Si të transferoni një sit nga Wix.com në faqen e vetë-hostuar të WordPress?

01.06.2020
Udhëzime & Udhëzime 'Si të transferoni një sit nga Wix.com në faqen e vetë-hostuar të WordPress?
0 13 мин.

Transferimi-Wix-website-wordpress


Wix është një platformë e njohur për krijimin e faqeve të internetit midis pronarëve të faqeve të reja, veçanërisht pronarëve të afarizmave të vegjël dhe blogerëve. Shumë e pëlqejnë për shkak të thjeshtësisë dhe ndjenjës moderne. Mund të keni një konfigurim në internet duke përdorur Wix brenda disa minutash (edhe nëse nuk jeni shumë i mirë në të).

Por që kur arritët në këtë post, unë mendoj se ju doni të shkoni larg nga Wix. Ndoshta keni dëgjuar kohët e fundit për WordPress dhe për të gjitha mrekullitë që mund të bëjë. Në fund të fundit, për të qenë i drejtë, WordPress është shumë më dinamike sesa Wix. Ju mund ta përdorni atë për pothuajse gjithçka, dhe kjo ju jep liri të plotë në hartimin dhe krijimin e faqes së internetit të ëndrrave tuaja.

Sido që të jetë arsyeja për këtë veprim, ju mund ta bëni pa pasur nevojë të rindërtoni të gjithë faqen e internetit nga lart. Në këtë artikull do të diskutojmë se si mund të migroni faqen tuaj të internetit nga Wix në WordPress. Ne do të shkojmë në detaje, kështu që mos u shqetësoni tani. Do të merrni gjithçka deri në fund të këtij artikulli.

Tani për tani, unë do t’i rendis të gjitha hapat që duhen ndërmarrë për të mundësuar migrimin e faqes tuaj të internetit nga Wix në një uebfaqe të vetë-pritur të WordPress (do të hyjmë në detaje menjëherë pas):

 1. Merrni vetë një plan hosting WordPress (ne rekomandojmë InMotion Hosting).
 2. Instaloni WordPress në llogarinë tuaj.
 3. Transferoni uebfaqen / domainin tuaj nga Wix tek ofruesi i ri i pritjes.
 4. Përfundoni procesin duke përdorur Plugins CMS2CMS WordPress.

Merrni një Paketë Hosting të WordPress

Kur flasim për mbajtjen në internet, ka shumë ndërmarrje atje që ofrojnë të gjitha llojet e shërbimeve: hosting VPS, hosting të përbashkët, hosting të dedikuar, host për shitës dhe pritje të e-commerce. Por për ne, është më mirë të gjesh një kompani pritëse që ofron hostimin e menaxhuar të WordPress, ose thjesht një host të thjeshtë që mbështet WordPress.

Mund ta gjeni mjaft mirë kompaninë më të mirë, nëse përpiqeni ta kërkoni vetë. Kjo për faktin se ka dhjetëra (nëse jo qindra) kompani pritëse në internet. Për fat të mirë, ne hartuam një listë me 3 ofruesit e pritjes që mbështesin WordPress. Anydo njëri prej tyre mund të jetë një kandidat i mirë. Le t’i shikojmë ato veç e veç:

Pritja për lëvizje

Transferimi-Wix-wordpress-InMotion-hosting

InMotion Hosting – Regjistrohuni!

Kjo kompani është një ofrues i mirënjohur pritës nga SH.B.A. Ka kaluar për ca kohë tani, dhe u fitua në popullaritet që nga ajo kohë. Ato ofrojnë shumë aftësi pritëse, midis të cilave mund të gjeni gjithashtu hosting të dedikuar WordPress gjithashtu.

Në varësi të faqes tuaj të internetit që duhet të transferohet, ju mund të zgjidhni midis 6 planeve të ndryshme të pritjes. Le të supozojmë se keni një faqe në internet me madhësi të mesme me mjaft vizitorë mujorë. Duke marrë parasysh këtë, do të zgjerohem në paketën e 2-të të hostimit të quajtur WP-2000S.

Bëhet fjalë për një muaj mujore prej $ 11,38, dhe ju merrni të gjitha karakteristikat e mëposhtme: emri i domain falas (plus i madh në rastin tonë), mbështetje për 2 faqe interneti WP, të përshtatshme për 50,000 vizitorë mujorë, 80 GB ruajtje të SSD me bandë të pakufizuar dhe llogari të postës elektronike. Ato gjithashtu ofrojnë mbështetje specifike të klientit për çdo blerës të ri.

Hostgator

Transferimi-Wix-wordpress-Hostgator

HostGator – Regjistrohuni!

HostGator është i mirënjohur për çmimet e ulëta. Por të qenit i lirë, nuk do të thotë që nuk është një ofrues i besueshëm i pritjes. E kundërta është e vërtetë në rastin e HostGator. Ato ofrojnë 3 plane të ndryshme hostimi të gjitha të personalizuara për përdorim të WordPress.

 • Plani i kapjes: kushton 2,75 $ / muaj
 • Plani i bebeve: ky vjen me 3,95 $ / muaj
 • Plani i biznesit: 5,95 $ / muaj

Për nevojat tuaja, zgjidhja më e mirë do të ishte plani i biznesit. Kjo përfshin mbështetje për faqet e internetit të pakufizuar / domaineve të pritura, shumë instalime me 1 klik (përfshirë WordPress), bandën e gjerësisë së pakryer, çertifikatën private private SSL dhe adresën IP të dedikuar dhe madje edhe mjetet e marketingut me email.

Bluehost

Transferimi-Wix-wordpress-Bluehost

BlueHost – Regjistrohuni!

Bluehost është një kompani tjetër amerikane e lidhur ngushtë me web hosting. Ky kandidat sidoqoftë ndryshon nga 2 të tjerët në listën tonë: Bluehost rekomandohet nga vetë WordPress për hostimin e menaxhuar të WP. Kjo i jep kompanisë një plus të madh. (megjithëse 2 të tjerët janë po aq të mirë)

Plani më i mirë i hostimit nga Bluehost i ofruar në seksionin e WP hosting, quhet Choice Plus. Kushton 5.23 dollarë në muaj. Ju përfshini karakteristikat dhe burimet e përmendura në vijim: Uebfaqe të pakufizuara për hostim, çertifikatë falas SSL, emër domain falas për një vit të tërë, pakufizuar dhe nën-fusha të pakufizuara, rezervë falas dhe hapësirë ​​të pakufizuar për SSD.

Ashtu si çdo plan pritjeje WP duhet, edhe ky përfshin një instalim automatik të WordPress. Kur regjistroheni në paketë, Bluehost automatikisht do të kujdeset për instalimin, pa qenë e nevojshme që ju të bëni asgjë. Kjo është mjaft e përshtatshme për shumicën e njerëzve.

Instaloni WordPress në hostin tuaj

Tani, nëse keni arritur të zgjidhni një plan pritjeje nga 3 më lart, është koha për të instaluar WordPress në llogarinë tuaj të pritjes. Në varësi të zgjedhjes suaj, kjo mund të bëhet në 2 mënyra të ndryshme:

 1. Nëse keni zgjedhur Bluehost, atëherë nuk do të duhet të shqetësoheni fare për instalimin. Ashtu siç e përmenda edhe më lart, pasi të regjistroheni në planin tuaj të menaxhimit të WP, WordPress do të instalohet automatikisht. Nuk ka asgjë që duhet të bësh përveç kësaj.
 2. Për InMotion dhe HostGator, gjërat janë pak më ndryshe. Pasi të keni përfunduar me regjistrimin, mund të vendosni të instaloni menjëherë WordPress me një instalim 1 klik, ose mund të prisni dhe ta bëni atë më vonë. Kjo sepse, në rastin e këtyre 2 kompanive, mund të instaloni aplikacione të tjera që mund të dëshironi. Pra, varet nga ju që të instaloni WordPress që nga fillimi ose vetëm disa kohë më vonë.

Procesi i instalimit është shumë i thjeshtë. E tëra çfarë ju duhet të bëni, është të gjeni WordPress në listën e aplikacioneve në dispozicion, klikoni mbi të dhe aprovoni instalimin. Nga atje e tutje, gjithçka që duhet të bëni është të prisni (pak).

Transferoni Domain nga Wix

Transferimi i emrit tuaj të domain nga Wix tek ofruesi juaj i zgjedhur i pritjes nuk është as një proces i ndërlikuar. Hapat e nevojshëm për ta bërë atë, janë renditur më poshtë:

 1. Gjëja e parë që ju duhet të bëni, është të shkoni në faqen Domains në llogarinë tuaj Wix. Dije, që nëse ke shumë domene të pritur në Wix, duhet të zgjedhësh atë që dëshiron të transferohet.
 2. Në faqen “Domains”, shkoni te skedari Advanced (Advanced) dhe kliko aty ku thotë “Transfero larg nga Wix”. Në këtë hap do të duhet të plotësoni ku dëshironi të transferohet domeni dhe informacione të tjera të mundshme.
 3. Pasi të keni bërë hapin 2, duhet të klikoni në Send Code. Adresa e postës elektronike e specifikuar në informacionin e regjistruesit të domenit tuaj, do të marrë një email me një kod autorizimi për transferimin e emrit të domain. Ju duhet ta merrni atë brenda 24 orësh.

transferojë-larg-nga-Wix

Transferoni Domain Away nga Wix (burim)

Kur të keni bërë të gjitha hapat e kërkuar në përputhje me rrethanat, domeni juaj do të transferohet te ofruesi i caktuar i hostimit. Por kini kujdes që ky proces mund të zgjasë deri në 7 ditë.

Kur të përfundojë gjithçka, do të merrni një njoftim (email) nga hosti juaj i ri që transferimi ka përfunduar me sukses. Nëse për ndonjë arsye që nuk do të ndodhë, pas 7 ditësh thjesht kontrolloni në llogarinë tuaj ose kontaktoni ata për mbështetje. Por kjo ndodh rrallë.

Përfundoni transferimin duke përdorur shtojcën CMS2CMS WordPress

Ky është hapi i fundit në procesin e migrimit të faqeve nga Wix në një faqe interneti WP të vetë-pritur. Për të qenë në gjendje ta bëni këtë, duhet të instaloni një shtojcë për WordPress, të quajtur CMS2CMS. Si mund ta bësh atë?

Në panelin tuaj WP, drejtohuni tek pjesët “shtojcat”. Pasi të jeni atje, klikoni mbi “shtoni të re”. Mënyra më e lehtë është thjesht të shkruani në shiritin e kërkimit emrin e shtojcës: CMS2CMS. Kur të gjendet, thjesht klikoni në instalim. WP do të bëjë pjesën tjetër të instalimit në vetvete.

Kur të bëhet kjo, duhet të aktivizoni shtojcën. Kjo bëhet thjesht duke klikuar butonin “aktivizo” në përshkrimin e shtojcës. Ndërsa jeni në skedën e aktivizimit, do t’ju kërkohet të regjistroheni në llogarinë tuaj CMS2CMS. Nëse nuk keni një (që ka të ngjarë), thjesht krijoni një llogari të re. Duhen vetëm disa minuta. Kur e krijuat, thjesht regjistrohu.

Pasi të përfundojë kjo, ju mund të lëvizni më tej me migracionin e faqes tuaj. Në atë faqe, ju duhet të shkruani detajet ekzistuese që lidhen me faqen tuaj të internetit aktuale, si URL aktuale, dhe ku dëshironi që ajo të zhvendoset (WordPress). Duhet të kontrolloni të gjitha kutitë (etiketat, imazhet, përmbajtjen etj.) Që faqja të zhvendoset në WordPress. Meqenëse migroni në të gjithë faqen në internet, thjesht shënoni të gjitha kutitë.

Tjetra, së pari mund të shihni një demonstrim se si do të duket faqja juaj e internetit, kur të migroni në WordPress. Nëse jeni mirë me pamjen dhe ndjenjën, mund të vazhdoni dhe të bëni migrimin e plotë. Ju duhet të shënoni përsëri të gjitha kutitë dhe të shihni se çfarë çmimi për shërbimin është më poshtë. Nëse jeni të kënaqur me gjithçka, lëvizni dhe përfundoni transferimin.

Duhet të zgjasë rreth 15-20 minuta, në varësi të faqes suaj të internetit (nëse ka shumë përmbajtje ose jo aq shumë).

përfundim

Kur të keni bërë të gjitha hapat siç përshkruhen më lart, do të jeni në gjendje të menaxhoni uebfaqen tuaj të re duke përdorur platformën WordPress. Gjithçka: imazhe, artikuj, video, meta të dhëna, fjalë për fjalë gjithçka do të zhvendoset në WordPress.

Sidoqoftë, nëse doni të ndryshoni më tej pamjen e faqes, mund ta bëni këtë edhe duke ndryshuar temën me të cilën funksionon.

Në përgjithësi, duke përdorur shtojcën CMS2CMS, migracioni trajtohet shpejt dhe me efikasitet. Do të keni një faqe interneti të bazuar në WordPress në asnjë kohë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector