Rishikimi i Domain.com

Siç sugjeron emri i saj, Domain.com është para së gjithash një regjistrues i emrave të domain, por shërbimet e tyre gjithashtu përfshijnë çertifikatat SSL, intimitetin e domain, marketing email, hosting email, hartimin e internetit dhe web hosting. Nga të gjitha këto, pritja në internet do të jetë objekt i këtij rishikimi Domain.com.


Përmbledhje e Domain.com

Me qendër në Vancouver, Kanada, Domain.com ka ofruar shërbimet e tij të regjistrimit të emrit të domain që nga viti 2000. Kompania është në pronësi të një prej lojtarëve më të mëdhenj në web hosting, Grupi Ndërkombëtar i Qëndrueshmërisë, i cili është gjithashtu kompania mëmë e emrave të tjerë të mëdhenj ofruesit e pritjes së uebit si BlueHost ose HostGator.

Domain.com pretendon të sigurojë shërbime me vlerë të madhe, çmime të përballueshme dhe besueshmëri, kështu që le të shohim në rishikimin tonë të Domain.com nëse këto pretendime mund të mbështeten.

Planet e Domain.com & Çmimeve

Domain.com ofron një zgjedhje të Windows ose Linux bazuar në host përmes një shumëllojshmëri të planeve të pritjes së pritjes. Ata që kërkojnë plane muaj pas muaj do të duhet të vendosin për planin 1-vjeçar, që është periudha minimale e angazhimit në Domain.com, më e gjata është 3 vjet.

Fatkeqësisht, Domain.com nuk i shpërblen klientët me zbritje nëse ata kryejnë një periudhë më të gjatë, pra, çmimet qëndrojnë konstante në të gjitha periudhat e kontratës. Një emër domain falas ofrohet falas me të gjitha planet pritëse.

Ndarja e përbashkët Linux

Planet e hostimit të bazuara në Linux fillojnë nga 3.75 $ / muaj ose 45 $ / vit (plan themelor) duke ofruar hapësirë ​​të pakufizuar në disk, gjerësi bandë e shkallëzuar, pritje për 1 domain, 5 llogari FTP, 10 baza të të dhënave MySQL, 100 llogari emaili dhe 100 $ të Google AdWords dhe me vlerë Kredia e marketingut Bing, si dhe një numër pa pagesë.

Plani Deluxe është i pakufizuar për sa i përket hapësirës së diskut, bandës së bandës dhe numrit të domeneve të pritura, por jo për sa i përket llogarive FTP (25), bazave të të dhënave MySQL (25) dhe adresave të postës elektronike (250). Plani Deluxe kushton 6,75 $ / muaj ose 81 $ / vit.

Nëse jeni duke kërkuar një plan me gjithçka të pakufizuar, ju rekomandojmë planin Ultra, i cili kushton 13.75 $ / muaj ose 165 $ / vit.

Windows Shared Hosting

Planet e hostimit me bazë në Windows fillojnë me $ 4,75 / muaj ose 57 dollarë / vit. Plani Themelor dhe Plani Ultra (kushton 7,75 $ / muaj ose 93 $ / vit) kanë të njëjtën konfigurim si ato Themelore dhe Ultra në kategorinë e hostimit të bazuar në Linux. Plani Deluxe (kushton 14,75 $ / muaj ose 177 $ / vit) përmban vetëm 50 hyrje FTP dhe 50 baza të të dhënave MySQL në krahasim me planin Deluxe të gjithë-pakufizuar të bazuar në Linux.

VPS Hosting

Planet VPS të Domain.com paraqesin CentOS dhe cPanel / WHM me planet Pro dhe Premium. Për dallim nga planet e përbashkëta të pritjes, planet e hostimit të VPS-së paraqesin faturime nga muaji në muaj. Plani VPS i nivelit të hyrjes kushton 29.70 $ në muaj dhe përfshin 512 MB RAM, hapësirë ​​në disk 20 GB, gjerësi bandë 1000 GB, pritje për domene të pakufizuar, baza të të dhënave të pakufizuara dhe email të pakufizuar. cPanel / WHM nuk është i disponueshëm me planin standard.

Plani Pro dyfishon RAM-in dhe shpërndarjen e hapësirës në internet të planit Standard, dhe vjen me gjerësi bande 1500 GB, domain të pakufizuar dhe hostim të pakufizuar të bazës së të dhënave. Ky plan kushton 41,60 dollarë në muaj.

Plani që paketon shënimin më të madh në këtë kategori, është plani Premium, i cili përmban 2048 MB RAM, 60 GB hapësirë ​​në disk, gjerësi bandë 2000 GB, email të pakufizuar, domain dhe host të bazës së të dhënave. Ky plan kushton 67,95 $ / muaj.

Domain.com gjithashtu përmban një plan themelor të hostimit për WordPress, i cili kushton 3,75 $ / muaj dhe ju lejon të filloni një blog të WordPress brenda disa minutave.

Përveç zgjedhjes së OS dhe burimeve të diskutuara këtu, le të shohim se cilat karakteristika të tjera janë në dispozicion me këto plane pritëse.

Karakteristikat Hosting të Domain.com

Vetëm hostet e përbashkëta dhe VPS janë në dispozicion në Domain.com. Planet vijnë me karakteristikat e mëposhtme:

 • Emri i domain falas për 1 vit;
 • Zvarritje falas & ndërtues faqesh;
 • Ruajtje falas 1 GB (planet e përbashkëta);
 • Filtër anti-spam dhe email anti-virus;
 • Mjetet e marketingut (100 $ Google AdWords, 100 $ Bing Ad Credit, lista YellowPages, numri i telefonit pa numrin e telefonit – SH.B.A.);
 • PHP5, Perl, Python mbështetur;
 • Mbështetje SSL, Drejtoria e Mbrojtur nga Fjalëkalimi;
 • Mjete Web Analytics;
 • Aplikacione falas: WordPress, Drupal, Joomla, CubeCart, etj .;
 • Mikpritja eko-miqësore (me erë);
 • cPanel / WHM;
 • Rikthim të të dhënave, zhdëmtim të plotë të rrjetit, monitorim të sigurisë 24 7.

Domain.com nuk ofron plane të dedikuara pritëse dhe as plane shitës. Shërbimet e tyre kanë për qëllim përdoruesit individualë dhe bizneset e vogla. Nëse faqja juaj e internetit duhet të rritet përtej burimeve të ofruara nga planet VPS të Domain.com, Domain.com mund të mos jetë një zgjedhje e përshtatshme për faqen tuaj të internetit.

Ndihma për klientët në Domain.com

Shërbimi i klientit të Domain.com është i kufizuar në sistemin e bisedave të drejtpërdrejta dhe biletave. Personeli mbështetës është në dispozicion 24/7 për të trajtuar kërkesat. Ndihma telefonike nuk është në dispozicion; megjithatë, një numër pa shitje është i disponueshëm për ata që kanë pyetje mbi shitjet. Disa plane (p.sh. Ultra plan) përmbajnë mbështetje premium.

Ashtu si me çdo host të respektueshëm, Domain.com mban një bazë të njohurive në faqen e Qendrës së Ndihmës së tyre. Udhëzuesit e përdoruesve janë gjithashtu në dispozicion për të paditësuar.

Opinionet rreth Domain.com variojnë nga lëvdatat e larta për shërbimet e tyre të përdorimit të lehtë deri tek ankesat e zjarrta për mbështetjen e klientit.

rekuizitë & Cons të Domain.com

Domain.com është një regjistër i emrave të domain parë dhe ofruesi i web hosting i dyti. Planet e tyre të strehimit janë me të vërtetë të lehta për t’u përdorur dhe nuk janë të ngatërruara me tipare që fillestarët mund t’i konsiderojnë mbizotërues. Sidoqoftë, përdoruesit e avancuar dhe profesionistët mund t’i konsiderojnë ata duke u mbështetur për këto arsye.

Këtu janë të mirat dhe të këqijat e Domain.com:

rekuizitë

 • Opsione të thjeshta pritjeje me zgjedhjen e Linux dhe Windows OS
 • Mime të përballueshme
 • Emri i domain falas me të gjitha planet
 • Opsione të pakufizuara të pritjes
 • Krijues faqesh ndërtues tërheqje dhe heqje të lehtë për t’u përdorur
 • Kredi për marketing falas

Cons

 • Asnjë faturë nga muaji në muaj me një host të përbashkët
 • Asnjë garanci në kohë
 • Jo të gjitha planet përfshijnë cPanel
 • Nuk ka mundësi të dedikuara për strehimin

Karakteristikat e hostimit të Domain.com mund t’ju ndihmojnë të krijoni një prani në internet me çmime të lira, por mund të mbetet prapa në disa aspekte të pritjes që mund të jenë vendimtare për disa biznese dhe individë.

Përfundimi i Rishikimit të Domain.com

Domain.com ka mundësi të mira të përbashkëta pritjeje me një zgjedhje të Windows ose host-based Linux. Ndërsa i jep faqes tuaj më shumë hapësirë ​​për tu rritur sesa një ofrues mesatar i pritjes së pritjes, ai i mungon spektrit të plotë të opsioneve të pritjes. Edhe kështu, Domain.com mund të jetë një kandidat i mirë pritës për përdoruesin mesatar që nuk ka nevojë për një plan pritjeje me plot karakteristika që mund të përfundojnë duke mos përdorur gjithsesi.

Mungesa e një garancie në kohë dhe karakteristika të përparuara, e bën Domain.com të pakualifikuar për t’u bërë pritësi i zgjedhjeve për faqet e internetit me trafik të lartë dhe profesionistë që kanë nevojë për mundësi më të avancuara të pritjes.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map