6 Ofruesit më të mirë të hostimit të faqeve në internet fotografi

01.06.2020
Pritja më e mirë '6 Ofruesit më të mirë të hostimit të faqeve në internet fotografi
0 19 мин.

mirë-photography-website-hosting


Fotografia nuk përfshin vetëm kapjen e fotove të jashtëzakonshme, pasi ju duhet të ndërtoni dhe shfaqni edhe portofolin tuaj. Një portofol në internet është një mënyrë solide për të tërhequr klientë të rinj. Një faqe interneti fotografike mund të fillojë të vogël dhe të rritet së bashku me zanatin tuaj. Pritësit e faqes në internet janë mjaft, dhe platformat e tyre janë të thjeshta për t’u përdorur. Përzgjedhja e ofruesit të duhur të pritjes do të maksimizojë praninë tuaj në internet, tërheq shumë mundësi biznesi dhe shfaq një portofol të cilësisë.

Nëse jeni fillestar në ndërtimin e një faqe në internet dhe marketing në internet, mund të vendosni për ndërtuesit e menaxhuar të faqeve të internetit si Wix dhe Squarespace. Megjithatë, disa fotografë dëshirojnë lirinë krijuese të krijojnë faqet e tyre dhe të zgjedhin faqe të njohura si WordPress. Disa nga platformat më të mira për t’u marrë parasysh janë:

1. SmugMug

smugmug-photography-website-hosting

SmugMug

Shërbimi i ndarjes së fotografive SmugMug është mjaft popullor në fotografët profesionistë. Platforma përmban modele të dizajnuara bukur që i bëjnë imazhet të duken të pabesueshme. Modelet janë gjithashtu të përgjegjshme për celularin, kështu që portofoli juaj do të duket i mirë nga cilido pajisje që një përdorues të regjistrohet. Një avantazh tjetër i SmugMug është lehtësia e përdorimit. Ju mund të publikoni galerinë e parë në pak më pak se një orë duke përdorur shabllonet e paracaktuar.

Ekzistojnë gjithashtu mundësi të shumta të tregtisë elektronike për punën tuaj.

SmugMug ofron një provë falas dy javore, pas së cilës një përdorues do të duhet të përmirësohet në një pajtim të paguar. Ekzistojnë katër nivele të paketave me atë themelor të ofruar me 4 dollarë në muaj. Pakoja që ka më shumë karakteristika fillon me 40 dollarë çdo muaj, ku një fotograf mund të ofrojë lista çmimesh për artet e bukura, printimet dhe printimet dixhitale. Ju mund të lidhni një domen që tashmë keni në pronësi ose të blini një përmes platformës. Ju gjithashtu mund të përdorni një duke përdorur emrin SmugMug i cili do të jetë www.yourpreferredname.smugmug.

SmugMug është mundësuar me krenari nga Amazon Web Services, një nga zgjidhjet kryesore në sektorin e korporatave në internet. Karakteristikat plotësuese ju lejojnë të vendosni se cilat pjesë të punës do t’i përfitoni për publikun. Qendra e shkëlqyer mbështetëse në SmugMug është gjithashtu një veprim fitues për sitin.

2. Weebly

Weebly-photography-website-hosting

Weebly

Platforma e Weebly është një krijues i faqes në internet që është i lehtë për t’u përdorur. Temat mesatare janë ideale për modele standarde të biznesit si bamirësi dhe hobi. Fotografia është sidoqoftë mjaft e detajuar, dhe keni nevojë për diçka që tërheq vëmendjen. Modelet Premium janë zgjidhja perfekte për fotografët profesionistë. Ju keni mundësinë për të hartuar modelin tuaj nëse jeni njohur me kodimin ose po përdorni shërbimet e një zhvilluesi. Weebly u jep përdoruesve të tillë qasje në kodet e tyre HTML / CSS për të kuruar faqet e internetit që u bëjnë thirrje atyre. Ju mund të blini një model premium në Weebly të cilat janë krijuar për tu dukur profesionale dhe unike. Këto shabllone variojnë midis 35 deri 50 $ dhe blihen një herë pa tarifa të përsëritura.

Weebly vlerësohet për ndërfaqen e tij të thjeshtë të përdoruesit e cila nuk është e mbushur me veçori. Dyqani i aplikacioneve të platformës është ndër më të mirët në treg, dhe ato do t’ju ndihmojnë të shkallëzoni faqen tuaj në funksionalitetin e saj maksimal. Fotografët janë tërhequr nga hapësira e pakufizuar e Weebly, e cila u lejon atyre të vazhdojnë të zgjerojnë koleksionet e tyre. Ai nuk imponon kufizime dimensionale për asnjë fotografi të ngarkuar, kështu që fotot tuaja nuk do të ndryshohen në madhësi. Weebly ka qenë duke i përmirësuar modelet e saj vitet e fundit për ta bërë atë më tërheqës për fotografët.

3. Wix

Wix-photography-website-hosting

Wix

Wix ka shumë oferta për fotografë profesionistë duke e bërë atë një nga ndërtuesit më të mirë të faqeve të internetit të fotografisë. Uebfaqja ka një plan falas për përdoruesit që përdorin nënfushën Wix. Këta përdorues lejojnë gjithashtu reklama Wix të shfaqen në faqet e tyre. Një plan premium ju lejon të përdorni një domen të personalizuar të shoqëruar me funksionalitet të plotë. Karakteristikat falas të faqes përfshijnë fitimin e parave, mbështetje 24/7, Optimizimin e Motorit të Kërkimit, gjuhë të shumta, optimizim celular dhe dyqan online të tregtisë elektronike. Me planin premium, ju merrni gjithashtu 500MB hapësirë ​​ruajtjeje, pritje falas, mbështetje premium dhe Google Analytics.

Wix ofron mbi 500 shabllone të cilat janë dizajnuar profesionalisht, dhe më shumë se 30 prej tyre i dedikohen fotografëve. Galeritë e shumta shkojnë nga ai minimalist në atë krijues dhe urban. Ju mund të shtoni lidhje të mediave sociale dhe forma të kontaktit në faqen tuaj. Një plan për tregti elektronike ose një paketë VIP do ta bëjnë më të lehtë për ju të shesni produktet tuaja. Ju madje mund të integroni platforma të tilla si Etsy. Platforma ka karakteristika të dobishme redaktimi për një rregullim të shpejtë, dhe shpejtësitë e ngarkimit të fotografive janë në mënyrë të mahnitshme. Wix zbuloi një “Inteligjencë të Dizajnit Artificial” i ngarkuar me një algoritëm pjesën më të madhe të punës manuale të faqes së punimit..

Shërbime Hosting WordPress për Fotografë

Fotografët duan që imazhet e tyre të ngarkohen shpejt në faqet e tyre të internetit, dhe gjithashtu dëshirojnë optimizimin e SEO, rezervë, azhurnime dhe mbështetje. Këto arsye e bëjnë WordPress të dalë jashtë konkurrencës së saj. Ekzistojnë tre nivele për një faqe në internet WordPress. Ju mund të merrni një llogari falas WordPress në WordPress.com e cila do të menaxhohet plotësisht nga platforma. Ju do të jeni të lirë nga çdo vendim i menaxhimit përfshirë kopjet rezervë dhe azhurnimet.

Ju mund të zgjidhni një llogari të vetë-organizuar WordPress në një host të pa menaxhuar. Në këtë rast, ju do të blini web hosting nga një kompani dhe do të konfiguroni instalimet tuaja në WordPress. Mundësia më e pamend është vetë-mbajtja në një host të menaxhuar. Këta host do të menaxhojnë aspekte të ndryshme të faqes suaj si optimizimi i performancës dhe kopjimi dhe rivendosja. Drejtuesit kryesorë të pritjes përfshijnë:

4. HostGator

Hostgator-photography-website-hosting

Hostgator

HostGator pret miliona faqe në internet për ta bërë atë ndër platformat kryesore të industrisë. Shtë një nga menaxherët më të lirë të pritjes për WordPress, dhe ju mund të zgjidhni ndonjë nga planet e tyre të shumta. Ajo siguron shërbime të migrimit falas për përdoruesit e rinj gjatë muajit të parë të regjistrimit.

Një fotograf ka nevojë për një uebfaqe të shpejtë pasi është një tregues kryesor i kënaqësisë së vizitorëve. Vonesat mund të zvogëlojnë shikimet e faqeve dhe të shkaktojnë renditje të ulët të SEO. Koha e reagimit të serverit për HostGator është e kënaqshme në më pak se një sekondë. Garanton gjithashtu 99.9% në kohën e duhur, e cila është mbresëlënëse e besueshme për një faqe në internet krijuese. Mbështetja e HostGator është në dispozicion 24/7 si për biseda të drejtpërdrejta ashtu edhe për mbështetjen e telefonit ndërsa pulti pritës ka një portal mbështetës për pyetjet e zakonshme. Ju mund të zgjidhni planin që tërheq për ju kur të zgjidhni HostGator.

5. BlueHost

Bluehost-photography-website-hosting

Bluehost

BlueHost ka qenë në listën e rekomanduar të ofruesve të pritjes nga WordPress që nga 2005. Everydo paketë pritëse përfshin një domen falas për një vit, rezervime automatike dhe azhurnime, instalime të menjëhershme të WordPress dhe bandwidth të pakufizuar. Ju mund të zgjidhni me lehtësi tema dhe shtojca për faqen tuaj për të krijuar një pamje profesionale. Ka një shumëllojshmëri të mbështetjes dhe bazave të të dhënave në dispozicion me blerjen tuaj.

Kohëzgjatja e faqes në internet është rreth 99.9%, që është ndër arsyet që favorizohet nga përdoruesit e WordPress. Shpejtësia e serverit të tij është gjithashtu e mjaftueshme e tillë që faqja juaj e fotografisë të ngarkojë në sekonda.
Më e lirë e produktit të ofruar nga BlueHost është shpërndarja e përbashkët që varion nga 7,99 deri në 14,99 dollarë në muaj. Ka plane themelore, plus, dhe zgjedhje plus plane në dispozicion me këtë opsion. Ekziston gjithashtu një opsion i optimizuar i WordPress duke filluar nga 39,99 dollarë çdo muaj. Mund të vendosni për pritje në cloud me 9,99 dollarë në muaj. Një avantazh i BlueHost është se ju lejon të shkallëzoni faqen tuaj ndërsa përparoni në fotografi. Kostot dhe ngutja e ndërrimit të ofruesve të pritjes së pritjes mund të jenë mbingarkuese, dhe është mirë që të punoni me të njëjtin menaxher. Sidoqoftë, një disavantazh i zakonshëm është se do të përballeni me rritje të çmimeve të përtëritjes.

6. Pritja për lëvizje

InMotion-photography-website-hosting

Pritja për lëvizje

InMotion është ndër kompanitë më të mëdha të mbajtjes së faqeve në internet, dhe ka mbetur e pavarur që nga fillimi i saj në 2001. Kompania njihet si ndër firmat e qëndrueshme të madhësisë së saj që nuk janë në pronësi të Endurance International. Ka një kohëzgjatje mesatare prej 99.9%, kështu që nuk duhet të shqetësoheni që faqja juaj e internetit të mos jetë e besueshme. InMotion gjithashtu renditet shumë me shpejtësi të shpejtë të serverit.

Plani i pritjes i WordPress i InMotion është krijuar për të ofruar performancë dhe siguri superiore. Paketa përfshin gjashtë opsione të ndryshme me çmimet e tyre. Themelore është WP-1000S, ideale për bloge të vogla. Fillon me 8,99 dollarë në muaj dhe përfshin një domen falas, një uebfaqe të vetme, ruajtje prej 40 GB SSD dhe llogari të pakufizuar të bandës dhe emailit. Bloggerët mund të zgjedhin WP-2000S i cili do t’i përshtatet 50,000 vizitorëve mujorë dhe ruajtjen e rifreskuar të ruajtjes së 80 GB me 12.99 $ në muaj.

WP-5000S mbështet dhjetë uebfaqe me 74,99 dollarë në muaj dhe është perfekt për një uebfaqe të madhe me një trafik prej 600,000 vizitorësh çdo muaj. Gjithashtu në dispozicion me këtë plan është ruajtja 200 GB SSD. WP-6000S fillon me 142,99 $ dhe mbështet 20 faqe interneti. Shtë i përshtatshëm për faqet e internetit me përdorues që arrijnë në 1.2 milion çdo muaj.

Si të zgjidhni një host në faqen e internetit të fotografisë?

Zgjedhja e një hosti të mirë në uebfaqe është thelbësore për një fotograf, pasi aty ku do të shfaqni portofolin tuaj. Jo të gjithë pritja është krijuar e barabartë, megjithatë, pasi së shpejti do të mësoni. Platformat renditen ndryshe në aspekte si ruajtja, siguria, optimizimi i SEO, azhurnimet dhe kopjet rezervë dhe koha e ngarkesës. Këtu janë konsideratat kryesore për çdo fotograf në kërkim të pritjes:

ruajtje

Fotografia varet nga skedarët dhe skedarët e imazheve. Do t’ju duhet një ofrues me ruajtje të mjaftueshme për të gjitha galeritë e klientit tuaj dhe fotot e portofolit. Një faqe interneti fotografike është e varur nga imazhi që do të thotë se përdoruesit tuaj do të jenë më të interesuar për këtë pjesë të madhe të faqes tuaj të internetit. Ju nuk do të dëshironit të kompresoni imazhet për të maksimalizuar në ruajtjen e pamjaftueshme dhe më pas t’u ofroni vizitorëve tuaj imazhe me cilësi të ulët.

Para se të zgjidhni hostimin në uebfaqe, pyesni veten sa galeritë e portofolit do t’ju duhet. A keni nevojë për galeritë për korrigjimin e klientit? Sa nga këto galeri do të presë potencialisht çdo vit? A mund të strehoni galeritë e klientëve për një kohë të pacaktuar në faqen tuaj? Shumë kompani e reklamojnë veten si ofertë të pakufizuar të depozitave, megjithëse imponojnë kapele dhe rrëzime. Realiteti është që hapësira e ruajtjes është e shtrenjtë dhe ju mund të filloni me një plan më të ulët çmimesh si 50 GB ose 100 GB dhe të azhurnoni me kalimin e kohës.

shpejtësi & seriozitet

Shkallueshmëria mbështetet në performancën dhe shpejtësinë, dhe ju dëshironi një sit pa asnjë problem në rrjet. Ju nuk keni gjasa të zbuloni ndonjë çështje kur fillimisht publikoni faqen tuaj, por mund të hasni probleme të besueshmërisë ndërsa rritet faqja juaj e internetit. Kërkoni informacion në lidhje me garancitë në kohë, qendrat e të dhënave, shërbimet dhe rishikimet e rrjetit nga përdoruesit.

Uebfaqet e fotografisë kanë në qendër rreth imazheve, e cila është arsyeja pse ju duhet të mendoni për hostin e faqes në internet për zgjedhjen tuaj. Vizitorët dhe klientët irritohen nga shpejtësia e ngadaltë e ngarkimit, dhe ju mund të humbni klientët e mundshëm për shkak të kësaj.

rezervë

Ju ka shumë të ngjarë të kushtoni shumë kohë në ndërtimin e faqes suaj të internetit, dhe gjëja e fundit që dëshironi të bëni është të krijoni përsëri nëse duhet të humbni të dhënat. Një karakteristikë rezervë dhe rivendosje e të dhënave është e domosdoshme për një ofrues të mbajtjes në internet. Disa ofrues do t’ju duhet që ta nxirrni kopjimin me dorë, ndërsa të tjerët kanë cilësime automatike. Ky funksionalitet do t’ju ofrojë paqe mendore ndërsa punoni drejt shfaqjes së portofolit tuaj.

Çmimeve

Theështja e ndërtimit të një uebsajti pa fotografi merr shumë gjëra. Sidoqoftë, ai zbret në objektiv, dhe duhet të merrni parasysh pse po filloni faqen e internetit. Nëse është një prizë për një hobi, atëherë një host i faqes në internet do të bëjë. Sidoqoftë, një sipërmarrje e qëndrueshme fotografike do të ketë nevojë për veçori shtesë që vijnë me një plan të paguar. Për të filluar, ju mund të vendosni një paketë themelore dhe të shkallëzoni ndërsa merrni më shumë përvojë në biznes.

mbështetje

Shumica e fotografëve nuk janë specialistë të TI-së, kjo është arsyeja pse ndihmon të keni një ekip mbështetës teknik. Në mënyrë ideale, mbështetja duhet të jetë e disponueshme 24/7, dhe ajo duhet të ofrohet përmes një game të ndryshme platformash si chat live, telefon dhe biletë. Koha mesatare e mbështetjes është gjithashtu një tregues i mirë i cilësisë së ndihmës së një ofruesi të veçantë.

Optimizimi i Fotot tuaja për Ueb

Optimizimi i imazheve për internet përfshin përfshirjen e imazheve në dimensionin, formatin dhe rezolucionin e duhur duke ruajtur madhësinë më të vogël të mundshme. Imazhet janë fajtorë të zakonshëm kur bëhet fjalë për shpejtësinë e ngadaltë të ngarkimit. Përdoruesit shpejt braktisin faqet e internetit që kërkojnë shumë kohë për të ngarkuar, kjo është arsyeja pse optimizimi i figurës është thelbësor. Praktika do të përmirësojë shpejtësinë e ngarkesës së faqeve dhe do të përmirësojë renditjen e SEO. Motorët e kërkimit nuk janë gjithashtu adhurues të faqeve të ngadalta të internetit, dhe ata vlerësojnë shpejtësi të lartë. Renditja e SEO ndikon drejtpërdrejt në dukshmërinë në internet të faqes suaj. Imazhet e optimizuara gjithashtu përmirësojnë angazhimin e vizitorëve me faqet e internetit.

Ekzistojnë shumë mjete për optimizimin e imazhit që mund të përdorni duke përfshirë Adobe Photoshop, Gimp, FileOptimizer, Affinity Photo dhe Trimage. Shtojcat e optimizmit të imazhit janë gjithashtu të disponueshme në platforma si WordPress. Imazhet JPEG janë ideale për fotografinë që përmbajnë njerëz, gjëra dhe vende. Formati PNG ka cilësi më të mirë, por ka një madhësi më të madhe të skedarit. Për të kompresuar imazhet, mjeti më i mirë është kompresimi i përparuar i humbur i imazhit në dispozicion në shumicën e mjeteve të redaktimit.

përfundim

Uebfaqet janë më shumë sesa dyqanet krijuese, pasi ato shfaqin portofolin e një individi ose marke. Për një fotograf, faqet e internetit janë platforma për të dalë nga turma dhe për t’u punësuar. Web hosting është ndër zgjedhjet që ju do të bëni kur krijoni një sit dhe ai do të mbështetet në faktorë të tillë si mbështetja, çmimi, ruajtja, besueshmëria dhe shkallëzueshmëria. Fotografët gjithashtu do të duhet të zgjedhin punën e tyre për internet.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector