Shqyrtime të hostMonster

01.06.2020
Shqyrtime Hosting 'Shqyrtime të hostMonster
0 15 мин.

Një emër i tillë i çmendur dhe tërheqës gjithmonë arrin të më tërheqë vëmendjen. Faktori i lezetshëm i HostMonster nuk mbështetet vetëm në emrin e tij. Përkundrazi, mbështetet në vite dhe vite përvoje, pasi kompania u themelua në vitin 1996. Kjo është përvojë 21+ vjet në sigurimin e njerëzve me shërbime të mbajtjes së faqes në internet. Shtë e lehtë të mendosh që këta veteranë të industrisë e dinë çdo nyje dhe pengesë të web hosting tashmë dhe ata vërtet i kanë gjërat e tyre së bashku. Kjo është arsyeja pse ne e kuptuam se duhet t’i rishikojmë ato dhe të shohim vetë, nëse mjaft përvojë është e mjaftueshme që ata të dalin në krye të udhëheqësve të tjerë të industrisë.


HostMonster është i vendosur në Provo, Utah, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku të gjitha mbështetjet (telefon, email dhe chat) dhe menaxhimi trajtohen nga ekipi i tyre brenda. Kohët e fundit kompania është blerë nga Endurance Group, i cili zotëron kompani të tjera të mëdha pritëse dhe ofron shërbime online për mbi dy milion klientë në të gjithë botën.

Tani, le të shohim se çfarë kemi mësuar!

Përmbledhje e hostMonster

Pra, çfarë mëson një kompani dhe si e themelon veten pasi ka rreth 21 vjet? A e vendosi HostMonster gjithë këtë përvojë për të dalë në krye të hostëve të tjerë të uebit? Epo, jo vërtet. Shërbimet e tyre janë të mira, por ata nuk konkurrojnë me fëmijët e rinj në bllok. Ky tip ka qenë rreth e rrotull për mjaft kohë, por të rinjtë si HostGator, InMotion dhe Siteground, e tejkalojnë shumë atë sa i përket cilësisë së shërbimit. Megjithatë, ata ia vlen të hidhni një vështrim, sepse mund të ofrojnë disa shërbime që do ta bëjnë fillimin dhe administrimin e faqes suaj më të lehtë për një afat të gjatë. Unë kam ndjenja shumë të përziera rreth HostMonster megjithatë. Unë do t’i shtjelloj ato në seksionet e Pro dhe kundër më poshtë.

planet & Mimi i planeve të hostMonster

HostMonster ka disa plane mjaft të mira të përbashkëta të pritjes. Ekzistojnë tre prej tyre, me secilën ofertë për atë që do të prisni nga një kompani jo aq mendjeprurëse. Ata gjithashtu ofrojnë VPS të menaxhuar të menaxhuar nga 19,99 dollarë në 59,99 dollarë, që është një çmim i drejtë nëse jeni duke kryer një biznes në internet dhe keni nevojë për kuaj fuqi shtesë. Por nëse doni të dilni të gjithë, mund të kontrolloni gjithashtu planet e tyre të dedikuara të pritjes të cilat kanë një çmim nga 79,99 dollarë deri në 119,99 dollarë në muaj. Në këtë artikull, do të përqendrohem më shumë në planet e tyre të përbashkëta të pritjes, sepse kjo është ajo që kërkojnë shumica e njerëzve.

Ndarja e përbashkët e HostMonster

 • Plani Themelor – Plani më i thjeshtë dhe më i lirë i pritjes që kjo kompani ka për të ofruar. Mbështet një uebfaqe të vetme, 5 llogari emaili, 25 nënfusha, 50 GB hapësirë ​​ruajtjeje dhe bandë të pakufizuar. Mund ta keni për të 4,95 dollarë në muaj, e cila nuk është saktësisht zgjidhja më me kosto më efektive që kam parë.
 • Plani Plus – Ky plan tregon një kërcim të papritur në sasinë që ju jeni ofruar. Kjo ju siguron mbështetje për 10 faqe interneti, 100 llogari emaili dhe 50 nën-domene dhe vjen me 150 GB hapësirë ​​ruajtjeje. Kjo është mjaft mbresëlënëse, duke marrë parasysh që shumica e kompanive ofrojnë mbështetje për vetëm 2 faqe në internet në planin e tyre të dytë. Ju mund të merrni atë për 6.95 dollarë në muaj, që është një ofertë e arsyeshme.
 • Kryeministri Plan – Ky është plani i pakufizuar i hostimit i përbashkët i HostMonster, i cili ofron ruajtje të pakufizuar, gjerësi bande, faqet e internetit, nën fusha dhe llogari të postës elektronike. Shtë në shitje, kështu që ju mund ta merrni edhe këtë 6.95 dollarë në muaj. Do të kushtonte rregullisht 14,99 dollarë në muaj. Ajo gjithashtu vjen me sende shtesë siç janë ofertat e marketingut me vlerë 200 dollarë dhe disa opsione premium sigurie.

Ashtu si me çdo ofrues tjetër të pritjes, do të merrni gjithashtu një emër domain falas me ndonjë nga planet që blini.

Këto çmime tingëllojnë si të arsyeshme? Megjithatë, nëse keni kohë që shikoni rreth tregut të web hosting-ve, mjaft e dini, madje çmimet në rregull janë ndonjëherë shumë të mira për të qenë e vërtetë. HostMonster nuk është ndryshe. Ata janë plot me truket e çmimeve që askush nuk i pëlqen. Do të duhet të regjistroheni për një mandat tre vjeçar për të marrë çmimet e reklamuara më lart. Përndryshe çmimet do të jenë shumë më të larta. ’Shtë një parakolp huh? Rritja e papritur e çmimit është e mjaftueshme për të larguar shumicën e njerëzve. Gjithashtu, këto çmime vlejnë vetëm për regjistrimet “e reja”. Nëse do të rinovoni planin tuaj, ju do të duhet të paguani çmimin “të rregullt” të fryrë çdo muaj, i cili përfundon duke e bërë më keq këtë kompani.

Cilësia e këtyre shërbimeve është mjaft e mirë. Kohët e fundit të serverit kalojnë pak më shumë se standardi i industrisë, me një mesatare prej 99,85%. Ajo shkoi deri në 100% në disa muaj, por ajo kurrë nuk ra nga 99.80%. Siç e thashë, kjo është mjaft e duhur për ta bërë faqen tuaj të internetit të funksionojë pa probleme, por nuk është një performancë që sjell mendje. E njëjta gjë është e vërtetë për kohën e ngarkimit të faqeve.

Duhen rreth 1050 milisekonda për një faqe mesatare në internet për të ngarkuar në serverët e HostMonster e cila është më e ulët se sa do të prisja nga një plan me këtë çmim. Disa kompani ofrojnë kohë shumë më të shpejtë ngarkimi për një dollar më pak ose më shumë. Prandaj ia vlen të shikoni, nëse nuk doni të vendosni 1050 milisekonda.

Mbështetja e Klientit të HostMonster

Ky është vendi ku veteranët me të vërtetë duhet të shkëlqejnë dhe të tregojnë se ata dinë se çfarë bëjnë dhe çfarë duan klientët e tyre. Mjerisht, HostMonster nuk shkon aq larg. Në vend të kësaj ata na japin një mbështetje të denjë, por shumë jo në përputhje. Edhe pse, ata e dinë që ata duhet të përgjigjen shpejt për të kënaqur përdoruesit. Cila është arsyeja pse nuk ju merr më shumë se 5 minuta për t’u përgjigjur në bisedën live. Kjo tendencë është e rrallë në mesin e kompanive pritëse dhe duhet të respektohet mirë.

Përgjigjet dhe bisedat që do të merrni nga bisedat me përfaqësuesit e tyre nuk do t’ju heqin saktësisht. Por ata do të përfundojnë punën.

Problemi i vetëm me mbështetjen e klientit të HostMonster është fakti që ata kërkojnë që ju të kaloni një proces verifikimi përpara se të flisni me dikë. Duhet mjaft kohë për të bërë, gjë që mund të fikë shumë përdorues. Këto kontrolle të sfondit kanë marrë vlerësime të përziera nga përdoruesit, kështu që unë nuk mund të them se ata do të jenë këtë të besueshëm gjatë gjithë kohës. Jini të kujdesshëm dhe bëni kërkimet tuaja nëse kërkoni të punoni me këtë kompani.

Të mirat dhe të mirat e përdorimit të HostMonster

Kam pasur shpresa të mëdha për këta veteranë dhe i pashë shërbimet e tyre si të forta dhe të besueshme, por është e rëndësishme që ne t’i mbështesim mendimet dhe vendimet tona në fakte. Pra, le të shohim se si ndjenjat dhe mendimet e mia të përziera rreth HostMonster shtohen drejt përfundimit.

Përvoja jonë me HostMonster është mjaft e mirë, megjithëse çmimi i tyre lë shumë për të dëshiruar. Kjo është ajo ku gjërat bëhen interesante, ndërsa përpiqemi të zbulojmë negativët e përdorimit të shërbimeve të HostMonster.

rekuizitë

 • Përgjigje e shpejtë nga mbështetja e klientit – Më pëlqen kur një kompani trajton secilin prej klientëve të tyre si përparësi kryesore. Kjo është ajo që ne u japim atyre para, apo jo? HostMonster bën mirë në këtë drejtim dhe përgjigjet shumë shpejt pasi të keni kaluar një proces të gjatë verifikimi. Megjithëse, duhet të shikoni edhe disa përmbledhje të përdoruesve në lidhje me të gjithashtu.
 • Opsione të ngurta të sigurisë – HostMonster ka një formacion të bukur të programeve të sigurisë për t’ju ndihmuar në betejën kundër kërcënimeve më të zakonshme për një faqe në internet. Faqet e WordPress janë një nga ato që hakohen më shpesh, dhe është e rëndësishme që të keni të gjithë mbrojtjen që mund të merrni. Për këtë, HostMonster ofron veçori të tilla si SSH Access, Mbrojtja e Hotlink, backup-i i rregullt i faqes dhe Spam Assassin.
 • Konfigurimi i shpejtë i llogarisë dhe shkallëzimi i lehtë – Vendosja e një llogarie në HostMonster nuk zgjat shumë dhe do të aktivizohet menjëherë pasi të keni mbaruar me procesin. Pasi të keni qasje në pritjen tuaj dhe keni nevojë për burime shtesë të serverit ose dëshironi të azhurnoni diçka më të mirë, mund ta bëni atë me disa klikime. Sigurimi bëhet menjëherë.

Cons

 • Truket e Standardmimeve ‘Standard’ – Mimet e reklamuara janë mashtruese. Ata kërkojnë që ju të regjistroheni për një afat 36 muaj, i cili është një urdhër i fuqishëm i gjatë. Nëse do të shkonit për një vit më pak, plani bazë do të shkojë deri në 5,95 $ / muaj. Nëse preferoni të bëni një abonim të vetëm për një vit, atëherë plani bazë do t’ju kushtojë 6.95 dollarë në muaj. Pra, në thelb, kjo është mënyra e të thënë HostMonster se ju do të paguani shumën e çmimit të parave që ata dëshirojnë, pa marrë parasysh çfarë. Kjo është mjaft e sëmurë, duke marrë parasysh që shumica e ndërmarrjeve e bëjnë këtë. HostMonster nuk mësoi nga njerëzit të zhgënjeheshin pas 21 vjetësh.
 • Rezervimet nuk janë falas– Ata premtojnë se do të merrni kopje rezervë dhe vërtet do të keni. Menjëherë pasi të keni paguar 1.99 $ mujore për të. Oh po, ju ra për të!
 • Tarifat e fshehura – Sigurisht, ka një periudhë të shkurtër kur mund të kërkoni paratë tuaja. E madhe. Por nëse jeni gati një vit me shërbimin tuaj të hostimit në HostMonster, gjërat do të rrënohen. Siç rezulton, domeni juaj nuk do të jetë i lirë pasi të anuloni llogarinë tuaj. Nuk ka favorizime falas me HostMonster siç duket, kështu që do të duhet të paguani një çmim të rëndë nëse anuloni shërbimin. Kështu që HostMonster do të donte të thoshte që ata patjetër do t’ju kthejnë në lopën e tyre të parave dhe do t’ju qumështojnë, pavarësisht nëse ju pëlqen apo jo.
 • Një shërbim mesatar për shumë para – Pasi të keni përballuar truket e çmimeve të HostMonster, mund të vazhdoni me jetën tuaj dhe të filloni tashmë faqen tuaj të internetit të mallkuar. Nëse nuk përdorni ndonjë shërbim shtesë, do të jeni mirë me pagimin e çmimit mujor. Por për mua 4,95 dollarë më duken shumë me një kontratë 3 vjeçare. Ju gjithashtu do të vendoseni për një shpejtësi mesatare të ngarkimit në kohë dhe faqe, ndërsa ka kompani që ofrojnë shumë më tepër.

përfundim

Pasi u ndjeva për shërbimet e HostMonster, nuk po pyes pse ata arritën të qëndrojnë nën radar për më shumë se 21 vjet. Ajo që merrni për paratë që paguani nuk është aspak e keqe, por nuk mjafton me kaq shumë konkurrentë që ofrojnë shërbime më të mira, më të shpejta dhe më të besueshme për më pak para.

Me pak fjalë, nuk do të rekomandoja të përdorni HostMonster. Ju jeni më mirë të kontrolloni se çfarë po ndodh InMotion, HostGator ose SiteGround, sepse ata janë lojtarët më të mirë për mendimin tim. Shërbimet e tyre janë superiore ndaj çdo gjëje që mund të dalë me HostMonster, si në aspektin e cilësisë ashtu edhe të çmimit, kështu që nuk ka asnjë dyshim në lidhje me të. HostMonster nuk është mjaft i mirë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector