Jak zbudować stronę internetową za pomocą WordPress?

01.06.2020
Samouczki i przewodniki 'Jak zbudować stronę internetową za pomocą WordPress?
0 13 мин.

jak zbudować stronę internetową za pomocą wordpress


Budowa strony internetowej nigdy nie była łatwiejsza. Przy tak wielu narzędziach do udostępniania stron internetowych każdy może stworzyć witrynę w ciągu kilku minut. W tym samouczku pokażę, jak zbudować małą i profesjonalną witrynę przy użyciu wspaniałego systemu zarządzania treścią, WordPress.

WordPress to najpopularniejszy CMS typu open source, z którego korzysta ponad 75 milionów stron internetowych. Niektóre z wiodących witryn medialnych, takie jak TechCrunch, TheNewYorker, MTV News; korporacje takie jak Time Inc, Fortune, Google Ventures nam WordPress na ich stronę internetową. Korzystanie z tego oprogramowania jest tak wszechstronne; może być używany do wszystkiego – od blogów po sklepy internetowe.

W tym samouczku przeprowadzę Cię przez cały proces od instalacji WordPressa do opublikowania pierwszego postu na własnej stronie internetowej. W międzyczasie podpowiemy również kilka wskazówek i pomożemy znaleźć profesjonalnie wyglądający motyw WordPress dla Twojej witryny. Zaczynajmy!

1. Wybierz dobry plan hostingowy WordPress

Niezależnie od oprogramowania, na którym chcesz zbudować swoją stronę internetową, będziesz chciał kupić dostawcę usług hostingowych, który zapewnia dobre wsparcie, świetne funkcje, dobrą wydajność i czas pracy serwera w przystępnej cenie. Wybierając usługę hostingową dla WordPress, potrzebna jest dodatkowa uwaga: jeśli jesteś nowy w WordPress, potrzebujesz firmy, która ma świetne wsparcie dla oprogramowania, dzięki czemu możesz polegać na kimś, gdy masz pytania. Oprócz wsparcia ważna jest także wydajność serwera. Dobrze zoptymalizowany serwer może mieć wpływ na czas ładowania witryny.

1.1 Jakiego rodzaju pakietu hostingowego potrzebujesz na stronie WordPress?

Na początek, gdy zaczynasz od strony internetowej, wystarczy uzyskać wspólny plan hostingowy od firmy hostingowej, takiej jak BlueHost lub InMotion Hosting, która obsługuje WordPress, a także ma zoptymalizowane plany hostingowe WP. Gdy Twoja witryna ewoluuje i otrzymuje coraz więcej ruchu, powinieneś przejść do planu VPS. Tak więc wybór firmy hostingowej, która ma szeroki zakres dostępnych planów, jest również dobrą decyzją.

Jeśli budujesz sklep internetowy, forum lub jakąkolwiek stronę internetową, która będzie korzystać z wielu zasobów serwerowych, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem będzie od samego początku plan VPS, jednak blog lub prosta witryna prezentacyjna firmy, która otrzyma 300- 500 odwiedzających dziennie, może żyć na wspólnym planie.

2. Jak zainstalować WordPress?

Istnieją dwie opcje do zainstaluj WordPress na konto hostingowe: instalacja ręczna i automatyczna. Ręczna instalacja wymaga więcej kroków i wymaga pewnego poziomu doświadczenia, podczas gdy automatyczna instalacja automatycznie utworzy bazę danych, załaduje pliki i ustanowi połączenie; nadal wymagana jest interakcja użytkownika z tak zwaną instalacją jednym kliknięciem, ale tylko w celu skonfigurowania nazwy witryny i danych logowania administratora.

Podczas gdy większość firm hostingowych oferuje instalację WordPress za pomocą jednego kliknięcia, niektórzy mogą nadal tę funkcję pominąć w swoim panelu sterowania. Jeśli jesteś nowicjuszem w dziedzinie hostingu i tworzenia witryn, powinieneś wybrać hosting WordPress, taki jak BlueHost, który oferuje instalację jednym kliknięciem.

2.1 Zainstaluj WordPress ręcznie

Tworząc nową stronę internetową za pomocą WordPress, zawsze powinieneś używać najnowszej wersji. Ponieważ WP jest oprogramowaniem typu open source, możesz je pobrać bezpłatnie WordPress.org; po zakończeniu pobierania prześlij zarchiwizowany plik na serwer WWW za pomocą klienta FTP lub za pomocą menedżera plików FileManager w panelu sterowania. Jeśli nie masz konta FTP, po prostu utwórz je w panelu sterowania hostingu.

pobierz najnowszą wersję wordpress

Po zakończeniu przesyłania systemu plików WordPress rozpakuj go, używając funkcji Wyodrębnij w narzędziu FileManager. Upewnij się, że pliki znajdują się w folderze głównym witryny i nie wykonuj instalacji w podfolderze, takim jak twojastrona.com/wordpress; to nadal będzie działać dobrze, ale adres URL wygląda brzydko dla użytkownika witryny.

W międzyczasie utwórz plik MySQL baza danych i użytkownik, korzystając z Kreatora bazy danych oferowanego przez panel sterowania hosta. Wygeneruj silne hasło i zapisz je gdzieś (w notatniku), ponieważ będą potrzebne później. Ustaw użytkownika bazy danych na „Wszystkie uprawnienia”, w przeciwnym razie instalacja nie będzie możliwa.

utwórz bazę danych i użytkowników WordPress

Po utworzeniu bazy danych i umieszczeniu plików przejdź do swojej domeny i rozpocznij instalację. Wybierz język, ustaw nazwę bazy danych, użytkownika i hasło, ustaw nazwę strony, administratora i hasło (będzie to służyło do logowania do panelu sterowania, więc wybierz mocne, ale łatwe do zapamiętania hasło) i zakończ instalację.

jak zainstalować wordpress ręcznie

Po zakończeniu instalacji przejdź do obszaru administracyjnego WordPress na swojej stronie internetowej.com/wp-admin, korzystając z informacji logowania administratora utworzonych wcześniej podczas instalacji. Teraz jesteś gotowy do tworzenia nowych postów, przesyłania zdjęć, zmiany wyglądu i dodawania wtyczek (szczegóły pokażę nieco później).

2.2 Zainstaluj WordPress automatycznie

Automatyczna instalacja WordPressa nie oznacza, że ​​jest on bez użycia rąk. Nadal musisz skonfigurować kilka rzeczy, ale proces przesyłania plików, tworzenia bazy danych i łączenia odbywa się za pomocą narzędzia, którego używasz. Nadal będziesz musiał ustawić nazwę strony, dane logowania administratora i adres e-mail. Różni dostawcy hostingu zwykle używają tego samego zestawu narzędzi do instalacji WP, na przykład, oto krótki film pokazujący, jak łatwa jest instalacja WordPressa na wspólnym planie BlueHost, za pomocą ich oprogramowania instalacyjnego za jednym kliknięciem.

3. Skonfiguruj swoją witrynę WordPress

WordPress jest gotowym oprogramowaniem, co oznacza, że ​​możesz go używać zaraz po instalacji, bez potrzeby dostosowywania lub zmiany ustawień. Jeśli jednak budujesz profesjonalną stronę internetową za pomocą WordPress i chcesz, aby twoja strona wyglądała dobrze i miała dobry ranking w wyszukiwarkach, będziesz chciał wprowadzić pewne zmiany w domyślnej konfiguracji. Zmiana ustawień domyślnej instalacji jest prosta, podobnie jak zmiana projektu i dodanie treści. W następnej sekcji pokażę krok po kroku, jak wprowadzić odpowiednie zmiany, które działają.

3.1 Ustawienia ogólne, dyskusja, media i łącza bezpośrednie

wordpress strona ustawień ogólnych

Zacznij od ustawień „Ogólne”, w których możesz ustawić tytuł strony, zmienić slogan, ustawić format daty i godziny. Na stronie ustawień „Pisanie” możesz ustawić domyślną kategorię i format publikacji artykułów. Możliwe jest również skonfigurowanie serwera poczty, jeśli chcesz przesłać nowy post na swoją stronę za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Strona ustawień „Czytanie” umożliwia utworzenie statycznej strony głównej i wybranie strony, która ma być stroną początkową witryny. Tutaj możesz również ustawić liczbę postów wyświetlanych na stronie kategorii lub blogu, a także ustawić opcję indeksowania wyszukiwarki. Domyślnie każda instalacja WordPress jest indeksowana przez wyszukiwarki; jeśli chcesz zabronić robotom wyszukiwarek indeksowania Twojej witryny z powodu trwających prac lub z innego powodu, w tym okresie możesz zniechęcić wyszukiwarki do wypychania swojej witryny w wynikach wyszukiwania.

Na stronie ustawień „Dyskusja” możesz ustawić system komentowania. Jeśli nie chcesz, aby inni komentowali Twoje posty, po prostu wyłącz komentarze i polecenia ping. Możliwe jest również automatyczne zamknięcie możliwości komentowania określonego postu po pewnym czasie. Za każdym razem, gdy ktoś komentuje jeden z twoich postów, otrzymasz powiadomienie e-mailem; prawdopodobnie nie chcesz, aby Twoja skrzynka odbiorcza była pełna powiadomień o komentarzach, więc zdecydowanie zalecamy wyłączenie tej opcji od samego początku.

wyłącz komentarze wordpress powiadomienia e-mail

Strona opcji „Media” umożliwia ustawienie rozmiaru miniatur przesłanych obrazów i uporządkowanie tych zdjęć w folderach.

Strona „Permalinks” jest moim zdaniem najważniejszą stroną ustawień; tutaj określisz, jak będzie wyglądać struktura linków Twojej witryny. Ważne jest, aby linki były przyjazne dla wyszukiwarek, ponieważ ma to ogromny wpływ na rankingi i widoczność Twojej witryny. Dobra struktura bezpośredniego łącza ułatwia wyszukiwarkom indeksowanie i klasyfikowanie witryny.

ustaw strukturę permalink w wordpress

3.2 Zmień projekt, ustaw niestandardowy motyw

motywy i widżety wyglądu WordPress

Domyślnie WordPress ma prosty, ładny design. Ten motyw można dostosować: można zmieniać kolory, ustawiać tytuł i slogan witryny, ustawiać obraz nagłówka i tła, dodawać i usuwać widżety lub ustawiać statyczną stronę główną. Ten motyw jest elastyczny, więc Twoja strona będzie dobrze wyglądać na smartfonach i stołach.

zmień domyślny motyw wordpress

Domyślny motyw jest świetny, ale ma bardzo ograniczone opcje. Wygląda również bardzo prosto. Jeśli chcesz wyróżniać się z tłumu, prawdopodobnie niestandardowy motyw może pomóc w stworzeniu profesjonalnego i niepowtarzalnego projektu witryny. Dodawanie nowego motywu jest bardzo proste w WordPress: w „Wygląd > Motywy ”, kliknij przycisk„ Dodaj nowy ”i wybierz motyw z katalogu motywów WordPress. Tematy te są dostępne na oficjalnej stronie WordPress.org i można z nich korzystać za darmo. Zalecane jest używanie tylko darmowych motywów z katalogu WordPress, ponieważ szablony te są weryfikowane i skanowane pod kątem złośliwego kodu.

Jeśli chcesz, aby Twoja witryna była wyjątkowa i nie chciała używać motywu, który jest już używany przez miliony witryn, możesz wybrać motyw premium. Zawsze kupuj motywy WordPress z zaufanych źródeł, takich jak ThemeForest lub ElegantThemes. Zalety korzystania z premium motyw WordPress ponad darmowy motyw WordPress jest to, że projekt płatny jest obsługiwany przez programistę, jest często aktualizowany i ma o wiele więcej opcji dostosowywania. Oto zrzut ekranu motywu premium, który ma niestandardowy układ strony głównej z wbudowanym pokazem slajdów, formularzem rejestracji, interaktywnym wyświetlaniem produktu, niestandardowymi widżetami i integracją z WooCommerce (najpopularniejszą wtyczką koszyka na zakupy do WordPress):

podgląd profesjonalnego motywu WordPress premium

3.3 Dodaj widżety do swojego motywu

Widżety w WordPress umożliwiają dodanie różnych funkcji i treści w określonych obszarach motywu. Istnieją pewne domyślne widżety wbudowane w WordPress, a instalowanie nowych motywów i wtyczek może dodawać dodatkowe widżety. Aby nimi zarządzać, musisz uzyskać dostęp do „Wyglądu > Widżety ”. Tutaj zobaczysz wszystkie dostępne widżety i obszary. Dzięki funkcji przeciągania i upuszczania możesz łatwo włączać i wyłączać widżety. Obszary widżetów są wstępnie zdefiniowane w kompozycji, zwykle w pliku functions.php.

skonfiguruj widżety wordpress

3.4 Zainstaluj wtyczki na swojej stronie WordPress

Wiele myli wtyczki z widżetami. Różnica między tymi dwoma polega na tym, że podczas gdy widżety są używane w paskach bocznych lub w innych obszarach widżetów pomocniczych i są używane głównie do „wyglądu”, wtyczki są używane do rozszerzenia funkcjonalności całej witryny. Niektóre wtyczki mogą dodawać nowe widżety do twojego systemu, które mogą być publikowane w określonych obszarach.

Wtyczki mogą być instalowane i zarządzane w sekcji „Wtyczki” na pulpicie nawigacyjnym.

zainstaluj wtyczki do wordpress

W katalogu wtyczek WordPress dostępnych jest ponad 40 000 darmowych wtyczek. Jeśli chcesz zbudować sklep internetowy, dodaj pokaz slajdów do swojej witryny, stwórz system oceniania, zoptymalizuj poszczególne strony dla wyszukiwarek, utwórz niestandardowe formularze kontaktowe, formularze subskrypcji lub formularze rezerwacji lub nazwij go, dostępna jest wtyczka dla to. Niektóre bardziej skomplikowane wtyczki mogą być dostępne tylko jako płatne wtyczki.

3.5 Dodaj posty i strony

Wreszcie jesteśmy w punkcie, w którym możemy opublikować nasz pierwszy artykuł. W „Postach > Dodaj nowy ”możesz dodać nowy post i podzielić go na kategorie. Domyślnie każdy post jest skategoryzowany w kategorii Bez kategorii. Prawdopodobnie będziesz chciał zmienić nazwę lub dodać dodatkowe kategorie w „Postach > Kategorie ”.

dodaj nowe posty do wordpress

Wpisy służą do zapełniania określonej kategorii, podczas gdy strony służą do tworzenia pojedynczej strony, takiej jak kontakt, informacje, warunki użytkowania lub inne strony, które tak naprawdę nie pasują do kategorii, ale nadal są ważną częścią witryny. Aby utworzyć nowe strony, przejdź do „Strony > Dodaj nową ”na pulpicie nawigacyjnym WordPress.

dodaj nowe strony do wordpress

3.6 Skonfiguruj post lub stronę

Konfiguracja posta i strony jest bardzo podobna, więc połączę je razem. Podczas tworzenia nowego posta lub strony w WordPress będziesz musiał pracować z edytorem. Edytor jest bardzo prosty, jeśli znasz oprogramowanie do edycji tekstu, takie jak OpenOffice lub Microsoft Office, będziesz mógł z niego korzystać. W tym edytorze możesz ustawić tytuł, adres URL, przesłać polecany obraz, utworzyć galerię i wstawić do treści, jeśli szablon pozwala na wiele układów stron, możesz kategoryzować posty lub dodawać tagi do motywu. Możliwe jest również ustawienie daty publikacji swoich artykułów, na przykład jeśli wybierasz się na wakacje, a treść została wcześniej utworzona, nie musisz publikować wszystkich przed wyjazdem, zamiast tego możesz skonfigurować niestandardowa data publikacji każdego artykułu. W ten sposób czytelnicy będą cieszyć się twoimi pismami podczas picia koktajlu gdzieś na plaży.

dodaj wyróżniony obraz do posta i stron WordPress

Czy jesteś gotowy, aby zacząć korzystać z WordPress??

Naprawdę mam nadzieję, że ten samouczek pomógł ci zrobić pierwsze wrażenie na temat WordPressa i zdecydować, czy jest to odpowiednia platforma do budowania stron internetowych dla ciebie i twojego projektu. Jeśli uważasz, że WordPress może być dobrym wyborem i jesteś gotowy, aby zacząć, uzyskaj plan hostingowy od BlueHost, zarejestruj swój darmowa nazwa domeny, zainstaluj WordPress w swojej domenie wprowadź niezbędne zmiany w podstawowej instalacji i zacznij dodawać zawartość.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector