Si të Transferoni Blogun tuaj nga WordPress.com në Uebfaqe të Vetë-Pritur

01.06.2020
Udhëzime & Udhëzime 'Si të Transferoni Blogun tuaj nga WordPress.com në Uebfaqe të Vetë-Pritur
0 11 мин.

si për të transferuar faqen e internetit të hostuar vetë WordPress com


Një nga platformat më të njohura të blogjeve është WordPress. Nëse keni filluar blogun tuaj në WordPress.com, është mirë sepse shumë prej nesh provuan këtë softuer të shkëlqyeshëm si ky. Fillimi me blogun tuaj personal ose hobi në një platformë falas të mbajtjes është një mënyrë e shkëlqyeshme për të mësuar hapat e parë. Sidoqoftë, nëse planifikoni në planin afatgjatë, duhet ta zhvendosni blogun tuaj nga WordPress.com në një llogari pritjeje të paguar.

Në këtë artikull do t’ju drejtoj gjatë procesit të transferimit të blogut tuaj nga WordPress.com në një faqe interneti të vetë-pritur.

Por pse duhet ta transferoni blogun tuaj WordPress.com gjithsesi? Para se të filloj këtë udhëzues, unë dua të shpjegoj pse duhet të konsideroni lëvizjen e blogut tuaj në një plan pritjeje me pagesë. WordPress.com ju jep një platformë të shkëlqyeshme dhe të besueshme në blog, por ka disa kufizime të mëdha në krahasim me një sit të vetë-pritur të WordPress:

 • Ju mund të instaloni dhe rregulloni çdo temë të WordPress në një sit të vetë-pritur në WordPress, ndërsa në WordPress.com do të keni një numër të kufizuar temash për të zgjedhur (si dhe falas dhe komerciale)
 • Asnjë plugin nuk lejohet me WordPress.com (përveç nëse blini planin VIP që kushton 2500 dollarë në muaj, dhe ju jep kontroll të plotë mbi CSS, PHP, shtojcat dhe temat), ndërsa në një plan të përbashkët të pritjes (kushton rreth 5 dollarë në muaj) mund të instaloni çfarë shtojcash dëshironi.
 • Një blog i organizuar në WordPress.com falas është shumë i vështirë dhe ka mundësi të kufizuara për të fituar para; pasi të keni pranuar, duhet të ndani të ardhurat me Automatic Inc, i cili zotëron dhe drejton WordPress.com. Në një faqe WordPress të vetë-pritur ju mund të shtoni çdo kanal të fitimit të parave në faqen tuaj, dhe nuk do të duhet të ndani fitimet tuaja me këdo.

Dobësitë e funksionimit të faqes tuaj WordPress në llogarinë tuaj të hostimit është se ju duhet ta menaxhoni atë. Ju do të jeni përgjegjës për ta mbajtur të azhurnuar faqen tuaj, azhurnoni sistemin, shtojcat dhe temat.

Përgatitja për të filluar transferimin

Tani ju e dini cilat janë avantazhet dhe disavantazhet për ta pasur WordPress-in tuaj nën kontrollin dhe menaxhimin tuaj. Por, për të filluar transferimin, do t’ju duhet të blini një emër domain dhe një plan të besueshëm pritës për WordPress. Për këtë qëllim, ne rekomandojmë shumë BlueHost, për arsye të shumta: do të merrni një domen falas .com, një zbritje prej 50% për planin e tyre të përbashkët, shumë shtesa dhe garanci falas dhe një mbështetje të shkëlqyeshme të teknologjisë, e cila është e trajnuar për të ndihmuar përdoruesit që janë drejtimin e faqeve të tyre me WordPress.

Hapi 1: eksportimi i të dhënave nga WordPress.com

Për të eksportuar blogun tuaj në WordPress.com, duhet të identifikoheni në Panelin e Kontrollit dhe të klikoni në “Eksport” të cilin mund ta gjeni në menunë “Tools”. Për të hyrë në pult, duhet të shkoni në:

yourblog.wordpress.com/wp-admin

Mjeti Eksport do t’ju çojë në një faqe të re, ku mund të zgjidhni nga Transferimi Falas ose i Udhëtuar (kushton 129 dollarë në kohën e shkrimit). Ju duhet të zgjidhni opsionin Eksporti Falas, ndërsa ky udhëzues do t’ju udhëzojë në të gjitha hapat.

eksporto faqen e internetit të fjalëve të fjalës

Për zgjedhjen e Eksportit Falas ju klikoni në butonin Start Export. Kjo do t’ju çojë në hapin e fundit, ku mund të zgjidhni llojin e të dhënave që dëshironi të eksportoni. Si parazgjedhje, është zgjedhur opsioni “Të gjithë përmbajtja”. Mbajeni këtë mundësi nëse doni të transferoni tërë blogun tuaj duke përfshirë postime, faqe, fusha me porosi, komente, menutë e navigimit, postime me porosi, etj..

fillo eksportin pa fjalë për fjalë

Klikoni në butonin “Shkarkoni eksportin e skedarit” dhe ruajeni në kompjuterin tuaj. Skedari do të ruhet në formatin .xml. Kjo mund të hapet me çdo redaktues teksti nëse doni të hidhni një sy në kod.

eksportoni të gjithë përmbajtjen wordpress com

Hapi 2: Instalimi i WordPress në llogarinë tuaj të hostimit

Nëse vendosni të regjistroheni me BlueHost për të pritur faqen tuaj në WordPress, do të keni mundësinë e instalimit automatik të sistemit. Ky hap nuk kërkon aftësi programuese, vetëm disa minuta për ta vendosur atë. Unë nuk do të hyj në detaje se si të instaloj WordPress në BlueHost ose ofruesit e tjerë të pritjes, sepse kam mbuluar tërë procesin e fillimit të një faqe në internet WordPress në artikullin e lidhur.

Këtu do të gjeni dy metoda për të ngritur faqen tuaj në WordPress: manualisht ose automatikisht. Përfshihet edhe tutori video.

Hapi 3: Importimi i WordPress.com Blog në faqen tuaj të WordPress të vetë-hostuar

Pasi faqja juaj e vetë-pritur të jetë e gatshme, hyruni në Pult, duke hyrë në url e mëposhtme:

yourwebsite.com/wp-admin

Nën menunë “Tools” tani klikoni në opsionin “Import” ndërsa do të importoni të dhënat që keni eksportuar më herët.

importoni të dhëna për wordpress

Ju do të duhet të zgjidhni sistemin nga jeni duke importuar. Zgjidhni WordPress në këtë rast.

importoni të dhëna nga wordpress

Për të importuar të dhënat tuaja nga WordPress.com do të duhet të instaloni shpejt Plugin Importues i WordPress. Në dritaren pop-up klikoni në butonin “Instaloni Tani” dhe aktivizoni plugin.

instaloni importuesin e fjalëve

Pasi të aktivizohet shtojca, shkoni përsëri te “Vegla” -> Menuja e importit. Shfletoni dhe zgjidhni skedarët që dëshironi të importoni (skedarin .xml që sapo keni ruajtur më herët) dhe klikoni në butonin “Ngarkoni skedarin dhe importoni”.

ngarkoni dhe importoni blog wordpress

Në hapin tjetër do t’ju kërkohet të zgjidhni një përdorues për të caktuar përmbajtjen. Ju mund të importoni përdoruesin që keni përdorur në WordPress.com, mund të krijoni një përdorues të ri ose ta caktoni atë tek përdoruesi aktual që keni në faqen tuaj të re. Zgjidhni edhe për të importuar bashkëngjitje. Ky opsion do të shkarkojë të gjitha imazhet nga blogu juaj i vjetër dhe do t’i ngarkojë ato në faqen tuaj të re. Ju mund ta lini këtë opsion të pazgjedhur; në këtë rast imazhet do të ngarkohen nga serveri WordPress.com. Kjo megjithatë nuk është një ide e mirë, sepse do të doni të fshini blogun tuaj (do ta shpjegoni atë më vonë).

caktoni autorët që shkarkojnë bashkëlidhjet e skedarëve të importit

Duke klikuar në butonin “Paraqisni” do të importoni të dhënat dhe do t’i botojë automatikisht në sitin tuaj të ri. Për fat të keq nuk mund të importoni modelin tuaj të vjetër, por ka shumë tema të lira dhe premium WordPress që mund të përdorni.

Hapi 4: Heqja dhe ridrejtimi i blogut tuaj WordPress.com

Nëse keni importuar tërësisht WordPress.com tuaj në faqen tuaj të re, unë rekomandoj shumë të hiqni ose të bëni private tuaj të vjetër. Do të rekomandohej gjithashtu ta ridrejtoni atë në domenin tuaj të ri.

Për ta vendosur blogun tuaj në modalitetin privat, do t’ju duhet të përdorni “Parametrat” -> Leximi i menusë në Panelin tuaj WordPress.com dhe vendosni “Unë do të doja që blogu im të ishte privat, i dukshëm vetëm për përdoruesit që unë zgjedh”. alternativë.

vendosjen e fjalëve com private

Nëse keni bërë blog-un për një kohë dhe keni një audiencë të madhe, mund t’i njoftoni para se të zhvendosni blogun tuaj. Ju gjithashtu mund të fshini të gjithë përmbajtjen tuaj nga blogu i vjetër dhe të krijoni një postim të vetme duke u thënë vizitorëve tuaj se blogu juaj është zhvendosur në një domen të ri. Ju duhet të fshini ose të bëni postimet tuaja të vjetra private, sepse motorët e kërkimit nuk u pëlqen përmbajtja e kopjuar.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni të ridrejtoni blogun tuaj të vjetër në faqen tuaj të re. Shkoni te menuja “Dyqan” në Panelin e Kontrollit. Tani hyr në menunë “Domain” në dyqan dhe kliko në butonin “Shto domen”.

shtoni domain wordpress com

Kjo do t’ju japë disa sugjerime domain që mund të blini, si dhe opsionin për ridrejtimin e faqes tuaj. Klikoni në butonin “Mat atë”, nëse doni të vazhdoni me ridrejtimin. Ju do të duhet të futni fushën tuaj të re dhe të paguani 13 $ në vit tarifë për këtë aktualizim. Ky opsion do të ridrejtojë (duke përdorur 301 ridrejtimin që u thotë motorëve të kërkimit që faqja është lëvizur përgjithmonë) blogun tuaj të vjetër në sitin tuaj të ri të vetë-pritur. Sapo dikush të hyjë në blogun tuaj të WordPress.com, ata automatikisht do të ulen në domenin dhe faqen tuaj të re. Në këtë mënyrë nuk do të humbni lexuesit tuaj të fituar me vështirësi dhe motorët e kërkimit do të vlerësojnë gjithashtu për ndërmarrjen e këtij hapi.

ridrejtoj domainin e fjalëve të fjalëve të com

Mbarimi i saj!

Nëse keni ndjekur udhëzuesin e mësipërm hap pas hapi dhe keni bërë gjithçka ashtu si duhet, tani duhet të jeni një pronar krenar i një emri domaini dhe një faqe të re të vetë-pritur në WordPress.

Unë me të vërtetë shpresoj se ky tutorial ju ka ndihmuar të zhvendosni blogun tuaj të WordPress.com në një domen të ri. Nëse keni akoma ndonjë pyetje ose keni nevojë për ndihmë, ju lutemi postoni një koment më poshtë.

Zhvendosni Blog-un tuaj në WordPress.com!

Transferoni WordPress.com tuaj në BlueHost dhe merrni një emër domain falas dhe 50% zbritje në web hosting.

Fillo tani! – 3,95 $ / muaj »

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector