Jak zrobić stronę internetową za pomocą Joomla

01.06.2020
Samouczki i przewodniki 'Jak zrobić stronę internetową za pomocą Joomla
0 12 мин.

jak zbudować stronę internetową z Joomla


W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest stworzyć własną stronę internetową. Nie musisz nawet znać programowania. W tym artykule wyjaśnię, jak zbudować profesjonalną stronę internetową firmy za pomocą Joomla CMS.

Joomla jest drugim po WordPress drugim najpopularniejszym systemem zarządzania treścią. Oprogramowanie zostało pobrane ponad 50 milionów razy od pierwszego wydania w 2005 roku.

Najlepsze strony internetowe, takie jak Harvard University lub The Alliance for Catholic Education University, oparte są na Joomla. Nie tylko uniwersytety polegają na sile tego wspaniałego CMS, ale także serwisy i portale informacyjne, takie jak Linux.com, TheHill.com, MTV Greece i inne. Sekcja wiedzy na temat hostingu InMotion jest również oparta na Joomla.

Poniżej przeprowadzę Cię przez proces tworzenia strony internetowej Joomla od podstaw:

 • Wybór odpowiedniego hosta Joomla
 • Instalowanie i konfigurowanie Joomla
 • Instalowanie rozszerzeń, szablonów i artykułów publikacyjnych

Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć??

1. Wybierz idealnego hosta internetowego Joomla

W większości przypadków trudno jest wybrać dobrego usługodawcę hostingowego. Przy tak wielu planach hostingowych i firmach dostępnych na rynku bardzo trudno jest wybrać odpowiedni plan lub firmę. Z Joomla jeszcze trudniej jest znaleźć wiarygodnego dostawcę usług hostingowych.

wybierz idealny host internetowy joomla

Wielu dostawców hostingu oferuje narzędzia, które pozwalają zainstalować Joomla na swojej stronie za pomocą kilku kliknięć. Nie oznacza to, że są dobrym dostawcą hostingu Joomla. Ponieważ Joomla to oprogramowanie wymagające dużych zasobów, potrzebuje niezawodnego planu hostingowego. Niewłaściwy wybór hostingu doprowadzi do spowolnienia działania strony.

Na naszej stronie hostingu Joomla opisaliśmy, jaki powinien być idealny dostawca hostingu Joomla. Tutaj znajdziesz również 3 najlepsze firmy, które zalecamy do hostingu Twojej witryny Joomla.

1.1 Wybór odpowiedniego planu hostingowego

Mimo że Joomla zużyje więcej zasobów serwera, nie musisz iść prosto na VPS lub serwer dedykowany. Joomla będzie również działać płynnie na współdzielonym koncie hostingowym, ale tak naprawdę zależy to od typu witryny, którą budujesz.

Na przykład, jeśli tworzysz witrynę internetową dla swojej firmy, prezentujesz usługi lub produkty oferowane przez Twoją firmę, a Twoja witryna odwiedza dziennie około 500 unikalnych użytkowników, hosting współdzielony jest dobrym rozwiązaniem.

Jeśli planujesz uruchomić forum, witrynę społeczności lub witrynę e-commerce, z której prawdopodobnie skorzysta wielu użytkowników jednocześnie, zdecydowanie powinieneś wybrać serwer wirtualny.

Niezależnie od tego, jaką stronę Joomla budujesz, upewnij się, że hosting, który wybierzesz, obsługuje oprogramowanie. Nie tylko z bezpłatnym narzędziem instalacyjnym, ale także z samouczkami lub pomocą na żywo.

Na przykład InMotion ma dużą bazę samouczków Joomla, do której można uzyskać bezpłatny dostęp i nauczyć się, jak budować, edytować i naprawiać rzeczy w Joomla. Oferują również hosting zoptymalizowany dla Joomla, co oznacza, że ​​Twoja witryna zostanie umieszczona na serwerze, który został skonfigurowany i dostosowany do stron Joomla. W miarę rozwoju Twojej witryny InMotion możesz wybrać większe plany hostingowe, co ułatwia aktualizację i obniżanie pakietów.

2. Jak zainstalować Joomla?

Jeśli chodzi o instalację Joomla na swojej stronie, masz dwie możliwości: instalację ręczną i automatyczną. Automatyczna instalacja, a dokładniej instalacja Joomla za pomocą narzędzia jest prosta. Wymagana jest bardzo minimalna interakcja użytkownika.

Chociaż ręczna instalacja wymaga nieco więcej wysiłku, ponieważ pliki muszą zostać przesłane ręcznie na serwer, użytkownik musi utworzyć bazę danych, a proces instalacji potrwa dłużej.

W następnej części tego samouczka pokażę obie metody. Ręczną instalację można wykonać na dowolnym serwerze hostingowym obsługującym MySQL i PHP, natomiast automatyczna instalacja zostanie przedstawiona na planie hostingowym cPanel InMotion.

2.1 Zainstaluj Joomla ręcznie

Jeśli budujesz nową stronę Joomla od zera, zawsze powinieneś używać najnowszej stabilnej wersji Joomla.org, pobierz za darmo. Pobierz zarchiwizowany plik i zapisz go na komputerze.

pobierz najnowszą wersję joomla

Po zakończeniu pobierania, za pomocą klienta FPT lub menedżera plików FileManager z panelu hostingowego, prześlij i wyodrębnij pliki na serwer. Prześlij pliki do folderu domeny, w którym system zostanie zainstalowany.

Przesyłanie plików zajmie trochę czasu, ale w tym czasie możesz utworzyć bazę danych MySQL. Uzyskując dostęp do narzędzia MySQL Wizard w panelu sterowania hosta, będziesz mógł skonfigurować bazę danych. Oto kroki, które musisz wykonać (udokumentowane zrzutami ekranu poniżej):

 • Krok 0 – dostęp do narzędzia MySQL Wizard
 • Krok 1 – utwórz bazę danych
 • Krok 2 – utwórz użytkownika bazy danych i ustaw silne hasło
 • Krok 3 – dodaj użytkownika do bazy danych z „Wszystkimi uprawnieniami”
 • Krok 4 – ukończ taksówkę

step1 step2 utwórz bazę danych i użytkownika bazy danych

krok 3 dodaj użytkownika do bazy danych

tworzenie bazy danych step4 zakończone

Po przesłaniu plików i przygotowaniu bazy danych możesz rozpocząć instalację Joomla, uzyskując dostęp do nazwy domeny.

Przejdziesz przez następujące 3 kroki:

1. Konfiguracja – tutaj musisz ustawić tytuł strony i dane logowania Superużytkownika (administratora). Tutaj zostanie również wybrany język Twojej witryny. Domyślnie każda instalacja Joomla jest instalowana w języku angielskim, ale możesz wybrać inny język z menu rozwijanego.

krok 1 konfiguracja joomla

2. Baza danych – tutaj połączysz pliki Joomla z bazą danych, którą wcześniej utworzyłeś; wystarczy dodać nazwę bazy danych, użytkownika bazy danych i hasło i przejść do następnego kroku

krok 2 połącz joomla z bazą danych

3. Przegląd – tutaj możesz zdecydować się na zainstalowanie przykładowych danych na swojej stronie lub po prostu zostaw wszystko puste. Jeśli wszystko jest ustawione, zakończ zadanie, klikając przycisk „Zainstaluj”.

krok 3 zainstaluj przykładowe dane Joomla

Instalacja potrwa kilka sekund.

step4 instalacja joomla cms

Jeśli wszystko poszło dobrze, pojawi się następujący ekran. Kliknij przycisk „Usuń folder instalacyjny” i gotowe. Teraz możesz odwiedzić swoją stronę lub uzyskać dostęp do obszaru administracyjnego.

krok 5 usuń folder instalacyjny joomla

2.2 Zainstaluj Joomla automatycznie z Softaculous

Dzięki InMotion możesz automatycznie zainstalować Joomla z cPanel. Podczas rejestracji otrzymasz wszystkie dane potrzebne do uzyskania dostępu do konta cPanel. Po zalogowaniu się do panelu sterowania konta hostingowego przewiń w dół strony i poszukaj logo Joomla.

zainstaluj joomla z softaculous

Klikając małą ikonę Joomla, zostaniesz przekierowany na nową stronę: Softaculous, gdzie możesz wybrać domenę, na której chcesz zainstalować Joomla. Oto szczegółowy samouczek, jak zainstalować Joomla w InMotin Hosting.

Oto wideo, które wyjaśnia, jak działa Softaculous:

3. Skonfiguruj swoją witrynę Joomla

Od tego momentu Twoja witryna jest online. Możesz teraz iść i publikować artykuły, przesyłać zdjęcia i konfigurować kontakt, informacje i inne strony. Ale jeśli planujesz zbudować profesjonalną stronę internetową z Joomla, będziesz chciał wprowadzić do niej więcej zmian. Na przykład Joomla ma bardzo złą strukturę URL. Domyślny projekt dostarczany z Joomla 3 wygląda bardzo prosto i prosto. Poniżej pokażę, jak wprowadzić niezbędne zmiany i dostosować witrynę Joomla, aby wyglądała dobrze zarówno dla odwiedzających witrynę, jak i wyszukiwarek.

Aby zalogować się na zapleczu swojej witryny Joomla, musisz uzyskać dostęp do następującej strony: twojstrona.com/administrator, wpisz użytkownika administratora i hasło ustawione podczas instalacji Joomla i rozpocznij konfigurację swojej witryny.

3.1 Zmień konfigurację globalną i aktywuj adresy URL SEF

Powinieneś zacząć od konfiguracji swojej witryny w sekcji Administrator / System / Konfiguracja globalna. Tutaj możesz zmienić status strony. Jeśli chcesz ukryć go przed wścibskimi oczami podczas programowania, możesz przełączyć witrynę w tryb offline tutaj. W tej sekcji możesz także zmienić tytuł strony, zmienić edytor treści, ustawić opis i metatagi strony głównej. W konfiguracji globalnej możesz włączyć adresy URL wyszukiwarek, a także używać przepisywania adresów URL.

Aby włączyć przepisywanie adresów URL, będziesz musiał zmienić nazwę pliku htaccess.txt na .htaccess i uczynić go zapisywalnym (ten plik znajduje się w instalacji root joomla i można uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem FTP lub FileManager).

ustawienia strony internetowej joomla

Nadal tutaj możesz włączyć kompresję stron Gzip, a także skonfigurować ustawienia pamięci podręcznej. Należy to jednak włączyć tylko wtedy, gdy witryna jest gotowa do publicznego użytku.

3.2 Twórz kategorie i publikuj artykuły

Następnym krokiem jest stworzenie struktury strony internetowej poprzez dodanie niezbędnych kategorii. W tym momencie nie musisz przesyłać całej zawartości, ale niektóre artykuły są potrzebne, aby móc skonfigurować menu i strony. Jeśli masz zainstalowane przykładowe dane, możesz na chwilę z nich korzystać; nie zapomnij jednak usunąć wszystkich przykładowych danych po zakończeniu. Aby utworzyć kategorie i artykuły, przejdź do: Administrator / Treść / Kategorie.

3.3 Zainstaluj niezbędne rozszerzenia: moduły, wtyczki, komponenty

W katalogu rozszerzeń Joomla znajduje się ponad 7000 wymienionych rozszerzeń. Istnieją setki innych, których tu nie ma. Niektóre z nich są komercyjne, ale większość rozszerzeń Joomla może być używana za darmo. Nie przesadzaj z instalowaniem zbyt wielu modułów lub komponentów w swojej witrynie. Zbyt wiele rozszerzeń spowolni Twoją witrynę, więc zainstaluj tylko te, które będą używane. Zainstaluj moduły, wtyczki i komponenty w Administrator / Extensions / Manage.

zainstaluj rozszerzenia joomla

3.4 Utwórz kategorie menu i pozycje menu

Teraz możesz utworzyć strukturę menu. Najpierw dodaj kategorię menu, a następnie dodaj pozycje menu. Podczas tworzenia nowego elementu menu możesz wybierać z długiej listy typów menu. Menu można połączyć bezpośrednio z jednym artykułem, blogiem, kategorią itp. Można również połączyć go z formularzem kontaktowym, a także z innymi rozszerzeniami. Możesz także tworzyć elementy menu z niestandardowymi adresami URL, nawet zewnętrzne menu linków. Zrób to w Administrator / Menu / Manage.

Aby mieć menu rozwijane na swojej stronie, konieczne jest również dodanie podmenu. Większość szablonów jest wyposażona we wstępnie rozwijane menu rozwijane, ale zawsze można znaleźć ładne, responsywne menu rozwijane w katalogu rozszerzeń, jeśli szablon, który Ci się nie podoba, nie ma tej wbudowanej funkcji.

3.5 Zainstaluj i zmień szablon

Jeśli masz ograniczony budżet, możesz zainstalować bezpłatny szablon Joomla na swojej stronie. Zazwyczaj istnieją setki stron internetowych, na których można znaleźć profesjonalne szablony i pobrać je za darmo.

Jeśli możesz sobie pozwolić na zapłacenie za szablon, możesz dołączyć do klubu szablonów Joomla, w którym będziesz mógł wybierać z dziesiątek różnych szablonów, lub możesz sprawdzić ThemeForest, w którym możesz wybierać spośród ponad 650 szablonów Joomla premium.

profesjonalne szablony Joomla

Zawsze wybieraj szablon, który zawiera rodzaj dokumentacji, w przeciwnym razie trudno będzie wymyślić, jak go skonfigurować i znaleźć pozycje modułów.

Zainstaluj szablon za pomocą instalatora rozszerzeń i włącz go w sekcji Administrator / Rozszerzenia / Szablony. Gdy szablon będzie aktywny, możesz opublikować moduły w pozycjach dostępnych dla tego szablonu.

3.6 Konfiguracja i publikacja modułów

Podstawowa instalacja Joomla zawiera wiele wbudowanych modułów. Jeśli zdecydujesz się zainstalować przykładowe dane, w Menedżerze modułów dostępnych jest kilka modułów, w przeciwnym razie musisz samodzielnie utworzyć moduły w Administrator / Extensions / Modules.

Utwórz potrzebne moduły i opublikuj je w dostępnych pozycjach modułów. Oto kilka sugestii najczęściej używanych modułów:

 • Moduł menu
 • Niestandardowy HTML
 • Moduł logowania
 • Moduł wyszukiwania
 • ostatnie artykuły
 • Moduł tagów
 • Moduł pokazu slajdów

Moduły są bardzo ważną częścią Twojej witryny, ponieważ łamią prosty, nudny układ artykułów i sprawiają, że Twoja strona jest przyjemniejsza.

Czy jesteś gotowy, aby zacząć od strony Joomla??

Starałem się, aby ten samouczek był jak najbardziej szczegółowy; jednak wciąż są pewne części, które nie były tak szczegółowe, jak chciałem. Obiecuję, że w ciągu najbliższych kilku tygodni zrobię więcej samouczków na temat Joomla. Naprawdę wierzę, że dzięki temu przewodnikowi będziesz mógł zacząć korzystać z witryny Joomla. Jeśli nie masz jeszcze usługodawcy hostingowego, zalecamy sprawdzenie oferty InMotionHosting.com. Kliknij link, aby uzyskać 47% zniżki na hosting, a także darmową nazwę domeny.

Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące ulepszenia tego samouczka, nie wahaj się i zostaw swoją opinię w sekcji komentarzy poniżej. Powodzenia z twoją stroną internetową!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector