Shqyrtime BlueHost

BlueHost është një nga ofruesit më të mëdhenj të pritjeve të pritjes, sot që pret mbi dy milion faqe në internet në serverat e tyre. Kompania është aq e sigurt në lidhje me cilësinë e shërbimit të tyre, sa që ata zbatuan një rimbursim të plotë 30 ditë dhe një politikë në çdo kohë të kthimit të parave. Përvoja tashmë e mirë e pritjes që merrni nga BlueHost është në krye me ekipin mbështetës në shtëpi të disponueshëm, të trajnuar mirë, brenda shtëpisë.


Matt Heaton themeluesi i BlueHost, i cili ka themeluar kompaninë përsëri në vitin 1996. Sot ajo është në pronësi të Grupit të durimit (pronar i markave të tjera të mëdha).

Kompania është shumë krenare për ekipin e saj të brendshëm të ekspertëve, duke pretenduar se asgjë nuk është e jashtme. BlueHost ka lidhjet e veta me fibër optike, qendrën e tyre të të dhënave 20,000 metra katrorë, dhe në serverët e tyre mundësohen nga sistemi operativ i krijuar me porosi Linux..

BlueHost aktualisht pret më shumë se 2 milion faqe në internet, sepse është një nga ofruesit më të njohur, të lirë të pritjes atje. Por a është me të vërtetë aq e mirë, apo janë të gjitha rekomandimet dhe reklamat që shihni plot me ajër të nxehtë? Epo kjo është arsyeja pse ne jemi këtu, të shikojmë faktet dhe të përcaktojmë se sa e mirë është një opsion për këdo që kërkon të nisë dhe të drejtojë një faqe në internet.

Farë është mirë në lidhje me BlueHost?

Planet fillestare të përballueshme: sido që të jeni fillestar ose një përdorues i përparuar, në BlueHost do të gjeni planin e duhur për nevojat tuaja. Plani i tyre më themelor, “fillestar” i përbashkët i pritjes fillon me 3,95 $ në muaj; kjo lejon mbajtjen e një faqe në internet. Konsumatorët, të cilët kanë nevojë për më shumë “dhomë”, mund të zgjedhin planin e “pakufizuar” të pakufizuar për vetëm 5,95 dollarë në muaj çmimin fillestar, ky plan lejon të presë sa më shumë faqe në internet që dëshironi..

I besueshëm dhe i besueshëm: kompania ka një histori shumë të gjatë prej gati dy dekadash, gjë që dëshmon faktin se ata kanë bërë një punë shumë të mirë nëse ata kanë arritur të qëndrojnë në krye për një kohë kaq të gjatë në këtë industri pritëse që ndryshon dhe zhvillon vazhdimisht. BlueHost pretendon se sot ata po fuqizojnë mbi 2 milion faqe në internet, që është një aspekt shumë pozitiv i një kompanie pritëse.

Duke përdorur teknologjinë e fundit: ishte gjithmonë një përparësi e lartë në BlueHost. Për shembull, llogaritë e tyre të përbashkëta të pritjes janë duke punuar në serverë me 16-core procesorë ADM Opteron, 256 GB DDR3 SDRAM, ruajtje të bazës së të dhënave SSD me kapacitet 64TB, porte të shumta Gigabit LAN dhe versionin më të fundit të softuerit për të siguruar performancën më të mirë dhe sigurinë më të lartë për faqet e internetit të pritura.

Mbështetje për burim të hapur: BlueHost është një tifoz i madh i softuerëve me burim të hapur, paneli i tyre i kontrollit ofrojnë instalim me një klik për një gamë të gjerë skriptesh si Joomla, Drupal, WordPress dhe të tjerët. Që nga viti 2005, BlueHost është një mbështetës i shkëlqyeshëm i WordPress.org projekt; kohët e fundit ata kanë filluar shërbimin e menaxhuar të WordPress hosting që u krijua, u optimizua dhe u personalizua posaçërisht për këtë softuer.

Opsioni për të zgjeruar: në fillim, kur ndërtoni faqen tuaj të parë nuk ka nevojë për më shumë se një plan të përbashkët të pritjes, dhe ju mund të mos mendoni se sa e dobishme është të jeni në gjendje të azhurnoni planin tuaj të pritjes më vonë. BlueHost ofron mundësinë që të azhurnoni planin tuaj aktual të pritjes në një nivel më të lartë pa kaluar nëpër të gjitha telashet që mund të vijnë me këtë proces. Kompania ofron plane të shumta serverësh virtuale dhe të dedikuara, nga të cilat mund të zgjidhni.

WordPress Hosting: BlueHost ofron pritjen e optimizuar të WordPress si dhe paketa të ndryshme për mbajtjen e WooCommerce.

Farë është e keqe në lidhje me BlueHost?

Shërbimi i Migracionit: megjithëse ofruesit e tjerë të pritjes si InMotion ofron deri në 3 transferime në internet falas, BlueHost po kërkon 99 dollarë për shërbimin e migracionit që përfshin deri në 5 faqe interneti dhe jo më shumë se 20 llogari emaili. Transferimi ofrohet vetëm për plane të përbashkëta.

Periudha e gjatë e pajtimit: për të marrë çmimin më të ulët për planet e përbashkëta në BlueHost, ju duhet të blini shërbimin e tyre për 3 vjet. Asnjë pajtim mujor nuk është në dispozicion për pritjen e përbashkët.

Përmbledhje BlueHost

Faza e fillimit të çdo biznesi, blogu ose faqeje në internet mund të jetë goxha shqetësuese. Ka shumë para për të investuar para dhe ju doni të shkurtoni qoshet kur është e mundur. BlueHost ju ndihmon të bëni ashtu, nëse asgjë tjetër në mënyrë të përsosur. Ajo siguron një zgjidhje të qëndrueshme të pritjes që performon mirë në të gjitha aspektet thelbësore, por nuk është e përsosur. Ka shumë shërbime për të cilat paguhen, ndërsa ofruesit e tjerë i japin falas. Ndoshta nuk do t’i përdorni, por gjëra të tilla mund të jenë kthyese.

Edhe pse, BlueHost e ndihmon atë me mbajtjen e duarve që u siguron fillestarëve dhe përdoruesve të WordPress. Shërbimet e tyre janë të lira, le që faqet e internetit të funksionojnë pa probleme dhe me efikasitet, ndërsa mbështetja e tyre për klientët ofron të gjithë ndihmën që ju nevojitet për të filluar. Por me të vërtetë i mungojnë disa tipare që mund të gjenden në kompanitë rivale.

Planet BlueHost & Çmimeve

BlueHost ofron katër lloje të planeve të pritjes, të cilat mund t’i zgjidhni sipas kërkesave të faqes suaj të internetit dhe buxhetit tuaj.

Ndarja e përbashkët

Kjo është ajo ku BlueHost shkëlqen vërtet me cilësinë e shërbimit dhe çmimet e tyre të ulëta. Planet e tyre të përbashkëta të pritjes janë ato që tërheqin shumicën e klientëve të tyre sidoqoftë, sepse ata janë të lirë dhe marrin vlerësime të mira në të gjithë internetin. Paketa e tyre Themelore, e cila është plani më i popullarizuar i pritjes së përbashkët fillon me 2,95 dollarë në muaj, që është vërtet tërheqës. Do të shlyeni shpenzimet tuaja të mbajtjes në internet me 35.4 $ në vit. Por ka një kapje. Ju do të duhet të regjistroheni për tre vjet shërbim dhe të rrinë me ta gjatë gjithë kësaj kohe. Mund të jetë akoma e arsyeshme, sepse do të përfundoni duke paguar 106.2 $ për tre vjet të një shërbimi cilësor të pritjes.

Nëse keni nevojë për diçka me hapësirë ​​të pakufizuar për ruajtje dhe kredi shtesë për reklama, mund të shkoni me planin e tyre Plus për 5,45 dollarë në muaj ose planin e tyre kryesor për gjithashtu 5,45 dollarë në muaj. Nuk mund ta them vërtet ndryshimin midis këtyre dyve, por ndërsa Plani Themelor (2,95 $ / muaj) vjen me kufizime si 50 GB hapësirë ​​për ruajtje, këto janë plotësisht të pakufizuara. Ju gjithashtu merrni kredi reklamuese me vlerë 200 dollarë që mund të shpenzoni për marketing në faqen tuaj të internetit.

Rezervimi në re

Nëse keni një uebsajt që ju nevojitet më shumë nga burimet e serverit dhe jeni i gatshëm të shpenzoni pak para shtesë, sesa mund të përdorni shërbimet e pritjes në re të BlueHost. Ata janë shumë më të shpejtë dhe do të keni burime të dedikuara që nuk duhet t’i ndani me askënd tjetër në server. Për 6.95 dollarë në muaj do të keni Shërbimin Cloud Starter, i cili ofron 2 GB RAM, 100 GB hapësirë ​​ruajtjeje, 2 bërthama CPU dhe bandë të paketuar. Do të merrni gjithashtu një domen të vetëm, 100 llogari emaili me 500 MB depo të postës elektronike dhe 50 dollarë në kredi të marketingut. Planet e Performancës dhe Biznesit Pro vijnë me $ 8,95 dhe 15,95 $ në muaj. Ata vijnë me burime të dyfishta dhe të trefishta, kështu që me të vërtetë ia vlen të investoni në to nëse ju nevojitet.

WordPress Hosting

Siç e përmenda, specialiteti i BlueHost është WordPress dhe ata me të vërtetë njohin çdo nyje dhe pengesë të sistemit. Jo të gjithë ndjehen sikur bëjnë të gjithë mirëmbajtjen e kërkuar për të drejtuar një faqe në internet. Nëse jeni duke përdorur një blog të WordPress, do të harxhoni mjaft kohë me ruajtjen dhe ruajtjen e tij të azhurnuar dhe të mbrojtur në çdo kohë. Me planet e menaxhimit të WordPress të menaxhuar nga BlueHost, nuk duhet të bëni atë, por kushton mjaft para.

Bluehost-optimizuar-wordpress-hosting-planet

WP Standard kushton 19,99 dollarë në muaj dhe do t’ju japë 30 GB ruajtje, 30 GB ruajtje rezervë, 2 GB RAM, një emër domain dhe shumë softuer shtesë, siç është një SSL Falas, për ta mbajtur faqen tuaj të internetit të funksionojë mirë. Do të keni vazhdimisht ekspertë duke u siguruar që gjithmonë funksionon me shpejtësi dhe efikasitet më të lartë. Janë tre plane të tjera që kushtojnë nga 29,99 dollarë deri në 49,99 dollarë, të cilat vijnë me shumë më tepër burime. Me pak fjalë, këto pako ju lejojnë të keni një faqe interneti të nivelit të lartë, pa pasur nevojë të lëvizni një gisht. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të kontaktoni ekipin mbështetës kur të ndjeheni si ajo.

VPS Hosting

BlueHost ofron një shërbim hosting VPS për ata që kanë nevojë për kontroll të plotë mbi burimet e serverit të tyre. Edhe pse është e rëndësishme të përmendim që ju duhet të keni njohuri në administrimin e serverëve për të shfrytëzuar atë. Do të duhet të instaloni panelin e kontrollit dhe çdo softuer tjetër që dëshironi të përdorni.

Planet e hostimit të VPS kanë një çmim të ngjashëm me planet e menaxhuara të pritjes, me Planin Standard që kushton 19,99 $ në muaj. Ajo ofron standarde 2 GB RAM, 2 bërthama CPU 30 GB depozitim SSD, një bandë të pakufizuar së bashku me një domen dhe një adresë IP. Dy paketat e tjera kushtojnë 29,99 dollarë dhe 59,99 dollarë, duke ofruar dyfish dhe katër herë burime si pako standarde. Nëse keni nevojë për më shumë kontroll dhe më shumë fuqi për një aplikacion në internet ose një shërbim më kompleks online dhe keni aftësi ta menaxhoni atë, kjo është ajo për ju.

Përkushtuar Hosting

Nëse jeni në kërkim të fundit për sa i përket performancës dhe doni të ndani burime me askënd tjetër, pritja e dedikuar është ajo që duhet të zgjidhni. Megjithëse, ai përfundimisht shkon shumë në portofolin e vjetër të mirë, kështu që ju duhet të keni një plan të fortë biznesi të paprekur. Ju mund të merrni një server me të vërtetë të fuqishëm me 4 bërthama CPU dhe 8 Threads, 4 GB RAM, 500 GB ruajtje dhe 5 TB bandwidth premium për 79,99 dollarë në muaj. Kjo paketë gjithashtu përfshin 3 adresa IP dhe një domen. Dy paketat e tjera, Enhanced (99,99 dollarë në muaj) dhe Premium (119,99 $) ofrojnë më shumë RAM, hapësirë ​​ruajtjeje, bandë dhe më shumë IP adresa që mund të përdorni.

Pra, nëse vërtet duhet të dilni të gjithë me një shërbim në internet, shërbimi i dedikuar i pritjes i BlueHost do të dëshmojë të jetë një nga zgjidhjet tuaja me kosto më efektive.

Karakteristikat BlueHost

BlueHost ofron mjaft karakteristika të shkëlqyera që e bëjnë abonimin tuaj në një marrëveshje të vlefshme. Ka edhe disa kthime që mund të përmenden gjithashtu, por unë do të hyj në ato në pjesën tjetër.

 • Opsione të mira sigurie – BlueHost bën mirë përsa i përket opsioneve të sigurisë dhe ofron mjete që mund të luftojnë kërcënimet më të zakonshme të faqes suaj të internetit. Ju mund të parandaloni spam me mjete si SpamAssassin, Spam Experts dhe SpamHammer. Do të keni gjithashtu CloudFlare, i cili do të parandalojë sulmet DDoS që do të mposhtin faqen e internetit tuaj me trafik. Individualsdo ​​individ problematik dhe kriminelë në internet do të bllokohen nga faqja juaj, falë listës së zezë të adresave IP. Ju gjithashtu mund të krijoni filtra vetë.
 • Do të keni gjithashtu mbrojtje nga lidhja që do t’i ndalojë njerëzit të vjedhin imazhet tuaja ose ndonjë prej përmbajtjeve tuaja. Nëse doni të siguroheni që absolutisht askush tjetër nuk ka qasje në serverin tuaj, mund të përdorni një vërtetim dy-faktor. Kështu që ju në thelb keni gjithçka për të mbajtur në internet dhe të dhënat tuaja të sigurta dhe të shëndosha në çdo kohë.
 • Falas dhe Ndaloni Ndërtuesin e faqeve – Nëse nuk po kërkoni të hidhni një sy me WordPress dhe doni zgjidhjen më të lirë dhe më të thjeshtë për të krijuar një faqe interneti themelore, atëherë do të keni mjetet për të. Ky mjet zvarritës ju lejon të bashkoni elementet e një faqe në internet në një ndërfaqe të lehtë për t’u përdorur. Në të vërtetë, edhe një 5 vjeç mund ta përdorë atë!
 • Një Emër Domain Falas – Pothuajse çdo nga planet e BlueHost vjen me një emër domain falas, që do të thotë se do t’ju kursejë rreth 10 deri 50 $ në nisjen e faqes tuaj të internetit. Sigurisht që ka një kufi për të, sepse me siguri nuk do të kesh në gjendje të përdorësh një domen që përndryshe do të kushtonte 500 dollarë në vit.
 • Aplikime dhe Integrime të dobishme – BlueHost ofron një pult, me shumë integrime, të tilla si Google Apps dhe shumë veçori të tregtisë elektronike. Do të merrni gjithashtu një certifikatë sigurie falas SSL për faqen tuaj të internetit dhe Encryption OpenPGP / GPG për ta bërë faqen tuaj edhe më të sigurt. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të instaloni një portë pagese përmes një procesi hap pas hapi dhe të përdorni tregun MOJO për të instaluar një program të shportës së blerjeve dhe do të keni një faqe interneti plotësisht funksionale të tregtisë elektronike.
 • Lehtësinë e përdorimit – Paneli i kontrollit i BlueHost është një nga më të thjeshtit që kam parë ndonjëherë. Incredshtë tepër e lehtë për t’u përdorur për një fillestar sepse është kaq gjithëpërfshirës.
 • Garancia e kthimit të parave 30-ditore – Ju keni një muaj për të provuar shërbimet e BlueHost dhe t’i merrni paratë tuaja nëse nuk jeni të kënaqur me të. Megjithëse disa kompani ofrojnë 90 ditë, BlueHost mbetet me standardin 30.

Ndihma për klientët BlueHost

mbështetje për klientët në internet

Ndihma për klientët e BlueHost nuk është më e shpejta, por patjetër që do të merrni një përgjigje brenda një ore. Ndërsa disa ofruesve të pritjes marrin më pak se 5 minuta për t’iu përgjigjur pyetjes së një klienti, BlueHost kërkon rreth 45 minuta për të dhënë një përgjigje. Vonesat e gjata si kjo e bëjnë mbështetjen shumë të padobishme nëse do të bini në gjumë para kompjuterit tuaj ndërsa prisni.

Megjithëse është pozitive që ata kanë mjaft burime në internet, të tilla si kanali i tyre në YouTube, që ka shumë video të dobishme.

Performance & Uptime për Uebfaqet e Pritura në BlueHost

Për të siguruar që performanca e shërbimit BlueHost të jetë jashtë orarit të duhur, ne vazhdimisht monitorojmë shërbimin e tyre duke ndjekur kohën. Ne përdorim UptimeRobot për këtë qëllim dhe funksionon vërtet mirë. Ne na pëlqen të japim herë pas here përditësime, kështu që përdoruesit mund të kenë një informacion të azhurnuar në lidhje me kompanitë që shqyrtojmë. Këtu është raporti ynë i kohëve të fundit dhe i performancës:

BlueHost Uptime & Testi i Performancës për vitin 2018:

Sot është 12 Shtator 2018 dhe unë kam vendosur të hedh një vështrim në faqen tonë të internetit të provave që po funksionon në BlueHost. Gjëja e parë që kam vërejtur kur kontrollova UptimeRobot është se ajo ishte duke treguar 100% në kohë për dy muajt e fundit. Epo, ky është një lajm i shkëlqyeshëm!

Bluehost-uptime-2018

Uebfaqja jonë e testimit nuk është një instalim standard i WordPress. Shtë një faqe interneti prodhimi, e ngarkuar me shumë imazhe dhe përmbajtje. Vendosni Google Analytics dhe shumë shtojca. Thënë kjo, ngarkohet në vetëm 3 sekonda mesatarisht sipas UptimeRobot.

Unë kam shkuar më tej me testet e mia dhe kontrollova faqen e internetit me mjetin e testit të shpejtësisë Pingdom. Pingdom tregon gjithashtu një kohë të ngarkesës 3,55 sekonda, megjithatë në uebfaqe mori vetëm një notë të performancës C. Kjo është për shkak të madhësisë së faqes së madhe (pothuajse 4MB) dhe disa skedarëve të jashtëm që janë ngarkuar në faqen e internetit (jQuery, Google Analytics, ShareThis, AddThis, etj…). Kjo uebfaqe mund të optimizohet për shpejtësinë, por le të jemi të sinqertë, nëse një faqe në internet duket mjaft e shpejtë për përdoruesit, i cili kujdeset të kalojë shumë kohë dhe përpjekje për ta shpejtuar atë me 1-2 sekonda? Sipas mendimit tim, kjo faqe interneti ngarkon mjaft shpejt.

Bluehost-performance-test-Pingdom-2018

Unë nuk kam ndalur këtu. Unë bëra një provë me LoadImpact, për të parë se si kryen uebfaqja kur shumë përdorues po i qasen asaj. Mesatarisht, faqja në internet po ngarkonte nën 1 sekondë. Për një kohë shumë të shkurtër, me 18 përdorues virtualë, koha e ngarkimit ishte rreth 7 sekonda. Pas kësaj ajo shkoi përsëri në 1 sekondë dhe ishte e qëndrueshme deri në fund të testit të stresit me 25 përdorues virtualë. Sipas mendimit tim, ky është një rezultat i shkëlqyeshëm, duke marrë parasysh që faqja jonë e internetit e testimit është akoma duke punuar në pritje të përbashkët.

Bluehost-loadimpact-performance-status-2018

Përsëri, BlueHost ka treguar vlerën e tyre në provën tonë të rastit. Unë ende rekomandoj shumë BlueHost!

Uptime të vjetra & Raportet e Performancës:

Ne kemi monitoruar një prej serverëve të përbashkët të BlueHost për mbi gjashtë muaj tani (Mars 2016), dhe vendosëm të ndajmë rezultatet tona me ju. Ne kemi përdorur UptimeRobot për të ndjekur kohën e ngritjes dhe përgjigjes. Këtu është një pamje e marrë nga UptimeRobot që tregon kohëzgjatjen totale për 30 ditët e fundit, si dhe për 7 ditët e fundit:

marshimi në kohën e kaltër 2016

BlueHost Uptime – Mars 2016

Koha e fundit e joproduktive është regjistruar të jetë një minutë. Në mes të shkurtit 2016, faqja e internetit e testuar ka rënë për rreth 37 minuta sipas UptimeRobot, duke rezultuar në një kohë të gjatë 99,95% për periudhën e 30 ditëve të fundit. E cila është e shkëlqyeshme për një plan të përbashkët. Koha mesatare e përgjigjes për këtë periudhë ishte 714 milisekonda, që është gjithashtu rezultat shumë i mirë. Siç mund ta shihni nga pamja e mësipërme, herë pas here ka luhatje në performancë por këto po kthehen në normale shumë shpejt.

Për të parë sesa faqet e internetit të shpejta të pritura me BlueHost janë në fakt ngarkesë, ne kemi kryer disa testime me mjetin e shpejtësisë së faqes në internet Pingdom. Këtu janë rezultatet:

faqja e internetit e prestashop e pritur me bluehost

Kjo faqe në internet është në të vërtetë një dyqan në internet dhe është ndërtuar me Prestashop. Shtë një dyqan i vogël, duke i shtuar më pak se njëqind produkte në të. Madhësia e faqes në shtëpi është goxha e madhe, kryesisht për shkak të imazheve me cilësi të lartë. Sipas Pingdom, kësaj faqe duhen 2.6 sekonda për të ngarkuar plotësisht, gjë që nuk ndjehet aspak e ngadaltë kur viziton faqen e internetit për herë të parë. Kjo faqe nuk përdor cache dhe skedarët nuk janë optimizuar as. Pra, me pak punë shtesë mund të përmirësohet ngarkesa nën dy sekonda.

Uebfaqe wordpress e pritur me bluehost

BlueHost është një nga ndërmarrjet më të mëdha të hostimit të WordPress (që pret mbi një milion site WordPress në serverat e tyre). Ne kemi dashur të shohim se si një faqe WordPress performon në BlueHost. Fotografia e mësipërme është marrë gjithashtu nga Pingdom, duke treguar kërkesat, kohën e ngarkesës dhe madhësinë e faqes së faqes së testuar të WordPress. Edhe pse madhësia e faqes fillestare është më e madhe se faqja e testuar më parë, dhe ka edhe më shumë kërkesa, faqja e WordPress ngarkohet më shpejt. Performanca më e mirë dhe shpejtësia e ngarkimit më të shpejtë është për shkak të shtojcës W3 Total Cache të përdorur në këtë faqe interneti. Nëse doni të mësoni më shumë rreth asaj se si të shpejtoni faqen tuaj në WordPress, ju lutemi shikoni tutorialin tonë të lidhur.

Verifikoni llogarinë tuaj BlueHost

Për shkak se BlueHost e konsideron seriozisht sigurinë, çdo klient i ri duhet të verifikojë llogarinë e tyre të mbajtjes në internet. Pasi të blini planin tuaj të parë të pritjes në BlueHost, do t’ju duhet ta verifikoni atë përpara se t’i jepet qasja e plotë në llogarinë tuaj. Ekzistojnë mundësi të shumta për të verifikuar blerjen tuaj, por mënyra më e thjeshtë dhe e shpejtë është t’u bëni atyre një telefonatë gjatë orarit të zyrës.

Nëse jeni jashtë SHBA dhe preferoni të mos telefononi, mund të përdorni verifikimin e postës elektronike si alternative. Më shumë informacione mbi verifikimin e llogarisë, ju lutemi vizitoni BlueHost.com

rekuizitë & Kundër përdorimit të BlueHost

Ne kemi një ndjenjë të përzier ndaj BlueHost, sepse nga njëra anë, është një zgjidhje me të vërtetë me kosto efektive dhe solide për këdo që kërkon të fillojë një faqe në internet. Por nga ana tjetër, asaj i mungojnë shumë gjëra që ne na pëlqyen në disa prej kompanive të tyre rivale (InMotion Hosting), të tilla si migrime falas dhe një ekip ndihmës për klientët fitues të çmimeve. Jo të gjitha kompanitë pritëse janë të njëjta. Le të shohim se si shtohen të mirat dhe të mirat.

Të mirat – Pse të zgjidhni BlueHost

 • Uptime të forta– Thelbi i shërbimit të BlueHost është cilësi shumë e lartë, veçanërisht nëse merrni parasysh sa e lirë është në konsideratë. Kohëzgjatja e tyre nuk është asgjë më pak se e mahnitshme kur serverët janë në internet 99.98% të vitit. Kjo do të thotë që faqet tuaja të internetit gjithmonë do të ngarkohen pa ndonjë pyetje, ndërsa me ofruesit e tjerë të pritjes, ato mund të jenë poshtë.
 • Ngarkesa të shpejta në faqe – Faqet e internetit janë gjithashtu tepër të shpejta për tu ngarkuar, duke mos marrë më shumë se 520 milisekonda për t’u ngarkuar. ’Shtë shumë e mahnitshme, sepse 1200 milisekonda është standardi i industrisë. Nuk do të merrni asgjë më pak se ngarkesa të shpejta të faqeve.
 • Mimi i ulët hyrës – BlueHost ka popullaritet masiv për shkak të këtij fakti të thjeshtë. Ju mund të merrni një shërbim cilësor të pritjes për 2.95 dollarë në muaj. Mund të kurseni shumë para duke i zgjedhur ato.
 • Ata janë një nga Rekomandimet kryesore të hostit të WordPress.org – WordPress rekomandon tre kompani pritëse nëse po kërkoni një vend për të pritur në faqen tuaj të internetit WordPress, SiteGround, DreamHost dhe BlueHost. Kjo është arsyeja pse është shumë e preferuar edhe për shumë njerëz.
 • Lehtësinë e përdorimit – Paneli i kontrollit është bërë në mënyrë që kushdo që nuk ka prejardhje teknike të mund ta përdorë atë dhe të arrijë gjithçka.

Të këqijat – Pse të mos zgjidhni BlueHost

 • Ndihma për klientët kërkon kohë për t’u përgjigjur – Do të keni 24/7 mbështetje të klientit me çdo plan që blini, por ato nuk janë gjithmonë të arritshme. Shumë njerëz kanë raportuar se u është dashur të presin më shumë se një orë për të marrë një përgjigje nga një prej përfaqësuesve të BlueHost, gjë që e bën zgjidhjen e problemeve një proces më të gjatë.
 • Pricemimi i ulët hyrës vjen vetëm me një pajtim 3 vjeçar – Nuk ka asnjë surprizë këtu, sepse çdo kompani pritëse përdor truket e çmimeve për të joshur tek klientët e rinj. Megjithatë, shumica e kompanive kërkojnë një abonim 2 vjeçar. Por BlueHost është më i lirë se shumica e tyre, kështu që ju në fakt përfundoni me më shumë para në duart tuaja për një afat të gjatë.
 • Nuk ka migrime falas në sit – Ky është një parakolp i madh, pasi pothuajse çdo ofrues i hosteve ofron migrime falas. Shtë mirë për përdoruesit dhe kompaninë gjithashtu. Përdoruesi merr një shërbim falas dhe kompania merr një klient të ri me një uebfaqe tashmë të krijuar dhe një nevojë për pritje. Por BlueHost nuk e sheh atë në atë mënyrë dhe kërkon 149,99 $ për një migrim. Ata gjithashtu nuk do të migrojnë më shumë se 5 faqe interneti dhe 20 llogari emaili. Gjithashtu, do të duhet të paguani 79,99 dollarë nëse doni të keni një kurs hyrës më pak se një orë që do t’ju ndihmojë të kuptoni të gjitha shërbimet e tyre. Këto gjëra janë kthime të mëdha për mua, sepse ato vijnë falas në shumicën e ofruesve të pritjes.
 • Jo gjithçka është vërtet “e pakufizuar” – Shumica e ofruesve të pritjes përdorin gjithashtu këtë mashtrim. Ata reklamojnë një pritje të “pakufizuar” e cila nuk është në të vërtetë e pakufizuar. Nëse thjesht shikoni në Kushtet e tyre të Shërbimit, ajo do të zbulojë të vërtetën e shëmtuar. Ju duhet t’i kontrolloni nëse jeni të interesuar në detaje. Me pak fjalë, ju mund të përdorni vetëm 3 GB hapësirë ​​të dhënash dhe nuk mund të tejkalojnë 1000 të dhëna, sepse ato do të përfundojnë llogarinë tuaj. Ndoshta edhe pa paralajmërim.

Përfundim – A është BlueHost një kompani e mirë pritëse?

BlueHost ka qenë në biznes për më shumë se dy dekada, gjë që dëshmon se ata po bëjnë diçka të drejtë. Testet dhe përvoja jonë gjithashtu tregon që BlueHost është një kompani pritëse e besueshme. Ato janë rekomanduar nga WordPress.org dhe uebfaqe të tjera me reputacion, si ofruesi numër një i shërbimit pritës për WordPress. BlueHost është padyshim një zgjedhje e mirë për faqet e internetit të reja, por edhe në rritje. Friendlyshtë miqësor me zhvilluesit, mbështet shumë gjuhë programimi dhe është gjithashtu i shkëlqyeshëm për përdoruesit e rinj.

BlueHost mund të mos jetë për të gjithë, sepse ato nuk janë të lira dhe tiparet në planet e tyre të përbashkëta janë të kufizuara. Nëse jeni duke kërkuar për një host buxheti i cili lejon të presë domene të shumta, duhet të shikoni HostGator ose iPage. Ne rekomandojmë shumë BlueHost për faqet e WordPress!

Edhe pse të këqijat nuk janë aq bukur, BlueHost është akoma një ofrues shumë i mirë i pritjes së pritjes dhe ne mund t’i rekomandojmë ato. Edhe pse ka marrëveshje shumë më të mira atje për ata që janë në kërkim për të drejtuar një faqe interneti të krijuar tashmë, BlueHost është i shkëlqyeshëm për fillestarët. Drejtimi i një uebsajti ose blogi të thjeshtë është po aq i lirë sa bëhet me këtë kompani. Në përgjithësi, BlueHost është ndër më të mirët dhe nuk do të gaboni duke u bashkuar me ta.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map