Si & Pse të filloni një Blog Personal?

01.06.2020
Udhëzime & Udhëzime 'Si & Pse të filloni një Blog Personal?
0 26 мин.

start-personal-blog


Interneti është plot me ide dhe ka shumë hapësirë ​​për to. Të gjithë pëlqejnë të ndajnë diçka rreth asaj që po ndodh në jetën e tyre personale ose profesionale, ose në mendjet e tyre. Për më tepër, gjithmonë ekzistojnë njerëz të interesuar pasi 77% e përdoruesve të internetit lexojnë postime në blog.

Përveç arritjes së një audiencë të gjerë, ka shumë përfitime për të filluar blog-un tuaj personal. Ju mund të krijoni një marrëdhënie të qëndrueshme me audiencën tuaj që bazohet në besimin e ndërsjellë. Ata do të kenë një shembull të procesit tuaj të mendimit, vlerat tuaja personale dhe gjithçka që ju mbani më të rëndësishmet. Shtë një mënyrë për t’u përfshirë me ta në një nivel më personal. Alsoshtë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndërtuar markën tuaj personale dhe për t’i bërë klientët t’ju drejtojnë juve gjatë procesit. Me pak fjalë, një blog personal ju lejon të përhapni fjalën për gjithçka që keni për t’i treguar botës.

Por, para se të kalojmë në hapat për ta bërë këtë, është së pari e rëndësishme të flasim për atë që është një blog personal.

Farë është një Blog Personal?

Një blog personal është një hapësirë ​​ku ju mund të shkruani për asgjë, pa pasur ndonjë synim të veçantë ose pa pasur nevojë të gjurmoni audiencën tuaj. Shumë njerëz e bëjnë atë vetëm për argëtim ose për të bashkëvepruar me njerëzit. Blog-u juaj nuk duhet të ketë asgjë me biznesin tuaj, megjithëse mund të ndikojë në të.

Në thelb, një blog personal është një faqe në internet hobi për njerëzit me interes dhe hobi të njëjtë ose të njëjtë. Ata do të vijnë për të lexuar në lidhje me mendimet dhe idetë tuaja dhe të ndajnë të tyret me ju. Shtë një shans i mirë të takosh njerëz që janë në të njëjtën faqe si ti.

Sidoqoftë, siç thashë, mund të ketë një ndikim të thellë edhe në biznesin tuaj. Për fillestarët, definitivisht mund të ndikojë në ekspozimin tuaj profesional. Pasja e një vendi ku njerëzit mund të vijnë për të lexuar interesat dhe mendimet tuaja personale është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndërtuar markën tuaj personale. Sidoqoftë, shumë njerëz nuk e bëjnë këtë sepse mendojnë se nuk kanë kohë për të.

Por realiteti është, nëse mund t’i kushtoni rreth 30 minuta shkrimit çdo ditë ose edhe të paktën një rast në javë, do të paguajë. Natyrisht, sasia e saktë e kohës që duhet të investoni për të punuar në të do të varet nga ajo që dëshironi të arrini me të.

Para se të zbresim në përfitimet e shumta për të drejtuar një blog personal, së pari do të shpjegojmë se si mund ta bësh atë të ndodhë. Nisja e blogut tuaj është më e lehtë nga sa mendoni. Do të kërkojë vetëm një orë ose dy nga vëmendja juaj e përqendruar dhe pa aftësi programuese çfarëdo.

Krijimi i Blog-ut tuaj personal WordPress

Rreth 30% e të gjitha faqeve të internetit në Web funksionojnë në WordPress, sepse është kaq e thjeshtë për t’u përdorur sa që çdokush mund të krijojë një faqe në internet me të. Të dy fillestarët dhe profesionistët e duan këtë sistem të menaxhimit të përmbajtjes, sepse e bën drejtimin e një faqe në internet shumë efikase.

Sidoqoftë, para se të filloni faqen tuaj të internetit me të, do t’ju duhet një emër domain tërheqës dhe hapësirë ​​pritëse për të. Kjo na çon në dy hapat e parë të procesit.

1. Blerja e një Emri Domain

Para së gjithash, rrëmbeni një fletë letre dhe stuhi mendimesh emrin e domain. Duhet të jetë diçka tërheqëse dhe diçka që komunikon qartë se për çfarë bëhet fjalë për blogun tuaj ose për kë është. Ju duhet të merrni të paktën disa ditë për të ideuar emrin e domain tuaj dhe të bëni një analizë të tërë për të cilën do të funksiononte më mirë dhe cili është më i shitshmi. Shtë e rëndësishme që të shkoni me diçka që thjesht lëkundet nga gjuha juaj.

Pasi të keni dalë me një emër të duhur domain, kontrolloni nëse është i disponueshëm. Ju mund ta bëni atë në një mori faqesh në internet, të tilla si, GoDaddy ose NameCheap. Ju gjithashtu mund ta kaloni këtë hap dhe ta bëni pasi të keni dalë me një emër të përshtatshëm domeni. Do të jeni në gjendje të kontrolloni disponueshmërinë e domain-it dhe madje ta blini atë në kompaninë pritëse që ju zgjidhni. Për ta bërë atë edhe më të mirë, ju mund ta merrni falas përmes shumicës së ofruesve të pritjes.

2. Merrni një Plan Hosting

Pasi të keni një emër domaini ku njerëzit mund të arrijnë në faqen tuaj, do të duhet të keni një pjesë të vogël të internetit. Pasi të keni një plan të duhur të strehimit, do të keni mundësi të instaloni WordPress me një klik të vetëm dhe të filloni të hartoni faqen tuaj. Por përpara se të ndodhë, do të duhet të bëni një zgjedhje midis ofruesve të shumtë të disponueshëm të pritjes. Për t’i bërë gjërat më të lehta për ju, ne kemi zgjedhur tre ofrues të pritjes që i gjetëm më të përshtatshmit për blogerët, si në aspektin e efektivitetit, ashtu edhe të buxhetit.

Nëse jeni duke bërë gjithçka vetë, duhet të siguroheni që ekipi i ndihmës së klientit të ofruesit tuaj të pritjes është prapa jush. Ju dëshironi të keni një ekip ekspertësh që ju ndihmojnë të zgjidhni çdo vështirësi teknike me të cilën mund të përballeni gjatë rrugës dhe më besoni mua, do t’ju duhet.

 • SiteGround: është lehtësisht një nga zgjidhjet më të njohura dhe më të lira të pritjes për WordPress. Shtë krejtësisht e besueshme dhe i bën faqet të ngarkojnë brenda 600 milisekonda. Pra, nuk do të keni vetëm një themel të fortë për blogun tuaj, por edhe një përvojë vrasëse të përdoruesit. Plani i tyre kushton 3,95 dollarë, dhe do të keni lehtësi të menaxhoni 10,000 vizita çdo muaj.
 • Bluehost: është gjithashtu tepër popullor, kryesisht sepse planet e tyre janë të lira dhe ato thjesht rinovuan arkitekturën e serverëve të tyre. Ju mund të merrni një plan pritjeje për vetëm 2,95 dollarë në muaj. Kjo do t’ju japë një shërbim të qëndrueshëm që do të lejojë që blogu juaj të funksionojë më shpejt se mesatarja e industrisë. Për më tepër, paneli i tyre i kontrollit është jashtëzakonisht i lehtë për t’u përdorur.
 • Hostgator: është një nga ofruesit e paktë të pritjes që ofrojnë pritje të lirë cloud për klientët e tyre. Cloud Hosting është më i besueshëm dhe shumë më shpejt se gjithçka tjetër atje. Kjo është e vërtetë kryesisht sepse është duke u mbështetur në një rrjet të tërë serverash dhe kompjuterash, jo në një numër të zgjedhur të serverëve si të gjithë të tjerët. Kjo është arsyeja pse është e shkëlqyeshme që HostGator po ofron një paketë për 4,95 dollarë në muaj.

Ju mund të bëni zgjedhjen tuaj bazuar në buxhetin tuaj ose përvojën që dëshironi të keni. Ju duhet të bëni vetë hulumtimin tuaj edhe për këto kompani, por ne mund t’ju sigurojmë se ato do të jenë perfekte për të drejtuar një blog personal.

Secila prej tyre ofron karakteristika miqësore për përdoruesit që do t’ju lejojnë të krijoni faqen tuaj të internetit me vetëm disa klikime.

3. Instaloni WordPress

Tani, pasi të keni blerë planin tuaj të strehimit dhe të keni akses në cPanel, thjesht duhet ta shfletoni atë për të gjetur ikonën WordPress. Duhet vetëm një klikim i vetëm për ta instaluar atë dhe për të filluar faqen tuaj të internetit nga atje. Do të përshëndeteni nga një ekran i mirëpritur që është i njëjtë për çdo përdorues të WordPress, dhe nga atje, varet nga ju se si e dizajnoni atë.

4. Dizajnoni Faqen Tuaj

Ka dhjetëra mijëra tema të disponueshme për WordPress, kështu që thjesht duhet të zgjidhni atë që i përshtatet personalitetit tuaj dhe markës më të mirë. Ka shumë tema që mund t’i përdorni falas, por ne nuk do t’ua rekomandojmë nëse nuk keni ndonjë aftësi për kodim. Temat e bëra profesionalisht, të para-koduara janë më të mirat për përdoruesit e rinj. Edhe pse kushtojnë rreth 60 dollarë, do të keni shumë më pak punë me ta. Zakonisht ata kanë një ndërfaqe intuitive që ju lejon të ndryshoni tekstet, imazhet dhe shkulni elemente të shumta të projektimit sipas dëshirës tuaj.

Sidoqoftë, nëse doni të dilni të gjithë dhe të krijoni uebfaqen tuaj nga e para, duke përdorur mjete të thjeshta tërheqjeje dhe lëshimi, atëherë ekziston një zgjidhje e fuqishme edhe për këtë. Thjesht shkarkoni dhe përdorni Divi, një ndërtues temash për WordPress. Kjo do t’ju lejojë të krijoni një model të përsosur për blogun tuaj.

Farëdo që të keni në mendje, sigurohuni që përfaqëson në mënyrë të përsosur kush jeni dhe mesazhin tuaj. Sa më saktë që dizajni juaj mund të pasqyrojë atë që kërkon blogu juaj, aq më shumë ka të ngjarë që ai të tërheqë audiencën e duhur.

Për më tepër, do të duhet të vendosni faqet e faqes tuaj në një mënyrë që përdoruesit të mund të lundrojnë në një mënyrë gjithëpërfshirëse. Shtë e rëndësishme që ata të arrijnë të gjitha informacionet dhe postimet që po kërkojnë me tre klikime në maksimum. Për më tepër, sigurohuni që të shtoni një shirit kërkimi që e bën gjetjen e postimeve sa më të thjeshtë.

Nëse nuk dëshironi të përzieni shumë me hartimin e faqes tuaj, madje edhe me mjete tërheqjeje dhe lëshimi, mund të punësoni një zhvillues profesional. Mund të shkoni shumë më tej me një faqe në internet të krijuar nga dikush më me përvojë, por gjithashtu do t’ju kushtojë shumë më shumë kapital.

5. Rriteni Blogun tuaj

Pasi të keni mjaftueshëm postime në blog për t’u shfaqur, është koha ta njoftoni botën për ta. Ju do të duhet të hyni në artin e marketingut në blogun tuaj, i cili kërkon mjaft kohë. Në varësi të qëllimeve tuaja specifike, ose mungesës së tyre, ju do të duhet të investoni të gjithë ose asnjë nga energjia juaj në marketing. Postimi në mediat sociale, Blogimi i të ftuarve dhe taktikat e tjera janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të rritur audiencën tuaj. Ju duhet të bëni disa hulumtime në marketingun e blogut tuaj në mënyrë që ta ndihmoni atë të tërheq tërheqjen dhe ta fusni atë në një pozitë që i sjell përfitime biznesit tuaj.

Shtë gjithashtu thelbësore që të hulumtoni disa nga taktikat më të rëndësishme të marketingut për blogerët. Këto janë marketing, SEO, PPC dhe Social Media. Ju nuk duhet të jeni mjeshtër në asnjë prej këtyre, por do të duhet të keni disa njohuri praktike themelore që mund të zbatoni.

Për shembull, kur është fjala për SEO, ju duhet të punoni në lidhjen e brendshme të faqes tuaj dhe të ndërtoni linja lidhëse përmes blogjeve të miqve. Këto janë të dyja lehtë dhe kërkojnë të bësh të njëjtën gjë që do të bësh të gjithë së bashku. Organizimi i informacionit dhe shkrimet cilësore të shkrimit jashtë tij; kështu, ndërlidhja.

Ndërlidhja i lejon përdoruesit tuaj të lundrojnë nëpër uebfaqen tuaj shpejt dhe me lehtësi. Kjo nuk ndikon drejtpërdrejt në SEO-në e faqes tuaj, por përvoja cilësore e përdoruesit që merrni prej saj. Futja e lidhjeve me postimet e tjera të rëndësishme në blogun tuaj do t’i mbajë përdoruesit në faqen tuaj për më gjatë dhe më e rëndësishmja, t’u jepni më shumë vlera atyre.

Blogimi i miqve nga ana tjetër është një nga mjetet tuaja më të mëdha për të rritur blogun tuaj. Shtë mënyra më e përsosur për të marrë trafikun e synuar në blogun tuaj. Mund të arrini tek lexuesit që kanë të njëjtin pasion si i juaji. Kjo është pikërisht ajo që ju doni të bëni, apo jo? Pra, shënjestrimi i blogeve që punojnë në të njëjtën ngrohtë dhe tërheqin të njëjtën audiencë si e juaja, ka një rëndësi thelbësore.

PPC është mënyra më e shpejtë për të siguruar një audiencë të synuar për blogun tuaj, por duhet ta përdorni vetëm nëse keni diçka për të shitur ose keni ndonjë lloj plan biznesi. Sapo të ndaloni pagimin për PPC, ajo sasi e madhe e trafikut do të zhduket. Shtë një zgjidhje afatshkurtër për të fituar më shumë para.

Më në fund, marketingu në media sociale është një mënyrë e mahnitshme për të bërë gjithçka që përmenda më lart. Pavarësisht nëse paguani për reklama ose vendosni ta bëni atë në mënyrë organike, mund të synoni lexuesit e rinj dhe të ndërtoni një komunitet rreth blogut tuaj.

Cilindo prej këtyre që ju zgjidhni ose të gjithë ata sigurohuni që të hulumtoni dreqin nga çdo taktikë dhe të jeni praktik në lidhje me të. Edhe nëse përdorni një taktikë të thjeshtë të rritjes, mund të rritni në mënyrë eksponenciale shanset tuaja për sukses.

Përfitimet e Drejtimit të një Blog Personal

Blogimi ka përfitime të shumta personale dhe profesionale. Të gjitha këto u japin njerëzve një arsye për të ndjekur Blogging si një nga pasionet e tyre. Këtu janë disa arsye të shkëlqyera pse Blogging do t’ju shërbente në shumë nivele.

Jepni shprehje pasionit tuaj

Ka shumë blogje atje që ekzistojnë vetëm për t’i dhënë hapësirë ​​pasionit dhe ideve të dikujt. Mund të jetë çdo gjë nga gatimi, tek biznesi, politika, financat personale, artet marciale, marketingu ose vetë blogezimi, ju e emëroni atë. Nëse keni diçka që ju pëlqen dhe dëshironi ta ndani me të tjerët, blog-et mund të jenë mënyra më e përsosur për ta bërë këtë.

Ju mund ta çoni atë që doni në një nivel tjetër, duke bërë hulumtime shtesë dhe duke formuluar idetë tuaja. Nëse provohet të jetë e vlefshme për lexuesit tuaj, do të përfitojë gjithashtu reputacioni juaj dhe do të ketë përfitime monetare gjithashtu.

Keni një ndikim

Ju mund t’i drejtoni pasionet tuaja drejt mbështetjes së një kauze specifike ose sigurimit që të tjerët të mësojnë nga përvojat tuaja. Nëse shkaku që ju dëshironi të mbështetni është mjedisor, social, politik ose një mënyrë për të marrë mbështetje, Blogging është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta bërë atë.

Shtë mënyra më e përsosur për të thënë diçka askush tjetër, por ju mund të thoni. Ju mund të arrini të gjithë botën në një nivel krejt të ri. Komunikimi i të vërtetave tuaja dhe drejtimi i njerëzve të tjerë drejt tij është një nga gjërat më të kënaqshme që mund të bëni gjatë gjithë karrierës.

Ndani njohuritë tuaja

Nëse dini diçka të veçantë ose keni qasje në informacione që nuk kanë shumë, mund ta ndani atë. Nëse doni të shkëmbeni ekspertizën tuaj ose të gjeni ekspertë të tjerë me qëllime të ngjashme me tuajat, blog-et janë perfekte. Për më tepër, njohuria është e vlefshme, kështu që ju lehtë mund të fitoni para nga blogu juaj dhe të fitoni para nga ajo. Shtë gjithashtu mënyra më e përsosur për të treguar kualifikimet tuaja dhe për të tregtuar shërbimet tuaja në internet.

Askush nuk mund të bëjë saktësisht atë që ju bëni, dhe nuk duhet të keni frikë të ndani procesin tuaj. Nëse njerëzit thjesht mund ta kopjojnë atë dhe ta bëjnë atë vetë, atëherë industria juaj nuk do të ketë nevojë për profesionistë si ju në radhë të parë. Shkëmbimi i njohurive tuaja dhe si përpunoni detyra të caktuara, vetëm do të rrisin besimin e njerëzve që investojnë tek ju. Ju po ndani pjesën më të madhe të asaj që dini, do t’i lejoni njerëzit të shohin një pjesë të punës tuaj.

Punoni në aftësitë tuaja të të shkruarit

Mënyra më e mirë për të punuar në aftësitë tuaja për të shkruar është, ju e keni besuar atë, duke shkruar. Të kesh një blog që është qëllimi i komunikimit cilësor, do të funksionojë në aftësitë e tua të të shkruarit ndryshe nga gjithçka tjetër. Kjo është e shkëlqyeshme sepse lexuesit tuaj do t’ju japin shumë reagime që mund të përdorni për të bërë përmirësime me secilën pjesë të re që filloni të shkruani.

Do të habiteni se si shkrimi mund të organizojë mendimet tuaja dhe mënyrën si e shihni botën. Për më tepër, do të ndryshojë edhe mënyrën e komunikimit me njerëzit në jetën tuaj. Të jesh në gjendje të artikulosh me saktësi mendimet dhe idetë e tua është gjithçka për të cilën bëhet fjalë. Sapo të mund ta bësh këtë, fjalët e tua kanë fuqi shumë më të madhe e cila do të prekë të gjitha fushat e jetës dhe biznesit tënd.

Mësoni si të krijoni një rrjedhë pasive të të ardhurave

Shumë njerëz fillojnë një blog si një mënyrë për të fituar para në internet. Zakonisht fillojnë me një blog që u jep ide për niches të reja që mund t’i bëjnë më shumë para. Drejtimi i një blog në një mënyrë që të fitojë para do t’ju ndihmojë të kuptoni më shumë rreth asaj se si funksionon eCommerce. Mund të jetë një investim që lulëzon në perspektivat e ardhshme.

Të dish të përdorësh vëmendjen për të fituar para është gjithçka që biznesi në internet ka të bëjë. Ka mënyra të shumta që mund të fitoni para nga shkrimi juaj dhe ato që doni. Pavarësisht nëse vendosni ta bëni përmes reklamave, shitjes së produkteve partnere ose kurseve në internet, varet nga ju. Gjëja më e rëndësishme është të shisni diçka që lidhet drejtpërdrejt me gjithçka që shkruani. Të gjithë duan të dinë rekomandimet e ekspertit.

Zgjeroni rrjetin tuaj profesional

Drejtimi i një blog është një përpjekje me bazë komunitare dhe një nga arsyet kryesore që njerëzit përfshihen në të. Sido që të jetë qëllimi juaj me Blogging, ndërtimi i marrëdhënieve dhe përfitimi i ekspozimit patjetër që do ta ndihmojnë atë. Rritja e rrjeteve tuaja ka përfitime të shumta anësore si hyrja në seminare, seminare, zbulime të produkteve dhe burime të tjera të dobishme. Për më tepër, është e rëndësishme të keni një reputacion tërheqës brenda rrjetit tuaj profesional.

Vendosni autoritetin tuaj në industri

Blogu është platforma e përsosur për të shfaqur ekspertizën dhe njohuritë tuaja. Shkrimi i postimeve në blog që janë relevante, të sakta dhe në kohë do të tërheq vëmendjen e njerëzve të tjerë. Ekspertë të tjerë në industrinë tuaj do t’ju shohin si një autoritet dhe të arrijnë tek ju. Ata mund të hapin mundësi që nuk mund t’i arrish ndryshe.

Kjo me të vërtetë ndihmon në lejimin e klientëve tuaj të ri, partnerëve ose bashkëmoshatarëve të dinë se kush jeni para kohe. Ata do të kenë një pjesë të mënyrës sesi mendoni dhe cili është stili juaj.

Ndërtoni Portofolin tuaj

Një blog është një vend i shkëlqyeshëm për të shfaqur aftësitë tuaja për të shkruar dhe gjithçka që dini. Njerëzit do të vijnë ta shohin atë përpara se t’ju punësojnë për një koncert. Kështu që mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për t’ju treguar si një mjet për arritjen e qëllimeve të tyre.

Ju gjithashtu mund të përdorni blogun tuaj për të treguar portofolin e thënë. Në atë mënyrë, audienca juaj do të dijë se në cilat projekte keni marrë pjesë dhe çfarë lloj përvoje keni. Kjo mund të jetë e paçmueshme në fillimin e një marrëdhënie të freskët me dikë në industrinë tuaj ose kamare tuaj.

Tregu biznesi juaj

Ndarja e informacionit të dobishëm me klientët tuaj të mundshëm është një mënyrë e shkëlqyeshme për të tregtuar biznesin tuaj. Shoqëruar me disa taktika të gjenerimit të plumbit ose marketingut, mund të ju sjellë më shumë udhëheqës, pajtimtarë dhe më shumë të ardhura në fund të ditës. Ju nuk mund ta bëni këtë me një uebfaqe statike të korporatave, por mundeni duke krijuar një blog. Ndihmimi i njerëzve falas, dhënia e informacionit të dobishëm jo vetëm që do të forcojë autoritetin tuaj, por gjithashtu do të jetë PR e mirë për biznesin tuaj.

Blog-u juaj është vendi i përsosur për të folur për të gjithë gamën tuaj të shërbimeve dhe gjithçka që bëni që mund të përfitojë nga njerëzit në industrinë tuaj, prandaj mos ki turp ta përdorni.

përfundim

Me integrimin e internetit gjithnjë e më shumë në jetën tonë, drejtimi i një blog ose krijimi i një faqe në internet është diçka që bëhet një perspektivë më e mirë dhe më e mirë çdo ditë. Ju nuk duhet të keni ndonjë njohuri për kodifikimin, thjesht duhet të keni pasion për atë që bëni dhe duke shkruar veçanërisht. Nëse keni edhe pak kohë për të investuar në të, bloget mund të përmirësojnë ju dhe biznesin tuaj në të njëjtën kohë.

Atëherë, çfarë po pret? Krijimi i një blog është i lehtë. Zbrituni tek ajo dhe ndani mesazhin tuaj me botën sot!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector