Shqyrtime të hostGatorit

01.06.2020
Shqyrtime të hostGatorit 'Shqyrtime të hostGatorit
0 12 мин.

HostGator është një tjetër emër i madh në industrinë e web hosting, duke qenë në biznes që nga viti 2002. Kompania u themelua nga Brent Oxley, i cili filloi me tre serverë në atë kohë. Deri në vitin 2009 kompania ka arritur në mbi 200,000 klientë, duke përshkruar me shpejtësi zyrën e tyre të Houston-it dhe duke i detyruar ata të zgjerohen në një zyrë të re 100,000 këmbë katrore në Austin, Texas. Në vitin 2012 kompania u mor nga EIG, e cila bleu kompani të tjera të mëdha pritëse në vitet e fundit, së bashku me BlueHost dhe iPage.


HostGator është bërë i njohur falë planeve të pritjes së përbashkët me çmim të mirë dhe mbështetjes me cilësi të lartë. Përveç planeve të përbashkëta të përballueshme, në HostGator ekzistojnë edhe lloje të tjera të hostimit si shitës, serverë virtualë privatë, host të dedikuar dhe regjistrim domain.

Po kërkoni të blini HostGator? Gjeni kuponat më të fundit që funksionojnë HostGator për të marrë zbritjen më të mirë.

HostGator ka qenë prej kohësh i njohur si ofruesi i hostimit miqësor me xhep, falë planeve të tyre gjithëpërfshirëse të hostimit. Sot, shërbimet e hostit të HostGator janë shumë më të larmishme dhe përfshijnë gjithashtu opsione primi pritjeje, përkatësisht VPS, cloud dhe shërbime të dedikuara pritëse. HostGator apelon në një gamë të gjerë të audiencës përmes planeve të tyre të pasura me karakteristika dhe të lehtë për t’u përdorur. Përveç hostimit, ofruesi gjithashtu ofron regjistrimin e domain dhe shërbimet e privatësisë së domain.

Përmbledhje e hostGatorit

HostGator nuk është i ri për industrinë, në fakt, është një nga ofruesit e pritjeve veteranë, emri i të cilit nuk është humbur për këdo që përdor shërbime pritëse. Kompania është themeluar në vitin 2002 nga Brent Oxley, dhe pavarësisht një fillimi të përulur, sot, kompania krenohet me mbajtjen e mbi 9,000,000 domeneve në serverët e tyre. Në vitin 2012, kompania u përvetësua nga Endurance International Group, një nga konglomerate më të mëdha pritëse në botë.

planet & Prmimi i planeve të HostGator

Në HostGator, do të gjeni plane të shumëfishta të pritjes së programeve të hostit, mbajtjen në cloud, mbajtjen e VPS, serverin e dedikuar dhe madje edhe planet për shitësin e shitësit.

Planet e përbashkëta të pritjes filloni me 2,75 $ / muaj për planin e Hatchling. Ekzistojnë dy plane të tjera të përbashkëta të pritjes – Baby plan dhe Plani i Biznesit – të dy me çmim 5.95 $ / muaj për kohëzgjatjen e periudhës promovuese. Të gjitha planet e përbashkëta shfaqin bandwidth të pakryer dhe instalime me një klik. Pritja për domene të pakufizuar në një llogari të vetme është e rezervuar vetëm për planet e Foshnjës dhe Biznesit.

Hostgator-përbashkët-hosting-shqyrtim

Scalable planet e pritjes së cloud filloni me 4,95 $ / muaj dhe shkoni deri në 9,95 $ / muaj për planin cloud të biznesit që ofron hosting për domene të pakufizuar në një llogari të vetme, memorie 6 GB, 6 CPU thelbësore dhe SSL dhe IP falas private.

Hostgator-cloud-hosting-shqyrtim

Pritja e cloud e WordPress – nëse doni të përshpejtoni blogun ose faqen tuaj në WordPress, patjetër që duhet të provoni një nga planet e hostimit të cloud të WordPress të HostGator. Në këtë plan, faqja juaj do të ngarkojë 2.5 herë më shpejt, për shkak të arkitekturës së tyre të pritjes së cloud, CDN, shtresave të shumta caching dhe serverëve me densitet të ulët. Plani Baby Cloud është më i popullarizuari, sepse lejon të presësh domene të pakufizuara.

Hostgator-wordpress-cloud-hosting-shqyrtim

Planet e pritjes VPS në HostGator janë disa nga më të mirat në industri, me çmime që variojnë midis 19,99 $ / muaj dhe 39,95 $ / muaj. Për sa i përket burimeve, mund të merrni deri në 8 GB RAM, CPU 4 bërthama, 240 GB hapësirë ​​në disk dhe 3 Bandwidth të TB. Këto plane janë gjithashtu të shkallëzuara, do të thotë që ju mund të shtoni burime në fluturim për të vazhduar me kërkesat në rritje të faqes tuaj.

Hostgator-vps-hosting-shqyrtim

Serverë të përkushtuar mund të blihet me Linux ose Windows OS, dhe ju mund të zgjidhni midis opsioneve gjysmë të menaxhuara dhe plotësisht të menaxhuara. Plus, të gjithë serverët vijnë me 3 IPv6 të dedikuar dhe mbrojtje DDoS.

Hostgator-dedikuar-hosting-shqyrtim

Serveri i dedikuar në nivelin e hyrjes është me çmim 119 $ / muaj dhe ka specifikimet e mëposhtme: CPU Intel Xeon-D me 4 fije thelbësore / 8, 8 GB RAM, 1 TB HDD dhe bandwidth të papërcaktuar. Serveri më i shtrenjtë në HostGator fillon me 149 $ / muaj dhe krenohet me 32 GB RAM, 1 TB SSD dhe bandën e tij të pa-matur.

Hosting bazuar në Windows nuk është ekskluziv për serverët e dedikuar, HostGator ju ofron mundësinë për të blerë plane të përbashkëta të përbashkëta të bazuara në Windows, si dhe nga aq pak sa 4.47 dollarë në muaj. Planet në këtë kategori shfaqin hapësirë ​​të pakufizuar në disk, gjerësi bandë e pa-matur, dhe vijnë me panelin e kontrollit Plesk të përfshirë.

Planet e shitësit filloni me 19,95 $ / muaj për 60 GB depozitim, gjerësi bandë 600 GB dhe mbajtja e pritjes për domene të pakufizuara. licencat cPanel, WHM dhe WHMCS përfshihen me secilën pako.

Hostgator-reseller hosting-nga shqyrtime

Karakteristikat e Hosting HostGator

Planet e organizimit të HostGator janë të mbushura me karakteristika të mahnitshme dhe freebies, duke i bërë ato disa nga planet më të rrumbullakosura të pritjes në industri. Pa ado më tej, këtu është një përmbledhje e karakteristikave të hostit të HostGator:

 • Planet e mbajtjes bazuar në Windows dhe Linux;
 • Plesk, cPanel, WHM & Licencat e WHMCS të përfshira falas;
 • Garanci e kthimit të parave prej 45 ditësh;
 • 99.9% garanci në kohë;
 • Shërbime të migracionit falas (përfshirë fushën, uebfaqen, transferimin e MySQL dhe transferimin e skenarit);
 • Pritja e aplikacioneve (WordPress, Joomla, Drupal, Magento);
 • Një gamë e gjerë e gjuhëve programuese të mbështetura (CGI, Fast CGI, PHP 5, Ruby on Rails, Perl, Python, SSL);
 • Hyrje në SSH & hyrje e plotë e rrënjës;
 • Vegla falas për krijimin e faqes në internet;
 • Mjete SEO;
 • Opsione të menaxhuara dhe gjysmë të menaxhuara të serverit;
 • Kopje rezervë të të dhënave javor në vend;
 • IP dhe SSL të dedikuara falas të përfshira me disa plane;
 • Shtesa të disponueshme për blerje në arka (CodeGuard, SiteLock, GSuite, Privacy Domain);
 • Planet e shkallëzimit të pritjes;
 • Kredi për marketing falas (Google AdWords, Yahoo / Bing);
 • 24 x 7 mbështetje;
 • Opsionet e ruajtjes HDD dhe SSD janë në dispozicion me disa plane.

Regjistrimi Uptime HostGator & Performance

Siç e përmendëm më parë, HostGator ofron 99.9% garanci në kohë për planet e tyre të përbashkëta. Në mënyrë që të provojmë kohën e tyre, ne kemi krijuar një faqe në internet me HostGator dhe kemi filluar matjen e përdorimit të kohës UptimeRobot. Ne e kemi vëzhguar këtë faqe në internet për më shumë se një vit dhe kemi arritur në përfundimin, se garancia e tyre është me të vërtetë e vërtetë. Në fakt, ata janë aq të qëndrueshëm dhe të besueshëm sa janë shumë mbi garancitë e tyre.

Këtu është një fotografi për prova:

mbajtës i hostit për muajin janar

HostGator Uptime – Janar 2018

Në 30 ditët e fundit ne kemi provuar 2 minuta kohë të dhurimit. Siç mund ta vini re, koha e përgjigjes së serverit është vetëm 79 ms.

Sipas Pingdom koha e ngarkesës është 371 ms, që është më shpejt se 98% e faqeve të tjera të internetit të testuara.

pingdom testi i shpejtësisë së hostgatorit

Performance HostGator – Testuar me Pingdom

Të gjitha rezultatet e testit të mësipërme përfundojnë se HostGator është i besueshëm dhe ofron shërbim me performancë të lartë.

Ndihma për klientët HostGator

Kanalet e mbështetjes së klientit të HostGator përfshijnë mbështetje pa telefon, biseda live dhe mbështetje të bazuar në email. Një bazë e gjerë e njohurive është gjithashtu e disponueshme për klientët të hapur për një mbështetje të vogël të vetë-ndihmës. Mbështetja e komunitetit është në dispozicion në forumin HostGator, ku mund të shfletoni më shumë se 330,000 tema dhe të merrni njohuri nga mbi 200,000 anëtarë.

Hostgator-online-mbështetje

Përkundër shumë opsioneve të mbështetjes në dispozicion, mbështetja ndaj klientit të HostGator është vlerësuar dhe kritikuar, por kjo nuk është aspak befasuese duke marrë parasysh bazën e tyre të madhe të klientëve.

rekuizitë & Kundërvajtjet e HostGator

HostGator është një ofrues i themeluar dhe i njohur i programeve hosting me plane të pasura të pasurive që përmbajnë më shumë nevojat e pritjes. Kjo duke u thënë, le të shohim se cilat janë të mirat dhe të mirat e HostGator.

rekuizitë

 • Mundësitë e hostimit të Linux dhe Windows
 • Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh
 • Planet pritëse të pasura me karakteristika
 • Shërbime të migrimit falas
 • cPanel dhe Plesk më të licencuarit

Cons

 • Periudhat e gjata të angazhimit për të përfituar nga ulja e çmimeve (p.sh. 36 muaj)
 • Asnjë domen falas me planin e përbashkët të pritjes

HostGator ofron plane muaj për muaj, megjithatë, për të shijuar çmime më të ulëta, mund t’ju duhet të jeni serioz në lidhje me angazhimin ndaj HostGator. Kjo mund të mos jetë mirë me klientët që nuk dëshirojnë të kapen në llojin e situatave të kyçjes së shitësit.

Për sa i përket besueshmërisë, HostGator premton të ruajë faqen tuaj dhe të funksionojë 99.9% të kohës. Garancia e tyre 45-ditore e kthimit të parave është gjithashtu mbi mesataren e industrisë, duke ju dhënë shumë kohë për t’i vënë në provë shërbimet e tyre.

Përfundim i Shqyrtimit të HostGator

HostGator është një prani e themeluar mirë në industrinë e web hosting që po bëhet gjithnjë e më konkurruese, madje edhe e mbushur me njerëz. Përveç periudhave të gjata të angazhimit, planet pritëse të HostGator janë të njohura për të mbushura me karakteristika dhe freebies të përfshira. Ata ofrojnë një grup të larmishëm të planeve të hostimit, të cilat janë ndërtuar me shkallëzim në mendje, i cili shoqërohet me faktin se ata gjithashtu ofrojnë shërbime të regjistrimit të domain dhe intimitetit të domain. Kjo i bën ata një zgjedhje të përshtatshme për ata që duan të kenë domainin dhe faqen e tyre të internetit të pritur në të njëjtin ofrues.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector