Si të krijoni një Uebfaqe Profesionale me një iPad?

01.06.2020
Udhëzime & Udhëzime 'Si të krijoni një Uebfaqe Profesionale me një iPad?
0 16 мин.

krijoni faqe interneti me ipad


Disa kohë më parë kemi marrë një email nga një prej lexuesve tanë, duke pyetur nëse është e mundur të krijoni një faqe në internet duke përdorur një iPad ose tabletë. Në këtë artikull do t’ju tregoj se sa lehtë mund të krijoni një uebfaqe me iPad tuaj, iPhone ose pajisje tjetër celular. Ky tutorial është i shkëlqyeshëm për fillestarët dhe përdoruesit që nuk e dinë programimin.

Krijimi i një uebsajti me një iPad ka disa kufizime, por ka ende shumë mundësi që mund të përdorni për ndërtimin e një uebsajti profesional:

 • Përdorimi i një APP për ndërtues të faqes në internet
 • Duke përdorur një ndërtues site-i bazuar në shfletues
 • Përdorimi i WordPress ose CMS tjetër përgjegjës

Ndërtoni një Uebfaqe Mahnitëse me iPad-in tuaj

hostgator web hostingGATOR është një krijues i ri i faqeve të internetit i krijuar nga HostGator, i cili ju ofron mundësinë për të krijuar faqe interneti profesionale duke përdorur iPad-in tuaj. Provo GATOR tani!

Fillo tani “

Përdorni një APP për Builder Uebfaqesh për të krijuar Uebfaqen Tuaj

Ka shumë aplikacione për ndërtimin e faqes në internet në dyqanin iTunes, kështu që nuk do të jetë problem të gjesh një të tillë. Pyetja është se cili të përdoret? Cila aplikacion është i mirë për ndërtimin e një uebfaqeje profesionale? Zbulova që aplikacioni i ofruar nga Weebly është i mirë.

ndërtues faqesh weeblyWeebly është një ndërtues site-and-drop, i cili u mundëson përdoruesve të krijojnë një sit biznesi, blog ose dyqan online. Weebly është shumë i lehtë për t’u përdorur; është perfekte për fillestarët që nuk kanë ndonjë aftësi kodimi. Gjëja e madhe për Weebly është që ju mund ta provoni falas.

Tani le të shohim se si të fillojmë me Weebly App. Shkoni në dyqanin e aplikacioneve dhe kërkoni për aplikacionin, sesa ta instaloni atë në iPad tuaj. Hyni në aplikacionin dhe krijoni një llogari falas në Weebly për të hyrë në ndërtuesin e tyre të internetit. Pasi llogaria juaj të jetë gati, zgjidhni një temë që ju pëlqen më së miri. Ka qindra shabllone me cilësi të lartë nga të cilat mund të zgjidhni. Ju mund të redaktoni secilën pjesë të këtyre shablloneve, në mënyrë që të zvogëloni përpjekjet tuaja, zgjidhni një model që ka paraqitjen që ju kërkoni.

Tani mund të modifikoni tekstin, të ndryshoni imazhe, të shtoni elemente të reja si tituj, paragrafë, harta, slideshows, video, forma, butona dhe shumë më tepër, thjesht duke shtypur iPad-in tuaj.

ipad app ndërtues weebly

Pasi të keni përfunduar redaktimin e faqes tuaj, ju mund ta publikoni atë në një nën-domain dhe mund ta shikoni në internet në Safari ose shfletuesin tjetër që keni në iPad-in tuaj..

Edhe pse mund të provoni falas aplikacionin e krijuesit të faqes dhe gjithashtu mund të publikoni faqen tuaj të internetit, versioni falas është shumë i kufizuar në karakteristika. Për të krijuar një faqe interneti profesionale, do t’ju duhet të përmirësoni një plan premium, i cili fillon me 8 dollarë në muaj dhe përfshin një domen falas për një vit. Kjo mund të jetë një marrëveshje e mirë, por unë kam mundësi më të mirë për ju. Vetëm vazhdoni të lexoni!

Përdorni një Ndërtues të Faqes bazuar në Shfletuesin për të krijuar Uebfaqen Tuaj

Në këtë rast, nuk keni nevojë të instaloni asgjë në iPad tuaj. Thjesht ju duhet Safari ose shfletuesi tjetër në internet dhe jeni mirë të shkoni.

ndërtues faqesh në internet hostgatorPër krijimin e faqes tuaj të internetit me një iPad ose iPhone (ose telefon tjetër të mençur), unë rekomandoj shumë të përdorni ndërtuesin e faqes së internetit të ofruar nga HostGator. Ky krijues i faqes është i bazuar në shfletues, kështu që nuk keni nevojë të instaloni asgjë në pajisjen tuaj. Funksionaliteti i tërheqjes dhe rënies së këtij ndërtuesi ju lejon të rregulloni paraqitjen, të redaktoni përmbajtjen, të ndryshoni dizajnin si ju dëshironi. Ju mund të zgjidhni nga mijëra shabllone.

Ndërtuesi i faqes i ofruar nga HostGator është i lehtë për t’u përdorur, nuk kërkon që të dini HTML ose programim tjetër, thjesht me trokitje e lehtë e gishtërinjve tuaj do të keni mundësi të krijoni dhe publikoni një faqe interneti profesionale brenda disa minutash.

ndërtues i faqes në internet me ipad

Ky krijues i faqes ka mundësinë që të krijojë një blog, si dhe të shtojë produkte në faqen tuaj, duke përdorur funksionalitetin eCommerce.

Aktualisht HostGator po zhvillon një promovim, duke ofruar planin e tyre të pritjes, i cili përfshin gjithashtu ndërtuesin e faqes, për vetëm 3 dollarë në muaj kur të regjistroheni për të paktën 12 muaj. Disavantazhi është që ju nuk mund ta provoni ndërtuesin e faqes falas; megjithatë HostGator ofron një garanci të kthimit të parave prej 45 ditësh. Nëse nuk ju pëlqen ndërtuesi ose shërbimi i tyre në internet, mund të kërkoni një rimbursim.

Pse është ndërtuesi i faqes së HostGator një zgjedhje më e mirë se Weebly? Përveç faktit se kushton më pak, ju do të keni mundësinë të presë jo vetëm një faqe në internet. Në fakt nuk ka asnjë kufi se sa faqe në internet mund të krijoni dhe publikoni me HostGator. Për më tepër, ju do të jeni në gjendje të krijoni uebfaqe me mjete të tjera si p.sh. WordPress, joomla ose Drupal, lexoni më tej për të zbuluar se si.

Përdorni WordPress në iPad tuaj për të bërë një faqe në internet

WordPress është sistemi më i popullarizuar i menaxhimit të përmbajtjes që po fuqizon mbi 75 milion faqe interneti në të gjithë botën. Ju mund të përdorni sisteme të tjera gjithashtu për të ndërtuar faqen tuaj duke përdorur iPad-in tuaj, por unë zgjedh të ju prezantoj WordPress, sepse është më i thjeshtë dhe është më miqësor për përdoruesit, ndërsa të tjerët janë më të orientuar drejt zhvilluesve.

Avantazhi i përdorimit të WordPress për të ndërtuar faqen tuaj të internetit është se ju mund të krijoni në thelb çdo lloj siti me të. Për më tepër, WordPress është një softuer me burim të hapur dhe është i lirë për t’u përdorur. Ndërtimi i faqes tuaj me një softuer ndërtues faqesh mund të jetë më i lehtë, por funksionaliteti i tij është i kufizuar, në kundërshtim me WordPress.

Ndërsa krijuesi i faqes nuk ju lejon të keni qasje në kodin e faqes në internet, me WordPress mund të ndryshoni, rregulloni dhe zgjeroni funksionalitetin.

Si mund të ndërtoni një faqe në internet me WordPress në iPad tuaj? Së pari, unë sugjeroj të kontrolloni tutorialin tonë se si të krijoni një faqe në internet me WordPress. Procesi i ndërtimit të një faqe në internet në iPad tuaj është shumë i ngjashëm.

aplikacioni i WordPress ose android

Me WordPress, nuk keni nevojë të instaloni ndonjë aplikacion në pajisjen tuaj sidoqoftë e keni këtë alternativë gjithashtu. Farëdo opsioni që të zgjidhni, duhet të blini një plan pritës që mbështesin WordPress dhe ju lejon ta instaloni automatikisht në faqen tuaj të internetit. Ju gjithashtu mund të provoni WordPress falas në WordPress.com, duke krijuar një llogari atje.

Aplikacioni WordPress është në dispozicion për IOS dhe Android, por për fat të keq nuk ju lejon të krijoni uebfaqen tuaj, ju lejon vetëm të menaxhoni dhe publikoni përmbajtje të reja. Për të ngritur faqen tuaj, do t’ju duhet një llogari pritëse dhe do të duhet ta blini këtë duke përdorur një shfletues në internet siç është Safari.

Këtu janë 3 ndërmarrje të mbajtjes së faqeve në internet që unë rekomandoj për faqet e vetë-organizuara në WordPress:

kompani
Pricemimi Nga

1pritja më e mirë për ndërtuesin e ipad-it2,75 $ / muaj
2pritja më e mirë për WordPress3,95 $ / muaj
3pritja më e mirë e biznesit për WordPress3,99 $ / muaj

Pasi të keni gati llogarinë tuaj të mbajtjes në internet, hyruni në panelin e kontrollit. Ju do t’i merrni të gjitha këto informacione me email nga ofruesi i hostit që ju zgjidhni. Do të merrni gjithashtu një emër domain falas nëse zgjidhni një nga ofruesit e lartpërmendur.

 • Hostgator: është një ofrues i besueshëm i mbajtjes së faqeve në internet për të pritur në internet faqet e vogla por edhe të mëdha të WordPress. Ata gjithashtu ofrojnë një ndërtues faqesh me llogarinë e tyre të pritjes. Kështu që zgjedhja e HostGator është një zgjidhje e shkëlqyeshme për të provuar të dy: ndërtimin e faqes tuaj me një ndërtues ose me WordPress.
 • Bluehost: është më e mira për ata përdorues që duan të krijojnë një faqe në internet më të madhe. Në BlueHost ju keni mundësinë për të përmirësuar llogarinë tuaj të pritjes në një plan më të madh, më të fuqishëm nëse e tejkaloni planin tuaj aktual. Këtu gjithashtu mund të zgjedhni pritjen e menaxhuar të WordPress-it.
 • Në lëvizje: është një tjetër zgjidhje e shkëlqyeshme për pritjen e vendeve të vogla dhe të mëdha në WordPress. Mbështetja e tyre është gjithashtu e shkëlqyeshme, e trajnuar për të ndihmuar përdoruesit në çështjet e tyre të WordPress.

Në panelin e kontrollit, do të duhet të shikoni për ikonën WordPress dhe të instaloni programin në domenin tuaj. Kjo është një detyrë shumë e thjeshtë: thjesht vendosni emrin për faqen tuaj, zgjidhni informacionin e hyrjes së administratorit (kjo do të përdoret për të redaktuar faqen tuaj) dhe trokitni lehtë mbi butonin e instalimit. Procesi i instalimit është i automatizuar, kështu që nuk duhet të bëni asgjë tjetër.

Pasi instalimi të jetë gati, mund të shkoni në faqen tuaj të internetit dhe të hyrni në pultin e administratorit të WordPress. Ju duhet ta bëni këtë në një shfletues në internet, ndërsa ky nuk është një aplikacion. Lidhja do të duket si kjo: juaja.com/wp-admin, e sigurt që ju duhet të zëvendësoni emrin e domain me domenin tuaj.

Paneli i administratorit të WordPress është i përgjegjshëm, kështu që do të duket i shkëlqyeshëm edhe në iPad tuaj dhe në iPhone tuaj. Unë rekomandoj të përdorni një iPad ndërsa konfiguroni faqen tuaj, vetëm sepse ekrani është më i madh.

Tani mund të personalizoni faqen tuaj të WordPress nga iPad juaj:

 • Ndryshoni modelin në Paraqitje > Menyja e temave
 • Instaloni shtojcat që ju nevojiten në Plugins > Shtoni menunë e re
 • Vendosni strukturën e lidhjes së faqes tuaj në Parametrat > Menyja e lidhjeve të përhershme
 • Shtoni postime ose faqe të reja në Postime > Shtoni faqe të reja ose faqe > Shto nje te ri
 • Menaxhoni skedarët e mediave, veçanërisht fotot në Media > Menuja e bibliotekës

Instalimi standard i WordPress nuk ka një veçori të krijuesve të faqeve, por mund të gjeni në internet disa ndërtues të faqeve të lira por edhe të paguara si WordPress, të cilat mund të instalohen në faqen tuaj të internetit:

 • BoldGrid – një krijues i shkëlqyeshëm i faqeve WordPress, i disponueshëm falas me të gjitha planet e përbashkëta në InMotionHosting
 • WP Bakery – është një ndërtues shumë i njohur i faqeve që kushton 46 dollarë dhe punon me pothuajse çdo temë
 • Builder Awesome – është një tjetër ndërtues i shkëlqyeshëm i faqeve premium për WordPress që kushton 28 dollarë

Pse duhet ta konsideroni WordPress për faqen tuaj në internet? Për dallim nga aplikacionet e krijuesit të faqes, WordPress mund të redaktohet gjithashtu në një kompjuter desktop. Për shembull, nëse vendosni të ndërtoni uebfaqen tuaj nga iPad tuaj duke përdorur një aplikacion, më vonë nuk do të mund ta redaktoni atë në një kompjuter desktop, përveç nëse aplikacioni e lejon atë (në shumicën e rasteve nuk ndodh). Ndërsa krijuesit e faqeve të internetit janë më të lehtë për t’u përdorur, ata janë shumë të kufizuar në krahasim me WordPress. Shtë e vërtetë që me një ndërtues faqesh ju mund të rregulloni çdo element të projektimit të faqes në internet, por funksionaliteti nuk mund të zgjatet. Me WordPress nuk keni ndonjë kufizim në lidhje me funksionalitetin ose hartimin e faqes tuaj.

Për të zhvilluar më tej një faqe WordPress ju mund të keni nevojë për disa njohuri për programimin PHP, HTML dhe CSS, por me përdorimin e shtojcave mund të bëni në thelb asgjë, pa prekur kodin.

Vetëm për t’ju dhënë disa shembuj që WordPress mund të ofrojë, por një ndërtues faqesh nuk mund të: Uebfaqen e llojit të rrjetit social, sitin e llojit të forumit, sitin e listave të pronave ose makinave, reklama të klasifikuara, etj..

Përfundim – Cila metodë duhet të përdorni për ndërtimin e faqes suaj të internetit me një iPad?

Nëse po kërkoni një zgjidhje të shpejtë dhe të lirë për të bërë një faqe interneti me iPad tuaj, unë rekomandoj të përdorni një ndërtues të faqes në internet. Kjo do t’ju japë të gjitha tiparet që janë të nevojshme për të filluar me një faqe interneti prezantimi për një biznes.

Sidoqoftë, nëse doni diçka afatgjatë dhe mendoni se në funksion do të dëshironi të përmirësoni më tej faqen tuaj të internetit, unë sugjeroj të shkoni me WordPress.

Më në fund, unë do të doja të dëgjoja mendimet tuaja në pjesën e komenteve më poshtë. Nëse keni ndonjë përvojë në ndërtimin e faqeve në internet me iPad ose iPhone ose telefon tjetër inteligjent, ju lutemi ndani me ne. Gjithashtu nëse keni ndonjë pyetje ose keni nevojë për ndihmë për të kuptuar se cilën mundësi të zgjidhni, ju lutem mos hezitoni të kërkoni ndihmë më poshtë në komentet.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector