Si të filloni një blog të suksesshëm të ushqimit?

start-ushqim-blog


A jeni një enciklopedi në këmbë e recetave të shijshme? A keni të njëjtin pasion për gatimin si të tjerët për të ngrënë? Ndoshta ju jeni një kuzhinier që dëshiron të bëjë gatimin e shëndetshëm të arritshëm dhe të lehtë për të gjithë?

Nëse nuk keni ende një platformë në internet, por po e konsideroni atë, fillimi i një blogu ushqimor është një mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për të ndarë njohuritë tuaja të kuzhinës dhe për të marrë reagime të menjëhershme nga audienca në të gjithë botën.

Nëse shqetësoheni nëse nuk keni aftësi të teknologjisë për të përputhur aftësitë tuaja të gatimit, nuk keni nevojë të shqetësoheni, fillimi i një blogu ushqimor është ekuivalent i rrahjes së një omëleti – fjalë për fjalë secili mund ta bëjë këtë.

Në këtë udhëzues se si të krijoni një blog ushqimi, ne do t’ju dorëzojmë recetën për të bërë një blog të suksesshëm të ushqimit. Këtu janë përbërësit që do t’ju nevojiten:

 1. Platforma e Blogjeve;
 2. Emri i domainit & emrin e markës;
 3. Web hosting;
 4. Këshilla për Blogging.

Zgjedhja e Platformës suaj të Blogimeve

Për shkak se ju kemi premtuar që nuk keni pse të merreni me kodimin për të filluar një blog të kuzhinës, duhet të dini disa gjëra në lidhje me platformat që bëjnë të mundur blogimin pa kodifikim.

Ata quhen sisteme të menaxhimit të përmbajtjes dhe e bëjnë pikërisht këtë – ju ndihmojnë të menaxhoni përmbajtjen duke ofruar një ndërfaqe vizuale që ju lejon të ngarkoni, personalizoni, shtoni imazhe, vendosni linqe, etj bazuar në inputet tuaja.

CMS-të e njohura përfshijnë Joomla dhe Drupal, por CMS për bloget më të mira deri tani është WordPress. Kjo platformë e blogezave i detyrohet popullaritetit të saj natyrës së saj të gjithanshme që nuk zhduk nga mirëdashësia e përdoruesit.

WordPress jo vetëm që heq barrën e kodimit, por gjithashtu ju jep në një pjatë elementët e dizajnit të blogut tuaj.

Në WordPress, dizajni i blogut tuaj arrihet përmes temave, ndërsa aspektet funksionale të faqes tuaj (p.sh. mjet për optimizimin e shpejtësisë) arrihen përmes shtojcave.

Ndërsa disa funksionalitete mund të shtohen gjithashtu në faqen tuaj përmes temave (p.sh. format e kontaktit, abonimi i buletinit, seksioni i komenteve, integrimi i mediave sociale, etj.), Temat kryesisht përcaktojnë aspektin vizual të faqes tuaj të internetit, d.m.th. se si vizitorët tuaj e shohin faqen tuaj kur ato hyr në të. Temat mund të personalizohen sipas preferencave tuaja, do të thotë që ju mund të zgjidhni shabllonet e faqeve, skemat e ngjyrave, etj..

Shtojcat nga ana tjetër shtojnë vetëm funksionalitet në faqen tuaj të internetit, kështu që ju mund të integroni mjete si optimizimi i motorit të kërkimit, rrjeti i shpërndarjes së përmbajtjes, mjetet e caching për të shpejtuar faqen tuaj, shtojcat e sigurisë (zbulimi i malware, firewall, etj.).

Të dy temat dhe shtojcat janë në dispozicion falas, por opsionet premium janë më të mirat nëse dëshironi të keni akses në azhurnime, arna sigurie ose mbështetje.

Më e rëndësishmja madje, vetë WordPress është falas për ta shkarkuar dhe përdorur nga kushdo, kështu që nuk do të duhet të paguani vetë për CMS.

Zgjedhja e një Emri Domain

Një emër domain është ajo që shkruani në shfletuesin tuaj të internetit për të hyrë në një faqe në internet. Setshtë nisur nga www. e ndjekur nga një emër unik dhe përfundon në .com ose shtrirje tjetër si .net, .org, etj.

Ju mund të blini një emër domaini në një regjistrues domain për një tarifë të vogël vjetore, ose nëse zgjidhni një ofrues të mirë të strehimit (shihni pikën 3 më poshtë), madje mund të regjistroheni falas.

Kur zgjidhni emrin e domain, merrni parasysh gjërat e mëposhtme:

 1. Mbajeni atë të shkurtër – bëni emrin e domain shumë të gjatë dhe askush nuk do ta kujtojë atë, mbajeni atë të shkurtër dhe tërheqës, dhe ai do të rrinë.
 2. Bëni atë ushqim, gatim, ose ushqim të lidhur me tasty.com, ose përdorni wordplay zgjuar si mineat.com (një tkurrje e fjalëve “minutë” dhe “hani”). Nëse tashmë jeni një kuzhinier popullor, mund të largoheni duke përdorur emrin tuaj në vend;
 3. Ai duhet të reflektojë markën tuaj – nëse nuk përdorni emrin tuaj, sigurohuni që emri i markës që keni zgjedhur të jetë në përputhje me përmbajtjen që planifikoni të dilni (p.sh. nëse thjesht do të bëni vegjetariane recetave, mos e përmendni faqen tuaj meatit.com).

Regjistrohuni me një Ofrues Hosting

Web hosting është një shërbim që lejon që faqja juaj e internetit të jetë e dukshme për këdo që hyn në faqen tuaj nga shfletuesi në desktopin, telefonin ose pajisjen tjetër. Hosting është gjithashtu një shërbim i paguar në dispozicion për një tarifë mujore ose vjetore. Zakonisht, sa më gjatë të jetë koha e angazhimit (periudha për të cilën regjistroheni në një plan pritjeje), aq më e lirë është tarifa mujore.

Siç u përmend kur kemi diskutuar zgjedhjen e një emri domain, ju gjithashtu mund të përfitoni nga marrëveshjet e paketave të ofruara nga hostet në internet që përfshijnë një emër domaini falas. Të dyja shërbimet e buxhetit dhe të primit të primit të prirjes së internetit kanë tendencë të përfshijnë regjistrimin falas të domenit me kontrata 1-vjeçare.

Sigurisht, ju mund ta mbani domainin tuaj të veçantë nga pritja juaj, por është më mirë të përfitoni nga marrëveshjet e paketave të ofruara nga hostet në internet.

Kur zgjidhni një ofrues pritës, sigurohuni që po shkoni për cilësi ashtu si me zgjedhjen e përbërësve për një vakt. Një vakt është po aq i mirë sa cilësia e përbërësve që ai përmban. Uebfaqja juaj mund të jetë një karamele e vërtetë me funksion të nivelit të lartë, por nëse është ngadalësuar ose ulur shumicën e kohës, publiku nuk mund ta përdorë atë.

Kur zgjidhni hostin tuaj, ja çfarë duhet të kërkoni:

Performance

Zgjidhni një host në internet me rekorde të shkëlqyera dhe kohë ngarkese. Uptime ose disponueshmëria i referohet kohës kur faqja juaj është në internet, e cila duhet të jetë 24/7. Pritësit në internet shpesh ofrojnë garanci në kohën e duhur në rangun e 99.9% -100% garanci në kohë.

Issuesështjet e ndërprerjes vendosin një pengesë në përpjekjet tuaja për Blogging dhe potencialisht ju bëjnë të humbni të ardhurat dhe të largoni lexuesit tuaj. Kohët e ngadalta të ngarkesës ndërhyjnë në përvojën e përdoruesit që kanë vizitorët tuaj. Një faqe e ngadalshme e ngarkimit është një vrasës gumëzhitje, kështu që është e rëndësishme që faqja juaj të ngarkohet shpejt.

Jo vetëm që çështjet e performancës mund të minojnë përpjekjet tuaja për të fituar audiencën, por gjithashtu mund të ndikojnë negativisht në renditjen tuaj në motorët e kërkimit si Google ose Bing. Performanca e sitit është një faktor i rëndësishëm renditje për motorët e kërkimit.

Features

Karakteristikat e planit tuaj të mbajtjes në internet janë mjete dhe shërbime që janë përfshirë me paketën tuaj, përtej burimeve të serverit (ruajtje, gjerësi bande, etj.). Disa karakteristika për të parë, veçanërisht nëse jeni fillestar, përfshijnë: krijimin e mjeteve për krijimin dhe krijimin e faqes, instalimin me 1 klik të softuerëve dhe aplikacioneve, garancinë për kthimin e parave, domenin falas dhe kopjen e faqes.

24/7 Mbështetje

Mbështetja e mirë është thelbësore për përvojën tuaj në web hosting, veçanërisht nëse nuk keni përvojë. Zgjidhni një host në internet që ofron mbështetje gjatë gjithë kohës përmes emailit, telefonit ose bisedës live. Qëndroni larg nga pritja e kompanive me mbështetje të keqe.

Vlera e parase

Zgjidhni një host të uebit që është me reputacion për të ofruar vlerë të mirë për para. Megjithëse mund të ketë mundësi premium të pritjes me pako të shtrenjta, ka shumë pritës të buxhetit që ofrojnë një shërbim të besueshëm për shumë më pak.

Hulumtoni atë

Ju mund të mos dini shumë rreth pritjes, por ka shumë ekspertë të pritjes që bëjnë, dhe ju mund t’i lexoni mendimet e tyre në vlerësimet e pritjes. Ju madje mund t’i kontrolloni ato mendime duke lexuar rishikimet e klientëve në trustpilot ose faqet e tjera të ngjashme, ku përdoruesit mund të paraqesin vlerësimet e tyre.

Dhe për shkak se ne vetë jemi specialistë të mbajtjes së faqeve në internet, këtu është hosti i buxhetit që ju rekomandojmë për të pritur blogun tuaj të kuzhinës WordPress: BlueHost.

Një nga arsyet pse BlueHost është zgjedhja jonë kryesore për bloget e WordPress është sepse ajo është një kompani pritjeje në internet e aprovuar nga vetë WordPress. Në fakt, WordPress ka rekomanduar BlueHost vit pas viti që nga 2005.

Arsyet e tjera pse BlueHost mund të jetë i përshtatshëm për një fillestar është platforma e tyre e përdorimit të lehtë për përdorim, besueshmëria, paketat e larmishme të pritjes dhe mbështetja e përgjegjshme.

Më tej, ne do t’ju ndjekim hapat e krijimit të një llogarie me BlueHost, regjistrimin e domenit tuaj në BlueHost dhe fillimin e blogut tuaj të kuzhinës me WordPress.

Regjistrohuni me BlueHost – Udhëzues hap pas hapi

Edhe pse procesi i regjistrimit mund të jetë i ndryshëm në host të ndryshëm në internet, shumica e proceseve të regjistrimit zakonisht ndjekin hapat e përshkruar më poshtë:

Hapi 1: Fillimi

Klikoni këtu për të hyrë në faqen pritëse të WordPress të BlueHost, pastaj lokalizoni butonin e gjelbër “Filloni Tani” dhe klikoni mbi të. Kjo do t’ju çojë në faqen ku ju mund të zgjidhni nga planet e ndryshme të pritjes.

Hapi 2: Zgjedhja e Planit tuaj

Ekzistojnë tre pako pritës në këtë kategori: Thelbësore, Plus, dhe Prime.

Plani Themelor është hartuar për fillestarët që duan të presin një faqe të vetme në llogarinë e tyre. Edhe pse ky plan është i kufizuar në burimet e tij, është një paketë e mirë për të filluar. Nëse faqja juaj e tejkalon atë – gjë që zakonisht nuk ndodh kurrë gjatë natës – mund të përmirësoni në planet Plus ose Prime.

Si planet Plus ashtu edhe ai Prime ju lejojnë të presni shumë fusha dhe të ofroni më shumë burime dhe mjete më të avancuara, por ato janë më të përshtatshme për blogerët e vendosur që tashmë kanë një audiencë të madhe.

Sa i përket çmimit, ju do të vini re dy çmime – një çmim promovues dhe një çmim i rregullt. Mimi promovues vlen për afatin e parë të planit tuaj të pritjes, pas së cilës planet rinovojnë me ritme të rregullta, por më shumë për këtë pak më vonë.

Klikoni në “Zgjidh” për të zgjedhur planin tuaj. Lidhja do t’ju lundrojë në hapin tjetër të procesit tuaj të regjistrimit.

Hapi 3: Zgjedhja e një Emri Domain

Në këtë hap, do të paraqiteni me dy mundësi: mund të regjistroheni një domen të ri ose nëse tashmë keni një domen, mund të regjistroheni me domenin tuaj ekzistues.

Nëse nuk keni ende një domen, por nuk e dini se çfarë domeni të zgjidhni, BlueHost do t’ju lejojë të zgjidhni një domen më vonë duke ju dhënë kredi falas (11,99 $ në vlerë). Thjesht klikoni në lidhjen “Zgjidhni më vonë” dhe shkoni në hapin tjetër.

Nëse emri i domain që ju doni të regjistroheni është marrë tashmë, BlueHost do të ofrojë një listë të opsioneve të ngjashme të domain.

Hapi 4: Informacioni i llogarisë

Pasi të keni zgjedhur emrin e domain, në hapin tjetër, BlueHost do të kërkojë informacionin e llogarisë tuaj. Gjithashtu, në këtë faqe do të shihni informacionin e paketës (çmimi i paketës tuaj, periudha kohore që dëshironi dhe shtesa të ndryshme) dhe fushat e informacionit për pagesën.

Plotësoni fushat e kërkuara (informacione personale, detaje biznesi, detaje të faturimit, adresë emaili, etj.), Pastaj lëvizni poshtë në hapin tjetër.

Hapi 5: Zgjidhni Termin e Kontratës

Ka 4 mundësi çmimesh që mund të zgjidhni. Sa më gjatë të jetë periudha e angazhimit, paketa më e lirë. Periudha 12-mujor është më i shkurtër, ndërsa periudha 60-mujore është opsioni më i lirë i paketave.

Ndërsa çmimi shfaqet në muaj, do të duhet të paguani përpara për të gjithë periudhën që keni zgjedhur, çmimi i së cilës shfaqet nën “Pricemimi i hostimit”.

Mimi në muaj që ju shihni i shfaqur kur zgjidhni planin tuaj (shihni hapin 2 më lart) është çmimi promovues për ju periudha e kontratës. Kur kjo periudhë skadon, plani juaj i pritjes do të rinovohet me ritmin e rregullt që shfaqet nën çmimin promovues.

Përveç afatit të kontratës, do të shihni gjithashtu disa opsione shtesë si SiteLock Security, CodeGuard Basic, Vegla SEO, etj. Këto opsione janë zgjedhur si parazgjedhje, por ju mund t’i nxirrni ato dhe t’i shtoni ato më vonë, nëse është e nevojshme.

Pasi të keni përfunduar zgjedhjen e periudhës së pritjes dhe çdo shtesë që mund të dëshironi, lëvizni poshtë për të paraqitur pagesën tuaj.

Hapi 6: Dorëzoni Pagesën

Vendosni detajet e kartës tuaj të kreditit, kontrolloni Kushtet dhe Kushtet dhe Politikën e Privatësisë, pastaj klikoni në butonin “Paraqisni”.

Hapi 7: Vendosni fjalëkalimin

Para se të hyni në llogarinë tuaj, duhet të vendosni një fjalëkalim. Si me çdo fjalëkalim, sigurohuni që të zgjidhni një fjalëkalim të fortë që është një kombinim i karaktereve dhe simboleve.

Pasi të vendosni fjalëkalimin tuaj, klikoni në butonin “Tjetër” dhe futeni në llogarinë tuaj.

Hapi 8: Hyni në llogarinë tuaj

Klikoni në “Identifikohu” ose nëse jeni rikthyer në faqen fillestare, hyrni në butonin “Hyrja” në këndin e sipërm të djathtë dhe paraqisni kredencialet tuaja të hyrjes.

Pasi të keni hyrë në llogarinë tuaj, gjeni ikonën WordPress dhe klikoni mbi të për një instalim të shpejtë.

Hapi 9: Zgjidhni një temë

Do t’ju prezantohen me një numër temash të paracaktuar WordPress që mund të zgjidhni për blogun tuaj të ushqimit. Kjo nuk është një zgjedhje e përhershme, gjithmonë mund të ndryshoni temën tuaj ose të shtoni një temë të re nëse dëshironi të shkoni në një opsion premium. Ju mund të gjeni disa tema premium të lidhura me ushqimin dhe gatimin WordPress në themeforest.net.

Pasi të zgjidhni temën tuaj, mund të filloni Blogging, por së pari:

Hapi 10: Regjistrohuni në pultin e WordPress-it tuaj

Klikoni në butonin “Fillimi i ndërtimit”, i cili do t’ju çojë në faqen e Mirëseardhjes në pultin e WordPress tuaj. Zgjidhni llojin e faqes që dëshironi të ndërtoni – Personal ose Biznes.

Nëse nuk doni të hiqni dorë nga ndihma e ofruar nga BlueHost, klikoni në lidhjen “Unë nuk kam nevojë për ndihmë”. Nëse doni të vazhdoni me ndihmën e BlueHost, klikoni në “BlueHost” në këndin e sipërm të majtë të menusë së lundrimit.

Hapi 11: Nisja

Pasi të klikoni në BlueHost, skedat e ndryshme do të shfaqen me mjetet që ju nevojiten për të ndërtuar faqen tuaj (p.sh. Përmbajtja e sitit, Dizajni & Ndërtoni, etj).

Tjetra, klikoni në butonin “Nisja”, pastaj plotësoni fushat e Titullit të sitit (emri i faqes tuaj) dhe Përshkrimi i sitit (për çfarë bëhet fjalë faqja juaj).

Tani mund të zgjidhni paraqitjen tuaj, të rregulloni temën tuaj, të shtoni menunë, faqe ose të ndryshoni ato ekzistuese që vijnë me temën tuaj.

Më në fund, ju jeni gati të blogoni për ushqimin, recetat dhe gjithçka për kuzhinën!

FAQ për Blogging Ushqim & Këshilla për Blogim të Suksesshëm të Kuzhinë

Ndoshta ju keni mbetur disa pyetje pa përgjigje në lidhje me blogjet e ushqimit, veçanërisht të lidhura me kostot e mirëmbajtjes së faqes, fitimin e parave ose për të ardhur me përmbajtje të mirë.

Këtu është një listë nga më të pyetjet e bëra zakonisht në lidhje me Blogging kuzhinës, dhe përgjigjet tona për të.

Mund Blogimi i Ushqimit të jetë i suksesshëm?

Ju mund të mendoni se njerëzit janë interesuar më pak për gatimin, por suksesi i blogeve ushqimore dhe shfaqjeve të gatimit në të gjithë botën vërteton ndryshe.

Të gjithëve u pëlqen të hanë, por jo të gjithë kanë kohën ose prirjen për të gatuar. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se nuk u pëlqen të shikojnë të tjerët të gatuajnë. Mendoni për të gjitha rrjetet e ushqimit, shfaqjet e gatimit dhe blogerët e njohur të ushqimit atje – ata janë të suksesshëm pikërisht sepse njerëzit kanë një dëshirë të natyrshme të shikojnë ushqimin.

Shfaqjet e gatimit krijojnë një lidhje emocionale me enën që krijohet dhe luhen në “urinë vizuale” të njerëzve që po shikojnë.

Thjesht mendoni për suksesin e videove të shijshme në Youtube ose recetave të tyre të njohura gif. Këto video dhe gifs kanë një qasje “nga lart poshtë” për të gatuar, duke e vendosur vëzhguesin në këpucët e kuzhinierit dhe ofrojnë receta të thjeshta dhe të lehta për t’u ndjekur, gjë që motivon edhe njerëzit pa shumë kohë të lirë të provojnë dorën e tyre në gatim.

Prandaj, bloget e ushqimit nuk janë vjetëruar në asnjë mënyrë dhe ekzistojnë shumë mënyra për të nxitur “urinë vizuale” të audiencës, disa prej të cilave do t’i diskutojmë në pjesën “Si të nxisni urinë vizuale” të këtij artikulli.

Cilat janë kostot e fillimit të një blogu ushqimor?

Deri më tani, ne kemi mbuluar hostimin si shërbimin e vetëm me pagesë për të cilin do të keni nevojë për të filluar një blog dhe mbase një emër domain nëse nuk dëshironi të përfitoni nga domeni falas i ofruar nga ofruesi juaj i web hosting-it. Pritja e WordPress është në dispozicion për aq pak sa 2.95 $ / muaj në BlueHost.

Ju gjithashtu mund të dëshironi të paguani për një temë të premium Blogging Blogging, e cila mund të kushtojë diku midis 20 dhe 69 $. Këto tema janë krijuar posaçërisht për faqet e blogezimit dhe recetave të ushqimit, dhe përfshijnë veçori të tilla si widget të bëra me porosi të përshtatura për receta, timer gatimi, përbërës të recetave të kërkuara, funksionalitet të rishikimit të përdoruesit, etj.

Ndërsa sapo filloni, nuk ka nevojë të kërkoni tema të bëra me porosi të WordPress, të cilat mund të kushtojnë mijëra dollarë ose pritje të shtrenjta, të cilat mund të mos i përdorni në maksimum. Ju gjithmonë mund të azhurnoni temën tuaj të WordPress dhe planin e pritjes pasi ta keni goditur atë të madhe.

Si të fitoni para nga Blog-u juaj i Ushqimit?

Në një moment, ju do të dëshironi të fitoni para me blogun tuaj ose për të mbështetur kostot e tij të mirëmbajtjes ose edhe si një mënyrë për të plotësuar të ardhurat tuaja. Nëse blogu juaj e godet atë të madh, ju madje mund të jeni në gjendje të mbështesni veten plotësisht nga blogu juaj.

Nëse tashmë keni një bazë të ndjekur mirë, gjenerimi i të ardhurave nga blogu juaj mund të jetë shumë i lehtë duke provuar një ose të gjitha metodat më poshtë:

 • Hapësira e reklamave – Një nga mënyrat më të lehta për të fituar para në blogun tuaj është të shfaqni reklama në shirita anësorësh nga kompani që shesin enë gatimi, pajisje kuzhine, erëza, etj..
 • Programet e bashkëpunimit – Nëse kompanitë thanë se drejtojnë programe të anëtarëve, ju mund të regjistroheni në programin e tyre për të reklamuar produktet e tyre në faqen tuaj dhe të paguani një komision pasi çdo klient blerje të bëjë përmes faqes tuaj..
 • Regjistrohu për Google AdSense – Google AdSense është një rrjet popullor reklamimi me të cilin mund të regjistroheni. Pasi të pranohet kërkesa juaj për t’u regjistruar, vizitorët tuaj do të shohin reklama të synuara të paraqitura në faqen tuaj të internetit.
 • Restorant & Shqyrtime të produkteve – Ju mund të paraqisni përmbajtje të sponsorizuar në blogun tuaj, i cili përfshin rishikimet e restoranteve (p.sh. nëse bëni blog për dietën vegjetariane, mund të rishikoni restorantet më të mira vegjetariane në zonën tuaj) ose vlerësimet e produktit. Ndërsa faqja juaj rritet në popullaritet, bizneset do të duan të paraqiten në faqen tuaj të internetit.
 • Promovoni Cookbook tuaj – Ju gjithashtu mund të shesni produktet tuaja në blogun tuaj si një libër gatimi ose një libër elektronik që keni shkruar, ose produkte të tjera si platformat e kuzhinës tuaj të markës tuaj, për shembull.
 • Përmbajtja ekskluzive – Mund të krijoni mundësi të anëtarësimit në faqen tuaj nëse doni të shesni përmbajtje unike për të cilën vizitorët do të ishin të gatshëm të paguanin.

Këto janë disa nga mënyrat se si mund të fitoni para nga bloget, por mund të zbuloni edhe metoda të tjera që funksionojnë më mirë për ju. Shtë e rëndësishme të mos dekurajoheni nëse disa nga këto metoda nuk funksionojnë për ju. Vazhdoni të eksperimentoni derisa të gjeni atë që bën.

Sa mund të fitoni nga Blogimi i Ushqimit?

Varet. Njerëzit e famshëm të blogerëve fitojnë qindra dollarë në vit, të tjerët shumë më pak. E gjitha varet nga sa kohë ju jeni të gatshëm të investoni në bloget tuaja ushqimore dhe sa ndjekës keni.

Bloggeri i ushqimeve të famshëm irlandez Donal Shekan ka një bazë të 500,000 njerëzve, kështu që është sigurisht më e lehtë për të që të sigurojë jetesën në blogun e tij sesa dikush që ka vetëm 500 ndjekës.

Shtë e rëndësishme të qëndroni të qëndrueshëm dhe të rriteni bazën e ndjekësve tuaj, dhe me kohën, edhe ju mund të fitoni para të mjaftueshme nga blogu juaj.

Receta të Përgjithshme ose Niche?

Shtë e rëndësishme për ju të vendosni nëse dëshironi të përqendroheni në një vend ose të mbuloni gatimin në përgjithësi. Dallimi është zakonisht se me një kamare, ke më shumë të ngjarë të dallosh. Nëse do të keni një blog ushqimor pa gluten, mund të jeni në gjendje të vizatoni një lexues më të zjarrtë sesa me një blog të përgjithshëm gatimi.

Pra, nëse nuk jeni në gjendje të vendosni një kthesë interesante në recetat tuaja të përgjithshme (mendoni për videot dhe gifs me madhësi të kafshimit të Tasty, për shembull), mund të dëshironi të gjeni një vend unik për t’u futur, ku konkurrenca është më pak e ashpër, megjithatë ka një audiencë të mjaftueshme për të adresuar (p.sh. receta vegane dhe vegjetariane, gatim për fëmijë, etj.).

Sa shpesh duhet të azhurnoni përmbajtjen?

Në fillim, me siguri do të duhet më shumë kohë për të përgatitur një postim ose një video, por ndërsa e merrni varet, do të bëhet natyra e dytë për ju.

Azhurnoni blogun tuaj sa më shpesh që të mund të gjeni përmbajtje krijuese dhe origjinale. Kjo mund të jetë e përditshme ose javore. Krijimi i një postimi në muaj nuk do ta shtyjë blogun tuaj në lartësitë e suksesit, kështu që nëse jeni serioz në lidhje me sigurimin e jetesës në blogun tuaj, duhet ta azhurnoni më shpesh.

Këshilla më të mira për Blogging

Për t’ju ndihmuar të bëni Blogging tuaj kuzhinës në një fillim të shkëlqyeshëm, ne kemi mbledhur këshillat më të rëndësishme se si të planifikoni, aromatizoni dhe shërbejeni përmbajtjen tuaj.

Temat e mundshme për tu mbuluar

Më poshtë do të gjeni një listë me temat më të zakonshme të përfshira nga bloget e njohura të recetave. Ju mund të dilni me tema të reja që janë në përputhje me kamare tuaj, ju mund të aplikoni disa nga këto tema në kamare tuaj, ose madje mund të vendosni një kthesë të re të re në këto.

 • Duhet të provoni enët ndërkombëtare (kuzhina indiane, italiane, kineze, japoneze, franceze, etj.);
 • Ushqime që promovojnë një mikrobiota të shëndetshme;
 • Ushqime që zvogëlojnë inflamacionin në zorrë;
 • Recetat më të mira të verës (mund ta aplikoni këtë format për të gjitha stinët);
 • Gatim për pushime (Krishtlindje, Pashkë, Natën e Vitit të Ri, Falënderime etj.);
 • Produkt & rishikime restorantesh;
 • Këshilla dhe truket për gatimin;
 • Receta sekrete familjare;
 • Ushqime të shpejta;
 • Ushqimi i shëndetshëm me pak përbërës (p.sh. ushqimi me 3 përbërës);
 • Promovimi i klasave të gatimit, etj.

Thjesht të shkruani për këto tema nuk do të jenë të mjaftueshme, ju duhet të nxisni urinë vizuale të njerëzve përmes imazheve të shijshme, videove si ose në gif.

Festa për sytë: Si të nxisni urinë pamore 

Gatimi është një përvojë për të gjitha shqisat – vizuale, nuhatëse, prekëse, dëgjimore – por si mund t’i përfshini këto shqisa vetëm përmes mediumit vizual? Përgjigja: përmes një përzierjeje pamjesh, videosh dhe përshkrimesh në mënyrë vizuale.

Fotografitë

Nuk është e nevojshme të jesh fotograf fotografik për të bërë fotografi të shkëlqyera të vakteve, mund të bësh fotografi vetë me një aparat fotografik ose telefon të mirë. Thjesht mendoni për të gjitha fotot në Instagram në llogari si Foodporn të këputura me një aparat fotografik në smartphone.

Kur bëni fotografi të hapave të përfshirë në një recetë, sigurohuni që të pastroni countertop-in tuaj dhe të përqendroheni në përbërësit e përfshirë. Sigurohuni që pamjet të jenë të pastra dhe të pastra dhe ndriçimi të jetë rregulluar. Shmangni imazhet e errëta dhe të paqarta.

Ju mund të luani me dekorime për të përmirësuar pamjet. Për shembull, nëse përgatitni enët që përfshijnë fruta ose erëza shumëngjyrësh, mund të përdorni gota shumëngjyrësh, pjata dhe mjete të tjera kuzhine për të përputhur me skemën e përgjithshme të ngjyrave të asaj që jeni duke gatuar.

Ju duhet të zgjedhni imazhet tuaja, në mënyrë që të mos keni ndonjë çështje ngarkimi në blogun tuaj. Ruani fotografitë në formatet .png ose .jpg dhe me rezolucion prej 72dpi. Ju mund të optimizoni më tej imazhet tuaja me mjete si TinyPNG, e cila zvogëlon madhësinë e skedarit të imazheve tuaja.

Mos harroni të titulloni fotot tuaja përpara se t’i ngarkoni dhe t’i numëroni, nëse i shtoni në një galeri hapash të nevojshme për një recetë. Bëni produktin e përfunduar imazhin e paraqitur të postimit tuaj.

Ju madje mund të shfaqni imazhet tuaja në kanalet e mediave sociale të blogut tuaj për të përzënë më shumë lexues në blogun tuaj.

Infographics

Infographics janë një tjetër mjet i shkëlqyeshëm i imazheve që mund t’ju ndihmojnë të ofroni informacion me madhësi për kafshimin në një mënyrë vizive tërheqëse. Infografikët janë të dobishëm nëse doni të përmblidhni përfitimet e kuzhinës së caktuar (p.sh. përfitimet shëndetësore të kuzhinës mesdhetare), flisni për origjinën, përdorimet dhe përfitimet e erëzave të caktuara (p.sh. përfitimet e qimnonit), etj..

Integroni Infographics në postimet tuaja për t’i bërë artikujt tuaj të ushqimit edhe më interesant dhe më të thjeshtë për t’u lexuar.

video

Përdorimi i fotografive dhe infografikës për të tërhequr lexuesit tuaj është e shkëlqyeshme, por mos ndalet këtu! Nëse dëshironi që audienca juaj të krijojë një lidhje emocionale me ushqimin që po gatuani, bëni një video të vetes në të vërtetë duke përgatitur pjatën.

Video lejon audiencën tuaj të shohë ju dhe pasionin tuaj për ushqimin në veprim dhe të dëgjojë komentin tuaj për procesin e gatimit. Duke parë dhe dëgjuar një tigan të skuqur në një tigan shton shumë më tepër përvojën e tërë sesa një imazh i thjeshtë. Plus, video është një dritare e shkëlqyeshme në jetën tuaj si një kuzhinier ose entuziast i ushqimit.

Mund të krijoni një kanal në Youtube, ku ndani videot tuaja me ndjekësit tuaj dhe të drejtoni një trafik të ri në faqen tuaj.

gifs

Difozat janë një tjetër mjet imazhi që duhet të merrni në konsideratë për blogun tuaj ushqimor, veçanërisht për recetat më të vogla. Ju mund të bëni dhurata të recetave për mëngjes ose ëmbëlsira pa pjekje për ata shumë të zënë për të kaluar shumë kohë në kuzhinë.

Përveç imazheve dhe videove aktuale, sigurohuni që përmbajtja juaj e bazuar në tekst të jetë gjithashtu e strukturuar, estetikisht e këndshme dhe e lexueshme. Shmangni muret e gjata të tekstit, mbajini gjërat e thjeshta dhe të lehta për t’u ndjekur.

Wrap-Up

Tani që jeni njohur me hapat e kërkuar për të krijuar një blog ushqimi, mund të filloni të ndani recetat tuaja unike dhe këshillat e gatimit në internet. Integroni video, gifs, imazhe dhe infografikë në postimet tuaja dhe mos u turpëroni nga promovimi i vetes në mediat sociale.

Shpresojmë që udhëzuesi ynë i hollësishëm për Blogging-in e ushqimit të ketë përgjigjur në shumicën e pyetjeve tuaja të djegura në lidhje me të, dhe ju lehtë mund të aplikoni njohuritë tuaja të reja për të promovuar markën tuaj, të ndani receta të reja të shijshme dhe t’i bëni njerëzit më të apasionuar pas gatimit.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map