5 Ofruesit më të mirë të hostimit të WordPress

01.06.2020
Pritja më e mirë '5 Ofruesit më të mirë të hostimit të WordPress
0 21 мин.

mirë-wordpress-hosting


WordPress është sistemi më i popullarizuar i menaxhimit të përmbajtjes në planetin tonë tani. Ajo filloi si një platformë e blogeve, përsëri në vitin 2001 dhe ka dalë jashtë vetes si CMS e fuqishme dhe efektive që njohim sot.

Ka mbi 75 milion site që mbështeten në WordPress. Rreth çdo uebsajti të katërt po ndërtohet me WordPress, kështu që është e panevojshme të thuhet se është një CMS shumë e njohur.

Ekzistojnë vetëm disa sisteme të tjera të menaxhimit të përmbajtjes atje që ofrojnë miqësi të ngjashme me përdoruesit dhe kaq shumë mundësi për personalizimin. Ka 40 000+ plugins të disponueshme dhe mijëra tema profesionale në kërkim. WordPress ju ofron mundësinë për të krijuar pamjen e përsosur për faqen tuaj në internet me mjete të thjeshta tërheqjeje dhe lëshimi. Ajo funksionon mirë si për përdoruesit e herës së parë ashtu edhe për zhvilluesit.

Ata që dinë pak HTML, CSS ose PHP mund të ndërhyjnë me kodin; krijoni funksione me porosi dhe tema që i përshtaten nevojave të tyre përmes çdo bit.

Ajo që e bën edhe më të mirë është që ju nuk duhet të bëni ndonjë përpjekje plus për ta bërë faqen tuaj të përgjegjshme, pasi do të jetë miqësore me celularin jashtë kutisë.

Shtë një platformë tepër e qëndrueshme dhe e besueshme, kjo është arsyeja pse emrat e markave të mëdha e përdorin atë. Blogjet e CNN, Wall Street Journal, Mashable, Forbes, New Yorker dhe Sony Music janë ndërtuar të gjitha në WordPress.

Shtë një platformë e jashtëzakonshme që kursen shumë punë për ata që kërkojnë të ndërtojnë dhe mirëmbajnë faqet e internetit. Shtimi, krijimi dhe administrimi i llojeve të ndryshme të përmbajtjes është tepër i thjeshtë dhe i drejtpërdrejtë. Ju mund të merrni një faqe në internet dhe të funksionojë brenda pak ditësh dhe lehtë mund të planifikoni të gjitha postimet tuaja sipas dëshirës tuaj.

Si te zgjidhni WordPress Hosting në Uebfaqe?

WordPress ka një skenar të mirëmbajtjes së ulët që shumica e serverëve mund të trajtojnë, por nuk duhet të zgjidhni thjesht ndonjë host. Shikoni një ofrues të mirë që kupton nevojat e sakta të WordPress dhe ofron shërbimet e tij me një çmim të arsyeshëm. Shërbimi i hostimit që ju zgjidhni ka një efekt në punën e uebfaqes tuaj dhe SEO. Kështu që ju doni të përdorni shërbimin më të lartë që mund të përballoni.

Shpejtësia e faqes ka shumë rëndësi sepse drejton kënaqësinë e përdoruesit. Shumica e përdoruesve nuk kanë durimin të presin më shumë se 2 sekonda që një faqe në internet të ngarkohet plotësisht, kështu që ju do të dëshironi të shkoni më poshtë se sa më shumë të jetë e mundur.

Edhe një vonesë 1 sekondë është provuar të shkaktojë një rënie prej 7% të konvertimeve siç tregon hulumtimi i Aberdeen Group. Pra, nëse po drejtoni një biznes në internet, është me rëndësi thelbësore që ju të zgjidhni shërbimin më të shpejtë të pritjes në dispozicion për ju.

Por mos harroni se edhe nëse zgjidhni një shërbim të fuqishëm pritës, do të duhet të keni shtojca dhe tema të mira për ta shoqëruar atë gjithashtu, sepse kodi i shkruar dobët mund të ngadalësojë performancën e faqes tuaj në një masë të madhe.

Pasja e mjeteve të dobishme të menaxhimit të faqes dhe marketingut që shoqërojnë shërbimin tuaj të pritjes është gjithmonë një plus i shkëlqyeshëm kur zgjedh një host, prandaj sigurohu që të mbash sytë edhe për ata.

Pritja tradicionale e përbashkët

Me një pritje tradicionale të përbashkët, do t’ju sigurohet hapësira e serverit, teknologjia dhe njëfarë niveli mbështetjeje që është e nevojshme për drejtimin e një uebfaqeje të WordPress. Ju mund të merrni një shërbim të fuqishëm tradicional të pritjes për një çmim të arsyeshëm gjithashtu, por do t’ju kërkojë më shumë vëmendje.

Do të duhet të vendosni aksesin tuaj të pritjes dhe të instaloni WordPress, së bashku me menaxhimin e çdo detaji tjetër teknik siç është azhurnimi i WordPress Core, shtojcat, etj. Krijimi i kopjeve të rregullta për faqen tuaj është gjithashtu puna juaj, së bashku me trajtimin e çdo shkelje të sigurisë që mund të ndodh.

Nëse jeni një zhvillues, këto detyra nuk janë asgjë të re, por ata që thjesht duan faqen e tyre të internetit dhe që funksionojnë me ndërhyrje minimale janë më mirë të përdorin një host të WordPress të menaxhuar.

Hosting i Optimizuar dhe i Menaxhuar

Nëse dëshironi të keni profesionistë që kujdesen për faqen tuaj të internetit 24/7, gjithmonë mund të zgjidhni të regjistroheni në një plan të menaxhuar ose të optimizuar të WordPress-it. Në këtë mënyrë, pritësi do të marrë përgjegjësinë për kryerjen e detyrave të përmendura më lart dhe zgjidhjen e çdo çështje që mund të hasni.

Në varësi të llojit të përdoruesit që jeni dhe sa njohuri të gjera keni, ju mund të zgjidhni midis këtyre dy opsioneve.

Ofruesit më të mirë të mbajtjes së faqes në internet për WordPress

Më poshtë do të gjeni kompanitë më të mira pritëse të WordPress. Të gjithë këta ofrues të pritjes ofrojnë të dyja planet e përbashkëta dhe ato të optimizuara të WordPress për hostim. Pra, nëse po kërkoni një lloj specifik të planit të hostimit të WordPress, ju jeni të mbuluar me ndonjë nga këto firma pritëse.

1. HostGator

Hostgator-best-wordpress-cloud-hosting

Ju ndoshta keni dëgjuar tashmë për HostGator, pasi ajo është një nga kompanitë më të mëdha të mbajtjes në internet, me më shumë se 9 milion emra të regjistruar të domain. Ajo gjithashtu ka partneritete me të ngjashmet e Linux dhe Cisco. Kompania ka rreth 15 vjet dhe ka pasur shumë klientë të kënaqur që atëherë.

Ata kanë afate të ngurta që lëvizin ndërmjet 99.97% dhe 99.90%. Uebfaqet ngarkojnë brenda 800 milisekonda, gjë që është gjithashtu shumë e mirë, por do të ishte më mirë me 200 milisekonda më pak. Megjithatë, mund të arrini shpejtësi më të mëdha nëse keni një uebfaqe “më të lehtë”.

Ndërfaqja e përdoruesit dhe shërbimi i plotë i pritjes është shumë miqësor për fillestarët. Ekzistojnë shumë udhëzues, mësime dhe faqe FAQ ku mund t’i vendosni duart tuaja që ju tregojnë se si t’i trajtoni hap pas hapi cilësimet e ndryshme.

Do të keni një ekip të shkëlqyeshëm mbështetës që kujdeset për çdo nevojë tuaj. Ata marrin më pak se 20 minuta për t’ju përgjigjur në chat, kështu që ju mund të siguroheni se do të keni zgjidhur ndonjë problem brenda një afati kohor fiks.

HostGator ofron një bonus të madh gjithashtu. Ata do të zhvendosin faqen tuaj të internetit tashmë ekzistuese në serverët e tyre falas. Do të merrni gjithashtu heqjen e automatizuar të malware, kështu që faqja juaj e internetit do të ruhet në një mjedis të sigurt. Nëse dëshironi të bëni kopje rezervë të faqes tuaj, mund ta bëni përmes cPanel. Rezervimet plotësisht të automatizuara kushtojnë 15,95 dollarë në vit.

Mimet për shërbimet e tyre fillojnë nga 3,95 dollarë në muaj, për planin Hatchling, i cili ofron ruajtje të pakufizuar, emra domainesh dhe bandë. Baby Plan gjithashtu mbështet gjithçka të pakufizuar me disa shtesa për 5,95 dollarë në muaj. Më në fund, plani i biznesit vjen me të njëjtin çmim, duke mbështetur emrat e pakufizuar të domain, ruajtjen dhe gjerësinë e bandës me një shtesë shtesë të një IP të dedikuar falas, një numër pa pagesë dhe një çertifikatë SSL për 5,95 $ në muaj.

Regjistrimi në shërbimet e tyre mund të bëhet në disa hapa dhe mund të kërkoni një rimbursim brenda 45 ditëve.

2. BlueHost

Bluehost-best-wordpress-hosting provider-

BlueHost ka një partneritet me WordPress, kështu që ato dukshëm janë të përshtatshme për të pritur një faqe WordPress. Shtë një nga shërbimet pritëse të rekomanduara në WordPress.org. Gjithashtu, ata ofrojnë një marrëveshje të veçantë për përdoruesit e WordPress, duke ofruar një 2,95 $ në muaj, i cili është i mrekullueshëm për këdo që dëshiron të presë faqen e tyre të internetit me një kosto të ulët.

BlueHost ofron gjithçka që është e nevojshme për të drejtuar me lehtësi një faqe në internet WordPress. Do të jeni në një situatë më të mirë, duke pasur qasje në shumë mjete të shkëlqyera sigurie si Spam Hammer, Expert Spam, Spam Assassin dhe CloudFlare për të parandaluar çdo sulm të DDoS që mund të rrëzojë faqen tuaj.

Kohëzgjatja e tyre është midis 99.99% dhe 99.89%, që do të thotë se ato janë të besueshme gjatë gjithë vitit. Ngarkimi i faqeve të WordPress nuk është gjithmonë aq shpejt sa vetëtima, sepse sasitë e tepërta të kodit që serveri duhet të përpunojë. Faqet e WordPress të hostuara në BlueHost, kanë një kohë ngarkimi prej 1000ms. E cila mund të duket e pakënaqshme në shikim të parë, por ju nuk do ta vini re atë në praktikë.

Shërbimi ndaj klientit kërkon rreth gjysmë ore për t’u përgjigjur dhe ka mijëra përmbajtje që mund të përdorni për t’ju ndihmuar të mësoni të menaxhoni faqen tuaj të internetit. Ju keni qasje në shumë video mësimore që ofrojnë udhëzues hap pas hapi dhe shumë informacion.

Pakoja e parë e Bluehost, plani Themelor fillon me 3,49 dollarë në muaj, i cili kërkon një abonim tre vjeçar. Përndryshe kushton 4,95 dollarë në muaj me një pajtim 12 muaj. Në këtë mënyrë, ju merrni 50 GB ruajtje, 10 faqe interneti, bandë të pakufizuar dhe 5 llogari emaili me 100 MB memorje për secilën. Plani Plus kushton 5,95 dollarë në muaj, i cili siguron 10 faqe në internet, 100 llogari me email me 500 MB hapësirë, 150 GB hapësirë ​​ruajtjeje dhe bandë të pakufizuar

Më në fund, ju keni planin e biznesit pro që është plani i tyre më i madh i përbashkët, që kushton 13.95 dollarë në muaj. Krenohet me gjerësi të pakufizuar, ruajtje, faqe interneti dhe llogari të postës elektronike.

Shtë gjithashtu e rëndësishme të theksohet se ata nuk ofrojnë migracion falas në sit, kështu që nëse keni një uebfaqe tashmë ekzistuese do të dëshironi që ata të migrojnë, ata do t’ju paguajnë një tarifë prej 149,99 $ për të.

Nëse dëshironi të organizoni një uebfaqe të thjeshtë të WordPress me disa karakteristika, BlueHost është një mundësi solide, por nëse dëshironi të keni një uebfaqe të madhe të tregtisë elektronike mund të bëhet pak e ngadaltë.

3. Pritja për lëvizje

InMotion-best-biznes-wordpress-hosting

Ndoshta shërbimi më i plotë i hostimit në këtë listë. InMotion pretendon se është shumë më mirë sesa konkurrenca e saj dhe deri më tani kompania ka arritur ta provojë atë deklaratë. Shërbimet e tyre janë të shpejta, të besueshme dhe të forta në çdo aspekt. Ata janë rreth 40% më të mirë se shumica e konkurrencës së tyre.

Uebfaqet e pritura në serverat e InMotion ngarkojnë me një shpejtësi të jashtëzakonshme prej 560ms ndërsa disa hoste me të njëjtën çmim ngarkojnë faqet e tyre të internetit me shpejtësinë 800-1000 milisekonda. Ato janë gjithashtu shumë të besueshme, pasi që kohëzgjatja e tyre është 100% dhe bie vetëm në 99,95%. Edhe një herë, është i fortë!

E vetmja gabim me InMotion është që çdo faqe në internet që tejkalon madhësinë 10 GB nuk do të mbështetet. Do të duhet të paguani një tarifë prej 49 $ për të pasur një faqe me madhësi të rezervuar rregullisht. Por ato ofrojnë kopje rezervë të automatizuar falas dhe restaurime në internet për çdo uebfaqe tjetër nën 10 GB.

Për të shfrytëzuar shërbimin e tyre të fuqishëm, ata kanë një ekip të klasit botëror për mbështetjen e klientëve, i cili është gjithmonë i gatshëm t’i shërbejë çdo nevojë tuaj. Ata kërkojnë më pak se 20 minuta për t’u përgjigjur dhe ata do të zgjidhin ndonjë nga çështjet tuaja në mënyrë të shpejtë.

Gjithçka në lidhje me InMotion arrin të jetë kaq bindëse dhe pikërisht kështu dëshirojnë të jenë. Ata ofrojnë këto shërbime me të njëjtin çmim si uebfaqja tjetër tregtare, duke filluar nga 3,49 dollarë në muaj për planin e tyre të Lançimit. Mbështet 6 faqe interneti, 26 domena të parkuar, 6 baza të të dhënave MySQL së bashku me 100 nënfusha dhe 26 domene të parkuar.

Plani i energjisë kushton 4,49 dollarë në muaj dhe ofron të njëjtat shërbime si plani i Nisjes, me disa shtesa.

Më në fund, plani Pro kushton 7,49 dollarë në muaj, i cili mbështet gjithçka të pakufizuar! Pritja e tyre në WordPress është e njëjtë me secilin nga planet e tjera të përmendura këtu dhe ata mbështesin dhe menaxhojnë çdo uebfaqe të ndërtuar në këtë CMS në mënyrë perfekte.

4. WebHostingHub

webhostinghub-best-wordpress-blog-hosting

WebHostingHub ofron shërbimet e tij me një deklaratë shumë provokuese, duke thënë se ato janë 20x herë më shpejt se konkurrenca e tyre.

Ndërsa nuk janë 20x më të shpejtë, ato janë ndër webhostet më të shpejta që kemi shqyrtuar deri më tani, duke mburrur shpejtësinë e ngarkimit prej 580milliseconds. Shpejtësitë e ngarkimit të faqeve janë mjaft të shpejta për të drejtuar një faqe në internet eCommerce.

Të gjithë disqet e fuqishëm SSD i bëjnë gjërat edhe më mirë pasi të dhënat lexohen 20 herë më shpejt sesa nga një hard disk i rregullt.

Ato janë gjithashtu mjaft të besueshme gjatë gjithë vitit me 99,99% kohëzgjatje që bien vetëm në 99.88% në një skenar të keq.

Nëse jeni një i ri që nuk keni shumë përvojë me teknologjinë në internet, WebHostingHub do të jetë më shumë se i shkëlqyeshëm për ju. Ata i mbajnë gjërat jashtëzakonisht të thjeshta me një proces të regjistrimit disa hapësh dhe një konfigurim të thjeshtë në internet. Packagedo paketë pritëse vjen me softuer falas për ndërtues të faqes në internet.

Ju mund të zgjidhni që WordPress të instalohet në serverin tuaj menjëherë nga faqja e regjistrimeve. Ju gjithashtu mund të zgjidhni sisteme të tjera të menaxhimit të përmbajtjes gjithashtu.

WebHostingHub gjithashtu ofron një mori shërbimesh falas. Ata ofrojnë mundësinë e transferimit të tre faqeve të internetit së bashku me bazën e të dhënave të tyre në serverat e tyre, plotësisht falas. Ata gjithashtu premtojnë një proces zero joproduktiv që e bën atë një ofertë edhe më bindëse. Për t’i dhënë fund të gjithave, do të merrni një emër domain falas me marrëveshjen tuaj.

Megjithatë, rezervat rezervë dhe siguria e shtuar kushtojnë para shtesë. Këto janë shumë të dobishme, madje edhe tipare thelbësore të sigurisë që nuk do t’i merrni falas.

Plani i tyre i parë, plani i Shkëndijës fillon me 4,99 dollarë në muaj, i cili kërkon një abonim 3 vjeçar. Nëse zgjidhni opsionin 12 muaj, çmimi shkon në 6.99 dollarë në muaj. Ka mbështetje për 2 faqe interneti, 25 nëndomen dhe 10 baza të të dhënave MySQL.

Plani Nitro kushton 6.99 dollarë në muaj dhe mbështet një numër të pakufizuar të faqeve të internetit, nëndominave dhe bazave të të dhënave MySQL.

Plani Dynamo gjithashtu bën gjithçka të pakufizuar me shtimin e më shumë burimeve të serverit që mund të përdorni. Ky shërbim është i shkëlqyeshëm për faqet e internetit të trafikuar shumë.

Nëse ju pëlqen se si tingëllojnë shërbimet e WebHostingHub, mund të regjistroheni në shërbimin e tyre në disa hapa të thjeshtë.

5. InterServer

interserver-mirë-optimizuar-wordpress-hosting

InterServer ka dalë në treg që nga viti 1999, por jo aq shumë njerëz të ditur në lidhje me të, siç bëjnë në lidhje me hostet e tjerë tregtarë. Isshtë një ofrues shumë miqësor me buxhetin që ka 17 vjet punë dhe miliona përdorues të kënaqur pas tyre.

Ata kanë gjithçka që është e nevojshme për të ngritur në internet faqen tuaj në WordPress. Rreth 80% të të gjitha dëshmive të tyre janë shkruar me një zë shumë pozitiv. Shumica e klientëve të tyre janë shumë të kënaqur me shërbimin që marrin.

Kohëzgjatjet e tyre rrallë ulen nga 100% në 99,99%, kështu që ato janë vërtet të besueshme gjatë gjithë vitit. Ajo që i bën ata edhe më mbresëlënës është se faqet e internetit të hostuara në serverët e tyre kanë një kohë përgjigjeje 300ms.

Ata kanë kohë të qëndrueshme, një ekip miqësor dhe shumë të përgjegjshëm për mbështetjen e klientëve që janë vazhdimisht të gatshëm për të zgjidhur çdo problem në lidhje me faqen tuaj të internetit.

Për ata që nuk duan të shkurajojnë shumë me uebfaqen e tyre të WordPress dhe ata që thjesht dëshirojnë ta zhvillojnë atë dhe të funksionojnë gjatë gjithë vitit pa asnjë problem mund të përdorin një plan të menaxhuar të pritjes për 5 $ në muaj. Shërbimet e tyre përfshijnë gjithashtu ngarkesa të instalimeve me një klik dhe një migrim falas në internet.

Ju gjithashtu mund të merrni disa zbritje të shkëlqyera me një kontratë afatgjatë dhe të bëni që çmimi të bjerë në $ 3.88 / muaj. Ju merrni këtë paketë me bandë të pakufizuar, hapësirë ​​ruajtjeje dhe faqet e internetit. Por është e rëndësishme të përmendet që asnjë faqe në internet nuk lejohet të përdorë më shumë se 20% të burimeve të serverit të tyre.

Prapëseprapë, InterServer është shumë i drejtpërdrejtë pa asnjë kufizim që imponojnë shërbimet e tyre dhe ata do t’ju njoftojnë për çdo gjë në rregull, pa ndonjë kapje të fshehur ose tarifa.

InterServer nuk është ende një host kryesor dhe ata e përbëjnë atë duke siguruar një shërbim të mrekullueshëm për të gjithë përdoruesit e tyre. Nëse jeni duke kërkuar për një pritës të besueshëm të uebit që mban në mend interesat tuaja, InterServer është një veprim i duhur!

përfundim

Zgjedhja e një hosti jo të besueshëm në internet për faqen ose blogun tuaj WordPress mund të shkaktojë shumë dhimbje koke. Nuk ka nevojë të provoni kompani të ndryshme, sepse unë ju kam dhënë një listë të ofruesve më të mirë të pritjes së WordPress. Unë i kam testuar të gjitha ato dhe aktualisht po i përdor për klientë ose projekte më të vogla në internet.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector