Si të krijoni një faqe interneti profesionale HTML / CSS?

si të ndërtoni një uebfaqe profesionale html css


Farëdo që të jeni një individ ose një pronar i një kompanie, tani jeni këtu për të mësuar se si të ndërtoni faqen tuaj të internetit profesionale, duke përdorur kodimin e thjeshtë të HTML dhe CSS. Për të fituar më shumë informacion mbi këtë temë, unë vendos që të bëj disa hulumtime në internet dhe gjeta shumë faqe në internet që ofrojnë një udhëzues hap pas hapi se si të filloni me të mësuar HTML. Nga përvoja ime, unë e di se kur njerëzit po kërkojnë krijoni një uebfaqe profesionale HTML, ata në të vërtetë nuk kërkojnë të mësojnë anën e kësaj gjuhe programuese. Ata duan një zgjidhje të thjeshtë dhe të shpejtë për të filluar me faqen e tyre të internetit.

Krijoni faqen tuaj personale profesionale!

Filloni faqen tuaj të internetit në pak minuta me këtë ndërtues të mahnitshëm tërheqës dhe tërheqje të faqes në internet. Nuk ka përvojë ose aftësi programuese të nevojshme!

Fillo tani! »

Në këtë tutorial do t’ju paraqes 3 mënyra për të krijuar një faqe në internet duke përdorur HTML dhe CSS; ajo do të përfshijë disa nivele të aftësive të programimit, megjithatë ne nuk do të fillojmë me bazat, duke shpjeguar se për çfarë përdoret etiketa e kokës dhe trupit. Ka shumë faqe në internet që mund të mësoni themelore, për shembull w3schools.com është një sit mjaft i mirë.

Ndërtoni një uebfaqe HTML nga e para

Kjo është mënyra më e gjatë dhe më e vështirë për të krijuar faqen tuaj të internetit. Përveç kësaj do t’ju duhet një njohuri e mirë e HTML dhe CSS, secila linjë kodesh duhet të shkruhet nga ju. Kjo mund të marrë kohë dhe mund të marrë disa javë për të përfunduar projektin tuaj. Edhe nëse keni aftësi dhe njohuri për të shkruar të gjithë kodin vetë, për mendimin tim nuk ia vlen koha dhe përpjekja që vendosni në të.

Nëse ende insistoni të shkruani të gjithë kodin në faqen tuaj të internetit, unë sugjeroj të përdorni një kornizë html siç është bootstrap për të shpejtuar procesin e zhvillimit. Nëse planifikoni të mos shpenzoni shumë kohë për zhvillimin, duhet të merrni parasysh një model.

Ndërtoni një uebfaqe duke përdorur një shabllon HTML HTML

Marrja e një modeli të gatshëm të faqes në internet është një mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për ta bërë atë të shkojë. Ju sigurisht që do t’ju duhet një nivel i njohurive HTML dhe CSS për të qenë në gjendje të modifikoni shabllonin për nevojat tuaja, por sigurisht që nuk do ta filloni të gjithë projektin nga e para.

Këtu janë disa nga ofruesit e mi të preferuar të modeleve html falas, nga ku mund të shkarkoni që do t’i përshtaten më së miri nevojave tuaja të projektimit:

Ofruesit e listuar më sipër ofrojnë modele të përgjegjshme gjithashtu, kjo do të thotë që faqja juaj e internetit jo vetëm që do të duket e mirë në desktop, por gjithashtu do të përshtatet në mënyrë të përkryer në dhe zgjidhjen e ekranit, siç janë telefonat inteligjentë dhe tabletët.

Para se të filloni të përdorni ndonjë shabllon falas html, shikoni afatin e përdorimit dhe licencën e ofruesit. Disa modele mund të jenë të kufizuara vetëm për projekte personale; të tjerët mund t’ju lejojnë t’i përdorni ato edhe në faqet e internetit komerciale.

Nëse keni mundësi të merrni një shabllon premium në uebfaqe, duhet të shikoni ofruesit e mëposhtëm:

  • http://themeforest.net/html-templates

Marrja e një modeli në internet dhe modifikimi i tij për nevojat tuaja, nuk është e mjaftueshme për të botuar faqen tuaj në internet. Ju gjithashtu do të duhet të blini një emër domain dhe një llogari premium pritjeje. Unë rekomandoj shumë përdorimin e HostGator, ata ofrojnë një emër domain falas dhe një çmim hyrje të përballueshëm për llogari të reja të mbajtjes në internet.

Ndërtoni një faqe në internet HTML duke përdorur një mjet ndërtues faqesh

Nëse vendosni të shkoni me një ndërtues të faqes në internet, me siguri jeni duke nxituar dhe dëshironi ta bëni faqen tuaj në internet sa më shpejtë. Përdorimi i një programi kompjuterik për të krijuar një faqe në internet është bërë një praktikë shumë e zakonshme, jo vetëm sepse zvogëlon ndjeshëm kohën e zhvillimit të uebit, por e bën atë shumë të lehtë dhe të arritshëm për të gjithë. Një mjet për ndërtimin e faqes në internet nuk kërkon njohuri mbi programimin, me karakteristikat e tij të brendshme për tërheqje dhe redaktorin WYSIWYG ju mund të krijoni një faqe interneti profesionale brenda disa minutave.

Me HostGator, ju mund të ndërtoni një uebfaqe profesionale pa qenë e nevojshme të përdorni ndonjë programim. Ndërtuesi i faqes në internet në dispozicion në HostGator, ju ofron një gamë të gjerë modelesh moderne që janë të përshtatshme për kategori të ndryshme. Zgjidhni një shabllon që ju pëlqen dhe filloni të krijoni faqen tuaj të internetit. Ky krijues i faqeve të bazuara në shfletuesin ju lejon të shtoni dhe publikoni faqe të ndryshme me paraqitje të ndryshme, të ngarkoni imazhe, të vendosni formularin e kontaktit dhe hartat e Google, të shtoni butona në facebook, komente në facebook dhe aplikacione të tjera sociale, menutë, kutitë, skedat dhe shumë më tepër. Ju gjithashtu mund të krijoni një seksion për postimet në blog.

Këtu është një pamje e mjetit ndërtues të faqeve të lartpërmendura:

shembulli ndërtues i faqes html

Nëse doni të mësoni më shumë rreth HostGator, unë rekomandoj të lexoni rishikimin tonë të hollësishëm të HostGator.

Cila metodë për të zgjedhur për të bërë faqen tuaj profesionale?

Epo, nëse jeni i ri në ndërtimin e faqes në internet dhe HTML, dhe doni të mësoni këtë gjuhë, me siguri duhet të filloni të punoni në një plan urbanistik bazë të faqes; në këtë mënyrë ju mund të mësoni dhe ndërtoni në të njëjtën kohë. Nëse tashmë e dini disa nivele HTML dhe CSS, dhe dëshironi ta realizoni shpejt projektin tuaj, me siguri një shabllon i uebfaqes do të ishte zgjidhja më e mirë. Nëse jeni me nxitim të madh dhe nuk keni kohë për të mësuar programim, opsioni më i mirë është të përdorni një ndërtues faqesh.

Padyshim që ka edhe metoda të tjera, për tu përdorur ndërtimi i një faqe në internet, por në këtë rast ne jemi përqëndruar kryesisht në krijimin e një faqe interneti të thjeshtë HTML.

Prandaj, nëse keni marrë vendimin për metodën që do të përdorni, më lini të njoftoni në komentet më poshtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map