix

Natyrisht, gjëja më e madhe në lidhje me Wix.com është krijuesi i tyre në internet. Kjo është pika e tyre kryesore e shitjes që i ka vendosur ato në hartën e IT, dhe diamanti më i madh i ndritshëm në kurorën e tyre.

Kaq e thjeshtë për t’u përdorur, dhe madje përdoruesit pa kodim / sfond teknik do të jenë në gjendje të ndërtojnë uebfaqe të mahnitshme. Gjithçka është bërë brenda shfletuesit tuaj të internetit, duke përdorur redaktorin zvarritës dhe redaktues me redaktimin në linjë, dhe atë përvojë të famshme WYSIWYG. Me Wix, vrojtimi i faqes tuaj të internetit veç e veç është histori. Kur të keni mbaruar, gjithçka do të duket saktësisht siç duket ndërsa po e ndërtonit!

Mjeti i ri ADI (Artificial Intelligence Intelligence) do t’ju lejojë të krijoni një faqe në internet pa një klikim të miut. Do t’ju udhëzojë përmes magjistarit, hap pas hapi duke u përpjekur të kuptoni se çfarë lloji të faqes në internet ju duhet. Ai do të bëjë pyetje në lidhje me preferencat dhe nevojat tuaja personale, dhe do t’ju ofrojë zgjedhje. Në fund, ju do të keni një uebfaqe të bërë me porosi që i përshtatet nevojave tuaja në mënyrë perfekte. Për shumicën e përdoruesve kjo do të jetë e mjaftueshme për të filluar, pasi ju mund të rindërtoni gjëra të vogla më vonë.

Tregu Wix App është diçka tjetër. Aty do të gjeni gjithçka që ju nevojitet për të ndërtuar uebfaqen tuaj të ëndrrave. Ka shumë mundësi falas dhe të paguara. Ju mund t’i përdorni ato për të krijuar formularë për regjistrim për përdoruesit tuaj, të lidhni mediat tuaja sociale si Instagram, të krijoni seksione të komenteve ose të krijoni dhe menaxhoni ngjarje, etj. Mund të krijoni forume, të drejtoni eCommerce (shikoni planin e tyre të tregtisë elektronike në Seksioni “planet dhe çmimet” më sipër), shtoni bloge dhe krijoni gazeta. Gjithashtu, mund të zgjedhni faqen tuaj të internetit për përdorim celular duke përdorur Wix Mobile View. Shtë mirë të dini se Wix gjithashtu bën shumicën e SEO (me magjistar Wix SEO, një mjet i mahnitshëm) për përdoruesit e tyre, por ka disa mundësi më të përparuara për të shkulur.

Ne ju kemi prezantuar tashmë planet planifikuese të Wix, por tani do të gërmojmë pak më thellë. I gjithë hostimi i Wix është i bazuar në cloud, që do të thotë që ju do të merrni shpejtësi të ngjashme nga kudo në botë. Rezultatet e provës tregojnë këtë, pasi faqet e internetit të pritura në Wix kanë tendencë të kenë shpejtësi që janë mbi mesataren e industrisë. Por, mungesa e VPS-së, pritja e dedikuar dhe shitësja e shitësit do të thotë që Wix nuk do të përmbushë kërkesat e faqeve të internetit më të mëdha.

Një nga gjërat që mungon Wix.com është garancia në kohë. Në faqen e tyre të internetit pretendojnë se ata aktualisht kanë 99.8% në kohë, që është më e ulët se standardi (99.9%). Por pasi Wix synon kryesisht përdoruesit me nevoja më të ulëta, kjo me siguri do të jetë mjaft e mirë. Planet Falas ndajnë edhe këtë kohë të shpejtë, e cila është e shkëlqyeshme.

Nëse jeni një përdorues teknik i përparuar që ju pëlqen personalizimi i thellë, duhet të kërkoni diku tjetër. Wix nuk lejon të kontrolloni kodin burimor të faqes suaj të internetit. Gjithashtu, për shkak të ndërfaqes unike, është e pamundur të transferoni faqet e internetit Wix.com në një host tjetër.

Ndihma për klientët

Kjo zonë sigurisht që nuk është forca më e madhe e Wix.com, veçanërisht nëse keni një llogari falas, pasi shumica e ankesave vijnë nga ky grup përdoruesish. Por kjo është disi e kuptueshme, sepse ata kanë kaq shumë përdorues, dhe nuk mund të presësh që llogari falas të marrin vëmendjen e njëjtë si ato premium.

Ekzistojnë tre metoda me të cilat mund të arrini – bibliotekë, telefon, dhe bibliotekë mbështetëse. Pra, asnjë bisedë live, e cila nuk është e mirë. Telefoni është i disponueshëm vetëm nga e hëna deri të premten, nga 6 e mëngjesit deri në 5 të PST, kështu që ju nuk do të merrni vërtet mbështetje 24/7.

Wix ofron garanci 14-ditore për kthimin e parave për përdoruesit e tyre premium, e cila thjesht nuk është mjaft e mirë, kur krahasohet me ofruesit e tjerë të pritjes.

Pros:

 • Llogari e shkëlqyeshme falas
 • Larmi të mirë të llogarive të paguara
 • Një nga ndërtuesit më të mirë të faqeve të internetit
 • Lehtë për t’u përdorur, miqësore për fillestarët
 • Qindra aplikacione dhe shabllone

Cons:

 • Nuk ka veçori të përparuara si qasja në kodin burim
 • Asnjë host i dedikuar / VPS / shitës
 • Mbështetje jo e madhe, garanci e shkurtër 14-ditore

përfundim

Wix është vërtet i mrekullueshëm në linjën e tij kryesore të punës dhe që është ndërtimi i faqes në internet dhe pritja për përdoruesit jo-teknikë. Ajo siguron mjete për përdorim të lehtë për fillestarët, duke i lejuar ata të krijojnë faqe interneti të mrekullueshme në asnjë kohë fare. Ata ofrojnë aq shumë edhe nëse keni vetëm një llogari falas.

Nëse po mendoni të filloni faqen tuaj të parë, ju rekomandojmë të zgjidhni Wix.com. Do t’ju japë të gjitha mjetet e nevojshme, dhe ndërfaqja do t’ju bëjë të ndjeheni si profesionist. Gjithçka do të shkojë pa probleme, dhe pa probleme, dhe para se ta dini, faqja juaj e bukur e internetit do të funksionojë.

Dhe nëse e shihni që mungon llogaria falas, mund ta përmirësoni atë në çdo moment, në varësi të nevojave tuaja.

Wix ka mungesë të veçorive të përparuara, por në të vërtetë nuk ka nevojë për të. Ajo është menduar për krijimin e faqeve të thjeshta por të bukura dhe efektive, dhe e bën pikërisht atë. Asgjë më shumë, asgjë më pak, WYSIWYG.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector