Farë është FTP dhe si ta përdorim atë?

01.06.2020
Udhëzime & Udhëzime 'Farë është FTP dhe si ta përdorim atë?
0 8 мин.

çfarë është ftp si ta përdorim atë


Nëse po ndërtoni një faqe në internet për veten tuaj, herët a vonë do të duhet të ngarkoni disa skedarë në serverin tuaj. Ka mënyra të ndryshme për të ngarkuar skedarët në faqen tuaj të internetit, por mënyra më e shpejtë dhe më e përshtatshme është të përdorni FTP.

FTP është shkurtesa për “File Transfer Protocol”. Theshtë mënyra se si transferohen skedarët përmes internetit midis dy kompjuterëve. Për të përdorur FTP, do t’ju duhet një program FTP. Ka programe të ndryshme FTP në dispozicion, disa janë falas të tjerët janë komercialë.

Koncepti i secilit softuer FTP është në thelb i njëjtë: dy dritare, një që tregon skedarët nga kompjuteri juaj lokal dhe një tjetër që tregon skedarët nga serveri në internet. Të dy dritaret mund të komunikojnë me njëri-tjetrin me komanda klikimi ose zvarritjeje. Për të qenë në gjendje të lidheni me një server në internet, duhet të vendosni fillimisht informacionin e hyrjes. Pa këto të dhëna nuk mund të ngarkoni ose shkarkoni skedarë nga një server përmes FTP.

Në pjesën tjetër të artikullit do t’ju mësoj se si të zgjidhni një program të besueshëm, të vendosni lidhjen dhe të transferoni skedarët. Unë gjithashtu do t’ju tregoj disa truket për t’ju kursyer ca kohë.

Në këtë tutorial do të mësoni:

 • Cilin softuer FTP për të zgjedhur dhe pse?
 • Si të përdorni programin e zgjedhur FTP?
 • Këshilla dhe truket se si të shpejtoni transferimin e skedarëve.

Softwarefarë programi FTP duhet të përdor?

Siç u përmend, ka shumë programe nga të cilat mund të zgjidhni, por këtu janë 3 programet e mia më të preferuara FTP që do të rekomandoja.

Nëse jeni përdorues MAC, aplikacioni më i mirë FTP për ju është CyberDuck. Për një përdorues të windows do të rekomandoja FileZilla dhe nëse preferoni një FTP të bazuar në shfletues, duhet të zgjidhni FireFtp, që është një zgjatje FireFox.

softuer më të mirë ftp

Cyberduck është një program falas FTP që ka paguar opsione. Shtë në dispozicion edhe për Mac dhe Windows, megjithatë është aplikacioni më i popullarizuar FTP i përdorur në mesin e përdoruesve të iOS.

FileZilla është një softuer falas, me burim të hapur, ndoshta më i popullarizuari në Windows. Isshtë i besueshëm dhe azhurnohet shpesh. Shtë në dispozicion edhe për Macintosh.

FireFTP është një zgjatje specifike e FireFox, e cila mund të instalohet në shfletuesin tuaj. Fatkeqësisht funksionon vetëm me FireFox dhe nuk është në dispozicion për Chrome ose shfletuesin tjetër të internetit.

Këto janë tre programet që unë përdor dhe rekomandoj. Nëse jeni duke përdorur softuer të tjerë FTP që ju pëlqen, ju lutemi na tregoni në komentet në fund të kësaj faqe.

Si të përdorni një program FTP?

Pasi të keni instaluar programin tuaj të preferuar FTP në kompjuterin tuaj, do t’ju duhet të vendosni lidhjen. Për t’u lidhur me serverin tuaj të internetit, do t’ju duhet një host ftp, emri i përdoruesit dhe fjalëkalimi. Këto informata zakonisht dërgohen përmes postës elektronike nga ofruesi juaj i web hosting-it në regjistrim. Nëse plani juaj i pritjes lejon të keni shumë llogari FTP, ju lehtë mund të krijoni një llogari të re përmes cPanel. Për shembull, Pritja InMotion dhe BlueHost ju lejon të keni sa më shumë llogari FTP sa të keni nevojë.

ftp vendosi një lidhje të re

Pasi të keni të gjitha të dhënat e nevojshme, thjesht krijoni një lidhje të re në programin FTP dhe ruani atë. Softueri do ta kujtojë këtë lidhje dhe ju lehtë mund të lidheni me serverin tuaj kur të keni nevojë për të.

Pasi të keni vendosur lidhjen me serverin tuaj, do të keni mundësi të ngarkoni, shkarkoni, ndryshoni, riemëroni, fshini dhe shikoni skedarët dhe dosjet.

ngarkoni skedarë me programin FTP

Përdorimi i zakonshëm i programit FTP

Në këtë pikë ju e dini se si të vendosni një program FTP, si të krijoni një llogari FTP dhe të krijoni një lidhje. Por, le të shohim se cilat shembuj të jetës reale mund ta përdorim.

Nëse jeni duke përdorur WordPress ose Joomla për të ndërtuar faqen tuaj të internetit, imazhet mund të ngarkohen përmes menaxherit të mediave, kështu që nuk do të keni nevojë t’i ngarkoni përmes FTP. Megjithatë, ekzistojnë disa kufizime në madhësinë dhe numrin e skedarëve që mund të ngarkoni në një kohë brenda Joomla dhe WordPress. Kështu që ngarkimi me shumicë do të jetë i mundur vetëm me një program FTP.

Një shembull tjetër i jetës reale është kur duhet të riemërtoni skedarët, për shembull skedarin htaccess.txt në .htaccess për të mundësuar URL-të miqësore të motorit të kërkimit dhe mod_rewriting.

Ndonjëherë ju duhet të ndryshoni lejen e disa dosjeve ose skedarëve në mënyrë që të përdorni disa shtesa ose shtesa.

Google dhe skedari tjetër i verifikimit të motorit të kërkimit gjithashtu mund të ngarkohet përmes FTP. Rikthimi i faqes tuaj të internetit ose zhvendosja në një server të ri do të kërkojë gjithashtu përdorimin e FTP.

Këto janë vetëm disa shembuj se për çfarë mund të përdoret një aplikacion FTP, por ka shumë më tepër për të.

A ka ndonjë alternative për FTP?

Nëse llogaria juaj në web hosting është duke përdorur cPanel, në vend që të përdorni FTP, mund të menaxhoni skedarë dhe dosje me mjetin e integruar “Flie Manager”. Kjo funksionon e ngjashme me një softuer FTP, megjithatë është i bazuar vetëm në shfletues. Ju mund të përdorni mjetin vetëm nëse jeni regjistruar në llogarinë tuaj të pritjes.

Një mënyrë tjetër për të menaxhuar skedarët në një server në internet është me komandat SSH. Lidhja SSH nuk është aktivizuar në çdo llogari pritëse dhe është më e ndërlikuar të përdoret.

Truket dhe sugjerimet me FTP

Kur ngarkoni skedarë me shumicë, mund të duhen minuta ose edhe orë për të ngarkuar një numër të madh skedarësh në serverin tuaj të internetit. Një skedar i madh mund të ngarkohet më shpejt sesa shumë të vogla. Pra, për të shpejtuar gjërat, ju mund të kompresoni skedarët që do të ngarkohen në një skedar .zip dhe pasi të ngarkohet .zipi, ju mund të nxirrni skedarët në server. Ky proces është shumë më i shpejtë sesa ngarkimi i secilit skedar individualisht.

Fjalët përfundimtare dhe rekomandimi

Pra, a duhet të konsideroni të përdorni një program FTP? Unë definitivisht do të rekomandoja të instalonit një program FTP në kompjuterin tuaj nëse jeni duke krijuar faqe interneti. Në fillim mund të mos e përdorni sa më shpesh, por pasi të njiheni më shumë me ndërtimin e sitit, do të mësoheni me të. Kur krijoni një llogari FTP, sigurohuni që të zgjidhni një përdorues dhe fjalëkalim të fortë; mos përdorni të njëjtat informacione të hyrjes si për WordPress-in apo Joomla-n ose login tjetër.

Nëse keni pyetje ose sugjerime në lidhje me FTP, paraqisni komentet tuaja në komentet më poshtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector