15 Ofruesit më të mirë të hostit të bazës së të dhënave MySQL

mirë-hosting-mysql-database-2019


Pse keni nevojë për MySQL Hosting? Si ta gjesh më të mirën?

Pronarët e faqeve të internetit që drejtojnë uebfaqe të mëdha zakonisht mbështeten në bazat e të dhënave. Këto e bëjnë shumë më të lehtë përballjen me qindra ose mijëra përmbajtje të faqeve në internet të disponueshme. Në këtë mënyrë, nuk ka nevojë të hapni secilën faqe për të azhurnuar përmbajtjen dhe faqosja gjithashtu qëndron e njëjtë. Këto quhen uebfaqe dinamike ose uebfaqe të drejtuara nga baza e të dhënave ku të dhënat tërhiqen drejtpërdrejt nga baza e të dhënave çdo herë që një përdorues hap një faqe në internet.

Bitdo grimë informacioni mund të arrihet në një vend dhe madje mund të keni një ekip të tërë që punojnë në të njëjtën bazë të dhënash së bashku. Për këto detyra, ju mund të përdorni MySQL e cila është një nga bazat e të dhënave më të njohura tani. Shtë softuer me burim të hapur dhe mund ta merrni falas. Planet e mbajtjes së faqeve në internet për të cilat ne do të flasim më poshtë të gjithë mbështetjen e MySQL dhe gjithashtu ofrojnë aplikacione dhe skriptet që janë në përputhje me bazën e të dhënave.

Tani do të shqyrtojmë së pari MySQL, vetëm për të shpjeguar pse është një zgjedhje kaq e shkëlqyeshme kur bëhet fjalë për bazat e të dhënave relacionale. Ne gjithashtu do t’ju tregojmë të gjithë informacionin thelbësor që duhet të dini para se të zgjidhni një plan të mbajtjes së faqes në internet që mbështet MySQL.

Kjo është arsyeja pse duhet të përdorni MySQL

Sigurisht, MySQL nuk është opsioni i vetëm që do të gjeni kur kërkoni për planin perfekt të mbajtjes në internet. Ka të dhëna të tjera të njohura, të tilla si:

 • PostgreSQL – një bazë të dhënash me burim të hapur dhe lidhje-objekt në dispozicion për Linux dhe Windows
 • Microsoft SQL – një bazë e të dhënave relacionale, të pronarit nga Microsoft, në përputhje me Linux dhe Windows
 • Qasja MS – një bazë e të dhënave pronësore, me një UI grafike, pjesë e paketës së Microsoft Office. Mund të funksionojë vetëm në Windows
 • Oracle – një bazë të dhënash pronësore me shumë model, e zhvilluar nga Korporata Oracle që mund të funksionojë gjithashtu në Windows dhe Linux

Nëse hedhim një vështrim në pajtueshmërinë ndër-platformë të secilës prej këtyre opsioneve të bazës së të dhënave, rezulton se MySQL është më e gjithanshme. Përveç Microsoft dhe Linux, MySQL mund të kandidojë në FreeBSD, macOS dhe Solaris. Kjo i jep bazës së të dhënave një avantazh të madh, pasi ju mund ta ekzekutoni atë pothuajse në çdo plan dhe planin e mbajtjes në internet. Për më tepër, kjo ju jep një gamë të gjerë karakteristikash që ju mundësojnë të ekzekutoni detyrat tuaja në mënyrë efektive duke mbajtur të sigurta të dhënat tuaja përmes çdo hapi.

MySQL është një zgjidhje e fuqishme kur doni të punoni në të dhëna të mëdha. Përdoret gjerësisht nga kompani të mëdha që kanë nevojë të menaxhojnë me ton përmbajtje në faqet e tyre të internetit. Ndërsa është një bazë e të dhënave e rrumbullakosur mirë, është akoma mjaft e lehtë për t’u përdorur, duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për ata që nuk kanë shumë përvojë duke punuar me bazat e të dhënave.

Nëse performanca është një nga aspektet kryesore që ju nevojiten në një bazë të dhënash, atëherë MySQL është zgjedhja perfekte për ju. Isshtë krijuar në një mënyrë që të sigurojë përdorim me shpejtësi të lartë, veçanërisht për ata që drejtojnë faqet e tyre të internetit në një plan të përbashkët të mbajtjes në internet. Në fund të fundit, ju nuk dëshironi të prisni për ato kohë të ngarkesës kur aksionet janë të larta.

Një nga gjërat më të mëdha në lidhje me MySQL është që ju mund të përdorni Apache, PHP dhe gjuhë të ndryshme të tjera në të. Këto zakonisht përfshihen në shumicën e paketave kur ju zgjidhni një plan web hosting Linux. Në fakt, më shumë se 100 milion përdorues shkarkuan MySQL vetëm sepse këto përbërës janë të mbështetur. Në thelb mund të keni disa nga mjetet më të fuqishme të gjitha në një vend.

Historia e MySQL

mirë-mysql-web-hosting ofruesit-MySQL doli përsëri në 1996, kështu që është padyshim një nga më të vjetrat ndër opsionet e bazës së të dhënave atje. Itshtë krijuar nga një ekip zhvillues me tre burra dhe më pas njëri prej tyre, Michael Widenius i dha bazës së të dhënave emrin tim, i cili ishte edhe emri i vajzës së tij. Ata e krijuan atë nga sistemi shumë më i thjeshtë i menaxhimit të bazës së të dhënave të quajtur mSQL (Mini SQL) dhe ata synuan ta përdorin atë si mjetin e tyre.

mSQL bazohej në gjuhën ISAM, e cila u zhvillua nga IBM. E gjithë struktura e mSQL ishte shumë e ngadaltë dhe e pasaktë, kështu që programuesit vendosën të krijojnë një të re që mund të zgjidhë problemet e tyre në mënyra më të mira. Pastaj, pasi doli MySQL, ajo filloi të kandidojë nën licencën e përgjithshme publike, që do të thotë se çdo përdorues ishte në gjendje të ndryshojë kodin burimor.

Një gjë e shkëlqyeshme në lidhje me MySQL është se ata e mbanin API (Interface Programming Application) të mSQL, e cila u mundësoi zhvilluesve nga e gjithë bota që të kalonin me lehtësi në këtë bazë të dhënash të re. Kompania që financoi dhe zotëronte MySQL ishte një suedeze e quajtur MySQL AB. Pastaj në vitin 2008, Sun vendosi të blinte kompaninë për 1 miliard dollarë. Ata e kishin vetëm deri në 2010, kur Sun ia dorëzoi MySQL kompanisë Oracle, pronari aktual i bazës së të dhënave.

Pricesmimet dhe Karakteristikat e MySQL

Ju gjithmonë mund të shkarkoni versionin falas të MySQL që shumë kompani dhe individë përdorin për bazat e të dhënave të tyre. Quhet edicioni i Komunitetit MySQL, baza e të dhënave më e përdorur me burim të hapur në Botë. Shumica e planeve të mbajtjes së faqes në internet nuk kërkojnë madje që ta shkarkoni, sepse zakonisht përfshihet në paketën e tyre si një bonus.

Versioni falas është mjaftueshëm shumicën e kohës, megjithatë, në rast se kompania juaj ka disa nevoja specifike, mund të përmirësoni edhe në një version premium. Ekziston Edicioni Standard për 2000 dollarë, Ndërmarrja për 5000 dollarë dhe Klasa e Transportuesit të Klasterit për 10,000 dollarë. Të gjitha këto ju japin një listë të gjerë të mjeteve dhe veçorive të dobishme ndërsa merrni edhe mbështetje dhe mirëmbajtje premium gjithashtu.

Ju merrni gjithçka që ju nevojitet për menaxhimin e bazës së të dhënave tuaja dhe detyrat e pyetjeve. Edhe nëse jeni duke punuar me sasi të mëdha të të dhënave, nuk mund të humbni kurrë pasi MySQL ju lejon të ekzekutoni kërkime shumë efektive. Ekziston gjithashtu një skemë informacioni që ju ndihmon të kuptoni strukturën e të dhënave tuaja.

MySQL është zgjidhja perfekte nëse keni nevojë për një bazë të dhënash për aplikacionin tuaj të ri. Në thelb thjesht duhet të krijoni bazën e të dhënave, të krijoni një llogari dhe më pas mund ta lini ashtu. Do të jetë një burim i qëndrueshëm për aplikacionin tuaj me një skenar që funksionon mbi të. Madje nuk kërkon që ju ta kontrolloni atë për sa kohë që vazhdimisht funksionon në sfond.

E vetmja gjë që mund të ngadalësojë një bazë të dhënash MySQL është një zgjedhje e dobët e hard drive-it. Gjithmonë duhet të shkoni për një ofrues të mbajtjes së faqeve në internet që drejton serverin në disqet e vështirë SSD. Garanton shpejtësinë e rrufesë me aksesin e menjëhershëm të siguruar nga disqet e shtetit të ngurtë. Sidoqoftë, nëse zgjidhni një plan për mbajtjen në internet që mbështetet në SSD, do t’ju duhet një plan rezervë gjithashtu. Me disqet e vështirë SSD, ka më shumë të ngjarë të ekzekutoni gabime që mund të dëmtojnë të dhënat tuaja.

Edhe pse shumica e përdoruesve përdorin ndërfaqen e linjës së komandës në MySQL, mund të mos jetë e përshtatshme për të gjithë. Fillestarët që nuk janë me përvojë në punën me bazat e të dhënave mund ta kenë të vështirë të trajtohen. Për fat të mirë, ky problem mund të zgjidhet duke instaluar një nga GUI të MySQL (ndërfaqja grafike e përdoruesit) e cila e bën shumë më të thjeshtë përdorimin e bazës së të dhënave.

Gjetja e hostit perfekt të MySQL në internet

Në ditët e sotme, nuk është e vështirë të gjesh një ofrues të një web hosting që ofron MySQL në paketat e tyre. Shumica e tyre mbështesin këtë bazë të dhënash dhe shumë zgjidhje të tjera nga të cilat mund të zgjidhni. Ndërsa shfletoni shërbimet e pritjes në internet në Internet, do të shihni se ato ofrojnë të paktën disa nga bazat e të dhënave të njohura që përmendëm më parë, veçanërisht kur bëhet fjalë për planet e përbashkëta të pritjes. Para se të zgjidhni një, këta janë dy faktorët më të rëndësishëm që duhet të merrni parasysh: ruajtja dhe performanca.

Për shumicën e pronarëve të faqeve të internetit, një bazë e dhënash e vetme MySQL është e mjaftueshme. Planet e mbajtjes së faqeve në internet zakonisht vijnë me një shembull të MySQL, por në rast se do të filloni një projekt më të madh, do t’ju duhet të shtoni më shumë baza të të dhënave. Në këtë rast, thjesht zgjidhni një paketë web hosting që përfshin baza të të dhënave të pakufizuara. Gjithashtu, nëse doni të lidhni dhe menaxhoni siç duhet bazat e të dhënave tuaja, do t’ju duhet të shkoni në PHP. Sidoqoftë, vështirë se mund të gjesh një ofrues të web hosting që nuk e mbështet këtë gjuhë.

Së fundmi, duhet të siguroheni që instalohet ose cPanel ose Plesk. Këto panele kontrolli ju lejojnë të krijoni baza të të dhënave dhe të fshini ose menaxhoni ato ekzistuese. cPanel madje siguron një magjistar të dhënash për MySQL i cili ju udhëzon gjatë gjithë procesit të trajtimit të bazave të të dhënave. Tani le të shohim rishikimet në lidhje me 15 ofruesit e mbajtjes së faqes në internet që kryesisht ju rekomandojmë!

Ofruesit më të mirë të hostit në MySQL

Pra, para se t’ju jap detaje në lidhje me kompanitë që konsiderojmë ndër ushtruesit më të mirë të MySQL, këtu është lista e plotë e tyre:

 1. Hostgator – nga $ 2.75 / muaj
 2. Bluehost – nga 3,95 $ / muaj
 3. Pritja për lëvizje – nga 3,99 $ / muaj
 4. A2Hosting – nga 3.92 dollarë në muaj
 5. SiteGround – nga 3,95 $ / muaj
 6. iPage – nga 1.99 $ / muaj
 7. WebHostingHub – nga 4,99 $ / muaj
 8. Lopë e trashë – nga 3,15 $ / muaj
 9. LiquidWeb – nga 59 dollarë në muaj
 10. GreenGeeks – nga 3,95 $ / muaj
 11. GoDaddy – nga 2.99 $ / muaj
 12. Forumi – nga 4,95 $ / muaj
 13. InterServer – nga 5 dollarë në muaj
 14. HostPapa – nga 3,95 $ / muaj
 15. JustHost – nga 3,95 $ / muaj

Tani le të hedhim në detaje, dhe të shohim se cili ofrues i hostit është më i miri për buxhetin dhe nevojat pritëse.

3. HostGator

Hostgator-best-mysql-hostingHostGator është një nga kompanitë më të njohura të hostimit në internet tani. Ata ofrojnë plane të niveleve më të larta për pritjen e përbashkët, serverët e dedikuar, VPS dhe veçanërisht hosting shitësin që është shërbimi i tyre më i mirë për shitje. Planet e tyre përdoren gjerësisht nga bizneset e mëdha dhe të vogla, blogerët dhe zhvilluesit. HostGator u themelua në 2002 dhe filloi shitjen e shërbimeve me bazë Linux.

Në vitin 2011, ata kuptuan se ekziston një kërkesë e madhe për Windows gjithashtu dhe filluan të ofrojnë plane të mbajtjes së faqeve në internet bazuar në sistemin operativ. HostGator pret më shumë se 8 milion fusha tani. Një nga arsyet kryesore pas kësaj është gamë e gjerë e tipareve që vijnë me secilën nga planet e tyre. Ky ofrues ka gjithashtu një ndërtuesin e tij të internetit që ju lejon të keni akses në mbi 4,000 shabllone falas.

HostGator ju siguron çdo mjet që mund t’ju ndihmojë të krijoni dhe mirëmbani faqet tuaja të internetit. Me çdo plan, ju merrni MySQL për menaxhimin e bazës së të dhënave, domainin falas, caktuesin e detyrave dhe mjetet e tjera të dobishme të administratorit. Nuk ka aq shumë ofrues që mund t’ju ofrojnë disa plane të vërtetë të nivelit të lartë të Windows hosting. Kjo është ajo ku HostGator rreh pjesën më të madhe të konkurrencës së saj, duke vënë në praktikë disa vjet përvojën e tyre në Windows hosting.

Nëse nuk jeni të kënaqur me planin tuaj të pritjes, ju mund t’i merrni paratë tuaja brenda 45 ditësh, që është një kornizë kohore mesatare më e madhe. Pavarësisht se cili plan ju zgjidhni, ju merrni baza të të dhënave të pakufizuara MySQL dhe phpMyAdmin gjithashtu. Pricesmimet e planit të përbashkët fillojnë me 2.75 $ në muaj me planin Hatchling. Nëse doni një VPS, plani i nivelit të hyrjes do t’ju kushtojë 29,95 $, ndërsa serveri më i lirë i dedikuar është 119 dollarë në muaj.

2. BlueHost

Bluehost-best-mysql-hostingBlueHost filloi përsëri në 2003 dhe tani ata kanë qindra të punësuar që punojnë në kompani. Ajo u bë një emër i madh në industri, duke siguruar përdoruesit me planet e mbajtjes së faqeve në internet që mbështeten në pajisjet më të larta dhe softuerët. E gjithë platforma e tyre e mbajtjes së faqes në internet është me burim të hapur, duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për përdoruesit që duan të kërkojnë teknikat.

Si shumica e emrave të mëdhenj në mesin e kompanive të mbajtjes në internet, BlueHost gjithashtu ofron një gamë të gjerë të planeve të fuqishme të mbajtjes në internet. Këto përfshijnë planet më të njohura siç janë cloud, shared, VPS dhe host i dedikuar. Sidoqoftë, BlueHost ju lejon të zgjidhni nga dy plane të tjera, njëra prej tyre krijuar për përdoruesit e WordPress dhe tjetra për pronarët e faqeve WooCommerce.

Kur bëhet fjalë për mbështetje, ekipi i profesionistëve të tyre është i disponueshëm gjatë gjithë ditës, çdo ditë. Ju mund t’i arrini ato përmes bisedës, telefonit, postës elektronike dhe ato gjithashtu kanë një bazë të gjerë njohurish. Packagedo paketë pritëse ju jep një SSL falas dhe MySQL gjithashtu.

Ata garantojnë se ju mund të krijoni dhe menaxhoni bazat e të dhënave me MySQL në mënyrë të drejtpërdrejtë duke përdorur phpMyAdmin dhe shumë aplikacione të tjera të dobishme. Nëse dëshironi të bëni dy gjëra menjëherë, ju duhet të zgjidhni një plan BlueHost që ofron një emër domain falas. Meqenëse nuk keni nevojë të gjeni dhe paguani për një regjistrues domeni, kjo zgjedhje gjithmonë mund t’ju kursejë kohë dhe para.

Tani le të kalojmë në çmimet e planeve të tyre të përbashkëta, VPS dhe planeve të dedikuara vetëm për t’ju treguar se sa është me të vërtetë e përballueshme BlueHost. Ata kanë tre plane të përbashkëta të pritjes, duke filluar me Basic për 3,95 $ në muaj, deri në planin Choice Plus për 5,95 $. Mimet për planet e tyre VPS variojnë nga 19,99 dollarë deri në 59,99 dollarë në muaj, ndërsa planet e dedikuara të pritjes kushtojnë nga 79,99 dollarë deri në 119,99 dollarë çdo muaj.

3. Pritja për lëvizje

InMotion-best-mysql-hostingNë InMotion Hosting, mund të gjeni plane të shumta të pritjes me karakteristika të plota. Këto përfshijnë opsione të ndryshme të përbashkëta, të dedikuara, VPS, WordPress dhe mundësi të menaxhuara, duke siguruar që çdo biznes dhe individ mund të gjejë shërbimin e përsosur. MySQL është një nga shtesat që ata ofrojnë me të gjitha paketat e tyre, e cila ju vendos për krijimin e aplikacioneve dhe faqeve të internetit dinamike.

InMotion Hosting ju siguron krijimin e faqeve miqësore për përdoruesit, të tilla si WordPress, Joomla, Drupal dhe B2evolution. Kompania madje zhvilloi një ndërtues të tyre të internetit të quajtur Premium Web Builder dhe e bëri atë të disponueshëm për të gjithë ata që janë pajtuar në planet e tyre. Për ndërmarrjet e mëdha ose ekipet që punojnë në projekte më të mëdha, zgjedhja e një plani të dedikuar në InMotion është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

Paketat e dedikuara përfshijnë cPanel për menaxhimin e lehtë të serverëve dhe faqeve të internetit përmes shfletuesit tuaj. Ajo që i bën planet e tyre me të vërtetë miqësore për fillestarët është mbështetja e tyre MySQL. Ju do të krijoni dhe mirëmbani bazën e të dhënave tuaja me udhëzime të plota, duke siguruar që ju të përdorni gjuhën tuaj të preferuar SQL në mënyrën e duhur. Nuk do të ketë probleme të performancës me bazën e të dhënave tuaja, e cila është e garantuar nga pajisjet e tyre të ruajtjes SSD.

Një nga qëllimet kryesore të InMotion është të sigurojë pajisje të nivelit të lartë për klientët e tyre në çdo kohë. Shërbimi i tyre mbështetet në Samsung SSD dhe serverat më të fundit të Dell, në mënyrë që të siguroheni që vizitorët tuaj në uebfaqen tuaj të shijojnë një përvojë të shfletimit pa probleme. Në InMotion, çmimet për planet e tyre të dedikuara variojnë nga 105.69 dollarë deri në 340,99 $ me pesë plane totale.

Ata kanë tre plane për mbajtjen e VPS me çmimin më të ulët që janë 27,99 dollarë dhe 64,99 dollarë më të lartë. Nëse dëshironi të provoni planet e tyre të Ndarjes së Ndarjes së Biznesit, ju mund të zgjidhni nga tre plane. Ekziston plani i Nisjes për 3,99 $ në muaj, Fuqia për 5,99 $ dhe Pro për 13.99 dollarë në muaj, me planin e Fuqisë që të jetë opsioni më i popullarizuar.

4. A2 Hosting

A2Hosting-BEST-mysql-hostingKur A2 Hosting u themelua në vitin 1999, në fillim ishte një kompani e pavarur. Fillimisht u emërua si Iniquinet, dhe më pas ata e ndryshuan atë në A2 Hosting në 2003. Falë shumë viteve të punës së palodhur, ata u bënë një nga emrat kryesorë në industrinë e web hosting. Ata po marrin qindra vlerësime pozitive nga përdoruesit dhe faqet e njohura të recensuesve gjithashtu.

A2 Hosting ofron një larmi të gjerë të planeve. Ata ofrojnë plane të zakonshme të dedikuara, VPS dhe plane të përbashkëta me mijëra shtesa të dobishme, veçori falas dhe mbështetje. Ju mund të zgjidhni midis planeve të dedikuara të menaxhuara dhe jo të menaxhuara dhe VPS. Nëse dëshironi MySQL të përfshihet në paketë, ju jeni në vendin e duhur. A2 Hosting ofron mjaft karakteristika dhe softuer që janë shumë të dobishëm për zhvilluesit.

Ju merrni versionin e fundit, MySQL 5.5 së bashku me phpMyAdmin dhe SSH. Me këto mjete të dobishme, ju do të jeni në gjendje të punoni në bazat e të dhënave tuaja në çdo kohë, nga çdo makinë. A2 Hosting ofron një mundësi të shkëlqyeshme për ata që duan të punojnë në aftësitë e tyre. Me bazën e tyre të gjerë të njohurive, ju mund të mësoni shumë rreth përdorimit të Python dhe Perl në bazat e të dhënave tuaja.

Në A2 Hosting, çmimet ndryshojnë midis opsioneve Windows dhe Linux, por ne do të flasim për planet Linux vetëm për t’ju dhënë një ide mbi çmimet. Ju mund të merrni një plan të përbashkët të pritjes duke filluar nga 3.91 dollarë, një VPS për $ 5,00 dhe një plan të dedikuar për $ 9.31. Këto plane mund të shkallëzohen sipas nevojave tuaja, duke ju dhënë gjithnjë e më shumë karakteristika dhe përfitime.

5. SiteGround

siteground-best-mysql-hostingKy është një tjetër emër i madh në industrinë e web hosting. SiteGround është i njohur për disponueshmërinë e tij të lartë dhe për ofrimin e shërbimeve të fuqishme të mbajtjes së faqeve në të gjithë botën. Kjo është kryesisht falë qendrave të saj të të dhënave të cilat vendosen me zgjuarsi në Singapor, Amsterdam dhe Chicikago, duke mbuluar një numër të madh vendesh në mënyrë efektive. Strategjia e tyre e marketingut është të qëndrojnë jashtë turmës dhe të ofrojnë diçka të ndryshme për audiencën e tyre. Siç rezulton, metoda e tyre është mjaft e suksesshme deri më tani.

Në SiteGround, ju mund të merrni çdo lloj pakete web hosting që ju nevojitet. Sidoqoftë, shumica e përdoruesve kanë blerë planet e tyre të përbashkëta ose të hostimit në cloud të cilat janë më të fuqishme sesa ofrojnë shumica e konkurrentëve të tyre. Me këto dy, ju merrni panelin e kontrollit cPanel dhe mbështetjen për WordPress dhe Joomla gjithashtu. SiteGround ju siguron gati 100% uptime, pasi ata monitorojnë vazhdimisht serverat e tyre dhe pasi të ketë një problem, ata menjëherë mund ta rregullojnë atë.

Një tjetër gjë e shkëlqyeshme për këtë ofrues është se ju lejohet të keni baza të të dhënave të pakufizuara të MySQL me paketat e tyre të pritjes. Ata sigurojnë performancë të lartë për bazat e të dhënave tuaja duke i ruajtur ato në disqe të veçantë. Ju lehtë mund të punoni në bazat e të dhënave tuaja përmes phpMyAdmin. Nëse zgjidhni një nga paketat e tyre më të shtrenjta, ato gjithashtu ofrojnë memorje dinamike, SSL, mbështetje të zgjeruar dhe pajtueshmëri me PCI.

Mund të merrni një plan të përbashkët të pritjes në SiteGround për vetëm 3,95 dollarë në muaj nëse dëshironi. Sidoqoftë, shitësi i tyre më i mirë është plani i përbashkët i CrowBig i cili kushton 5,95 dollarë në muaj. Plani i tyre i hyrjes në nivelin e hyrjes në nivelin e hyrjes kushton 80 dollarë në muaj, ndërsa ju mund të merrni një Server hyrje për 269 dollarë në muaj nëse doni një plan të dedikuar të serverit.

6. iPage

iPage-best-mysql-hostingKa mbi një milion klientë tani që zgjodhën iPage si ofruesin e tyre të mbajtjes në internet. Kjo është një kompani që ka mundësuar tashmë faqet e internetit për një dekadë. Në vitin 2011, ata filluan të përdorin energjinë e erës për të ekzekutuar serverat e tyre dhe ata po përdorin këtë metodë deri më sot. Planet e tyre janë të përballueshme dhe e gjithë paketa është krijuar për të qenë miqësore për fillestarët, kjo është arsyeja pse kaq shumë njerëz zgjedhin këtë ofrues.

Publiku i synuar për iPage është kryesisht biznese të vogla ose individë që duan të krijojnë me lehtësi një blog ose site portofoli, pastaj të përqëndrohen në punën e tyre. Meqenëse ideja kryesore e këtij ofruesi është thjeshtësia, ata ofrojnë vetëm një plan të përbashkët të pritjes që kushton vetëm 7,99 dollarë. Sidoqoftë, ajo vjen me ton karakteristikash të dobishme. Për shembull, ju mund të regjistroni një emër domain për 3 vjet, ju mund të keni të dhëna të pakufizuara MySQL dhe një bollëk të hapësirës së ruajtjes.

Ata kanë redaktuesin e tyre të faqeve të internetit, i cili gjithashtu ju lejon qasje në mijëra shabllone. Sigurisht, CMS më të njohur janë mbështetur dhe ju merrni shtesë për faqen tuaj të internetit. Këto përfshijnë mjete për blogun tuaj, galeritë e fotografive dhe mjetet FTP. Përveç MySQL, ju gjithashtu merrni caching llak dhe phpMyAdmin për të. Megjithëse nuk i ruajnë të dhënat e internetit dhe bazat e të dhënave në serverë të veçantë, të dhënat tuaja do të sigurohen nga kopjet rezervë ditore.

Ata gjithashtu ofrojnë hosting VPS që fillon me 19,99 dollarë në muaj, host i dedikuar nga 119,99 $ në muaj dhe mbajtja e WordPress ku paketa fillestare kushton 3,75 $ në muaj.

7. Qendër e mbajtjes në internet

webhostinghub-best-mysql-hostingWeb Hosting Hub është një kompani e themeluar në vitin 2010 dhe që prej asaj kohe ofron shërbime të ndryshme. Përveç mbajtjes në faqen tuaj të internetit, ju gjithashtu mund t’i punësoni ata për të hartuar faqen tuaj të internetit. Ata ofrojnë zgjidhje të tjera gjithashtu, të tilla si krijuesi i faqes së tyre të internetit, mjete të shumta eCommerce, dhe mbajtjen në internet për të gjithë CMS-të e njohura. Ata u bënë aq të popullarizuar sa më shumë se 40,000 njerëz i zgjodhën ata për të ndërtuar dhe fuqizuar faqet e tyre të internetit.

Qendra e Web Hosting është optimale për ata që duan një pritje të përbashkët, pasi që është lloji i vetëm i planit që ata ofrojnë. VPS, planet e dedikuara dhe të tjera sigurohen nga InMotion Hosting, kompania e tyre motra. Meqenëse ato ofrojnë vetëm pritje të përbashkët, ata janë plotësisht të përqendruar në ofrimin e tre planeve më të mira të pritjes së pritjes në dispozicion në treg. Nëse dëshironi të filloni një uebfaqe si biznes ose për qëllime individuale, Qendra e Web Hosting ju lejon ta vendosni shpejt dhe në mënyrë efektive.

Ju mund të zgjidhni nga tre plane të përbashkëta të pritjes: Spark plan për 4.99 $ në muaj, Nitro për 6.99 $ dhe planin Dynamo me $ 8.99 në muaj. Nëse zgjidhni planin Nitro, do të keni mundësi të ekzekutoni baza të të dhënave të pakufizuara të MySQL, domene nën dhe parkuar, të cilat janë të gjitha të kufizuara në planin fillestar. Plani i dytë dhe i tretë gjithashtu ju japin zbritje në shërbimin e tyre të projektimit në internet.

Të gjitha planet e përbashkëta ju japin phpMyAdmin si një shtesë për MySQL. Nëse nuk jeni me përvojë në MySQL, gjithmonë mund të mbështeteni në udhëzuesit e tyre se si të merren me bazat e të dhënave, ato kanë shumë prej tyre.

8. FatCow

FatCow-best-mysql-hostingFatCow është një nga ofruesit më të mëdhenj të mbajtjes në internet që drejton biznesin e tij në energjinë e gjelbër. Ato ofrojnë vetëm një plan për host të përbashkët të quajtur Planit origjinal FatCow i cili kushton vetëm 3,15 dollarë në muaj dhe kjo ju lejon të regjistroheni një emër domain për një vit. Ideja e tyre kryesore është të shmangin ofrimin e planeve të ndërlikuara të mbajtjes në internet dhe të bashkojnë disa më të thjeshtë në vend.

Ata kanë një ekip profesional të mbështetjes së teknologjisë që premton të përgjigjet brenda pak minutash. Me blerjen e një prej planeve të tyre, do të keni akses në panelin e tyre të kontrollit i cili është shumë i njëjtë me cPanel, duket vetëm pak më ndryshe. Isshtë mjaft miqësor për fillestarët, megjithatë, mund t’ju duhet ca kohë të kuptoni menaxherin dhe menaxherin e skedarëve MySQL.

Me çmimet e tij, FatCow është padyshim ndër ofruesit më të përballueshëm në treg. Planet e tyre përdoren gjerësisht nga bizneset e vogla dhe personalitetet. Si shumë ofrues të tjerë, ata gjithashtu kanë ndërtuesin e saj të internetit me porosi, pikë-dhe-klikim që mund të vijë në ndihmë për ata që nuk kanë përvojë në zhvillimin e uebit çfarëdo.

Nëse jeni të interesuar për plane të tjera të tilla si VPS ose serverë të dedikuar, ata gjithashtu ofrojnë ato. FatCow ndan VPS dhe shërbimet e dedikuara në tre plane secila. Secila prej këtyre planeve ju jep baza të të dhënave të pakufizuara të MySQL, domenet, nënfushat dhe llogaritë FTP. Plani i nivelit të hyrjes për VPS kushton 19,99 $ në muaj dhe mund të keni një server të dedikuar për fillimin për vetëm 119,99 $ në muaj.

9. LiquidWeb

liquidweb-best-mysql-hostingTani LiquidWeb është ofruesi i web hosting ku mund të gjeni vetëm zgjidhjet më të fuqishme të hostimit. Ata madje nuk ofrojnë plane të përbashkëta pritjeje, pasi përqendrohen në sigurimin e performancës më të mirë për zhvilluesit e kërkuar. Në LiquidWeb, mund të gjeni disa plane të jashtëzakonshme pritëse të Dedikuara dhe VPS me një kohëzgjatje të garantuar prej gati 100%. Gjithashtu, ju mund të zgjidhni nëse dëshironi një server Linux ose Windows me bazë në Windows.

Planet e tyre të mbajtjes në internet nuk janë vetëm të fuqishme, por edhe miqësore për përdoruesit, duke u siguruar që nuk do të duhet të shpenzoni shumë kohë në menaxhimin e serverit tuaj. Ata janë duke përdorur pajisjet e fundit, për të siguruar një kohë të vazhdueshme dhe shpejtësi të lartë për pronarët e faqeve të internetit. Në vitet e fundit, ata arritën të mbajnë kohën e duhur mbi 99,99%, gjë që është mjaft mbresëlënëse.

Edhe pse vështirë se mund të dilni në ndonjë çështje duke përdorur LiquidWeb, ata kanë ekipin e tyre profesional për ndihmë sa herë që ju nevojiten. Në rast se ju tashmë keni një uebfaqe dhe dëshironi të kaloni në një plan pritjeje të LiquidWeb, ato do t’ju ndihmojnë për migracionin e të dhënave falas. Ata përdorin disqet e vështirë SSD dhe madje sigurojnë balancues të ngarkesës në rast se keni spikes trafiku, duke lejuar serverë të shumtë të trajtojnë trafikun tuaj.

Të dyja planet e dedikuara dhe ato VPS mbështesin MySQL dhe shumë zgjidhje të tjera të bazës së të dhënave. Nëse doni një server të dedikuar të menaxhuar LiquidWeb, mund të zgjidhni nga pesë plane të ndryshme në tre lokacione. Plani fillestar kushton 199 dollarë në muaj dhe ju jep një listë të gjerë karakteristikash të dobishme. Pricesmimet e tyre të reja VPS fillojnë në 59 dollarë në muaj, ndërsa serveri më i lirë i dedikuar cloud kushton 169 dollarë në muaj.

10. GreenGeeks

greengeeks-best-mysql-hostingGreenGeeks është një kompani web hosting themeluar mbi një dekadë më parë që aktualisht ka mbi 35,000 klientë dhe pret më shumë se 300,000 faqe interneti. Siç nënkupton emri i saj, ata e pajisin pajisjen e tyre me energjinë e gjelbër, ose më saktësisht energjinë e erës e cila është më e mirë për mjedisin.

Duke zgjedhur një nga planet e tyre, ju do të merrni shumë karakteristika të tilla si regjistrimin dhe transferimin e domain falas, krijimin e faqes në internet, transferimin e faqes në internet, llogaritë e sigurta të postës elektronike dhe shumë më tepër. GreenGeeks ka një ekip të përkushtuar mbështetës që mund të arrini përmes bisedës, telefonit dhe biletave. Ata drejtojnë serverat e tyre vetëm në Linux, por është sistemi operativ më i popullarizuar kur bëhet fjalë për web hosting gjithsesi.

Kohëzgjatja e serverit në GreenGeeks është gjithashtu shumë konkurrues, pasi ata janë të suksesshëm në mbajtjen e tij mbi 99.9%. Ata nuk krijuan panelin e tyre të kontrollit si shumë ofrues të tjerë. Në vend të kësaj, ju do të merrni cPanel i cili garanton një përvojë të lehtë të përdoruesit për çdo pronar të faqes në internet. Nëse tashmë keni një faqe në internet, mund ta migroni falas. Ata madje ju lejojnë të shtoni një karrocë për të, e cila gjithashtu vjen me paketën.

Në GreenGeeks, mbajtja në internet kushton vetëm 3,95 dollarë, ndërsa pritja e WordPress është gjithashtu 3,95 dollarë. Planet e tyre janë të dobishme për zhvilluesit me MySQL më të fundit, mbështetje për Python dhe Perl, versione të shumta PHP dhe llogari FTP. Dhe kjo është vetëm maja e ajsbergut, sepse ju merrni mijëra karakteristika të shkëlqyera që garantojnë një performancë të shkëlqyeshme, siguri dhe mbështetje në tregtinë elektronike. Në rast se nuk jeni të kënaqur me GreenGeeks, ju mund t’i merrni paratë tuaja brenda 30 ditësh.

11. GoDaddy

GoDaddy-best-mysql-hostingGoDaddy është i mirënjohur si një nga regjistruesit më të mëdhenj të domain në Botë me mbi 60 milion emra domenesh të regjistruar deri më tani. Përveç regjistrimit të domain-it dhe shërbimeve të ankandit, ato gjithashtu ofrojnë plane të fuqishme të mbajtjes në internet. Kjo kompani u themelua në 1997 me emrin Jomax Technologies. Pas dy vjetësh, ata kaluan në emrin e tyre të tanishëm.

GoDaddy ofron zgjidhje për mbajtjen në internet si për individët ashtu edhe për bizneset e mëdha. Ata ofrojnë plane të ndryshme të dedikuara, VPS dhe plane të përbashkëta për çmime të përballueshme. Përveç opsionit të zakonshëm Linux, mund të merrni edhe serverë të bazuar në Windows gjithashtu. Ka plane të shumta pritjeje nga të cilat mund të zgjidhni, në varësi të llojit të faqes në internet që doni të ekzekutoni dhe sasisë së trafikut që tërheqni për të.

Ata gjithashtu kanë një ndërtues të njohur të faqeve në internet që përdoret gjerësisht nga përdoruesit e papërvojë dhe bizneset e vogla që kanë nevojë për një zgjidhje të shpejtë dhe të lehtë. Isshtë një ndërtues tërheqës dhe tërheqës që ju lejon të përdorni më shumë se 300 shabllone. Modelet tashmë janë të populluara me përmbajtje; ju duhet vetëm të kopjoni përmbajtjen tuaj në vendet e duhura dhe në grupin e saj.

Me përzierjen e administratorëve profesionistë, pajisjeve të mbarimit të lartë dhe sistemeve të monitorimit, ata janë në gjendje të mbajnë vazhdimisht serverin mbi 99.9%. GoDaddy është ofruesi që kujdeset për përmbajtjen tuaj. Ata rregullisht krijojnë kopje rezervë të faqes tuaj në rast se diçka nuk shkon mirë. Ju mund të merrni një plan të mbajtjes në internet për vetëm 2.99 dollarë në muaj. Mimet për planet e tyre VPS fillojnë nga 17,99 dollarë në muaj, ndërsa mund të merrni një server të dedikuar në nivelin e hyrjes për 69,99 $ në muaj.

12. HostMonster

Forumi-best-mysql-hostingNë HostMonster, shërbimet dhe çmimet janë mjaft të ngjashme me ato të ofruara nga BlueHost. Kjo pasi këto dy janë kompani motra me njëra-tjetrën. Ata gjithashtu ofrojnë plane të përbashkëta të pritjes me çmimin fillestar prej 4,95 $ në muaj. Ajo vjen me një bandë të paketuar, 50 GB ruajtje dhe kjo ju lejon të keni një faqe interneti dhe një emër domain. Në përgjithësi, HostMonster ofron disa plane pritjeje të mirë të përbashkëta për çmime të përballueshme.

Shtë e përkryer për individët dhe bizneset që sapo filluan të tërheqin trafikun. Në krye të performancës, do të merrni mjete të shumta të dobishme që mund të vijnë në dispozicion për faqet e internetit më të vogla. Këto përfshijnë mjete për forume dhe blogje, karrocat e blerjes, certifikatën SSL, skriptet CMS dhe MySQL më të fundit. Plani themelor VPS në HostMonster kushton vetëm 19,99 $, që është mjaft i lirë tani në treg. Prapëseprapë, me hapësirën e lirë 30 GB, procesor dual bazë, RAM 2 GB dhe bandwidth të kufizuar në 1TB në muaj, është një opsion i fuqishëm për çmimin.

Ata nuk po eksperimentojnë me panelet e kontrollit me porosi; në vend të kësaj ju merrni një cPanel e cila është gjithmonë një zgjidhje efektive. Ju mund të merrni një server të dedikuar për pak sa 79,99 dollarë me procesorë 4-core Intel Xeon, 500 GB RAID1 dhe 4 GB RAM. Me HostMonster, ju mund të azhurnoni planin tuaj sa herë që keni nevojë për më shumë performancë.

Baza e të dhënave tuaja të përbashkëta do të ruhet në një server tjetër sesa të dhënat e tjera dhe merrni një phpMyAdmin si dhe për MySQL. Nëse doni një plan të mbajtjes së faqeve në internet që merret siç duhet me pyetjet SQL, patjetër që duhet të zgjidhni HostMonster.

13. InterServer

interserver-best-mysql-hostingInterServer konsiderohet si zgjidhja më e mirë tani për ata që kanë nevojë për një shërbim të përballueshëm, por të fuqishëm të WordPress hosting. Plani më i lirë në InterServer kushton vetëm 5 dollarë dhe ju merrni një çertifikatë SSL, migrim falas dhe ruajtje, transferim dhe email të pakufizuar. Ata gjithashtu ju lejojnë të ekzekutoni deri në 20 faqe në serverin e tyre. Performanca e lartë është e garantuar nga pajisja më e fundit, përfshirë SSD-të nga 30 GB deri 240 GB.

InterServer përpiqet ta mbajë kohën e duhur sa më shumë që të jetë e mundur me atë 100% të përsosur, dhe ata po shkojnë vërtet mirë. Në këtë ofrues, lejohen vetëm 100 përdorues të rinj çdo ditë. Ky limit garanton që serverët e tyre nuk do të ngadalësohen papritur në një ditë të ngarkuar. Nëse zgjidhni një nga planet e tyre VPS, do të keni shumë mundësi për personalizim. Ju do të jeni në gjendje të zgjidhni mjetet e softuerit, panelin e kontrollit, OS dhe fuqinë përpunuese që ju përshtaten më së miri.

Nëse zgjidhni InterServer, nuk do të ketë tarifa daljeje të papritura ose ndonjë lloj kontrate afatgjatë. Për më tepër, ju do t’i merrni paratë tuaja brenda 30 ditësh në rast se nuk do të jeni të kënaqur me shërbimin e tyre. Ju do të jeni në gjendje të menaxhoni bazat e të dhënave tuaja pa probleme me ndihmën e MySQL dhe phpMyAdmin më të fundit.

Për sa i përket mbështetjes, ju mund t’i kontaktoni ata në çdo mënyrë, sa herë që dëshironi. Mbështetja e InterServer është në dispozicion përmes telefonit, chatit, postës elektronike, ndërsa mund të përdorni gjithashtu bazën e tyre të gjerë të njohurive dhe forumin. Planet e tyre VPS janë aq të shkallëzueshme sa që mund të zgjidhni nga 16 ndryshime të ndryshme me një çmim fillestar vetëm 10,00 dollarë në muaj për Windows dhe 6.00 dollarë në muaj për Linux.

14. HostPapa

hostpapa-best-mysql-hostingHostPapa është një ofrues i web hosting drejtpërdrejt nga Kanada i cili u krijua në vitin 2006. Publiku i tyre i synuar janë bizneset e vogla, pasi ato e deklarojnë atë në faqen e tyre të internetit dhe përmes reklamave të tyre gjithashtu. Ata janë duke shfrytëzuar energjinë e gjelbër për të fuqizuar pajisjen e tyre, e cila është shumë e popullarizuar tani në mesin e kompanive pritëse. Në krahasim me ofruesit e tjerë të pritjes së gjelbër, çmimet e tyre janë mjaft të ulëta.

Edhe pse HostPapa nuk ofron serverë të dedikuar, planet e tyre të përbashkëta dhe VPS janë mjaft të fuqishme. Pavarësisht se cili plan ju zgjidhni, ju merrni edhe një ndërtues të faqes në internet. Sidoqoftë, mund ta përmirësoni ndërtuesin e faqes në një plan edhe më të mirë duke kaluar në një plan më të shtrenjtë. Llogaritë cPanel dhe FTP janë gjithashtu të përfshira në çdo paketë. Plani i tyre më i lirë i përbashkët i hostimit kushton 3,95 $ dhe ju lejon të keni dy faqe në internet.

Nëse keni nevojë për VPS, ju mund të zgjidhni nga 5 plane të ndryshme sipas nevojave tuaja. Plani i parë i tyre VPS kushton vetëm 19,99 dollarë në muaj dhe ju merrni një procesor 4-core, 1.5 GB RAM, hapësirë ​​ruajtjeje 50 GB dhe transferim 1TB. Me këto plane, ju mund të merrni të dy Linux dhe serverë me bazë Windows. Kur bëhet fjalë për bazat e të dhënave, ju merrni MySQL 5 dhe ato ju lejojnë të menaxhoni baza të të dhënave të pakufizuara.

Planet e tyre përfshijnë mjetin e fuqishëm të administrimit phpMyAdmin që ju lejon të merrni me lehtësi detyrat më të shpeshta të MySQL. Nëse jeni një zhvillues fillestar ose webmaster, fillestar HostPapa është një zgjedhje perfekte për ju. Me planet e tyre, çdo mjet që kërkohet për të krijuar dhe mirëmbajtur në mënyrë të efektshme një faqe në internet do të jetë në gjatësinë e krahut.

15. JustHost

justhost-best-mysql-hostingNë JustHost, mund të gjeni disa plane të shkëlqyera pritjeje për bizneset e vogla dhe webmasterët fillestarë. Megjithëse sigurimi i planeve të besueshme të përbashkët të pritjes është qartë qëllimi i tyre kryesor, ata gjithashtu kanë disa VPS të mirë dhe plane të dedikuara të serverëve. Ju mund të merrni një plan të përbashkët pritjeje për vetëm 3,95 $ në muaj që ju jep një emër domain, një faqe në internet, 50 GB hapësirë ​​dhe disa veçori më themelore.

Me planet e tyre të pritjes, ju merrni ndërtuesit e faqeve falas me shabllone dhe aftësinë për të instaluar një gamë të gjerë të programeve të dobishme me një klik të vetëm. Në paketën e tyre softuerike, mund të gjeni mjete për blogez, forume dhe tregti elektronike gjithashtu. Ata ofrojnë një paketë bujare fillestare për bazat e të dhënave me MySQL më të fundit, duke ju lejuar të keni 20 baza të të dhënave. Sidoqoftë, nëse përmirësoni një plan më të fuqishëm, ai bëhet i pakufizuar.

Do të jeni në gjendje të krijoni dhe menaxhoni bazat e të dhënave me phpMyAdmin. Fatmirësisht, JustHost nuk i ruan bazat e të dhënave dhe të dhënat tuaja të tjera në të njëjtin server. Kjo është një praktikë e shkëlqyeshme që u bë e njohur në mesin e ofruesve të pritjes së faqeve në internet, duke siguruar stabilitet për klientët e tyre.

Ju mund të zgjidhni nga katër planet VPS me çmime që variojnë nga 19,99 $ në muaj deri në 59,99 dollarë në muaj. Me të parën, ju merrni CPU të dyfishtë thelbësore, 2 GB RAM, ruajtje 30 GB, bandwidth 1TB dhe një emër falas domain. Ata gjithashtu ofrojnë tre plane të dedikuara të serverëve që mund t’i menaxhoni me cPanel. E para kushton 79,99 dollarë në muaj dhe ju mund ta shkallëzoni atë deri në planin më të fuqishëm i cili kushton 119,99 $ në muaj.

përfundim

Sigurisht që ka edhe ofrues të tjerë të shkëlqyeshëm të pritjes që ofrojnë hosting bazën e të dhënave MySQL, dhe nuk janë të listuara në këtë artikull. Nëse zgjidhni njërën nga kompanitë e listuara në faqe, nuk mund të gaboni në hostimin dhe menaxhimin e bazave të të dhënave tuaja MySQL.

Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me këto kompani pritëse ose keni ndonjë sugjerim në lidhje me këtë artikull, ju lutemi na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map