Si të filloni një faqe interneti të biznesit?

01.06.2020
Udhëzime & Udhëzime 'Si të filloni një faqe interneti të biznesit?
0 15 мин.

të fillojë-online-biznes-website


Interneti ka kaq shumë mundësi që askush nuk mund t’i shmangë. Sido që të jetë ideja juaj e biznesit, do të duhet të jetë diçka që mund të bëni në internet për të ndihmuar zhvillimin e saj.

Shumë njerëz zgjedhin të fitojnë para në internet sepse vijnë me shumë gjoja si aksesi në të gjithë botën dhe shumë gjëra të tjera. Bërja e biznesit në internet është thjesht diçka që ka punuar për 10 vitet e fundit dhe do të vazhdojë të jetë edhe më e mirë në vitet e ardhshme. Pra, sa më shpejt të filloni të punoni në biznesin tuaj, aq më mirë.

Nëse jeni gati të filloni idenë tuaj dhe ta bëni atë fitimprurës, mund të ndiqni hapat që kemi dhënë këtu për të ecur përpara.

Hapi 1: Gjeni një problem për të zgjidhur ose një nevojë për të plotësuar

Zgjidh një problemEdhe nëse ideja juaj është e mrekullueshme, askush nuk do të kujdeset për të nëse nuk u siguron atyre vlera. Por edhe nëse po kërkoni të filloni një biznes të thjeshtë me pakicë, së pari duhet të gjeni nevoja në vend të produkteve. Pra, në mënyrë që të rritni shanset tuaja për sukses, gjeni një treg që po kërkoni të hyni.

Gjeni grupin e njerëzve që janë duke kërkuar një zgjidhje për një problem të caktuar pa gjetur shumë rezultate. Shtë mjaft e thjeshtë ta bësh këtë hulumtim në internet këto ditë; ju mund ta bëni atë në mënyra të shumta:

 • vizitë Quora dhe shikoni se çfarë lloj pyetjesh njerëzit bëjnë në vendin ku jeni.
 • Hulumtimi i fjalëve me Eksploruesi i fjalëve MOZ ose Planifikues i fjalëve Google.
 • Shikoni se çfarë kanë vazhduar konkurrentët tuaj duke vizituar uebfaqe të tjera dhe duke parë se si ato plotësojnë nevojën specifike që po kërkoni për të synuar.

Hapi 2: Krijoni një Uebfaqe ose Zgjidhni një Treg

Ju keni shumë mundësi për të marrë produktet tuaja para klientëve. Ju mund të zgjidhni ose nga shumë vende në internet si Amazon, eBay dhe të tjerët, ose mund të krijoni faqen tuaj të internetit. Dorëzimi i produkteve tuaja në një treg në internet është i shpejtë dhe i lehtë, por ka shumë pengesa.

Për fillestarët, tregu do të heqë fitimet tuaja dhe do të vendosë kufizime të shumta. Ata do të kenë një fjalë në atë që ju shesin dhe si e shesin atë. Për më tepër, ka shumë konkurrencë në çdo vend të tregut, kështu që ju lehtë mund të gjendeni veten në luftërat e çmimeve. Por nëse dëshironi zgjidhjen e shpejtë dhe të thjeshtë pa pasur nevojë të përzieni me krijimin e një faqe në internet, ajo patjetër që mund të funksionojë në favorin tuaj. Në fakt, gjëja më e mirë në lidhje me këto tregje është se ata kanë një qarkullim të vazhdueshëm të trafikut, kështu që është shumë më e lehtë për të marrë klientët prej tyre.

krijuar-a-websiteMegjithatë, nëse doni të krijoni një faqe në internet, mund ta bëni shumë shpejt. Do të duhet të shikoni shumë mësime dhe tinker për hartimin e faqes tuaj, por gjithashtu do të keni kontroll të plotë mbi faqen tuaj të internetit. Për më tepër, do të kërkojë një investim më të madh përpara por do t’ju bëjë më shumë para për një afat të gjatë.

Nisja e një faqe interneti këto ditë është e lehtë. Ajo merr tre hapa të thjeshtë:

 • Regjistrohu një llogari pritëse– Regjistrohu te HostGator sepse ato janë shërbimi më i besueshëm, i lirë dhe më i shpejtë për WordPress. Certifikata falas SSL është përfshirë me të gjitha planet e përbashkëta të pritjes.
 • Instaloni WordPress – HostGator ju lejon të instaloni WordPress me një klik të vetëm dhe të lansoni faqen tuaj në internet brenda një ore. Asshtë aq e lehtë sa mund të jetë.
 • Instaloni temën DIVI – Nëse doni ta bëni faqen tuaj të internetit të duket saktësisht ashtu siç dëshironi, Divi është rruga për të shkuar. Shumë pak platforma të tjera e bëjnë atë aq të thjeshtë për të krijuar një dizajn profesional në internet nga elementët e tërheqjes dhe rënies. Shtë më e lirë sesa të punësosh një zhvillues dhe mund ta përdorësh atë për të krijuar faqe interneti të shumëfishta.

Këtu janë disa tregues për krijimin e një faqe në internet të thjeshtë por bindëse të biznesit:

 • Përdorni vetëm një ose dy shkronja të thjeshta në një sfond të bardhë.
 • Bëni navigacionin e faqes suaj të thjeshtë, gjithëpërfshirëse dhe konsistente në çdo faqe.
 • Përdorni vetëm video, grafikë ose audio nëse përmirësojnë përvojën e përdoruesit dhe mund të komunikojnë siç duhet mesazhin tuaj.
 • Shtoni një ofertë optike dhe mbledhni adresat e postës elektronike të përdoruesit tuaj.
 • Bëni blerjen sa më të thjeshtë dhe të thjeshtë që të jetë e mundur. Nuk duhet të marrë përdoruesin më shumë se dy klikime.
 • Mendoni për uebfaqen tuaj si dyqani juaj online dhe bëjeni sa më shumë miqësor.

Cilindo mundësi që ju zgjidhni për shitjen e produkteve tuaja, sigurohuni që të peshoni të mirat dhe të këqijat për të parë se cili do të funksionojë për ju më të mirët.

Hapi 3: Shkruani kopjet që shesin

shkruaj-kopje-se-shesShkrimi për në internet është një formë interesante arti që ndikon shumë se sa mirë mund të shesni produktet tuaja. Wayshtë mënyra juaj për të komunikuar me vizitorët e faqeve të internetit dhe duke u thënë atyre se çfarë vlere mund të ofroni. Kjo është një pjesë kritike e procesit të shitjes, por mund ta bëni mirë me formulën e duhur:

 • Ngjall interesin e lexuesit me një titull bindës dhe unik.
 • Përdorni paragrafin e parë për të përshkruar se çfarë problemi do të zgjidhë produkti juaj.
 • Vendosni besueshmërinë tuaj me shembuj dhe tregoni lexuesit saktësisht se si do ta zgjidhni problemin e tyre.
 • Përfshini rekomandime nga njerëz që ishin të kënaqur me produktin.
 • Shkruaj një listë të përfitimeve që produkti mund t’i ofrojë përdoruesit.
 • Bëni një ofertë bindëse.
 • Siguroni një garanci të fortë për suksesin e produktit.
 • Krijoni urgjencë me diçka si “ofertë me kohë të kufizuar”.
 • Kërkojini lexuesit të blejë produktin tuaj.

Gjëja më e rëndësishme në çfarëdo kopje që shkruani është të përqendroheni në vlerën unike që produkti do t’i ofrojë përdoruesit të tij. Përshkruani saktësisht se si një produkt specifik do ta bëjë jetën e njerëzve më të lehtë ose më të mirë.

Hapi 4: Tregu në Uebfaqen Tuaj

reklamuar-website-internet-marketingKur e keni të krijuar faqen tuaj të internetit dhe të gatshëm për të shkuar, është koha të përdorni strategjitë e përshtatshme të marketingut. Ju duhet të keni një ide të qartë se kush është audienca juaj në mënyrë që të përfitoni nga strategjitë e ndryshme të marketingut në internet.

Shumica e njerëzve tregtojnë faqet e internetit dhe produktet e tyre përmes motorëve të kërkimit, platformave të mediave sociale dhe reklamave të paguara. Në varësi të modelit tuaj unik të biznesit dhe llojit të njerëzve që dëshironi të tërheqni, me këto mund të merrni disa rezultate solide.

SEO

Gjithmonë duhet të investoni pak përpjekje për të optimizuar uebfaqen tuaj për motorët e kërkimit. Krijimi i postimeve në blog dhe përmbajtjes bindëse do t’ju ndihmojë të rritni renditjen e motorit tuaj të kërkimit dhe të fitoni trafik në shënjestër falas. Edhe pse kjo kërkon shumë kohë, pasi të keni arritur një vend të mirë në faqet e rangimit të motorit të kërkimit, do të fitoni trafikun që ju duhet për të shitur një numër të mahnitshëm të produkteve. Sidoqoftë, kjo kërkon punë të qëndrueshme dhe grada e motorit tuaj të kërkimit gjithmonë do të jetë në luhatje.

PPC

Nëse do të përdorni PPC, prisni rezultate të shpejta por vetëm për aq kohë sa ju po paguani motorët e kërkimit një rrjet reklamimi për trafik. Pavarësisht, kjo mund të funksionojë shumë mirë nëse po fitoni shumë mirë nëse po shesni produkte të shtrenjta me një kthim të lartë të investimit.

Mediat sociale

Marketingu i mediave sociale është diçka që duhet të shfrytëzojë çdo pronar biznesi. Mund ta përdorni ose thjesht për botimin e postimeve ose mund ta përdorni si një platformë të marketingut me pagesë gjithashtu. Asgjë nuk mund të synojë përdoruesit sa më saktë si një platformë e mediave sociale. Facebook për shembull ka algoritme shumë të sofistikuara në vend që do t’ju marrin njerëzit e saktë që ju nevojiten.

Marketingu i përmbajtjes

Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh Blogging dhe të bëni video në YouTube gjithashtu. Publikimi i përmbajtjes me cilësi të lartë rregullisht është mënyra më e mirë për të tërhequr përdoruesit në faqen tuaj. Asgjë nuk shet më mirë në internet sesa informacione me vlerë, prandaj sigurohuni që të keni disa në faqen tuaj. Kjo më sjell në pikën time tjetër.

Marketingu me email

Kapja e adresave të postës elektronike të përdoruesit tuaj është një nga gjërat më të mira që mund të bëni për biznesin tuaj. Ndërtoni një listë me postë elektronike, sepse është një pasuri shumë e vlefshme. Kjo ju lejon të kontaktoni drejtpërdrejt me njerëzit që tashmë treguan interes për produktet tuaja dhe ju lejon t’i konvertoni ato në blerës.

Hapi 5: Vendoseni veten si ekspert në vendin tuaj

ekspert-tuaj-ngrohtëNjë nga gjërat më të rëndësishme për t’i bërë vizitorët e faqes tuaj për të blerë atë që jeni duke shitur është besimi. Ata duhet të besojnë se ju keni interesin e tyre më të mirë në mendje dhe se informacioni që po jepni është plotësisht i vlefshëm. Njerëzit zakonisht vijnë në internet për informacion dhe ata lexojnë shumë rreth një produkt para se ta blejnë atë. Nëse ju jeni një nga ata informacione, ata ka të ngjarë ta blejnë përmes jush.

Në mënyrë që të shfrytëzoni fuqinë e të qenit ekspert në fushën tuaj, ju mund të bëni sa më poshtë:

 • Shkruani postime në blog ose dhuroni libra elektronikë falas që përmbajnë disa nga këshillat tuaja të ekspertëve.
 • Shtoni lidhje “dërgojeni një shoku” për çdo pjesë të vlefshme të përmbajtjes që publikoni.
 • Aktivizohuni në format e industrisë së ekspertëve dhe grupet e rrjeteve sociale.

Të gjitha këto do t’i marrin njerëzit të interesuar për ato që keni për të thënë dhe ka të ngjarë të lundrojnë në faqen tuaj të internetit për më shumë informacion. Njerëzit kanë tendencë t’i besojnë një biznesi shumë më tepër nëse ka një fytyrë pas saj, kështu që sigurohuni që ata të shohin tuajin!

Hapi 6: Rritni fitimet tuaja përmes shitjeve në shitje dhe prapa-fund

rritje-fitimetPasi njerëzit kanë bërë blerjen e tyre të parë në faqen tuaj, puna juaj është larg. Ju do të duhet të përdorni shitje të mbaruara dhe mbrapa për t’i inkurajuar ata të blejnë përsëri nga ju. Mos harroni se klientët e kthyer janë gjithmonë më të mirët, kështu që përpiquni të keni sa më shumë që të keni mundësi. Ju mund ta arrini këtë duke:

 • Ofrimi i produkteve që plotësojnë blerjen origjinale që ata bënë.
 • Siguroni atyre kuponë elektronik të besnikërisë që lejojnë ata të riblerin diçka me vlerë gjatë vizitës së tyre të ardhshme.
 • Tregojuni atyre produkteve të tjera të lidhura në faqen tuaj “Faleminderit” pasi të keni bërë një blerje.

përfundim

Interneti ndryshon brenda natës, kështu që kalimi i një viti në internet është si të kaloni 5 vjet në botën e vërtetë. Ju jeni duke kërkuar një udhëtim të egër nëse filloni biznesin tuaj në internet dhe do të duhet të lëvizni vazhdimisht me rrjedhën dhe zhvillimet. Pavarësisht, parimet e fillimit dhe drejtimit të një biznesi të suksesshëm në internet nuk do të ndryshojnë, kështu që gjithmonë duhet të kërkoni diçka kur planifikoni lëvizjen tuaj të rradhës.

Shpresoj që të keni shijuar duke lexuar këtë artikull dhe që ne ju ndihmuam në udhëtimin tuaj për të filluar një biznes të suksesshëm në internet!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector