Shqyrtimi i SmugMug

01.06.2020
Ndërtuesit e faqeve në internet 'Shqyrtimi i SmugMug
0 9 мин.

SmugMug është një platformë pritjeje dhe shkëmbimi fotografish që vjen me një ansambël të shkëlqyeshëm të veçorive, i cili e pozicionon atë si një nga galeritë më të njohura në internet për të shfaqur fotot tuaja. SmugMug përmban organizatorin e fotografive zvarritës dhe rënie, galeritë e fotografive të personalizueshme, slideshows me ekran të plotë dhe madje ju lejon të krijoni një dyqan.


Shqyrtimi ynë për SmugMug do t’ju njohë me gamën e mjeteve dhe veçorive të SmugMug, duke treguar përparësitë dhe të këqijat e mbajtjes së galerisë suaj në internet me këtë shërbim.

Përmbledhje e SmugMug

SmugMug është një biznes familjar i drejtuar nga individë të apasionuar pas fotografisë dhe teknologjisë. SmugMug u lançua në 2002 dhe brenda 3 viteve nga fillimi i tyre kompania ishte rritur në një kompani 50,000 klientësh. Sot, ata presin miliarda foto dhe kujdesen për ruajtjen e fotografisë, ndarjen dhe shfaqjen e nevojave të miliona klientëve.

Pavarësisht nëse jeni thjesht një entuziast i fotografisë apo një fotograf profesionist, SmugMug ka plane për çdo rast përdorimi dhe nuk vendos asnjë kufizim në ngarkimet e fotografive.

Karakteristikat e SmugMug

Karakteristikat e SmugMug llogariten për çdo kategori të përdoruesve, përfshirë ata që duan të ndërtojnë një portofol dhe të fillojnë të shesin në internet. Për të pasur një përmbledhje të asaj që mund të arrini me SmugMug, këtu janë tiparet dhe mjetet më të mira të tij:

 • Uebfaqe plotësisht e personalizueshme, përgjegjëse në të gjithë platformat: megjithëse një organizator fotografish tërheqës, ju mund të ndërtoni galeri të bukura për të shfaqur punën tuaj. Ju mund të personalizoni pamjen e faqes suaj të fotografive në vetë fontin që përdorni;
 • quajtur: vendosni logon ose emrin e markës tuaj në faqen tuaj, përdorni emrin tuaj të domain dhe ndërtoni markën tuaj;
 • templates: zgjidhni nga 21+ shabllonet e bëra paraprakisht ose krijoni shabllone me porosi;
 • Kontrolloni dukshmërinë e faqes tuaj & e drejta e autorit: SmugMug ju lejon të bëni fotot tuaja publike ose private, t’i mbroni ato me një fjalëkalim, një filigran ose mesazhe me porosi me klik të djathtë. E drejta e autorit për fotot tuaja është gjithmonë e juaja;
 • Redaktori i fotove në internet: redaktori i fotografive ju lejon të rrotulloni fotot, të rregulloni fotografi, të hyrni në efekte me ngjyra, të shtoni tituj, fjalë kyçe dhe tituj në foto;
 • Mjete SEO & analytics: mund të rrisni shikueshmërinë e faqes suaj me mjetet SEO të SmugMug, por gjithashtu mund të largoheni nga listimi në ndonjë motor kërkimi për të shmangur çdo trafik të padëshiruar;
 • Karakteristikat e komunitetit: ndajnë fotot tuaja me klientët, miqtë ose familjen përmes Facebook, Google+, Twitter ose email;
 • Aftësitë e tregtisë: filloni të shisni kopje dixhitale, printime dhe dhurata me një karrocë blerjeje dhe arkë plotësisht, dhe mbani 85% të fitimeve. Bëni përdorimin e listave të çmimeve të personalizueshme, zgjidhni laboratorin tuaj të fotografisë (Bay Photo, WHCC, Loxley Color, EZ Prints), shndërroni fotot tuaja në krijime të shtypura të personalizuara (artet e murit, printimet e letrës, librat e librave, librat me fotografi, etj.), Dhe pranoni globale monedhat;
 • Shtojcë Lightroom: kjo ju lejon të sinkronizoni automatikisht SmugMug, duke mbajtur metadata dhe strukturën e paprekur;
 • Magazinim i pakufizuar në re & trafiku i pakufizuar: ngarkoni një numër të pakufizuar fotografish dhe videosh, të gjitha lehtësisht të arritshme kudo, në çdo kohë me rezolucion të plotë. SmugMug përdor Shërbime Ueb Amazon për të bërë kopje rezervë të imazheve tuaja;
 • CSS & Zbatimi i HTML për të formatuar faqen tuaj;
 • Aplikacione falas për celular: SmugMug ka një aplikacion mobil për Android, iOS dhe Apple TV;
 • Asnjë reklamë ose spam: SmugMug nuk përmban reklama ose spam në faqen tuaj;
 • Kufizimet e skedarit: madhësia e fotografisë është 150 MB, max. Madhësia e skedarit video është 3 GB, max. gjatësia e videos është 20 minuta.

SmugMug ofron shumë mundësi për markë, deri në detaje të tilla si kartat e falënderimeve të markës ose afishet e logos me porosi në urdhrat e dërguar. Përshtatshmëria në mënyrën se si shfaqni fotot tuaja është një tjetër kostum i fortë i SmugMug.

Planet e SmugMug & çmimet

planifikon çmimin e kontrabandës

Edhe pse SmugMug nuk përmban një version falas, ai ka një version provë falas 14-ditore, dhe nuk kërkohet kartë krediti. Përveç gjykimit falas, ekzistojnë 4 plane si më poshtë:

 • Themelore: kushton 3,99 $ / muaj faturuar çdo vit ose 5,99 $ faturuar çdo muaj;
 • Fuqia: kushton 5,99 $ / muaj faturuar çdo vit ose 99 $ në muaj;
 • Portofoli: kushton 12,50 $ / muaj faturuar çdo vit ose 20 dollarë në muaj;
 • Biznesi: kushton 25 dollarë / muaj të faturuar çdo vit ose 35 dollarë në muaj.

Të gjitha planet vijnë me një ngarkim të pakufizuar fotografish dhe video (duke ndaluar kufizimet e madhësisë së skedarit të diskutuara në tiparet e SmugMug), trafik të pakufizuar dhe disa veçori të tregtisë elektronike. Nëse thjesht kërkoni një vend për të ruajtur fotot tuaja dhe keni një funksionalitet të kufizuar të shitjes (për të lejuar miqtë dhe familjen të porosisin dhurata dhe printime direkt nga faqja juaj), planet themelore dhe ato të energjisë janë konfiguruar për të përmbushur këto kërkesa. Ata që duan të ndërtojnë një sit fotografik me një komponent të eCommerce, kanë nevojë për mjete klienti dhe çmime të faqes duhet të zgjedhin Portofolin ose planin e biznesit, i cili vjen me karakteristika shtesë siç është mundësia për të krijuar çmime dhe kuponë personalë, klient të dërguar nga marka porositë, ofroni ambalazhe për dhurata, galeri në grup nën ngjarje, etj.

Ndihma për klientët SmugMug

tavolinë ndihmëse për ndihmë online të kontrabandës

Uebfaqja e SmugMug përmban një qendër mbështetëse me artikuj dhe udhëzime për fillimin, personalizimin e faqes tuaj, menaxhimin e përmbajtjes, menaxhimin e llogarisë, shitjen e kopjeve, etj. Mbështetje e mëtejshme është në dispozicion përmes emailit dhe sistemit të biletave. Mbështetja e telefonit dhe biseda e drejtpërdrejtë aktualisht nuk janë në dispozicion si mundësi mbështetëse.

Pro dhe kundër të përdorimit të SmugMug

Në përgjithësi, SmugMug është një shërbim mbresëlënës me disa cilësi të shkëlqyera, por a ka ndonjë avantazh për të shitur punën tuaj përmes SmugMug? Le të mirat dhe të këqijat tona hedhin dritë edhe për këtë:

rekuizitë

 • Gama e gjerë e opsioneve të personalizimit;
 • Redaktor i fotografive që përdoret lehtë;
 • Dizajni i faqes së përgjegjshme;
 • Domain personal, mundësi për të shtuar logon tuaj;
 • Magazinim i pakufizuar;
 • Gjykim falas 14-ditor, nuk kërkohet kartë krediti.

Cons

 • Asnjë markë me etiketë të bardhë (footer dhe header i faqes tuaj përmban një logo SmugMug, e cila mund të hiqet me disa ndryshime);
 • Asnjë mbështetje live ose mbështetje telefonike;
 • Asnjë funksion i integruar në blog.

Përfundim Shqyrtimi i SmugMug

SmugMug mund të jetë një mënyrë e sigurt për të ruajtur dhe shfaqur fotot tuaja të pushimeve dhe fotot familjare, por është gjithashtu një treg i fortë për të shitur punën tuaj në internet. Ai mbështet të dy shkarkimet dixhitale dhe printimet e shitjes, dhe përmban një karrocë të menduar mirë dhe elegant. Ndërsa SmugMug nuk përmban ndonjë reklamë në faqen tuaj, logoja e SmugMug shfaqet si në kokën, ashtu edhe në në faqen e poshtme të faqes tuaj, duke vjedhur pak buburrecin tuaj. Përkundër kësaj, SmugMug ofron shumë mundësi për të ndërtuar markën tuaj dhe për të përzënë vizitorët në faqen tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector