Co to jest FTP i jak go używać?

01.06.2020
Samouczki i przewodniki 'Co to jest FTP i jak go używać?
0 6 мин.

co to jest ftp jak go używać


Jeśli tworzysz witrynę dla siebie, prędzej czy później będziesz musiał przesłać niektóre pliki na swój serwer. Istnieją różne sposoby przesyłania plików do witryny, ale najszybszym i najwygodniejszym sposobem jest użycie FTP.

FTP to skrót od „File Transfer Protocol”. Jest to sposób przesyłania plików przez Internet między dwoma komputerami. Aby korzystać z FTP, potrzebujesz oprogramowania FTP. Dostępne są różne programy FTP, niektóre są bezpłatne, inne są komercyjne.

Koncepcja każdego oprogramowania FTP jest w zasadzie taka sama: dwa okna, jedno pokazuje pliki z komputera lokalnego, a drugie pokazuje pliki z serwera WWW. Oba okna mogą komunikować się ze sobą za pomocą poleceń kliknięcia lub przeciągania i upuszczania. Aby móc połączyć się z serwerem internetowym, musisz najpierw skonfigurować dane logowania. Bez tych danych nie można przesyłać ani pobierać plików z serwera za pośrednictwem FTP.

W następnej części artykułu nauczę Cię, jak wybrać niezawodne oprogramowanie, skonfigurować połączenie i przesłać pliki. Pokażę ci także kilka sztuczek, aby zaoszczędzić ci trochę czasu.

W tym samouczku nauczysz się:

 • Które oprogramowanie FTP wybrać i dlaczego?
 • Jak korzystać z wybranego programu FTP?
 • Wskazówki i porady dotyczące przyspieszenia przesyłania plików.

Z jakiego oprogramowania FTP powinienem korzystać?

Jak wspomniano, istnieje wiele programów do wyboru, ale oto moje 3 ulubione programy FTP, które poleciłbym.

Jeśli jesteś użytkownikiem MAC, najlepszą aplikacją FTP jest CyberDuck. Użytkownikom Windows polecam FileZilla, a jeśli wolisz FTP oparty na przeglądarce, powinieneś wybrać FireFtp, który jest rozszerzeniem FireFox.

najlepsze oprogramowanie ftp

CyberDuck to bezpłatne oprogramowanie FTP, które ma płatne opcje. Jest dostępny również dla komputerów Mac i Windows, jednak jest najpopularniejszą aplikacją FTP używaną przez użytkowników iOS.

FileZilla to darmowe oprogramowanie typu open source, prawdopodobnie najpopularniejsze w systemie Windows. Jest niezawodny i często aktualizowany. Jest również dostępny dla komputerów Macintosh.

FireFTP to rozszerzenie FireFox, które można zainstalować w przeglądarce. Niestety działa tylko z FireFox i nie jest dostępny dla Chrome ani innej przeglądarki internetowej.

Są to trzy programy, których używam i polecam. Jeśli używasz innego oprogramowania FTP, które lubisz, daj nam znać w komentarzach na końcu tej strony.

Jak korzystać z oprogramowania FTP?

Po zainstalowaniu ulubionego programu FTP na komputerze konieczne będzie skonfigurowanie połączenia. Aby połączyć się z serwerem internetowym, potrzebujesz hosta ftp, nazwy użytkownika i hasła. Informacje te są zazwyczaj wysyłane pocztą e-mail przez usługodawcę hostingowego podczas rejestracji. Jeśli Twój plan hostingowy pozwala na posiadanie wielu kont FTP, możesz łatwo utworzyć nowe konto za pośrednictwem cPanel. Na przykład hosting InMotion i BlueHost pozwala mieć tyle kont FTP, ile potrzebujesz.

ftp skonfiguruj nowe połączenie

Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych danych po prostu utwórz nowe połączenie w programie FTP i zapisz je. Oprogramowanie zapamięta to połączenie i możesz łatwo połączyć się z serwerem, gdy jest to potrzebne.

Po ustanowieniu połączenia z serwerem będziesz mógł przesyłać, pobierać, edytować, zmieniać nazwę, usuwać oraz wyświetlać pliki i foldery.

przesyłać pliki za pomocą programu ftp

Wspólne korzystanie z programu FTP

W tym momencie wiesz, jak skonfigurować oprogramowanie FTP, jak utworzyć konto FTP i nawiązać połączenie. Zobaczmy jednak, jakie przykłady z życia możemy wykorzystać.

Jeśli używasz WordPress lub Joomla do zbudowania swojej witryny, obrazy można przesyłać za pośrednictwem menedżera multimediów, więc nie trzeba przesyłać ich przez FTP. Istnieją jednak pewne ograniczenia dotyczące wielkości i liczby plików, które można przesyłać jednocześnie w Joomla i WordPress. Przesyłanie zbiorcze będzie możliwe tylko przy użyciu oprogramowania FTP.

Innym przykładem z życia jest zmiana nazwy plików, na przykład plik htaccess.txt na .htaccess, aby włączyć przyjazne dla wyszukiwarek adresy URL i mod_rewriting.

Czasami musisz zmienić uprawnienia do niektórych folderów lub plików, aby korzystać z niektórych wtyczek lub rozszerzeń.

Plik weryfikacyjny Google i innej wyszukiwarki można również przesłać przez FTP. Utworzenie kopii zapasowej witryny lub przeniesienie na nowy serwer wymaga również użycia FTP.

To tylko kilka przykładów zastosowania aplikacji FTP, ale jest o wiele więcej.

Czy jest jakaś alternatywa dla FTP?

Jeśli twoje konto hostingowe korzysta z cPanel, zamiast FTP, możesz zarządzać plikami i folderami za pomocą wbudowanego narzędzia „Flie Manager”. Działa to podobnie do oprogramowania FTP, jednak jest oparte tylko na przeglądarce. Możesz użyć tego narzędzia tylko wtedy, gdy jesteś zalogowany na swoje konto hostingowe.

Innym sposobem zarządzania plikami na serwerze internetowym są polecenia SSH. Połączenie SSH nie jest jednak włączone na każdym koncie hostingowym i jest bardziej skomplikowane w użyciu.

Sztuczki i porady z FTP

Podczas przesyłania plików zbiorczo przesyłanie dużej liczby plików na serwer internetowy może zająć minuty lub nawet godziny. Jeden duży plik można przesłać szybciej niż wiele małych. Aby przyspieszyć, możesz skompresować pliki, które mają zostać przesłane do pliku .zip, a po przesłaniu pliku .zip możesz rozpakować pliki na serwerze. Ten proces jest znacznie szybszy niż przesyłanie każdego pliku osobno.

Ostatnie słowa i rekomendacje

Więc powinieneś rozważyć użycie programu FTP? Zdecydowanie polecam zainstalowanie oprogramowania FTP na komputerze, jeśli budujesz strony internetowe. Na początku możesz nie używać go tak często, ale kiedy zaznajomisz się z tworzeniem stron, przyzwyczaisz się. Podczas tworzenia konta FTP upewnij się, że wybierasz silnego użytkownika i hasło; nie używaj tych samych danych logowania, co do WordPressa, Joomla lub innego loginu.

Jeśli masz pytania lub sugestie dotyczące FTP, prześlij swoją opinię w komentarzach poniżej.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector