Shqyrtime të Vultr

Me Vultr, ju mund të merrni një host të fuqishëm, të pa-menaxhuar VPS që vazhdon me konkurrencën duke mbajtur çmimet e ulëta në të njëjtën kohë. Në fakt, ju mezi duhet të paguani më shumë sesa do të bëni për një plan normal të përbashkët të pritjes. Regjistrimi në një plan hosting VPS në Vultr vjen me një përfitim të madh: sistemi i tyre me bazë cloud është shumë fleksibël. Mund të shtoni një shembull të ri VPS, më shumë CPU, RAM ose ruajtje sa herë që dëshironi thjesht duke paguar ndryshimin.


Sigurisht, të shkosh për një plan të pa-menaxhuar VPS si fillestar mund të duket pak i rrezikshëm. Për fat të mirë, ka shumë burime në internet që mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni serverin tuaj. Shtë mjaft e thjeshtë të gjesh udhëzues të gjerë që ju tregojnë procesin hap pas hapi të vendosjes dhe mirëmbajtjes së serverit tuaj. Ekzistojnë gjithashtu shërbime të dobishme në dispozicion të tilla si ServerPilot.io. Kjo garanton se nuk keni nevojë të përdorni tastierën dhe ju siguron një ndërfaqe miqësore për fillestarët.

Nga ana tjetër, ju mund të kurseni para duke zgjedhur një VPS të pa menaxhuar. Ju do të paguani vetëm për performancën pasi që nuk ka personel të përfshirë në administrimin e shërbimit tuaj. Vultr fitoi reputacionin e tij si një ofrues i shkëlqyeshëm kur bëhet fjalë për hostimin VPS. Më tej, ne do të kalojmë në çmimet dhe çdo pjesë të shërbimeve të ofruara nga ky ofrues, përfshirë planet, mbështetjen e klientit dhe veçoritë.

Planet dhe Karakteristikat e Vultr

Në Vultr, nuk ka mungesë të shërbimeve të dobishme. Ata kanë planet e tyre Cloud Computing të cilat janë të shkëlqyera për bizneset e vogla dhe të mesme që duan të bëjnë energji në faqet e tyre të internetit në rritje. Ata kanë një shërbim të Storage Block ku mund të vendosni sasinë e ruajtjes SSD që dëshironi dhe ta merrni me qira për një çmim mujor apo edhe për orë. Meqenëse ekziston një kërkesë e lartë për serverë të dedikuar, Vultr përfshiu 4 plane të ndryshme që mund t’i gjeni në seksionin e tyre të Ditikuar Inactions.

Këto garantojnë një performancë të nivelit të lartë për bizneset më të mëdha dhe projektet për të cilat kanë nevojë. Ne do të kalojmë nëpër këto opsione një nga një, duke ju siguruar disa informacione kryesore rreth tyre, në mënyrë që të zgjidhni atë që i përshtatet në mënyrë të përsosur nevojave tuaja. Por së pari, le të shikojmë disa nga karakteristikat kryesore që ka kjo kompani për të ofruar:

 • Sisteme të shumta operative – Ju mund të zgjidhni midis Linux dhe Windows, ose të instaloni ndonjë sistem tjetër operativ sipas dëshirës tuaj. Vultr ka në dispozicion shumë versione Linux, duke ju mundësuar të zgjidhni atë që është plotësisht në përputhje me programin që dëshironi të përdorni në server..
 • Pamjet dhe kopjimi – Mund të krijoni një fotografi të gjendjes aktuale të serverit tuaj sa herë që dëshironi. Kjo mund të jetë e dobishme në rast se ju dëshironi të shtoni një shembull tjetër të serverit sepse gjithçka që ju duhet të bëni është të aplikoni pamjen në të dhe të vendoset. Për më tepër, kopjet automatike kushtojnë vetëm 1 dollarë çdo muaj.
 • Qendrat e të Dhënave – Vultr themeloi 15 qendra të të dhënave deri më tani, të përhapura në të gjithë botën në mënyrë që të gjithë të kenë një lidhje të qëndrueshme. Të gjitha këto vijnë me një adresë IP Class C e cila mund të ndihmojë shumë në përmirësimin e SEO tuaj.
 • Paneli i kontrollit – Në Vultr, paneli i kontrollit është një gjë që edhe fillestarët mund ta përdorin pa probleme falë dokumentacionit të dobishëm të disponueshëm. Ju mund të zgjidhni cPanel, i cili është paneli më i popullarizuar i kontrollit admin tani. Kjo e bën transferimin e faqeve në internet, rezervë, rivendosjen e të dhënave dhe të gjitha detyrat që vijnë me një shërbim të mbajtjes së faqeve në internet lehtë si pite.
 • Mbështetje Mobile – Aplikacioni celular për Vultr është edhe më i butë se versioni i desktopit. Completelyshtë plotësisht miqësor për përdoruesit dhe ju lejon të shtoni serverë të rinj dhe të menaxhoni edhe ekzistuesit.
 • Qasja e pakufizuar – Me planet e përbashkëta të pritjes, ju lejohet të instaloni çdo softuer që dëshironi në server. Jo vetëm që aksesi i serverit tuaj nuk do të kufizohet, por ju do të jeni në gjendje të instaloni një bollëk të aplikacioneve të dobishme me një klik të siguruar nga Vultr.

Planet e llogaritjes së cloud (VPS)

Ky është shërbimi në të cilin përqendrohet kryesisht Vultr, duke siguruar klientëve të tyre 8 plane të ndryshme për të zgjedhur. Nëse dëshironi që një server i besueshëm të presë aplikacionet ose uebfaqet tuaja, seksioni Vëllimi Cloud Compute është padyshim vendi ku duhet të kërkoni një të tillë. Mimet janë tepër të ulta, duke filluar me një plan 2,50 dollarë në muaj i cili mposht pjesën më të madhe të konkurrencës. Ju mund të gjeni mijëra plane të ngjashme në internet, por zakonisht për dyfishin e këtij çmimi.

Dhe gjëja më e madhe në lidhje me të është që ju të merrni një vlerë të mirë për paratë tuaja. Njerëzit janë më se të kënaqur me planet e tyre të pritjes sipas shumicës së reagimeve. Planet e llogaritjes në cloud rekomandohen veçanërisht për ata që kanë një përvojë në hartimin e uebit ose ndonjë lloj ndërtimi të faqes në internet. Këto plane rriten me nevojat tuaja, do të thotë që ju mund të azhurnoni planin tuaj sa herë që dëshironi pa ndonjë ndërhyrje.

Siç e përmendëm, plani i tyre i parë kushton vetëm 2.50 dollarë në muaj dhe vjen me një SSD 20 GB, CPU 1-core dhe 512MB RAM dhe bandwidth të 0.50TB. Mund ta shkallëzoni deri në 7 nivele shtesë. Plani më i fuqishëm kushton 320 dollarë në muaj dhe ju merrni një SSD 400 GB, CPU 16-core, 64 GB RAM dhe 10TB bandwidth. Të gjithë këta serverë mund të merren me qira gjithashtu.

Ruajtja e bllokut

Ndërsa shtoni gjithnjë e më shumë faqe, përmbajtje dhe funksionalitete në faqen tuaj të internetit, serveri juaj mund të fillojë të skadojë burimet. Nëse është vetëm një çështje e hapësirës së ruajtjes, nuk do të duhet të kaloni në një plan më të fortë. Një plan më i fuqishëm gjithashtu nënkupton që CPU, RAM, bandwidth do të përmirësohen gjithashtu, megjithëse ndoshta nuk do të keni nevojë për ato burime akoma.

Vultr nuk dëshiron që ju të paguani për burimet që ju nuk do të keni nevojë as për ju. Kjo është arsyeja pse ata prezantuan opsionin Block Storage. Nëse e shikoni këtë seksion në faqen tuaj të internetit, do të shihni që ekziston një matës i ruajtjes SSD ku mund të vendosni sasinë e kërkuar të ruajtjes dhe më pas ta merrni me qira. Mund të paguani për çdo orë edhe për ruajtjen.

Nëse dëshironi të paguani mujore, atëherë mund të merrni një SSD 10 GB për 1 $ në muaj ose maksimumin prej 10,000 GB SSD për 1.000 $ në muaj. Gjithmonë mund të merrni hapësirë ​​shtesë nga Vultr në rast se ju nevojiten për kopje rezervë ose të dhëna shtesë të faqes në internet / aplikacionin.

Serverë të përkushtuar

Me një server të dedikuar, nuk ka nevojë të shqetësoheni për përdoruesit e tjerë që ulen rreth të dhënave të internetit tuaj në të njëjtin server. Ju keni një server që është plotësisht i juaji, ju vetëm duhet të zgjidhni një që i përshtatet nevojave dhe buxhetit tuaj. Në Vultr Hosting, ka 4 servera të ndryshëm të dedikuar në dispozicion. E para kushton 60 dollarë dhe vjen me ruajtje SSD 120 GB, 2 bërthama CPU, 8 GB RAM dhe bandë të bandës 10TB.

Plani më i fortë atje kushton 240 dollarë në muaj dhe ju merrni një ruajtje të madhe të 480 GB SSD, 8 bërthama CPU, 32 GB RAM dhe bandwidth 40TB. Sigurisht, ju mund të shtoni disa ruajtje shtesë në serverin tuaj të dedikuar, si dhe duke vendosur shumën e kërkuar në seksionin Block Storage në faqen e internetit Vultr.

Zgjedhja e një VPS mund të jetë një mundësi e mirë për një afat të gjatë, por fakti që përdoruesit e tjerë gjithashtu drejtojnë faqet e tyre të internetit në server mund të ndikojnë negativisht në performancën tuaj VPS. Prandaj, nëse nuk dëmton shumë buxhetin tuaj, është gjithmonë më mirë të azhurnoni në një server të dedikuar. Në Vultr, jo vetëm që çmimet janë të ulëta, por ju do të jeni patjetër të kënaqur me serverët e tyre të dedikuar gjithashtu.

Uptime serveri

Vultr garanton që nëse faqja juaj e internetit përjeton ndonjë ndërprerje, do të merrni kredi për kompensim. Sigurisht, kjo nuk do të thotë që është në rregull nëse serverët e tyre janë fikur. Pronarët e faqeve të internetit mund të humbasin një sasi të konsiderueshme të ardhurash nëse faqet e tyre janë në rënie. Sidoqoftë, është plotësisht e drejtë që të paktën ata e bëjnë tarifën tuaj të ardhshme mujore pak më të ulët.

Sidoqoftë, do të ishte më mirë nëse ata do të jepnin para si kompensim; siç rezulton, serverët e tyre rrallë zbresin gjithsesi. Vultr në të vërtetë punon shumë për të mbajtur lart serverin në 100%. Gjithmonë mund të ketë një dështim të harduerit, një gabim njerëzor, një aksident ose një lloj dështimi të softverit, kështu që nuk mund të presësh me të vërtetë 100%, por ata me siguri po përpiqen ta mbajnë atë sa më lart të jetë e mundur.

Nga ana tjetër, një nga arsyet pse ata investuan kaq shumë në mbajtjen e cloud është të mbajnë minimumin e humbjeve. Hartimi në cloud lejon që të gjitha të dhënat të përhapen midis serverëve të shumtë, duke u siguruar që nëse njëri prej tyre shkon poshtë, faqja juaj e internetit ende mund të funksionojë në pjesën tjetër të tyre pa ndonjë ndërhyrje.

Ndihma për klientët Vultr

Me ekipin e tyre të trajnuar për mbështetjen e klientëve, Vultr është në gjendje t’i përgjigjet biletave mbështetëse dhe të zgjidhë problemet tuaja aq shpejt sa që mezi do të keni kohë për të bërë pushim. Ju gjithashtu mund të kërkoni këshilla, duke i pyetur ata për gjëra të tilla si të përmirësoni performancën e hostimit tuaj sipas nevojave të faqes tuaj. Do t’ju duhen vetëm disa minuta për t’iu përgjigjur dhe shpjeguar qartë gjithçka.

përfundim

Ju duhet të merrni parasysh që ne po flasim për plane të pamontuara VPS, kështu që fakti që ata po ofrojnë një mbështetje kaq të besueshme është mjaft mbresëlënëse. Vultr disponon gjithashtu një dokumentim të thelluar në dispozicion, që mbulon të gjitha aspektet e mbajtjes në internet të pakontrolluar me udhëzues të plotë. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë për të vendosur VPS-në tuaj, gjithmonë mund të ndiqni udhëzuesin e tyre i cili ju çon mjeshtërisht gjatë procesit.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map