Kareler İncelemesi

01.06.2020
Web Sitesi Oluşturucuları 'Kareler İncelemesi
0 11 мин.

Squarespace, benzersiz bir stile, özellik setine ve muhtemelen piyasadaki web sitesi temalarının en iyi koleksiyonuna sahip bir çevrimiçi web sitesi oluşturucusudur. Bu, sizi karmaşık özelliklerin bolluğu ile karşılayan bir platform türü değildir. Bunun yerine, süreçte çok şey öğrenirken tüm şablonları ve fikirleri keşfedebileceksiniz. Squarespace ile, yeni başlayanlar bile web siteleri oluştururken eğlenebilir.


Bahsettiğimiz gibi, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda olağanüstü şablon var, ancak özellik listesi de oldukça etkileyici. Modern bir blog veya e-ticaret web sitesi oluşturmak için gereken her özelliğe sahiptirler. Bunlar arasında görüntü optimizasyonu, CDN desteği, performans artışı, galeriler, ücretsiz yüksek kaliteli yazı tipleri, birinci sınıf çevrimiçi mağaza işlevleri, sosyal medya entegrasyonu ve çok daha fazlası yer alıyor.

Elbette, İnternet’te daha ucuz çözümler bulamadığınızı söylemiyoruz. Squarespace’ten biraz daha ucuz olan çok sayıda popüler platform var. Ancak, tasarım ve özellikler açısından çok şey sunan güçlü bir web sitesi oluşturucu istiyorsanız, kesinlikle denemelisiniz. Örneğin, devam edip Kişisel plan adı verilen en basit ve en ucuz paketlerini deneyebilirsiniz. Bu, aylık olarak yalnızca 12 ABD doları veya aylık ödeme yapıyorsanız 14 ABD dolarıdır.

Bu planla, e-Ticaret özelliklerine erişemezsiniz, böylece çevrimiçi satış yapamazsınız. Tüm temel özellikleri deneyebileceksiniz ve Squarespace size abonelik için ücretsiz bir alan adı bile verecek. Bir sonraki düzey plan, yıllık olarak faturalandırılırsa 18 ABD doları veya aylıksa 26 ABD doları olan İş planı’dır. Bununla standart bir çevrimiçi mağaza açabileceksiniz ve ayrıca sitenizin JavaScript ve CSS’sini özelleştirebilmenizi sağlıyor..

Temel ve Gelişmiş Çevrimiçi Mağaza planları da dahil olmak üzere, özellikle e-Ticaret web siteleri için kullanılabilecek iki plan daha bulunmaktadır. Birincisi aylık 26 $ veya aylık 30 $, daha güçlü olanı ise yıllık 40 $ ve aylık 46 $. Bunların her ikisi de müşterilerinizin hesap oluşturmasına ve terk ettikleri alışveriş sepetlerini istedikleri zaman kurtarmasına olanak tanır. Ayrıca, plan size müşteri analizi, sorunsuz envanter kontrolü ve çok daha fazlasını verecektir.

Squarespace’i 14 günlük deneme sürümlerine kaydolarak istediğiniz zaman deneyebilirsiniz ve kredi kartı bilgilerinizi bile gerektirmez.

Squarespace Nasıl Çalışır??

Kaydolduktan sonra, yolculuğunuz ilk Squarespace şablonunuzu seçmenizle başlar. Her biri benzersiz ve son derece özelleştirilebilir 90 + tema arasından seçim yapabileceğiniz güzel bir seçim var. Bunları kategorilere göre sıralayabilir veya sadece anahtar kelimeyi yazıp bu şekilde bulabilirsiniz. Platform hemen bir tane seçmenizi gerektirmez, isterseniz sadece göz atabilir ve önizleyebilirsiniz.

Bir şablonu sonlandırsanız bile, bunun bir önemi yoktur çünkü beğenmediyseniz başka bir şablona geçebilirsiniz. Size en uygun tasarımı seçtiğinizde, Squarespace hesap kayıt işlemine devam eder ve adınızı ve e-posta adresinizi ister. Bilgileri girdikten sonra, düzenleyicideki tema üzerinde çalışmaya başlayabileceksiniz..

Squarespace’e kaydolarak, bazı temel bilgileri açıklayan ve sizi daha fazla bilgi edinebileceğiniz eğiticilere yönlendiren birkaç yararlı e-posta alacaksınız. Web sitesi oluşturma konusunda hiç deneyiminiz olmasa bile, servisin nasıl çalıştığını hızlı bir şekilde anlayabilecek ve etkili bir şekilde kullanmaya başlayabileceksiniz..

Editör ile Çalışma

Editöre bir göz atın ve hemen deneyimsiz kullanıcı düşünülerek tasarlandığını görebilirsiniz. Arayüzde her şey açıkça ortaya konmuş ve sezgiseldir. Şaşırtıcı bir araç çubuğu ve diğer birçok platform gibi tonlarca simge eklemek yerine, Squarespace ekranı sitenizin aktif bir önizlemesi ve sadece altı seçenekli bir menü ile doldurur. Bunlar mutlak temel seçenekler: Sayfalar, Tasarım, Ticaret, Analytics, Ayarlar ve Yardım. Gerçekten de, Editör ekranındakinden daha fazlasını görüntülemek gereksizdir..

Platformu denemeye başladığınızda, birçok gizli seçeneğin olduğunu fark edeceksiniz. Tek yapmanız gereken, farenizi üzerinde çalıştığınız web sayfasının üzerine yavaşça sürüklemektir; seçenekler görünecektir. Buna alışmanız ve her bir nesnenin nasıl manipüle edileceğini öğrenmeniz biraz zaman alacaktır. Her düzenleme görevini nasıl başaracağınızı anlamaya başladığınızda, bu yöntemin aslında ne kadar güçlü olduğunu anlayacaksınız.

Seçtiğiniz şablonda önceden hazırlanmış birkaç sayfa olacaktır. Daha fazlasını eklemek istiyorsanız, yeni düzenler oluşturmanıza bile gerek kalmaz. Galeri, Albüm, Blog, Etkinlikler, Ürünler ve Proje düzenleri gibi varsayılan seçenekler vardır. Tabii ki, boş bir sayfa seçerek sıfırdan bir düzen oluşturma seçeneği var.

Endişelenme; Squarespace, web sitesi oluşturucularına widget eklemeyi unutmadı. Widget’lar orada, ancak platformda “içerik blokları” olarak adlandırılıyor. Bunlar, fareyi sayfaya konumlandırarak eklenebilir ve seçenekleri görüntüledikten sonra Düzenle’yi ve ardından Ekle’yi tıklayın. Menüde çok sayıda widget var. Web sitenize ekstra stil ve işlevsellik katan her şeyi Squarespace’te bulabilirsiniz. Bunlar arasında galeriler, haritalar, video ve ses yerleştirme formları, düğmeler, resimler, vurgulanan metinler vb..

Tüm widget’lar arasında, özellikle bahsetmeye değer üç tane var. Birincisi, tarihe göre ayarladığınız yaklaşan etkinlikleri takip eden yerel bir takvimdir. Diğer harika şey, web sayfalarınıza yayınları daha ilginç hale getiren pasta, çizgi veya çubuk grafikler ekleyebilmenizdir. Ayrıca bahsetmek istediğimiz, web sitenizin galeri, ürünler, blog veya albüm sayfasına yardımcı olabilecek bir etiket bulutu..

Squarespace ile Instagram, SoundCloud, Twitter, Flickr veya diğer kaynaklardan içerik eklemek hiç olmadığı kadar kolay. Web sitenizi sosyal medya hesaplarınızla bağlamak, sayfaya simgeler ve paylaşım düğmeleri ekleyerek yapılabilir. İçerik yayınlamak, Squarespace web sitenizden otomatik olarak sosyal medya hesaplarınızdan birine bir makale göndermek veya içeriği doğrudan bunlardan birinden entegre etmek için her iki şekilde de çalışabilir.

Görüntü, Video ve Ses Desteği

Medya söz konusu olduğunda, Squarespace hiç de kısa kalmıyor. Çok sayıda ekstra içeren tüm ortam türleri için oldukça fazla destek sağlar. Bir resim eklediğinizde, buna bir tıklama URL’si de ekleyebilirsiniz ve bu resme üst üste binen bir resim yazısı da ekleyebilirsiniz. Makinenizden resim yükleyebilir veya her birinin maliyeti yalnızca 10 ABD doları olan Getty Images kitaplığından yüksek kaliteli bir resim seçebilirsiniz.

Video söz konusu olduğunda, bunları çeşitli kaynaklardan ekleyebilirsiniz. Bunlar Wistia, Animoto, YouTube veya Vimeo videolarını içerir. Squarespace, diğer web sitesi oluşturucularını yenmesine izin veren birçok özelliğe sahiptir, bunlardan biri özel küçük resim özelliğidir. Herhangi bir video ekleyebilir ve özel küçük resminizi ona yükleyebilirsiniz – ve elbette çakışan bir altyazı da ekleyebilirsiniz.

Platform oldukça geniş bir galeri oluşturmanıza izin verir. Bir atlıkarınca, ızgara veya slayt gösterisi galeri formatını seçtikten sonra 250’ye kadar resim veya video yükleyebilir ve görüntüleyebilirsiniz. Amaca bağlı olarak, galerinizi bir slayt gösterisi haline getirebilir veya önceki ve sonraki düğmelerle dizi sistemini seçebilirsiniz. Sayfaya biraz ses eklemek istiyorsanız, ses çaları takarak bunu yapabilirsiniz.

Ses içeriği, makinenizden yüklenen bir MP3 dosyası olabilir veya başka bir yerde saklanan bir film müziğinin URL’sini gösterebilirsiniz. Sitenizde ziyaretçilerinizin özellikle beğendiği bir film müziği varsa, indirmek isteyebilirsiniz. Squarespace, dosyaya tek bir tıklama ile erişebilmelerini sağlayan bir indirme bağlantısı eklemenize izin verir.

Web hizmeti entegrasyonları, platformun medya yönünü daha da ilginç hale getirir. Web sayfanıza, kullanıcıların tam bir oynatma listesinden geçebilecekleri güzel bir blok ekleyebilirsiniz. Bunun da ötesinde, sayfanızdaki en son yayınları otomatik olarak göstererek ziyaretçilerinizi Instagram ve Flickr içeriğiniz hakkında güncel tutabilirsiniz. Bu özellikler yeterli değilse, daha fazla web hizmetiyle entegre olmanızı sağlayan platformun Gömme Kodu bloğundan yararlanabilirsiniz. İş Planını seçerseniz, Kod Blokları aracılığıyla özel komut dosyaları ve HTML bile ekleyebilirsiniz.

Online Mağazalar

Bir web sitesi oluşturucuda oluşturmak istiyorsanız, web mağazaları her zaman diğer tipik web sitesi kategorilerinden daha karmaşıktır. Squarespace bu süreci olabildiğince basitleştirmeye çalıştı ve sonuç tatmin edici olmaktan daha fazlası. Çok basit, sadece yeni bir sayfa oluşturun ve Ürün sayfa türünü seçin ve hazırsınız. Her sayfaya her türlü fiziksel ve dijital ürün ve hizmet eklenebilir.

Bunlar temel özellikler gibi görünebilir, ancak gerçek şu ki, diğer platformların çoğu sadece en pahalı planlarını satın alırsanız dijital ürünler için destek veriyor. Bu kesinlikle Squarespace için iyi bir nokta. Ayrıca, ürünlerinizle ilgili açıklama, ad, resimler, etiketler, kategoriler, onları düzenli tutan ve bulunmasını kolaylaştıran her şeyi içeren tüm bilgileri kolayca sağlayabilirsiniz..

Ek Bilgi adlı sayfaya ekleyebileceğiniz, videolar, galeriler, haritalar veya bilgileri genişletecek herhangi bir şey ekleyebileceğiniz bir bölüm vardır. Fiziksel ürünler satan her site için gerekli olan her ürünün boyutu ve rengi hakkında bilgi verebilirsiniz. Site sadece stokta olan ürünleri gösterecektir. Mavi ve siyah orta boy bir tişörtünüz ve yeşil ve kırmızı büyük boylu bir versiyonunuz varsa, müşterinin kafasını karıştırmayacak şekilde kolayca ayarlayabilirsiniz..

Ama hepsi bu değil; gönderi maliyetlerini hesaplamak için ana değişkenler olan ürünün boyutları ve ağırlığı gibi daha fazla bilgi ekleyebilirsiniz. Tüm bilgiler hazır olduğunda, ürünü herhangi bir sosyal medya hesabınıza gönderebilirsiniz. Squarespace’te Apple Pay, Stripe ve PayPal dahil olmak üzere yalnızca üç ödeme işleme hizmeti vardır.

Kesinlikle çok çeşitli seçenekler değil, ancak bunların kurulumu gerçekten çok kolay. Ürünlerinizi satarken, Web Sitesi Temel planı gelirinizin% 3’ünü işlem ücreti olarak alır. Çevrimiçi Mağaza planlarından birini seçerseniz, böyle bir ücret alınmaz..

Squarespace Müşteri Desteği

Düzenleyicinin sol tarafındaki Yardım düğmesini tıklayarak istediğiniz zaman Squarespace destek ekibinden yardım alabilirsiniz. Ancak, bu seçeneği her sayfada bulamazsınız. Desteklerine hızlı bir şekilde erişmek istiyorsanız, destek web sitelerine tarayıcınızda yer işareti koymak her zaman iyi bir fikirdir. Sorun yaşarsanız, açıp anında onlarla iletişime geçebilirsiniz..

Destek sayfalarını ziyaret ettiğinizde, sorunsuz bir şekilde tasarlanmış, basit bir müşteri tabanı sizi karşılayacaktır. Burada tonlarca rehber, SSS, faydalı videolar ve resimli derinlemesine makaleler bulabilirsiniz. Konular düzgün bir şekilde organize edildiğinden, her şeyi bulmak oldukça kolaydır. Tam olarak ne bulmak istediğinizi biliyorsanız, arama çubuğunu da kullanabilirsiniz.

Sorunuzun cevabını bulamadıysanız, devam edebilir ve canlı sohbet yoluyla ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. Çalışma programlarını web sitelerinde kontrol edebilirsiniz. Hemen yardıma ihtiyacınız olursa, desteğin 24 saat boyunca yanıt vermeye hazır olduğu bir e-posta iletisi yazabilirsiniz. Müşterileriyle bir saatten kısa bir süre içinde iletişim kurar ve daha zor durumlarda bile yardım sağlar.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector