Si të filloni një faqe interneti të kompanisë?

start-kompani-website


Dëshironi të mësoni se si të filloni një faqe në internet për kompaninë tuaj? Në këtë udhëzues hap pas hapi, unë do t’ju ndihmojë të ndërtoni një faqe interneti profesionale të kompanisë.

Në shekullin XXI nuk është një fakt i ri që të gjitha kompanitë duhet të kenë një faqe në internet, por sipas hulumtimeve, vetëm 71% e tyre kanë faqe të vërteta. Nëse keni një kompani dhe doni të krijoni praninë tuaj në internet, keni marrë një vendim të mirë!

Le të kalojmë hapat e nevojshëm për të patur një faqe në internet të mirë dhe me performancë të mirë.

Hapi 1: Gjeni një Emër Domain të Mirë

gjeni-domain-name-kompani-website

Një emër i mirë domain është një element i domosdoshëm i një strategjie në internet. Njerëzit do ta lexojnë atë emër domain; ata gjithashtu do ta mbajnë mend dhe do ta përdorin atë. Ajo duhet të jetë unike, e zgjuar dhe e lidhur me biznesin tuaj. Këtu janë disa rregulla të mëdha për të shmangur minierat:

Emri më i thjeshtë që përdorni, aq më lehtë do të mbani mend

Shmangni përdorimin e karaktereve speciale, si puçrat, pasi ato do të ngatërrojnë vizitorët tuaj të cilët nuk do të mbajnë mend se ku janë përdorur saktësisht rosat. Përdorimi i emrave të domain me një ose më shumë dashes do t’ju bëjë gjithashtu një objektiv, pasi konkurrentët tuaj lehtë mund të regjistrojnë versionet e domain pa dashes.

Emrat e lidhur me vendndodhjen performojnë më mirë në motorët e kërkimit

Nëse biznesi juaj është i lidhur me një zonë të veçantë, shtoni edhe emrin e vendndodhjes në emrin e biznesit tuaj. Kjo do t’ju ndihmojë motorët e kërkimit të kuptojnë fushën tuaj të shërbimeve dhe do t’ju ofrojnë përdoruesve super të synuar falas. Për shembull, nëse keni një furrë buke në Brixton, mund të përdorni bakerybrixton.com ose brixtonbakery.com gjithashtu.

Emrat e domain nuk janë për qejf

Mund të jetë një ide e mirë të përdorni numra në vend të shkronjave ose fjalëve, si b3tt3r.com ose go2home.com por shumë nga klientët tuaj nuk do ta kuptojnë shaka. Dhe edhe nëse ata do, më vonë ata nuk do të njohin saktësisht se ku pjesa qesharake u shtua në emrin e domain-it dhe nuk do të mund të rihapin përsëri URL-në tuaj të saktë. Mundohuni të përdorni vetëm shkronjat dhe fjalët klasike në emrin tuaj.

Përdorni TLD-të klasike

Ka qindra emra domenesh të nivelit të lartë në treg, si .kademia ose .art por ato nuk janë aq të zakonshme dhe njerëzit e moshuar kryesisht nuk do ta dinë që janë përfundime të pavarura të domenit. Duke zgjedhur një emër domaini si mysite.art do të keni rrezik që njerëzit të njohin emrin tuaj si mysiteart.com dhe madje si mysite.com ose mysite.us. Zgjidhni mbarimet klasike të domenit si .com, .net ose .org, ose TLD që lidhen me vendin si .us, .de ose .uk.

Këshillë pro: Mos harroni të vendosni opsionin e rinovimit. Disa regjistrues domenësh ofrojnë një periudhë mospagimi kur ju mund të rinovoni emrat e skaduar të domain, por çmimi i kësaj mund të jetë lehtësisht dhjetë herë më i lartë se çmimi origjinal i blerjes. Dhe në disa raste, nuk ka një periudhë mospagimi, kështu që çdo i huaj mund të marrë emrin e domain tuaj dhe emri juaj i njohur i domain do të humbet.

Ne ju rekomandojmë: BlueHost

Bluehost-filluar-kompani-website

Ne rekomandojmë BlueHost për regjistrimin e domain, pasi ka një ndërfaqe të lehtë për t’u përdorur për të menaxhuar emrat e domain, përfshirë ndryshimin e serverëve DNS dhe më shumë. Kompania ofron rinovim automatik, kështu që emrat e domain mund të mbrohen nga skadimi aksidental.

Një tjetër mjet i dobishëm për sigurinë e domenit është veçoria e kyçjes së domenit. Duke aktivizuar atë, domain do të mbrohet nga transferimet e paautorizuara. Një nga pjesët më të forta të BlueHost është departamenti i mbështetjes; fusha dhe ekspertët e ruajtjes janë në dispozicion 7/24. Përdoruesit mund të arrijnë të mirat përmes telefonit, postës elektronike ose bisedës.

Klikoni këtu për të kontrolluar disponueshmërinë e emrit të domain dhe për ta porositur atë me zbritje të veçantë të BlueHost.

Hapi 2: Gjeni cili Lloj Hosting që ju nevojitet

web-hosting-type-kompani-website

Uebfaqja juaj do të ketë nevojë për ruajtje gjithashtu, kështu që ju duhet të blini një paketë të mbajtjes në internet. Ka fjalë për fjalë dhjetëra mijëra ofrues në internet, por vetëm disa dhjetëra prej tyre janë me të vërtetë të mira.

Kurthi më i madh në të cilin mund të biesh është çmimi i pritjes, zakonisht ofruesit më të lirë të mbajtjes në internet ju japin mbështetje të keqe ose pothuajse të paarritshme të klientit, ndalesa të sistemit dhe probleme të tjera të bezdisshme. Mundohuni të zgjidhni një ofrues të besueshëm me shumë rekomandime të përdoruesit!

Ju gjithashtu duhet të zgjidhni llojin e hostimit që ju nevojitet; ekzistojnë nivele të ndryshme nga starteri tek pro. Lloji më themelor është shpërndarja e përbashkët, ku ju merrni një pjesë të ruajtjes në një server të tërë dhe një panel kontrolli të cilin mund ta përdorni për administrim.

Kur faqja juaj bëhet më e madhe dhe shërben më shumë vizitorë, do t’ju duhet të kaloni te llojet më të përparuara të ruajtjes, për shembull VPS, ku merrni burime më të mëdha për të shërbyer një trafik më të madh. Zgjidhja përfundimtare është një server i dedikuar, ku do të zotëroni një makinë të tërë fizike për të punuar prapa faqes tuaj.

Për shkak se ne po flasim tani për një faqe interneti fillestare, është ideale të zgjidhni një pritje të përbashkët. Ai do të zgjidhë problemin tuaj të ruajtjes me kosto të ulët dhe do ta dërgojë faqen tuaj në rrugën e tij.

Këshillë pro: Nëse blini ruajtje në internet për një periudhë më të gjatë, mund të merrni zbritje ose madje edhe emrin e domain falas si përparësi.

Ne ju rekomandojmë: BlueHost

Bluehost-filluar-kompani-website

Ndërsa BlueHost është një anëtar i fortë i tregut të regjistrimeve të domain, një anëtar i vlefshëm i tregut pritës gjithashtu. Ata ofrojnë 3 pako të përbashkëta pritëse për klientët, plot me karakteristika dhe pasuri.

Paketa Themelore mund të jetë një shtëpi e një faqe në internet, duke i dhënë një hapësirë ​​të madhe 50 GB për skedarë. Gjerësia e brezit është e pa matur, dhe përdoruesit mund të shtojnë 5 llogari emaili në paketë. Pricemimi i tij me çertifikim falas SSL fillon nga 2.95 $ / muaj.

Paketa Plus nuk ka pothuajse asnjë kufi, mund të mbajë numër të pakufizuar të faqeve të internetit, duke dhënë një hapësirë ​​të pakufizuar me një bandë të pakufizuar. BlueHost shtoi një vlerë 200 $ të ofertave të marketingut, dhe mbrojtja ndaj spamit është përfshirë gjithashtu për çmimin mujor prej $ 5.95.

Paketa Choice Plus ka të njëjtin çmim si Plus, duke filluar nga 5,95 $. Ai ka të gjitha pasuritë që paketa më e vogël i ka, por përmban privatësinë e domain falas dhe shërbimin rezervë të faqes CodeGuard Basic.

Ne ju rekomandojmë BlueHost pasi është i besueshëm, ka emër në treg dhe ofron paketa të mira të përbashkëta pritëse me çmime vërtet të ulta. Pa kurthe, pa oferta false, klikoni këtu për të parë ofertat e përbashkëta të pritjes së BlueHost!

Hapi 3: Merrni një Logo të mirë

profesionale-logo-design-kompani-website

Uebfaqja juaj do t’ju duhet gjithashtu një logo e mirë. Njerëzit mendojnë ndonjëherë se logot janë element i thjeshtë i projektimit, por ju duhet të shmangni këtë lloj të menduari. Logoja juaj është elementi kryesor i faqes suaj të internetit; ajo tregon thelbin e vlerave, mendimit dhe detyrave kryesore të kompanisë suaj. Duke e pasur atë në cilësi të ulët, do të tregojë që kompania juaj gjithashtu është një entitet me vlerë të ulët dhe do të frikësojë klientët.

Shtë e mundur që tashmë të keni një logo për kompaninë tuaj dhe të performojë mirë në materialet e shtypura ose elementë të tjerë të jetës reale. Mos harroni të konsultoheni me një stilist për të parë se si logoja do të veprojë në faqen e internetit. Ne ju rekomandojmë të punësoni një dizajn logo nga 99Designs. Në këtë faqe të internetit mund të merrni dizajne logos me cilësi të lartë.

Elementët e tjerë të faqes gjithashtu duhet të ndjekin ngjyrat dhe stilin e logos, dhe kjo detyrë ka nevojë për një person të vërtetë pro projektuesi.

Këshillë pro: Vitalshtë thelbësore që logoja të ketë formate dhe dimensione të ndryshme skedarësh. Kërkoni nga projektuesi të bëjë versione të thjeshtë të skedarëve si .jpg ose .png midis formateve të lidhura me projektuesit ose dyqanet e printimeve si .psd ose .ai.

Hapi 4: Krijoni Uebfaqen Tuaj

Ndërtesa-kompani-website

Hapi i fundit për të patur një uebfaqe pune është krijimi i faqes. Ka shumë mënyra për të kaluar në këtë seksion, mund t’i kërkoni një programuesi të kodojë paraqitjen, të përdorë ndonjë prej Sistemeve të Menaxhimit të Përmbajtjes falas ose me pagesë, ose të përdorni ndonjë nga mjetet në internet që krijojnë faqe.

Punësimi i një programuesi

Bërja e një uebsajti me porosi me paraqitjen unike nuk rekomandohet për faqet e internetit fillestare. Jo vetëm sepse programimi është një gjë e shtrenjtë, por ka shumë programues të gabuar në treg. Nëse nuk keni ndonjë përvojë në kodim, atëherë është shumë e vështirë të zbuloni se cili programues është i mirë dhe cili jo.

Kodimi i faqes në internet nuk ka të bëjë vetëm me kopjimin e draftit dhe aplikimin e tij në një faqe live, por ka të bëjë me bërjen e një kodi të mirë pas skajit të përparmë. Duke bërë kod të gabuar, faqja juaj e internetit do të jetë e ngadaltë, e cila i largon klientët tuaj dhe ju jep një penallti në Google. Sa më i ngadalshëm faqja juaj e internetit, aq më shumë klientë do të humbni.

Pra, përveç nëse nuk jeni programues ose nuk keni një mik i cili është, kaloni idenë e një uebsajti unik të bërë dhe provoni zgjidhjet e tjera.

Këshillë pro: Nëse punësoni një programues, gjithmonë provoni referencat e tij ose të saj me testues të tillë në internet, si Google Njoftime PageSpeed ose Testi i Shpejtësisë së faqes në internet Pingdom.

Duke përdorur krijuesit e faqeve në internet

Ka shumë shërbime në internet që lejojnë përdoruesit të krijojnë një faqe interneti në internet. Shumica e tyre gjithashtu sigurojnë ruajtje në internet dhe përdorin një model çmimesh abonimi. Ekzistojnë gjithashtu shërbime falas, por ato shfaqin reklamat e tyre në faqen tuaj të internetit dhe nuk ju japin mundësinë për t’i hequr ato, përveç nëse paguani një tarifë shtesë.

Këta krijues të përparuar zakonisht vijnë me modele të ndërtuara, kështu që ju mund të zgjidhni një plan urbanistik, bazuar në profilin ose stilin e kompanisë tuaj. Pasi të keni zgjedhur një, mund ta rregulloni me mjete zvarritjeje. Kjo do të thotë që ju mund të shtoni lirshëm seksione, rreshta dhe kolona, ​​dhe elemente të veçanta si forma, kuti, tekste, imazhe, video dhe më shumë.

Në shumicën e krijuesve të uebfaqes mund të aplikoni kodin personal CSS, në mënyrë që të modifikoni stilin e faqes së internetit. Ofruesit më të mirë gjithashtu ju japin mësime video apo edhe mbështetje të paguar për personalizim. Të kesh një uebfaqe të tillë mund të jetë një ide e mirë, kështu që nëse jeni të kënaqur me pasuritë që jepni, mund të filloni faqen tuaj të internetit. Sidoqoftë, ekziston një zgjidhje edhe më e mirë; WordPress.

Këshillë pro: Mos harroni të ruani personalizimin tuaj nëse redaktoni një shabllon të ndërtuar. Përndryshe, një problem i lidhjes në internet mund të prishë plotësisht punën tuaj dhe ju mund të filloni të gjithë punën gjatë.

Duke përdorur WordPress

Përdorimi-wordpress-kompani-website

WordPress në një sistem të menaxhimit të përmbajtjes falas dhe me burim të hapur (CMS) që mund të përdorni për të ndërtuar faqen tuaj të internetit. Dy fakte përshkruajnë popullaritetin e saj: 31% e faqeve të internetit përdorin WordPress si CMS e tyre. Softueri u shkarkua nga 60 milion njerëz deri më tani. Zhvillohet vazhdimisht dhe mund të vendoset brenda një minutë.

WordPress është zgjidhja ideale për fillimin e faqes suaj të internetit; edhe mbajtja më e lirë e përbashkët do të jetë e mirë për të pritur një shembull të tij. Instalimi i WordPress ka nevojë për vetëm disa njohuri të bazës së të dhënave dhe ruajtjes, por shumë ofrues kanë një ekip instalimesh, ndonjëherë falas. Dhe akoma më mirë, ka zgjidhje me 1 klik në pasuritë e ofruesve të pritjes, ato që instalojnë WordPress me vetëm disa klikime. Kjo me të vërtetë do të thotë që ju mund të krijoni një faqe live vetëm me disa klikime, pa ditur një fjalë të thjeshtë për bazat e të dhënave ose teknologjitë e internetit.

Tema

Një avantazh tjetër i WordPress janë temat dhe shtojcat. Temat veprojnë si pallto, duke instaluar një temë që mund të ndryshoni plotësisht pamjen e faqes tuaj. Ju madje mund ta ktheni atë në dyqan në internet ose revistë me një temë të vetme. Ka dhjetë mijëra tema në internet, si ato të paguara ashtu edhe ato falas.

Një nga temat më të pëlqyera në internet është Divi i cili vjen me një ndërtues shumë të përparuar të faqeve vizuale. Ekipi i zhvilluesve që qëndron pas kësaj teme WordPress është i mahnitshëm; kryevepra e tyre e artit, Divi revolucionarizoi tregun me ndërtuesin e saj të thjeshtë për t’u përdorur.

Klikoni këtu për të parë në një video se si funksionon Visual Page Builder

Ekzistojnë mjete të tjera të avancuara në temë, jo vetëm ndërtuesi, për të përmendur disa, redaktime të përgjegjshme, paraqitjet 20+ të bëra para dhe 46 pjesë të elementeve të përmbajtjes, vlejnë plotësisht me çmimin e temës. Lista e pjesëve të përmbajtjes është e gjatë, por audio player, dyqan, blog, thirrje për veprim, galeri, slider video dhe elementet e tryezës së çmimeve mund të përdoren për të gjithë pronarët e rinj të faqes në internet.

Një veçori tjetër është gjithashtu e veçantë; paraqitjet e bëra nga përdoruesi mund të eksportohen, të ngarkohen në uebfaqe të tjera ose të ndahen me njerëzit e tjerë. Kjo pasuri krijoi një treg të vogël faqosjes, ku përdoruesit ndajnë paraqitjet e tyre Divi falas ose për disa para me njëri-tjetrin.

Klikoni këtu për të lexuar më shumë ose blini temë Divi WordPress

plugins

Shtojcat janë shtesa me kod të vogël ato që i japin veçori shtesë faqes tuaj. Kështu që ju mund të keni një libër të ftuar, një galeri me imazhe, një forum ose ndonjë veçori tjetër duke shtuar shtojca. Ekziston një industri e tërë e ndërtuar në shtojcat e kodifikimit, kështu që ju fjalë për fjalë nuk do të gjeni ndonjë rast të veçantë i cili nuk është i përfshirë nga një plugin. Ose të paktën, do të ketë mijëra programues që mund ta zhvillojnë atë për ju.

Ka mjaft disa plugins në treg, të cilat tashmë u bënë thuajse thelbësore, kështu që gjithashtu mund t’i përdorni me siguri:

Një pasuri shtesë e WordPress është redaktori vizual ku mund të shkruani postime në blog ose artikuj të lajmeve për faqen tuaj. Ka një ndërfaqe të lehtë për t’u përdorur me butona dhe shenja të ngjashme që do t’i gjeni të njohura nga Microsoft Word dhe klonet e tij. Duke përdorur redaktorin ju lehtë mund të botoni artikuj.

WordPress është padyshim një softuer shumë i mirë për fillimin e një faqe në internet dhe nuk do të merrni një vendim të gabuar duke e përdorur atë në faqen tuaj të re.

Këshillë pro: Mos harroni të eksportoni kopjimin tuaj të WordPress në baza të rregullta; softueri ju lejon ta bëni atë me disa klikime. Kjo sjellje do t’ju kursejë shumë kohë nëse faqja juaj në internet shembet ose po sulmohet. Ka edhe shtojca për ta bërë eksportin automatikisht.

Hapi 5: Krijoni përmbajtje dhe azhurnoni faqet tuaja rregullisht

krijuar-content-kompani-website

Sidoqoftë, ky hap vjen pasi faqja juaj të dalë live, është thelbësore të publikoni përmbajtje të reja në faqen tuaj rregullisht. Ekzistojnë dy arsye kryesore për këtë:

 1. duke u treguar njerëzve që kompania juaj është e gjallë dhe ka lajme vazhdimisht
 2. duke treguar përmbajtje të freskët të Google për të marrë vizitorë falas si një shkëmbim për të

Një rregull shumë i rëndësishëm, që përmbajtja e re duhet të ketë lidhje me profilin e faqes suaj. Nëse dini shaka, por nuk jeni një klloun, atëherë faqja e internetit e kompanisë suaj nuk është vendi ideal për botimin e tyre. Ka shumë të ngjarë që do të ketë lajme nga ndërmarrja juaj, ngjarje që kanë ndodhur, thashetheme të industrisë së re, kështu që gjithmonë do të keni përmbajtje të re për t’i shpërndarë me njerëzit.

Artikujt me cilësi të mirë gjithashtu do të rrisin reputacionin tuaj, kështu që bëni klientët tuaj më shumë ndërsa faqja juaj e internetit është aktive. Dhe nëse i ndani materialet e shkruara në platformat e mediave sociale, si Facebook, atëherë keni bërë gjithçka që do t’ju rritet trafiku i faqes suaj të internetit dhe do të krijoni audiencën.

Këshillë pro: Megjithatë përmbajtja e videos kërkon më shumë përpjekje për të krijuar një përmbajtje të tillë dhe përhapjen e saj në YouTube. Sipas hulumtimeve, shumica e njerëzve marrin vendimin përfundimtar për të blerë pasi të shikonin një video të produktit përkatës më parë.

Hapi 6: Dorëzoni trafikun në faqen tuaj të internetit

website-trafikut-kompani-website

Edhe ju keni faqen e internetit më të mirë në Tokë, nuk do të përfitoni nga ajo nëse nuk keni trafik. Duke bërë krijimin e rregullt të përmbajtjes dhe postimin e lajmeve, duke shkëmbyer artikujt tuaj në platformat e mediave sociale, faqja juaj do të marrë trafik organik nga motorët e kërkimit.

Përveç kësaj, personalisht ju gjithashtu mund të ofroni më shumë trafik në faqen tuaj, thjesht provoni këto praktika:

 • Blogimi i vizitorëve: pyesni pronarët e faqeve të internetit ose blogut, biznesi i të cilave është i lidhur me tuajin, për t’ju dhënë hapësirë ​​artikull për të shkruar një artikull të ftuar. Ju duhet të shkruani një vërtet interesante dhe të dobishme për të kapur sytë e lexuesve dhe për t’i përcjellë ato në faqen tuaj të internetit. Duke pasur një përmbajtje të tillë do të mburret edhe me SEO tuaj, kështu që ky është një avantazh i dyfishtë që duhet të përdorni!
 • Bleni reklama PPC: gjithashtu mund të blini reklama në rrjetet më të mëdha PPC, si Google AdWords ose Facebook Ads. Ky akt do të sjellë klientë shtesë në faqen tuaj; megjithatë ata do të jenë më pak të angazhuar se vizitorët, të cilët erdhën nga artikulli juaj i mrekullueshëm i miqve.
 • Paguaj një ndikues: Ka ndikues në platformat e mediave sociale, veçanërisht në Facebook, Instagram, Snapchat dhe YouTube. Punojini ata për reklamimin e faqes tuaj dhe ata do të dërgojnë trafik në faqen tuaj. Si plus, marka juaj do të marrë vëmendje shumë më të madhe nga fansat e influencuesve sesa më parë, dhe ndjekësit social do të fillojnë të lidhen me kompaninë tuaj. Kudo që do ta shohin markën tuaj më vonë, ata do të kujtojnë se kompania juaj është ajo interesante që u përmend në kanalet e preferuara të ndikuesve..
 • Artikuj PR: Kjo është një strategji e modës së vjetër SEO e cila ende funksionon. Ju duhet të blini hapësirë ​​artikuj në revista më të mëdha ose gazeta lokale dhe të botoni një artikull në lidhje me kompaninë tuaj. Efekti do të ketë një anë të dyfishtë: njerëzit do të lexojnë artikullin dhe do të njoftohen për markën tuaj dhe / ose vizitojnë faqen tuaj, ndërsa lidhja e prapme nga faqja e fortë e revistës do të ketë një efekt të fuqishëm të SEO.

Këshillë pro: Të gjitha platformat e mediave sociale kanë listat kryesore ku mund të gjeni ndikimet e rëndësishme. Për shembull, ju mund t’i shihni videot në trend të YouTube këtu: https://www.youtube.com/feed/trending

Duke përfunduar

Tani, ju e dini se si të krijoni një faqe në internet për kompaninë tuaj. Shkoni përpara në BlueHost, zgjidhni bimën që ju nevojitet dhe filloni ndërtimin e faqes tuaj WordPress sot!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map