Mārketinga evolūcija – īss pārskats

01.06.2020
Raksti un vēl ... 'Mārketinga evolūcija – īss pārskats
0 9 мин.

mārketinga evolūcija


Mēs visi zinām, cik nozīmīgs mārketings ir mūsdienu pasaulē. Veiksmīga mārketinga kampaņa ne tikai noteiks, kuri produkti tiek pārdoti labāk; tas var paveikt tik daudz vairāk. Tā var (un izdarīja) lēmumu par nākamo ietekmīgākās pasaules nācijas prezidentu.

Vecais teiciens “ir labs produkts, un tas pats pārdosies” vairs nav taisnība. Mūsdienās tas vairāk nozīmē “labu mārketingu, un jums tik tikko nav vajadzīgs produkts”. Vai varbūt ticamāk – “jums ir slikts mārketings, un neatkarīgi no tā, cik labs ir jūsu produkts, jūs esat pieskrūvēts”: Bet ne vienmēr tas notika šādi.

Mārketings ir sens – cilvēki vienmēr gribēja izcelt savu produktu, mēģinot pārspēt konkurenci un likt jums no viņiem pirkt. Bet mūsdienu pasaulē mārketings ir bizness pats par sevi – cilvēki to galvenokārt izvēlas universitātēs, viņi savu dzīvi velta, lai to uzlabotu un nopelnītu miljoniem dolāru. Gan sev, gan produktiem, kurus viņi cenšas pārdot. Šajā rakstā mēs izpētīsim mārketinga vēsturi, parādot, kā tas viss sākās, cik ātri tas pieauga, kur tas ir tagad un kur tas notiks nākotnē. Paliec ar mums.

Postindustriālā pasaule – kur tas viss sākās

mārketinga sākšana

Pasaule pēc rūpniecības atvēra jaunus tirgus un konkurenci. Apstrādes rūpniecības nozares ir strauji attīstījušās, un tā rezultātā vienkāršajiem cilvēkiem bija pieejams vairāk produktu. Tā kā pastāvīgie darbinieki varēja atļauties vairāk lietu, uzņēmumi gribēja viņus pārliecināt, kā viņu produkts ir vislabākais. Tomēr reālajam mārketingam bija jāgaida līdz 60. gadiem, pirms tam pārdevēji joprojām uzskatīja, kā labs produkts sevi pārdos.

60. gados rūpniecībā dominēja lielie zīmoli. Viņiem bija mārketings, bet tā vienīgais mērķis bija vēl vairāk nostiprināt viņu monopolu. Filiālēs, kur bija liels zīmols, visi pārējie potenciālie konkurenti tika atturēti no dalības sacensībās. Un tas nebija par kvalitatīvu produktu – monopols ļāva lielajiem zīmoliem pārdot zemākas kvalitātes produktus par augstākām cenām. Tam visam bija jāmainās, un tas arī notika.

Masu produkcija

Lietas sāka uzlaboties 80. gados. Tehnoloģija un rūpniecība gadu no gada ir sasniegusi jaunus augstumus, un pilnīgi jauni ražotāji ir sākuši pārpludināt visas tirgus jomas. Tā rezultātā izveidojās veselīga konkurence, un drīz vien pārdevēji sāka meklēt jaunus veidus, kā reklamēt savus produktus.

Tas viņus ved tieši pie jautāšanas klientiem. Pēkšņi ražotāji sāka rūpēties par savu klientu viedokļiem, ne tikai par viņu naudu. Tomēr tas viss nebija lieliski. Konkurence piespieda ražotājus samazināt savu produktu kvalitāti, lai saglabātu zemas izmaksas un cenas. Pārdevēji tika mudināti tikai pārdot un pārdot vairāk, neatkarīgi no tā, vai jūs sasniedzat mērķi, vai arī esat pagājis.

Kvalitātes maiņa

90. gadi pārvietojās mazliet tālāk pareizajā virzienā. Ražotāji un pārdevēji ir sapratuši, ka patērētāji vēlas kvalitāti un, ja jūs viņiem piešķirat labu produktu, viņi ir gatavi maksāt vairāk. Radās arī jaunas tendences – cilvēki sāka rūpēties par apkārtējo vidi, sociālajām interesēm un līdzīgām programmām.

Produkti, kas bija daļa no “jaunā laikmeta”, reklamējot dažas veselīgas vērtības, tiek pārdoti labāk. Tirgotāji redzēja izdevību un pievienojās plūsmai – radās holistisks mārketings. Produkti sāka reklamēt labdarību, ziedojumus, tika iesaistīti sabiedriskās aktivitātēs. “Zaļie” un videi draudzīgie produkti bija aizvien populārāki, un cilvēki pat bija gatavi maksāt vairāk tikai tāpēc, lai iegūtu videi draudzīgāku produktu. Viltus vai nē, šis mārketings darbojās, un tas faktiski palīdzēja savākt dūšīgas summas pareizajiem cēloņiem.

21. gadsimts

Internets auga 90. gados, bet jaunajā gadsimtā tas kļuva plaši izplatīts un daudz ātrāks. Tas ļāva oriģināliem, mazākiem ražotājiem tieši nokļūt pie saviem klientiem. Radās jauni zīmoli, un jauna veida zīmoli sāka zīmēt savus stāstus, ļaujot pircējiem un klientiem sazināties un identificēt sevi. Jauni zīmoli sāka rūpēties par klientiem un bija patiesi ieinteresēti klientu viedokļos un atsauksmēs.

Klientu pieredze kļuva par būtisku visa procesa sastāvdaļu. Klients ne tikai nopirks produktu; viņi nopirktu visu stāstu aiz tā. Turklāt klients kļūtu par brīvu elpotāju – stingri saistoties ar zīmolu, cilvēki to sāk ieteikt draugiem un ģimenes locekļiem.

Tiešsaistes laikmets

tiešsaistes mārketings

Šodien viss notika tiešsaistē. Izmantojot mūsdienīgus interneta rīkus, tirgotājiem ir vairāk ieskatu klientu uzvedībā nekā jebkad agrāk. Apkopojot un analizējot trafika datus, tirgotāji var pielāgot stratēģiju, tieši sasniedzot savu mērķauditoriju.

Tā kā katrs tirgus ir pārpludināts, mārketinga kampaņas cenšas būt vairāk nišas, mērķējot uz mazākām, specifiskākām klientu grupām. Mūsdienās ir daudz labāk, ja ir mazāka gandrīz kultam līdzīgu sekotāju armija, kas reklamēs jūsu augstas kvalitātes (un dārgāku) produktu, kad vien iespējams, nekā tas, ka ir vispārējs, lēts risinājums masām, kam ir nav reputācijas.

90. gadu sākumā un pirmsākumiem vietne bija tikai vieta, kur uzņēmumi sniedza pamatinformāciju, ļaujot jums sazināties ar viņiem citādā veidā. Bet, pieaugot internetam, tas viss mainījās.

Mūsdienās jūs neatradīsit vispārīgu vietni; neviens negrib spēlēt ar savu reputāciju. Pat mazākām firmām ir bezgaumīgas tīmekļa vietnes. Ikviens mēģina jums pastāstīt savu personīgo stāstu tajās lapās, kā viss sākās. Lapa “Mūsu vīzija” parādīs, kā uzņēmumi tiek veidoti nevis naudas dēļ (jā, pareizi), bet gan kādu augstāku mērķu sasniegšanai, kas nāktu par labu visai cilvēcei. Un katra “par mums” lapa jums pateiks, cik aizraujoša un unikāla ir komanda konkrētajā uzņēmumā, nevis kā jebkurš cits pasaulē.

Jauni rīki

Internets uzsvēra arī jaunas mārketinga jomas, piemēram, meklētājprogrammu optimizāciju. Jums var būt vislabākā izskata vietne un visinteresantākie produkti, bet, ja klienti tevi nevar atrast līdzīgu vietņu jūrā, tas ir izdarīts. Visi sāk pārlūkot internetu meklētājprogrammās (lasīt: Google), tāpēc ļoti svarīgi bija zināt, kā viņi darbojas. SEO parādījās gandrīz visu nakti, un sākās jauno kaķu un suņu spēle. SEO eksperti nepārtraukti mēģina atrast jaunus veidus un nepilnības, lai savas vietnes paaugstinātu meklēšanas rezultātu sarakstos, savukārt Google cilvēki mēģina izgudrot un ieviest jaunus noteikumus, lai meklēšanas rezultāti būtu godīgi un ētiski..

Emuāri ir vēl viens interneta mārketinga veids. Kādreiz tās bija vienkāršas tiešsaistes dienasgrāmatas, bet tagad to ir daudz vairāk. Uzņēmumi izmanto emuārus, lai apmainītos ar informāciju ar klientiem no pirmās puses, ļaujot viņiem ienākt iecienītāko produktu pasaulē. Tos izmanto, lai radītu atpazīstamību par zīmolu, uzlabotu klientu pieredzi un radītu potenciālos pirkumus.

Visbeidzot, sociālie mediji – tas ir lielisks līdzeklis, lai tieši nokļūtu pie klientiem. Turklāt tādu sociālo mediju milžiem kā Facebook ir savi mārketinga rīki, kas ļauj precīzi atlasīt noteiktas demogrāfiskās grupas pēc dzimuma, vecuma, atrašanās vietas vai pat politiskiem uzskatiem. Tirgotāji redz sociālo mediju izplatības potenciālu un pavada vairāk laika un iegulda vairāk naudas šajā mārketinga nozarē.

Secinājums

Neviens nevar precīzi pateikt, kur mārketings notiks nākotnē, taču ir dažas pazīmes. Pirmkārt, mobilais. Pārlūkošana mobilajās ierīcēs pārsniedza galddatoru pārlūkošanu pirms diviem gadiem, un šī tendence drīz vairs neapstāsies. Tirgotāji izmanto mobilo pārlūkošanu un turpinās to darīt arī turpmāk.

Mārketings pēdējos 70 gados ir ļoti mainījies. Pirms tam tas viss bija gandrīz vienāds (gandrīz neeksistējošs). Bet, tā kā nozare sāka uzplaukt un jaunie zīmoli pārpludināja tirgus, tas viss mainījās ļoti īsā laika posmā.

Bet patiesais izrāviens nāca ar interneta parādīšanos. Tiešsaistes mārketings visu nozari pārcēla jaunā līmenī. Agrāk citi ekonomikas eksperti uzlūkoja tirgotājus no augšas kā mazāku veidu. Internets to visu ir mainījis – mārketings tagad ir kritiskāks nekā jebkad, un tas pieaug katru dienu, iekļaujoties jaunajā IT laikmetā.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector