Si të krijoni një faqe në internet për një organizatë jofitimprurëse me WordPress?

ndërtuar-wordpress-website-jofitimprurëse-organizatë


Ka shumë organizata jofitimprurëse që kërkojnë të bëjnë ndryshime në botë. Qëllimi i tyre kryesor është gjithmonë të frymëzojnë dhe inkurajojnë akte që ndihmojnë në zgjidhjen e një çështje specifike. Mënyra më e mirë për të përhapur botën në lidhje me problemet dhe zgjidhjet në botë është, ashtu siç e keni guxuar, duke ndërtuar një faqe në internet. Mbledhja e një faqe interneti të mirë që jo vetëm funksionon, por e bën porosinë të qartë dhe me ndikim nuk është gjithmonë e lehtë.

Ky nuk është problem për organizatat e mëdha si Paqe Jeshile dhe Kryqi i Kuq, sepse ata mund të punësojnë ekipe të tëra për të ndihmuar. Por organizatat më të vogla lokale nuk kanë sasinë e burimeve dhe fuqinë e nevojshme për të bërë këtë. Pra, shpesh, mjaftueshëm, njerëzit jo-teknikë janë të lënë të bëjnë punën sa më mirë që munden.

Mos u shqetësoni, sepse falë WordPress, madje mund ta bëni me një sfond teknik minimal. Gjithashtu kërkon gjithashtu një investim shumë minimal. Në një skenar më të mirë, gjithçka që ju duhet të paguani është mbajtja e faqes tuaj. Por nëse dëshironi të shkoni në milje ekstra dhe ta bëni punën tuaj më të lehtë ndërsa bëni faqen tuaj të internetit të duket vërtet e mahnitshme, një temë premium është një investim i shkëlqyeshëm. Pra, në këtë artikull, unë do t’ju tregoj pse duhet të përdorni WordPress, i cili është ofruesi im i preferuar i pritjes dhe si ta vendosni atë për t’iu përgjigjur nevojave të një organizate jofitimprurëse. Le ta zëmë!

Arsyet kryesore për të përdorur WordPress

Ka shumë ndërtues të faqeve të internetit atje si Squarespace dhe Wix. Këto e bëjnë më të lehtë ndërtimin e një faqe në internet me karakteristika tërheqje dhe rënie, por WordPress mund të bëjë të njëjtën gjë. Në fakt, WordPress është një platformë me burim të hapur, kështu që është plotësisht i lirë për t’u përdorur. Ndërtuesit e tjerë të faqes së internetit kërkojnë të paktën një tarifë mujore prej $ 8 – 15 $ dhe ato nuk janë aq fleksibël sa ky sistem popullor i menaxhimit të përmbajtjes.

Ekziston një arsye pse çdo uebfaqe e 4-të ndërtohet me WordPress. Kjo shton deri në 74 milion faqe interneti duke u drejtuar nga kjo platformë.

Lessshtë e panevojshme të thuhet, WordPress është një mundësi e shkëlqyer rasti specifik i një organizate jofitimprurëse ose bamirësie. Këtu janë arsyet kryesore për të përdorur WordPress për të ndërtuar faqen tuaj.

Veryshtë shumë miqësore për fillestarët

WordPress është jashtëzakonisht gjithëpërfshirëse dhe e lehtë për t’u përdorur nga kushdo. Ju gjithashtu keni ton materiale të trajnimit në dispozicionin tuaj. Ka shumë faqe në internet dhe kanale YouTube kushtuar WordPress, që të gjithë kanë mësime të shkëlqyera që mund të ndiqni. Zakonisht mund të merrni një faqe në internet dhe të funksionojë brenda një ore ose dy.

WordPress është plotësisht i përgjegjshëm

Rreth gjysma e trafikut të internetit vjen nga pajisjet e lëvizshme me qasje në internet, kështu që është vetëm e natyrshme që ju të krijoni faqen tuaj të internetit që t’u përshtatet atyre. Shtë e rëndësishme që faqja juaj e internetit të jetë plotësisht funksionale edhe në celular, dhe që lexuesit të kenë lehtësisht akses në blogun tuaj, dhurime, ngjarje dhe çdo gjë tjetër në faqen tuaj të internetit.

Pra, është një gjë e mirë që WordPress mbështet tema dhe paraqitjet plotësisht të përgjegjshme. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të zgjidhni një temë të krijuar mirë, e cila është plotësisht e përgjegjshme, por 99% janë, kështu që asnjë shqetësim për këtë.

Veryshtë shumë fleksibël

Krahas faktit që WordPress është tepër i lehtë për t’u përdorur, është gjithashtu lehtësisht i shtrirë. Mund të shtoni funksione dhe karakteristika të shumta me disa klikime. Kjo falë sistemit të shtojcave të platformës që ju lejon të instaloni një shtojcë pa dalë nga pulti. Kështu që ju lehtë mund të shtoni çdo funksionalitet që kërkon faqja juaj e internetit jofitimprurëse.

Costshtë me kosto efektive

Organizatat jofitimprurëse dhe bamirësit kanë një buxhet të kufizuar shumicën e kohës sepse shpenzojnë paratë e tyre atje ku ai në të vërtetë ndikon. Pra, të qenit në gjendje të prerë qoshet kudo që të jetë e nevojshme është një ndihmë e madhe. E cila është arsyeja pse WordPress të qenit i lirë është e shkëlqyeshme. Ju nuk keni nevojë ta blini atë ose ndonjë gjë, thjesht shkarkoni nga faqja e internetit e tyre ose instaloni atë në serverin tuaj të pritjes.

Ju mund të zbrisni plotësisht falas duke qenë i shkathët, duke përdorur disa nga temat dhe shtojcat falas të disponueshme atje. Por faqja juaj do të duket shumë më mirë dhe do të jetë shumë më funksionale nëse nuk e keni mendjen të shpenzoni rreth 70 dollarë në faqen tuaj.

Si të ndërtoni Uebfaqen e Organizatës tuaj Jofitimprurëse me WordPress

Ndërtimi i një faqe në internet për një organizatë jofitimprurëse është si ndërtimi i ndonjë faqe tjetër me WordPress. Mund të bëhet në disa hapa të thjeshtë dhe ju mund ta keni faqen tuaj në internet dhe të funksionojë brenda dy orësh ose një ditë, nëse duhet të prisni që shërbimi juaj në web hosting të aktivizohet. Pra, le të shohim se cilat janë hapat individualë të ngritjes dhe funksionimit të faqes suaj të internetit!

Hapi 1: Zgjedhja e një Ofruesi Pritës dhe Emri i Domainit tuaj

WordPress ka një mundësi falas të vetë-pritur, por nuk do ta bëjë më të shpejtë faqen tuaj të internetit. Shtë shumë më mirë të shkosh me një ofrues tregtar pritës. Do të sigurojë që faqja juaj në internet të funksionojë me shpejtësi dhe pa probleme gjatë gjithë vitit. Bërja e kësaj do t’ju kushtojë rreth 5 dollarë çdo muaj, por si kthim, faqja juaj e internetit do të jetë shumë më e shpejtë dhe më e arritshme.

Zgjedhja ime kryesore kur bëhet fjalë për pritjen është InMotion. Ata janë ofruesi më i besueshëm i pritjes që unë mund të gjej sepse jo vetëm që ata kanë serverë të fuqishëm, por edhe mbështetje të fuqishme të klientit. Unë kurrë nuk pashë që faqja ime të binte poshtë ose të ngarkoja më ngadalë nga sa mendohej. Kur kam nevojë për një çështje të zgjidhur, thjesht telefonoj shërbimin e mbështetjes së klientit dhe ata përgjigjen brenda disa minutash. Ju do të duhet dikush që t’ju ndihmojë në rast se diçka nuk po punon në faqen tuaj dhe nuk e dini pse.

InMotion ka disa nga njerëzit më të dashur, të cilët mund t’i thirrni për ndihmë dhe t’i bëni ata të zgjidhin gjithçka që munden. Ju gjithashtu merrni shpërblime falas për të cilat do të duhet të paguani diku tjetër, të tilla si rezervë falas dhe veçori të sigurisë, të cilat do të sigurojnë sigurinë e faqes suaj të internetit. Në përgjithësi, InMotion është një mundësi solide dhe do t’ju kushtojë vetëm 3,99 $ / muaj, në rast se të regjistroheni për një periudhë më të gjatë kohore.

Duke pretenduar një emër domaini

Të kesh një emër domain tërheqës është e rëndësishme dhe varet nga ju të dilni me një të tillë. Pasi të keni, është koha për të parë nëse është në dispozicion dhe ta regjistroni atë. Mund ta bëni edhe atë përmes faqes së internetit të InMotion. Thjesht shkruani emrin tuaj të domain në shiritin e kërkimit dhe shihni nëse është i disponueshëm apo jo. Nëse është, thjesht klikoni mbi blerjen dhe do të keni një emër domain për faqen tuaj të re jofitimprurëse.

Hapi 2: Instalimi i WordPress

install-wordpress-InMotion-hostingKy është hapi më i thjeshtë pasi kërkon vetëm një klik të vetëm. Thjesht futuni në cPanel në InMotion dhe gjeni WordPress midis aplikacioneve. Thjesht klikoni në ikonën e saj dhe instaloni atë. I njëjti proces vlen për rreth 90% të ofruesve të pritjes atje, kështu që nuk ka asnjë mënyrë për ta shkatërruar.

Hapi 3: Zgjidhni një temë WordPress

Nëse keni instaluar WordPress, do të përshëndeteni me modelin e tij bazë. Në të vërtetë nuk është shumë dhe sigurisht nuk është e mjaftueshme për të përcjellë mesazhin e organizatës suaj. Kështu që ju duhet të gjeni një temë që ju përshtatet juve dhe organizatës suaj shumë më mirë. Për të mos përmendur që gjithashtu duhet të duket profesional në mënyrë që të jetë sa më bindës. Këtu janë ata që kam gjetur të punojnë më mirë për një organizatë jofitimprurëse ose bamirësie.

Jarvis

Jarvis-wordpress-theme

Jarvis është një nga temat më të mira paralele në ThemeForest. Shtë fleksibël dhe i mbushur me karakteristika, kështu që lehtë mund të përshtatet me çdo lloj uebsajti që dëshironi të ndërtoni prej tij. Ju mund të keni një faqe në internet shumë në kërkim profesional thjesht duke zgjedhur një prej varianteve të saj mbi 14+ dhe duke shtuar tekstin tuaj, ngjyrat dhe imazhet. Paraqitja e plotë e Jarvis është plotësisht e përgjegjshme dhe e thjeshtë për tu menaxhuar. Kontrolloni demonstrimin dhe shihni nëse i përshtatet asaj që keni imagjinuar.

Jarvis Demo & Shkarko

Churchope

churchope-wordpress-theme

Churchope është më i përshtatshmi për një faqe interneti jofitimprurëse që ka shumë për të ndarë. Ai përfshin të gjithë funksionalitetin dhe duket se dëshironi nga një uebfaqe e thjeshtë jofitimprurëse. Mund të shfaqni ngjarje, të drejtoni një blog ose të bëni një dyqan në faqen tuaj të internetit. Shtë gjithashtu e thjeshtë për tu menaxhuar dhe vendosur kështu që nuk do të duhet të harxhoni shumë kohë për t’u kujdesur për ta bërë atë të duket ashtu siç e dëshironi. Kontrolloni shfaqjen live dhe shikoni për veten tuaj.

Churchope Demo & Shkarko

CharityHub

Bamirësi-Hub-wordpress-theme

CharityHub është i lig dhe i thjeshtë dhe thjesht i përsosur për të treguar çdo aspekt të misionit të organizatave tuaja. Ju lehtë mund të drejtoni një blog, të shtoni një galeri dhe të vendosni çdo përmbajtje që njerëzit duhet të shohin për t’u bindur për mesazhin tuaj. Whatfarë është edhe më e mirë është fakti që ju mund të tregoni se për çfarë po grumbulloni dhurime. Njerëzit mund të vizitojnë dhe të shohin se sa para janë mbledhur dhe sa më shumë kërkojnë që misioni juaj të ketë sukses. Kjo është tepër e dobishme për një organizatë jofitimprurëse që mbështetet në dhurime, kështu që kjo temë do t’ju përshtatet mirë. Demoja live është gjithashtu mjaft bindëse!

CharityHub Demo & Shkarko

Hapi 4: Instaloni shtojcat e dobishme

Pluginat janë ato që e bëjnë WordPress kaq të përshtatshëm dhe fleksibël. Ato ju lejojnë të shtoni funksione specifike në faqen tuaj. Me dhjetëra mijëra shtojca në dispozicion, ju mund të shtoni pothuajse gjithçka që dëshironi. Duhen disa klikime për të instaluar një plugin. Ju mund të keni nevojë për të parë një video mësimore për të marrë varjen e atyre më të komplikuara, por shumica e tyre janë mjaft gjithëpërfshirëse për t’u përdorur. Këtu janë disa plugins që mund të jenë të dobishëm kur punoni për të ndërtuar faqen tuaj të internetit jofitimprurëse.

përfundim

Ju nuk keni nevojë për shumë për të ngritur në internet faqen e internetit të organizatës tuaj jofitimprurëse, vetëm pak kohë, durim dhe disa dollarë për të shpenzuar. Nuk do t’ju marrë shumë kohë për të ngritur në internet faqen tuaj dhe të funksionojë me të gjitha tiparet e nevojshme dhe pamjet që kërkon.

Shpresoj se ky artikull ju ndihmoi të mësoni diçka të re sot dhe që do t’ju shohim përsëri së shpejti në një tjetër!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map