Isfarë është Domain Multiple & Web Hosting?

01.06.2020
Udhëzime & Udhëzime 'Isfarë është Domain Multiple & Web Hosting?
0 13 мин.

ajo-është-shumë-domain-website-hosting


Po kërkoni në web hosting për faqen tuaj të internetit të sapo ndërtuar? Apo edhe ato të shumëfishta? Nëse kjo është rasti, keni mbërritur në postimin e duhur në internet. Pse? Sepse në këtë artikull, do të hedhim një vështrim se si është e mundur të presim më shumë se 1 faqe në internet në mënyrë të efektshme dhe të arsyeshme.

Para së gjithash, do të zbuloni se çfarë do të thotë të presësh më shumë se 1 faqe në internet ose një domain duke përdorur një plan të përbashkët pritjeje. Sapo ta dini këtë, ne do të vazhdojmë dhe do të elaborojmë në 3 kompanitë më të mira të pritjes që ofrojnë pritjen për faqe të shumta.

Farë do të thotë Të presësh në uebfaqe / fusha të shumëfishta?

Pritja e një uebsajti të vetëm është mjaft e lehtë këto ditë. Thjesht e gjeni veten një kompani e mirë për mbajtjen në internet që ofron veçori të shkëlqyera për çmime të arsyeshme dhe shkoni me të. Procesi i regjistrimit është drejt përpara me shumicën e shërbimeve dhe ndryshon vetëm pak.

Por mund të pyesni: a është e mundur të pritni më shumë se 1 faqe në internet me të njëjtën kompani? Përgjigja e shkurtër është: Po, sigurisht që është e mundur! Ok ’Mirë, unë e marr atë. Por, a mund të pres në uebfaqe të shumëfishta në një llogari të vetme? ‘(Mund të pyesni). Pyetja është plotësisht e kuptueshme. Në fund të fundit, kush dëshiron të paguajë strehimin për çdo faqe të re të lëshuar? Kjo nuk do të ishte shumë fitimprurëse, apo jo? Pra, a është e mundur?

Po, mund të organizoni më shumë se 1 faqe në internet duke përdorur një llogari të vetme të hapur pritëse. Theështja është se ju nuk duhet të paguani veçmas për çdo faqe të re që zotëroni. Nëse zgjidhni planin e duhur të strehimit që mbështet shumë faqe interneti, duhet të regjistroheni vetëm një herë, në fillim.

Ka shumë shërbime në internet që mbështesin 2, 3 ose madje edhe faqe interneti (fusha) të pakufizuara për të pritur në një llogari të veçantë. Por cilat janë përfitimet e përdorimit të një shërbimi që lejon që faqet e internetit të shumta të hostohen?

Përfitimet për planet e shumëfishta të mbajtjes në internet

E para, dhe ndoshta më e rëndësishmja që vie me zgjedhjen e një plani hosting që mbështet faqe të shumta të internetit, është fakti që ju mund ta zgjeroni biznesin tuaj lehtë dhe shpejt. Pse ndodh kjo? Vetëm mendoni për këtë! Le të themi se dëshironi të krijoni një uebfaqe të re që është krejtësisht e ndryshme nga ajo me të cilën punoni tashmë.

Në këtë situatë, nëse jeni regjistruar në një plan pritës që ju jep vetëm mundësinë për të pritur 1 faqe të vetme, mund të duhet të blini një plan të ri për këtë faqe tjetër që po planifikoni. Por gjërat janë krejtësisht të ndryshme, nëse keni një plan që mbështet shumë faqe interneti që nga fillimi.

Ju mund të shtoni një faqe të re në plan çdo herë që ju duket e përshtatshme. Shumica e shërbimeve të pritjes vijnë me një metodë të thjeshtë dhe të shpejtë për të ndihmuar në shtimin e një emri të ri domain në planin tuaj ekzistues. Kompanitë zakonisht kanë një seksion ose buton të dedikuar që merret saktësisht me këtë proces.

Një përfitim tjetër, është se shansi juaj për t’u gjetur në internet do të rritet pak nëse keni më shumë se 1 faqe interneti. E vërteta është se duhet më shumë kohë për të menaxhuar shumë faqe interneti. Por nëse keni një që funksionon mirë (ka të ardhura të qëndrueshme për vizitorët), mund të jetë një ide e mirë për të investuar më shumë kohë në diçka të re.

Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të mbuloni më shumë terren. Nuk është e domosdoshme të krijoni një sit që është krejtësisht i ndryshëm nga tema nga ai që keni tashmë. Për shembull, nëse keni një sit që flet për telefonat inteligjentë, mund të krijoni një të re në lidhje me laptopët. Duke bërë këtë, ju mund të gjeni më shpejt faqen e internetit të përfunduar, dhe përmbajtja e re mund të vijë në mendjen tuaj më lehtë.

Tani, le të vazhdojmë më tej, dhe të flasim për 3 kompanitë më të mira të pritjes që ofrojnë pritje për shumë faqe në internet në një llogari të vetme të hapur:

Pritja për lëvizje

Inmotion-hosting-shumta-faqetInMotion është një kompani e mirënjohur amerikane për pritje në internet. Ata ofrojnë shumë shërbime për çdo buxhet. Për shembull, vetëm në seksionin e pritjes, ju mund të gjeni të gjitha shërbimet e mëposhtme: mbajtjen e përbashkët (biznesin), hosting VPS, serverët e dedikuar, hostin e shitësit dhe mbajtjen e WordPress.

Këtë herë ne do të kontrollojmë shërbimin e përbashkët të pritjes që ata ofrojnë. Ashtu si shumica e kompanive të tjera pritëse, InMotion gjithashtu e ndan këtë shërbim në 3 plane të veçantë. Këto quhen Launch, Power dhe Pro.

Të tre planet që përmenda mbështetje për shumë faqe në internet:

 • Nisja – mbështet 2 faqe interneti – kushton 6.39 $ / muaj
 • Fuqia – mbështet 6 faqe interneti – kushton 8,49 $ / muaj
 • Pro – mbështet uebfaqe të pakufizuara – kushton 14,71 $ / muaj

Pricesmimet e mësipërme të shkruara janë në dispozicion nëse paguani për 2 vjet përpara. Vetëm për 1 vit, çmimet do të rriten pak, por jo shumë. Plani i tretë i quajtur Pro është vlera më e mirë për paratë tuaja, kështu që unë do të flas për atë:

Siç mund ta shihni më lart, ky plan ju lejon të keni një numër të pakufizuar faqesh në internet në 1 llogari të vetme. Ky është një lajm i shkëlqyeshëm. Por që nga ky rast, ju duhet burime dhe veçori që do t’ju ndihmojnë të menaxhoni shumë faqe interneti, natyrisht. Për fat të mirë, InMotion do t’ju japë gjithçka që ju nevojitet për të menaxhuar me efikasitet çdo uebfaqe të vetme që lansoni.

Për shembull, ju merrni hapësirë ​​të pakufizuar në disk SSD për ruajtjen e të gjitha të dhënave tuaja, bandës së pakufizuar dhe një numër të pakufizuar të llogarive të postës elektronike. Në krahasim me planin e parë (Nisja), Pro vjen me 4x performancë më të lartë në numrin e bërthamave të CPU të disponueshme dhe sasinë e RAM në dispozicion për fuqinë përpunuese.

Diqka e shkëlqyeshme për këtë plan, është mundësia për të përdorur mjete falas për marketing: kredi reklamimi, mjete të menaxhimit të klientit, statistika të vizitorëve dhe madje edhe një ndërtues falas në internet (përfshin shumë shabllone falas që duken mirë në të gjitha pajisjet). Të gjitha këto mjete do t’ju ndihmojnë të rriteni më shpejt dhe të jeni më të dukshëm në botën online.

InMotion i jep një theks të madh pasjes së një platforme të sigurt. Ky plan aktual vjen me shumë karakteristika të sigurisë të ndërtuara në të. Për shembull, ju merrni një çertifikatë falas SSL, rezervë automatik falas (të tjerët ngarkojnë për këtë) dhe mbrojtje falas hack me mbrojtje DDoS, si dhe.

Hostgator

Hostgator-shumta-domain-hostingHostGator është gjithashtu një kompani amerikane që vjen me çmime mjaft të ulëta dhe shumë karakteristika në të gjitha planet e tyre të pritjes. Ashtu si me InMotion, në rastin e HostGator do të përqendrohemi në pritjen e përbashkët.

Ky shërbim vjen në 3 pako të veçanta:

 • Plani i kapjes: 2.75 $ / muaj
 • Plani i bebeve: 3,95 $ / muaj
 • Plani i biznesit: $ 5.92 / muaj

Për shkak të faktit se plani i parë mbështet vetëm 1 faqe interneti të vetme, unë do të vazhdoj dhe do të flas për 2 planet e tjera më të larta: Foshnja dhe Biznesi.

Plani Baby vjen me mundësinë për të pritur një numër të pakufizuar faqesh në internet që nga fillimi. Ju e keni lexuar atë të drejtë: një numër të pakufizuar faqesh në internet për vetëm 3,95 dollarë në muaj. Nëse kjo nuk është një gjë e madhe, nuk e di se çfarë është.

Të dyja, Foshnjat dhe planet e biznesit ju japin një çertifikatë falas SSL, bandë gjerësi të paplasifikuar dhe qindra instalime me një klikim, përfshirë CMS-në e njohur, WordPress.

Megjithatë, plani i biznesit përfshin disa përfitime të tjera krahasuar me paketën e mëparshme. Do të merrni gjithashtu një adresë IP të dedikuar falas dhe mjete falas SEO për t’i bërë faqet e internetit tuaj të dalin nga turma. Gjithashtu, mund të azhurnoni lirshëm në një SSL Pozitive (mbështetur nga një garanci me vlerë 10K).

Në thelb, gjithçka që mund të nevojitet ndonjëherë për të pritur shumë faqe në internet në një llogari të vetme, është e pranishme në paketën e 3-të.

Bluehost

Bluehost-shumta-website-hostingBluehost është kandidati ynë përfundimtar për të pritur shumë faqe në internet në një llogari të hapur unike. Të qenit i fundit nuk do të thotë më keq me çfarëdo mënyre. Bluehost është një nga zgjedhjet më të mira kur zbret në web hosting.

Të gjitha planet e tyre të përbashkëta të pritjes janë hartuar me kujdes për të kënaqur të gjitha llojet e njerëzve. Ju mund të zgjidhni nga 4 plane të ndara të përbashkëta të pritjes, por e para vetëm ju lejon të keni 1 faqe interneti të vetme, kështu që unë do ta kaloj atë.

3 planet e tjera vijnë si vijon:

 • Plus: 5,95 $ / muaj
 • Zgjedhja Plus: 5,95 $ / muaj
 • Pro: 13.95 $ / muaj

Të gjitha këto paketa ju japin mundësinë për të pritur një numër të pakufizuar faqesh në internet. Pavarësisht se cilën do të zgjidhni, karakteristikat e mëposhtme përfshihen të gjitha në secilën pako:

 • Hapësirë ​​e pakufizuar e magazinimit SSD
 • Gjerësia e bandës së pashoqe
 • Certifikatë falas SSL
 • Ekspertët e Spam-it
 • 200 $ vlera e ofertave të marketingut
 • Mbështetje e nivelit të lartë të klientit (lehtësisht më e mira në biznes së bashku me InMotion)

Paketa Pro gjithashtu do t’ju japë një adresë të dedikuar IP së bashku me veçoritë e privatësisë së domain dhe opsionet e rezervimit të faqes. 2 opsionet e fundit janë gjithashtu të pranishme në planin Choice Plus.

përfundim

Tani ju e dini se çfarë është në të vërtetë hosting shumë faqe interneti. Ideja është se duhet të kërkoni një plan pritës që ju lejon të keni më shumë se 1 faqe në internet në një llogari të vetme. Në këtë mënyrë, nuk do të duhet të paguani shërbimin që do të zgjidhni.

Nuk ka rëndësi se cili prej 3 kandidatëve të listuar këtu, do të shkoni me të. Të tre ata kanë atë që duhet për të pritur më shumë se 1 faqe në internet në mënyrë efikase. Mendoni për nevojat tuaja specifike dhe nuk do të dështoni!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector