Si të krijoni një faqe interneti profesionale me WordPress (miqësore për fillestarët)

01.06.2020
Udhëzime & Udhëzime 'Si të krijoni një faqe interneti profesionale me WordPress (miqësore për fillestarët)
0 12 мин.

krijoni miqësi fillestare për krijimin e WordPress


Megjithëse WordPress është shumë i lehtë për t’u përdorur dhe krijuar një faqe interneti, ende shumë njerëz po mundohen të bëjnë një faqe interneti profesionale. Në këtë tutorial do t’ju mësoj se si të ndërtoni një faqe interneti profesionale për biznesin tuaj duke përdorur WordPress. Koncepti i këtij udhëzuesi është që të ju jap këshilla që do të ndihmojnë në ndërtimin e një uebsajti të shkëlqyeshëm që konverton vizitorët në klientë.

Ndërtues i Uebfaqeve me bazë WordPress

E përkryer për fillestarët! Krijoni jashtë kutisë, Uebfaqet profesionale dhe me cilësi të lartë me WordPress dhe BoldGrid.

Fillo tani! »

Nëse doni të mësoni bazat se si të krijoni WordPress ose dëshironi të dini se si të filloni një blog në minuta, ju lutemi shikoni mësimet e lidhura.

Ky tutorial nuk përfshin aftësi programimi ose dizajnimi në internet. Shtë e përkryer për fillestarët që fillojnë WordPress. Gjithçka ilustrohet me fotografi.

Fillestar miqësor! Asnjë kodim! Asnjë term geeky! E thjeshtë dhe e drejtë përpara! Hap pas hapi.

Pritja profesionale për biznes profesional

Ndërsa jeni duke krijuar këtë faqe në internet për biznesin tuaj, ju dëshironi të jeni profesionist. Për të publikuar faqen tuaj në internet, do t’ju duhet një shërbim pritës. Për këtë udhëzues kam përdorur InMotion Hosting si një shembull. Unë rekomandoj shumë këtë kompani pritëse për krijimin dhe mbajtjen në internet të biznesit tuaj. Nëse doni të mësoni më shumë rreth këtij ofruesi të hostimit, ju lutemi lexoni rishikimin tonë të hostimit të InMotion.

Kështu që së pari, do të duhet të blini një plan ngritës.

Duke ndjekur këtë lidhje, do të merrni 47% zbritje të menjëhershme. Shkoni në fund të faqes dhe zgjidhni Planin e Nisjes duke klikuar butonin “Porosit Tani”.

porosis planin e fillimit të inovacionit

Rishikoni zgjedhjen tuaj dhe klikoni “Vazhdo”.

procesi i porositjes së pritjes së klasës së biznesit

Nëse tashmë keni një emër domain, zgjidhni atë mundësi, përndryshe ju mund të regjistroni një domen të ri falas me këtë plan hosting.

regjistroni domain falas

Për këtë shembull kam zgjedhur opsionin për të lidhur fushën time me serverin e InMotion, kështu që vazhdoj me opsionin “Unë tashmë kam një domen”. Rishikoni zgjedhjen tuaj dhe klikoni “Vazhdo”.

tërheqje tashmë emrin e domain

Sistemi automatikisht do të zbulojë vendndodhjen tuaj dhe do të zgjedhë serverin në internet ku do të pritet faqja juaj e internetit. Nëse doni të bëni rregullime, zgjidhni një vendndodhje të re për serverin. Ju mund të zgjidhni midis Bregut Lindor dhe Bregut Perëndimor. Konsideroni që faqja juaj e internetit të jetë e pritur në një server që është më afër jush dhe klientëve tuaj.

nxitje që pret bregun lindor të bregut perëndimor

Tani hapi më i rëndësishëm i këtij urdhri është të zgjidhni sistemin e menaxhimit të përmbajtjes që dëshironi të instaloni në faqen tuaj të internetit. Këtu do të zgjidhni “Instaloni BoldGrid, të mundësuar nga WordPress”. Ky është ndërtuesi që ne do të përdorim për krijimin dhe rregullimin e faqes sonë të internetit. BoldGrid është një krijues faqesh me WordPress, i cili ju lejon të krijoni paraqitje me porosi pa pasur nevojë të njihni HTML, CSS ose programim tjetër. Ju lutemi shikoni rishikimin tonë BoldGrid për të mësuar më shumë rreth këtij mjeti të shkëlqyeshëm.

inmotion instaloni automatikisht boldgrid në regjistrim

Plotësoni informacionin tuaj personal dhe financiar. Kjo faqe është e sigurt dhe e koduar, kështu që të dhënat tuaja do të mbrohen. Klikoni në butonin “Blerje Llogaria” për të përfunduar porosinë tuaj.

llogari pritje për blerjen e lëvizjes

Do të kontaktoheni me telefon brenda pak minutash për të konfirmuar porosinë tuaj. Pasi të konfirmohet porosia juaj, ju do të merrni një email me informacione për hyrje. Ndërkohë WordPress dhe BoldGrid po instalohen automatikisht në faqen tuaj të internetit. Në fund të porosisë tuaj, ju do të keni një sistem pune që mund ta rregulloni.

Deri më tani, kaq mirë! Tani vjen pjesa argëtuese, kur në të vërtetë krijoni faqen tuaj të internetit.

Krijimi i Uebsajtit tuaj të WordPress

Pasi llogaria juaj të verifikohet me telefon, do të merrni një email të mirëpritur nga InMotion me të gjitha detajet e hyrjes. Kjo email përmban hyrjen në Panelin tuaj të Menaxherit të Llogarive, të identifikoheni në cPanel dhe në faqen tuaj në WordPress, ku BoldGrid është instaluar tashmë.

Tani hyni në pultin e faqes tuaj të internetit dhe identifikohuni. Ekrani i hyrjes është i ndryshëm nga ekrani i paracaktuar i hyrjeve të WordPress. Pulti gjithashtu është pak më ndryshe, por nuk bën shumë ndryshime, edhe nëse më parë keni përdorur WordPress.

hyrje e guximshme boldgrid

Në ekranin e mirëseardhjes do të keni dy video që, një për fillestarët dhe një për përdoruesit e përparuar të WordPress. Këto video janë një prezantim i shpejtë i BoldGrid. Unë sugjeroj shumë shikimin e tyre! Videoja e mëposhtme shpjegon se si të filloni me BoldGrid:

Tani, për të filluar ju duhet të klikoni në menunë “Inspirimet”.

faqet e internetit të frymëzimeve të guximshme

Në faqen e frymëzimeve mund të zgjidhni nga dy opsione: Instaloni si Staging (zgjidhni këtë nëse tashmë keni një uebfaqe dhe dëshironi ta azhurnoni atë me BoldGrid) ose Instaloni si Aktiv (kjo mundësi është për ata që nuk kanë ende një faqe në internet). Ne do të vazhdojmë me sitin “Active”.

boldgrid instaloni site aktiv

Hapi tjetër është të zgjidhni një kategori për faqen tuaj të internetit. Në kohën e shkrimit ka rreth dhjetë kategori nga të cilat mund të zgjidhni, por do të shtohen më shumë ndërsa BoldGrid evoluon. Zgjidhni kategorinë që është më e afërt me ngrohtësinë e faqes suaj të internetit.

boldgrid zgjidhni kategorinë e faqes në internet

Pasi të zgjidhni kategorinë, ju mund të zgjidhni një temë që ju pëlqen. Mund të shikoni ndonjë nga këto tema dhe të shihni se si do të duket në një desktop, tavolinë ose telefon celular. Ju lutemi vini re se disa tema përmbajnë imazhe të mbrojtura nga të drejtat e autorit me filigranë. Ju mund t’i blini këto imazhe (duke përdorur sistemin e monedhave) ose mund t’i zëvendësoni me fotot tuaja. Ne do të zgjedhim temën “Uptempo” për këtë tutorial.

temë boldgrid zgjidhni

Pas zgjedhjes së temës që preferoni, zgjidhni grupin e faqeve që dëshironi të instaloni në faqen tuaj të internetit. Ne do të zgjedhim të instalojmë pesë faqe, të cilat janë më të zakonshmet për këtë kategori. Klikoni në butonin “Zgjidh” për të vazhduar.

boldgrid zgjidhni grupin e faqeve

Konfirmoni zgjedhjen tuaj dhe përfundoni instalimin e temës dhe faqeve duke klikuar në “Instaloni këtë faqe në internet!” button. Në këtë hap ju mund të ktheheni përsëri dhe të redaktoni cilësimet e zgjedhura më parë.

faqja e internetit e instaluar boldgrid

Instalimi dhe krijimi i faqeve do të zgjasë më pak se një minutë. Mos e mbyllni faqen derisa të mbarojë. Pasi të bëhet instalimi, klikoni në butonin “Rregulloje”.

shkarko boldgrid instaloni faqen e internetit me temë

Përshtatësi i temës ju lejon të redaktoni faqen tuaj të internetit dhe të shikoni paraprakisht ndryshimet që po bëni. Opsionet mund të ndryshojnë nga tema në temë. Për temën që kemi zgjedhur më herët, uptempo, ne mund të ndryshojmë titullin e faqes, të ndryshojmë fontin, pozicionin e titullit, të ngarkojmë një logo të imazhit ose ikonën e faqes.

boldgrid rregulloje faqen e internetit

Në seksionin e ngjyrave, ju mund të zgjidhni nga paleta ngjyra të ndryshme. Ekziston një funksion “Sugjero Palettes” i cili do të sugjerojë një skemë ngjyrash sa herë që e klikoni atë. Zgjidhni skemën e ngjyrave që ju pëlqen!

personalizuesi me ngjyra të theksuara sugjeron paleta

Ka shumë cilësime të tjera që mund të konfiguroni për ta bërë faqen tuaj të internetit unike dhe të jashtëzakonshme. Për shembull, ju mund të zgjidhni të keni një faqe statike, e cila do të shfaq një faqe të zgjedhur nga ju. Ju gjithashtu mund të shtoni pajisje shtesë në kokë dhe footer dhe gjithashtu të futni HTML me porosi (Google Analytics për shembull). Shtë gjithashtu e mundur që të shtoni JavaScript ose CSS me porosi në temën tuaj, pa pasur nevojë të hapni skedarë. Ne nuk do të hyjmë në detaje tani, sepse këtij mësimi do të duhej shumë kohë për të shkruar dhe lexuar.

Pasi të keni mbaruar, klikoni në “Ruaj & Publikoni butonin! Mund të ktheheni më vonë dhe të ndryshoni çdo mundësi nëse dëshironi.

Tani shkoni në faqen kryesore të faqes tuaj të internetit dhe shijoni pamjen:

Shembull boldgrid në internet

Ju nuk jeni gati akoma! Ka pesë faqe në faqen tuaj, por këto janë të mbushura me përmbajtjen e paracaktuar që vjen me instalimin. Do të doni t’i ndryshoni këto.

faqet e redaktimit të guximshëm

Në WordPress do të jeni në gjendje të ndryshoni tekstin, të shtoni dhe zëvendësoni imazhet, të kloni ose fshini blloqe të ndryshme, tërhiqni dhe lëshoni blloqe vertikale dhe horizontale.

redaktori i faqeve boldgrid

Me funksionin “Shto GridBlock” ju mund të zgjidhni nga një gamë e gjerë planifikimesh të krijuara paraprakisht. Ky funksion gjithashtu ju lejon të futni hartën e Google në faqen tuaj, ose të zgjidhni nga një gamë e gjerë formash kontakti me fusha të ndryshme.

faqosja e guximshme e futur në gridblock

API BoldGrid gjithashtu ju lejon të kërkoni imazhe me cilësi të lartë, falas dhe komerciale. Ju mund të vendosni madhësinë për imazhin që po shtoni në faqen tuaj, dhe sistemi automatikisht do të korr dhe instalojë imazhin në faqen tuaj të internetit. Kjo veçori ju lejon të akordoni faqet tuaja me imazhe të bukura në vetëm disa minuta, pa përdorur as softuer për redaktuesin e figurave. Sa e lezetshme është kjo?

Në këtë pikë, ju jeni bërë me ndërtimin e faqes tuaj të internetit. Urim! Ju keni krijuar një faqe interneti profesionale duke përdorur WordPress dhe BoldGrid për biznesin tuaj. E gjithë kjo pa prekur një rresht të vetëm të kodit, dhe keni qenë në gjendje të shtoni imazhe gjithashtu pa qenë nevoja t’i redaktoni ato në kompjuterin tuaj.

Përmbledhje dhe Rekomandim

Ky udhëzues doli më gjatë sesa doja të isha, por mendoj se kam mbuluar pjesën më të madhe të hapave që janë të nevojshëm për të ndërtuar një faqe interneti profesionale. Shpresoj se ky udhëzues do të ndihmojë shumë fillestar. Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me BoldGrid, mund të shkruani një koment më poshtë, ose të kontaktoni hostin e InMotion. Mbështetja e teknologjisë është shumë e dobishme dhe miqësore për fillestarët.

Unë rekomandoj shumë BoldGrid dhe InMotion për krijimin dhe pritjen e faqes tuaj WordPress.

Edhe pse procesi i krijimit të kësaj faqe demo më kërkoi vetëm disa minuta, për ta bashkuar këtë udhëzues hap pas hapi më mori një orë. Nëse ju ndihmoi, ju lutemi ndani në llogaritë tuaja të mediave sociale. Faleminderit!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector